Před českým radarem se terorista neschová ani za několik zdí. Myš přehlédne

  0:40aktualizováno  0:40
Původně měl sloužit ruční radar z pardubické firmy RETIA záchranářům a protiteroristickým jednotkám. Zvládne nalézt osoby zavalené pod zřícenými domy, odhalit pozice nebezpečných teroristů ukrytých i za několika zdmi či detekovat uprchlíky ukryté v kamionech. Podívejte se, jak funguje.

V Pardubicích radary umí. Z produkce radiolokační firmy Tesla a jejích nástupkyň pochází například proslulé pasivní radiolokátory Tamara i Věra, ale i další špičkové přístroje, které jsou používány po celém světě.

Do sídla společnosti RETIA jsme se vypravili kvůli přístroji, který se obvyklým představám laické veřejnosti o radarech coby o velkých neohrabaných zařízeních poněkud vymyká. Zajímal nás ruční mikroradar pro odhalování osob za překážkami, který byl českým divákům představen na letošních Dnech NATO. Jmenuje se ReTWis 4.3 a jeho účelem je použití v dynamicky se vyvíjejících situacích při zásazích bezpečnostních a záchranných složek. Umí totiž odhalit polohu ukrytých osob, např. v budovách či pod zemí.

Pro úplnost uvedeme, že na Mezinárodním veletrhu techniky pro policii MILIPOL 2015, který se konal v říjnu 2015 ve francouzské Paříži, společnost předvedla modernizovaný typ Retia ReTWis 5, který je menší a „vidí“ dál.

Mikrovlny najdou člověka za zdí či překážkou

Fotogalerie

Možná jste ve své domácí či firemní bezdrátové síti zaznamenali, že člověk, který projde mezi vaším počítačem (popřípadě tabletem či mobilem) a wi-fi routerem, zhorší parametry připojení. Výrobci radarů a dalších zařízení pracujících v mikrovlnném spektru o tomto fenoménu pochopitelně nemohou nevědět. V Pardubicích se proto zamysleli, jak tento jev využít pro detekci osob.

„ReTWis pracuje na principu vysílání velmi krátkých, speciálně modulovaných pulsů mikrovlnných signálů,“ říká Radim Šikl, vedoucí obchodního a marketingového oddělení lokalizačních systémů společnosti RETIA. Přístroj poté rozpoznává odražené pulsy, které se vrací zpět na anténu a do přijímače. Vyhodnocením těchto odrazů vzniká prostorový obraz situace.

Jelikož radar zaznamenává změnu mikrovlnného signálu způsobeného pohybem orgánů v lidském těle, osoba za zdí nemá šanci se zamaskovat. Mikrovlny totiž zaznamenají i nepatrný pohyb plic a břicha při dýchání (1-3 mm).

Nastavení umožňuje vidět i za několik zdí

Největší tajemství radaru spočívá ve vyhodnocení odraženého signálu. Výsledkem je grafický výstup na displeji, který umožňuje obsluze situaci pozorovat různými způsoby a to jak na displeji radaru, tak i na dálku, např. na notebooku či tabletu.

K čemu složí radary

Při vyslovení slova radar se většině z vás vybaví letectvo nebo měření rychlosti. Při debatě o tématu jistě padne slovo georadar a meteoradar.

Vzhledem k rozsáhlosti tématu si více o typech radarů a jejich využití v praxi přečtěte na stránkách Ministerstva obrany.

Samozřejmostí je určení polohy sledované osoby včetně měření vzdálenosti. V nastavení radaru je možné určit zorné pole (0-8 metrů, 6-14, 12-20 metrů). Díky tomu je možné sledovat osoby ukryté přímo za zdí, na kterou je radar přiložen, stejně jako polohu lidí, kteří jsou od radaru za několika zdmi na relativně velkou vzdálenost. Obsluha může zorné pole nastavit podle potřeby a taktické situace například i tak, že radar vidí do třetí místnosti a předchozí či následující prostory „nevidí“.

O tom jsme se přesvědčili při pořizování obrázků. Figurant nejprve chodil v místnosti před radarem, abychom se naučili číst údaje displeje. Na něm totiž není vidět celá osoba, ale především trup v podobě červeného „fleku“. Když se poté figurant pohyboval ve vedlejší místnosti, zaznamenal radar také osoby v dalších místnostech. Díky „přeostření“ na další místnosti jsme sledovali pohyb osob v navazujících prostorech.

Následně jsme byli svědky praktické ukázky sledování osob ve vedlejší budově. Obsluha přístroj umístila na stativ doprostřed místnosti a přes zeď zaostřila paprsek radaru na místnost ve vedlejší budově továrny. Podobným způsobem může např. protiteroristická jednotka střežit zájmový prostor skrytě, například ze zaparkovaného automobilu. Sledovali jsme, že člověk nemá šanci se ukrýt.

O vysoké míře citlivosti radaru jsme se přesvědčili v okamžiku, kdy během předvádění přístroje redakčnímu objektivu položila obsluha zapnutý radar na stůl. Na displeji jsme uviděli dvě červené skvrny (obutá chodidla), jelikož radar zaznamenal přes desku stolu proudění krve v obutých nohou redaktora. Z radaru bylo možné jednoduše odečíst vzdálenost mezi chodidly i jejich vzdálenost od radaru.

Radar „vidí“ kromě člověka také psy, nezobrazuje kočky a myši

V Pardubicích původně vyvinuli radar pro záchranáře a protiteroristické jednotky. Pro intervenční tým je důležité mít přehled i o větších zvířatech jako jsou velká nebo bojová plemena psů, neboť vystresované zvíře může být pro zasahující významnou hrozbou. Kočky a hlodavce (myši ap.) či rozzuřenou čivavu přístroj pomocí software odfiltruje, jelikož pro zasahující nejsou tak nebezpeční.

Provedení šachty akumulátoru prozrazuje odolnost radaru ReTWis

Provedení šachty akumulátoru prozrazuje odolnost radaru ReTWis

Možnosti použití ReTWisu jsou široké. Dokonce není problém vyhledat osoby ukryté pod plachtou návěsu. Najít teroristy v budovách či lidi ukryté či uvězněné v podzemí, například po sesuvu budovy, to je primární určení přístroje.

Se současným nárůstem terorismu a migrace o systém ReTWis roste zájem mezi speciálními policejními a armádními složkami celé Severoatlantické aliance. Na zmíněné výstavě MILIPOL ve Francii vzbudil zasloužený ohlas.

Zaujalo nás také, že z pohledu obsluhy ve stávajícím radaru dokáže pouhý upgrade software na nejnovější verzi zásadně zlepšit schopnost vidět za překážky a to téměř na úroveň nejnovějšího modelu.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

V Praze vznikl imaginární svět, kde se neskutečné obrazy hýbou podle vás

V prostoru Divadla Archa v Praze se setkají umělci posedlí experimentováním s...

V prostoru Divadla Archa v Praze se setkají umělci posedlí experimentováním s audiovizuální korelací. Festival...

Cukrová vata z plechovky od paštiky? Kutilové se nezastaví před ničím

Pokud jste snad dosud váhali, co se všechno dá například na 3D tiskárně vyrobit...

Podívejte se na první ochutnávku zábavného festivalu nejen pro kutily Maker Faire Prague 2019. Spolu s Technetem a...

Praha nemusí závidět křemíkovému údolí. Festival ukázal české nadšení

Stánek Technetu - oživlý had z jedlé sody a cukru

Praha nemusí závidět Křemíkovému údolí. Kutilský veletrh Maker Faire je zábava pro celou rodinu. A možná je to i víc....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz