Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Jak získat víc času, než budete muset platit za úložiště od Googlu

  10:01
I drobná správa úložiště pomůže vyhnout se placení do Google Drive. Jestliže vám dochází místo pro vaše e-maily, fotografie či další soubory v rámci bezplatného tarifu, potom vám následujících šest rad pomůže udržet úložiště pod patnácti gigabajty vymezeného datového prostoru.

Ilustrační foto - Google One | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Prvním velkým cloudovým úložištěm od Googlu, které uživatelé mohli zaznamenat, byl Google Disk. Google tuto službu pro ukládání souborů spustil 24. dubna 2012. Příští rok tak oslaví již desáté výročí. Využívá principu cloud computingu, konkrétně umožňuje uschovat, synchronizovat a sdílet data. Během své existence prošla řadou změn.

Zatímco se řada uživatelů domnívá, že Google Disk slouží jako úložiště pro zálohované soubory, není tomu tak. Ve skutečnosti sdílí úložný prostor i pro ukládání fotografií v rámci další služby Googlu, a to sice Fotky, a pro e-maily na Gmailu. Respektive, ono je to ještě trochu jinak.

Vše zastřešuje Google One, což je tarif předplatného. Formou předplatného poskytuje úložiště pro odkládání či zálohování dat. V podstatě vychází z Google Disku. Ve zdarma dostupné verzi nabízí 15GB sdílené úložiště pro e-maily, dokumenty, soubory, fotografie či zprávy a kontakty ze zařízení Android (stačí si nainstalovat stejnojmennou aplikaci a nastavit, co chcete zálohovat).

Google Disk má řadu nadstandardních služeb

Na první pohled by se mohlo zdát, že 15 GB je hodně, avšak protože Google One prostor sdílí se jmenovanými službami, jednoho dne se stane, že volný prostor dojde a nebude možné přidávat další obsah či přijímat e-maily, dokud nebude uvolněn. Potom lze vybrat ze dvou možností: buď přejít na placenou variantu (nejlevnější varianta stojí 600 korun ročně a nabízí 100 GB prostoru); nebo uvolnit místo pro další data. Pokud se chcete vyhnout placení Googlu za větší úložiště, můžete využít následující tipy a místo rychle uvolnit.

Tarify Google One

Jak zobrazit detaily o využití úložiště

Google nabízí několik odlišných možností, jak si zobrazit detaily o datech, která jsou uložená v rámci Google One, respektive jeho tří využívaných služeb. Užitečným způsobem je například vedoucí přes tento odkaz, prostřednictvím kterého můžete získat řadu informací.

Jak zobrazit detaily o využití úložiště

1. Odstraňte velké soubory v Gmailu

Nejrychlejší způsob, jak uvolnit místo v Gmailu, vede přes odstranění objemných e-mailů. I přestože dnešní služby cloudového úložiště neuvěřitelně usnadňují nahrávání a sdílení souborů, i tak mnoho uživatelů v e-mailech stále odesílá velké přílohy. Pokud jste příjemci velkých e-mailů, je vhodné zasáhnout a nejrychlejším způsobem velké přílohy najít a odstranit. K tomuto účelu se využívá speciální parametr v řádku pro vyhledání e-mailů.

Jmenuje se „size“ a používá se tak, že pokud zadáte „size:5m“ zobrazí všechny e-maily větší než 5 MB. Ty si potom můžete projít a kontrolovat, jak moc je potřebujete. Vyberte ty, které nepotřebujete, a odstraňte je. Hodnotu za dvojtečkou přitom můžete měnit. Pokud tak zadáte například „1“, zobrazí se všechny e-maily nad 1 MB. V případě „20“ větší než 20 MB. Tímto způsobem můžete snadno podle svých potřeb filtrovat.

Odstraňte velké soubory v Gmailu

2. Odstraňte staré e-maily

Podobně jako velké e-maily se v poštovní schránce budou nacházet i staré a nepotřebné e-maily. Ne každá korespondence starší než pět let je dnes totiž důležitá. Pokud tedy potřebujete uvolnit místo, potom si je nechte zobrazit. Do vyhledávacího pole tentokrát zadejte parametr „older_than:5y“ a tak odhalíte e-maily přijaté před víc než pěti lety. Opět můžete libovolně měnit číslo před „y“. Znovu si můžete e-maily, které nepotřebujete prohlédnout, roztřídit a odstranit nepotřebné.

Pokud zjistíte, že se některých z nich nemůžete zbavit (ani těch velkých, viz předchozí tip) a moc místa jste neuvolnili, vždy si můžete pomoct tak, že si vytvoříte novou schránku u Gmailu a e-maily do ní přesunete.

Odstraňte staré e-maily

3. Odstraňte přebytečný nepořádek v Gmailu

Existují různé typy e-mailů, které si prohlédnete jednou a pak už nikdy, prostě je nepotřebujete. Věci jako newslettery, e-maily pro obnovení hesla, upozornění na přihlášení, upozornění na transakce z vaší banky a mnoho dalších. Pokud je nesmažete ihned, potom se postupně propadají pod ty novější a zbytečně zabírají volné místo. Jejich vymazáním uvolníte v Gmailu spoustu místa. A nejjednodušší způsob, jak to udělat, je najít e-mailovou adresu odesílatele a umístit ji do vyhledávacího pole nahoře.

Například z adresy „noreply@google.com“ vám může chodit spousta upozornění na přihlášení. Pokud ji zadáte do vyhledávacího pole, potom všechny tyto e-maily snadno odstraníte. Pro odstranění podobných e-mailů zadejte vždy jméno odesílatele, které snadno dohledáte v poli Od. Případně lze zadat název banky nebo název newsletteru (na ukázce „estate“). Samozřejmě můžete mít také mnoho velkých e-mailů ve složkách s nevyžádanou poštou a Koši.

Odstraňte přebytečný nepořádek v Gmailu

4. Uvolněte místo v Google Disku

Nejrychlejší způsob, jak uvolnit místo na Google Disku, vede přes stránku této služby. Ve výpisu uprostřed najdete velké soubory, které jsou seřazeny od těch největších po ty nejmenší. Tyto soubory můžete rychle označit a odstranit. Chcete-li uvolnit další místo, klikněte vlevo na složku Koš a odstraňte také všechny soubory v něm – nečekejte, až se tak automaticky stane po 30 dnech, co do ní byly vloženy.

Skvělá věc na Google Disku spočívá v tom, že pokud v něm máte velké množství dokumentů, nemusejí zabírat ani jeden megabajt. Tedy pokud je necháte převést do formátu používaného v rámci Google Dokumenty. Pracuje se s nimi v rámci cloudu Google potom stejně jako s těmi klasickými. A v případě, že je chcete někomu poslat, stáhnete si je ve verzi, kterou potřebujete (například u textů v DOCX).

Abyste nemuseli otevírat jeden soubor po druhém v Google Dokumentech a převádět, stačí, když vpravo nahoře kliknete na ozubené kolo, zvolíte Nastavení a zatrhnete volbu Převést nahrané soubory do formátu editoru Dokumentů Googlem a kliknete na Hotovo.

Uvolněte místo v Google Disku

5. Uvolněte místo v Google Fotkách

Fotografie jsou bezesporu jedním z typů souborů, které zabírají hodně místa. Dnešní fotografie – v závislosti na snímači fotoaparátu a zvoleném rozlišení – mohou zabírat 5 MB a víc. Nejjednodušší cesta, jak najít ty velké, vede přes tento odkaz. Tak zobrazíte správu úložiště s odhadem, jak dlouho vám zbývající místo ještě vydrží, než ho zaplníte – čas vypočítává uměla inteligence a bere v potaz jak fotografie, tak e-maily a další soubory. Níž v části Prohlédnout a smazat najdete podrobnosti o velkých fotografiích a videích či detekujete rozmazané fotky atd. Jde o skvělého pomocníka, nejen pro případ uvolnění místa v úložišti.

Odhad na jak dlouho volné místo v úložišti ještě vydrží

Další možnost spočívá v kompresi, respektive nastavení velikosti nahrávaných fotografií. Pokud kliknete vpravo nahoře na ozubené kolo, tak hned v případě první volby Velikost nahrávaných fotek, vyberte Úsporný režim. Tím docílíte toho, že budete moci do Google Disku uložit víc obsahu v trochu zhoršené kvalitě.

6. Poslední pokus před předplatným

Jestliže jste prošli všechny kroky, provedli doporučené a stejně jste moc místa nezískali, potom vám nic nebrání v tom, vytvořit si nový účet Googlu a tam data uložit. Případně si je můžete prostřednictvím služby Google Takeout stáhnout k sobě a uložit místně nebo do svého NASu, do kterého můžete mít podobně přístup odkudkoli, jako v případě cloudového úložiště Google.

Data lze kdykoliv exportovat

A jaké fígle pro uvolnění úložiště Google One používáte vy? Dejte vědět v diskusi.

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Premium Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Logo Windows se často měnilo. Bylo to okno, ale vypadalo i jako vlajka

Logo Windows je každé jiné, přesto mají jedno společné. Je to právě změna. Co nová verze tohoto operačního systému, to...

Přidejte další vrstvu zabezpečení a přihlašujte se jednou aplikací

Přihlašovat se prostřednictvím jména a hesla je nedostačující. Standardem se stává vícefázové ověření. Jde o hlavní...

Proč se Windows nazývá Windows a kam se ztratila devítka?

Premium Název Windows slyšel ve spojení s počítači snad každý. Víte však, jak k tomuto označení světově nejpoužívanější...

KOMENTÁŘ: Každý se chce zbavit hesel. Co takhle je zakázat?

Není snad člověka, který by si liboval v neustálém zadávání hesel. Opakované ověřování touto metodou je nejen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...