Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fotostory: jak se rodí Boeing. Kupovali jsme letadlo za 750 milionů korun

Podívejte se, co předchází prvnímu letu každého dopravního letadla. Na začátku je jen drak a hromada dílů svezených z celých Spojených států. Na konci je zbrusu nový Boeing za 50 milionů dolarů. Jeden takový jsme si byli v USA vyzvednout.
Na palubě Boeingu 737 - 700 Next Gen.

Na palubě Boeingu 737 - 700 Next Gen.

Z jednoho konce továrny na druhý mu to trvalo pouhých jedenáct dní. Přesto na nový Boeing 737 - 700 musela letecká společnost SkyEurope čekat pět let. O nová letadla je takový zájem, že když si jej objednáte dnes, proletíte se s ním nejdříve v roce 2011. Na svůj Boeing musel svého času čekat i John Travolta (odkaz na fotogalerii - anglicky), jediný člověk na světě, který takový stroj jako soukromník provozuje (vlastní model 707 se šestičlennou posádkou).

Továrna Boeing - Seattle v USA
Jedna z hal továrny Boeing V Rentonu poblíž Seattlu v americkém státě Washington

První let s "normální" posádkou

Po palubě pobíhá Jason Bitter, ředitel SkyEurope, v nové hokejové přilbě a rukavicích. Kromě toho je Kanaďan, mluví trochu slovensky a miluje hokej. Prý trénuje střelbu na bránu i v bratislavské kanceláři. K jídlu se podává biftek, losos nebo krabí klepeta. Na nízkonákladovou aerolinku celkem slušný výběr. Pochopitelně se nejedná o obyčejný let s obyčejnými cestujícími a obyčejnou nabídkou jídel. Sedíme na palubě zbrusu nového Boeingu 737 - 700 Next Gen, který je na svém prvním letu, takzvaném Delivery Flight, z amerického Seattlu na domovské letiště v Bratislavě (Delivery Flight - volně přeloženo doručovací let, kdy je stroj poprvé přepraven na domovské letiště).

V kokpitu zbrusu nového Boeingu 737 - 700 společnosti SkyEurope
Kdesi nad Atlantským oceánem vychází slunce a druhý pilot Ondřej zrovna dovečeřel.

Jedná se pravděpodobně o nejdelší cestu, jakou kdy toto letadlo podnikne. Pravidelně se totiž bude pohybovat zejména mezi Bratislavou, Paříží, Londýnem a Košicemi. Je to také poslední let, kdy na jeho palubě bude 149 modročervených kožených sedaček obsazeno pouhými dvanácti lidmi.

Letadla Boeing řady 737 - 700 a 737 - 800 se montují v Rentonu nedaleko Seattlu ve státě Washington. U vchodu do továrny nás "vítá" cedule upozorňující na zákaz fotografování v celém objektu. Vzhledem k této fotoreportáži je ovšem jasné, že nás se tato restrikce netýkala.

V kokpitu zbrusu nového Boeingu 737 - 700 společnosti SkyEurope
V kokpitu zbrusu nového Boeingu 737 - 700 společnosti SkyEurope

Jak si koupit letadlo

Je to poměrně jednoduché. Letecká společnost se rozhodne, že potřebuje nové letadlo a objedná si ho. Tomu pochopitelně předchází analýza trhu, odhad počtu cestujících a také rozhodnutí, na jak dlouhé tratě bude letoun nasazen. Podle toho se vybere typ stroje.

V kokpitu zbrusu nového Boeingu 737 - 700 společnosti SkyEurope
První pilot studuje letový plán

Vzhledem k sezónnímu vytížení se snaží všechny aerolinky doplňovat své flotily na jaře nebo v létě. V zimě bývají letadla nevytížená a bylo by tedy neekonomické přikupovat v tomto období další. Vzhledem k čekacím lhůtám a aktuálnímu vývoji na trhu však některé společnosti své místo v pořadníku prodají někomu jinému, nebo naopak nakoupí letoun v zimě.

Při výběru hraje roli mnoho věcí: kapacita letadla, dolet, zda je to proudové či vrtulové letadlo. Podstatnou součástí je však i program, který je schopen výrobce k letounu dodat. Při zavedení letadla do flotily nejde jen o nastavení konfigurace, ale především o zabezpečení tréninku celé posádky. Údržbu letadla obstarávají mechanici, technici, kteří musí mít pro daný typ stroje zkoušky.

Objednávka se vytváří několik let dopředu. Dodání letadla následuje při dnešním stavu věcí až po třech letech. Zajímavostí je, že pokud letecká společnost zkrachuje, nepropadají letadla automaticky exekuci, ale Boeing má na ně opci.

V kokpitu zbrusu nového Boeingu 737 - 700 společnosti SkyEurope
Ačkoliv to vypadá, že druhý pilot právě "přidává plyn", ruku na páku položil pouze kvůli fotografování.

Jediné pravé espreso na obloze

Standardní součástí výbavy každého Beoingu mohou být například kožené sedačky. Naopak opravdové espreso na palubě letadla dostanete pouze u SkyEurope. Podle mluvčího firmy Tomáše Kiky je firma jedinou aerolinkou na světě, která ma na palubách svých letadel pravý "espresovar".

Řeší se samozřejmě i detaily, jako je typ toalety, typ sedaček, koberce atd. Výrobců a dodavatelů tohoto vybavení je celá řada.

Na palubě budoucnosti

.
Ani jedno z těchto letadel se ještě na oblohu oficiálně nevydalo. My jsme přesto byli na jejich palubách - přesněji řečeno v jejich modelech.


 Boeing 787 Dreamliner by měl začít létat již letos.

Továrna Boeing

Továrna Boeing  Záchod snů v chystaneém Boeingu 787 Dreamliner Továrna Boeing

Továrna Boeing

Továrna Boeing  Továrna Boeing
První třídu pozná asi každý, oranžovou barvu má economy class.


Připravovaná konkurence pro Airbus A380 - Dvoupatrový Boeing 747 - 800

Továrna Boeing

Továrna Boeing

Továrna Boeing


Továrna Boeing

Továrna Boeing

Další příjemnou drobností zejména pro letušky jsou červené bezpečnostní pásy, u kterých je na typicky tmavém pozadí (jeansy, tričko apod.) lépe na první pohled vidět, zda jsou zapnuté, či nikoliv.

Při objednávce se samozřejmě řeší i např. montování obrazovek do opěrek sedaček, do overhead prostorů (prostory nad hlavami sedících pasažérů), vybavení kokpitu, zda se budou instalovat dva nebo tři autopiloti a podobně.

To, co na první pohled upoutá laika i spottera, je design letadla. Vzhled Boeingů SkyEurope navrhovala přímo firma Boeing ve spolupráci s kreativní agenturou - viz video níže.

Továrna Boeing
Kupující si může vybrat i typ toalety. Jen pro upřesnění, tu v novém Boeingu SkyEurope, hned za kabinou pilotů, jsem otestoval já, Adame.

Konečná cenová kalkulace se odvíjí od počtu pevných objednávek, od počtu očekávaných opcí, od celkové hodnoty nákupu apod.

Nové letadlo SkyEurope bylo objednáno před pěti lety a v Rentonu jsme ho vyzvedli letos v dubnu.

Letadlo se vyrábí v jednotlivých částech USA, následně se montuje na jednom místě, například právě v Rentonu.

Továrna Boeing - k dopravě po hale slouží tříkolky
Někteří zaměstnanci se po obřích halách pohybují na tříkolkách.

Jak se "obléká" letadlo

Přímo na výrobní lince stráví letadlo 11 dní. Jakmile je hotové, očistí se, sundá se ochranná zelená fólie a stroj putuje do lakovny (paintshopu).

Vytvořit finální nátěr letounu je celkem alchymie. Klade se důraz na množství nátěru zejména na směrovkách a dalších pohyblivých částech (ale třeba i wingletách), protože stroj musí být dokonale vyvážen. Jakákoliv odchylka v množství nanesené barvy na jedné nebo druhé straně by znamenala problém.

Nový Boeing 737 - 700 Next Generation letecké společnosti SkyEurope
Finální podoba nátěru.

Při testovacím letu se vypnou i motory

První let nového letadla - takzvaný zalétávací let - provádějí speciálně vycvičení "zalétávací" piloti. Většinou ještě nenabarvené letadlo, opatřené ochrannou fólií, vzlétne přímo z tovární dráhy v Rentonu. Letoun se však na ni již nikdy nevrátí. Na toto letiště ještě nikdy žádný Boeing nepřistál.

Pokud je po prvním letu vše v pořádku, následuje další zkouška, takzvaný Test Flight - testovací let.

Ten provádí buď posádka té společnosti, která si letoun objednala, nebo přímo piloti Boeingu.

Testují se všechny základní a klíčové funkce letadla. Stroj vystoupá na stanovenou trať a do dané výškové hladiny. Zkouší se například manuální vysunutí podvozku.

Továrna Boeing - velká letadla, velcí muži
Velká letadla dělají i velcí lidé. Mimochodem, Seattle je domovem sítě kaváren Starbucks, které dělají opravdu vynikající a brutálně sladké kafe.

Testuje se funkčnost kyslíkových masek. Piloti předem upozorní posádku testu, do jaké výšky se bude kabina odtlakovávat (většinou do cca 14 000 stop, tj. 4500 metrů).

Na palubě se tak dá stále dýchat. Masku si musí nasadit pouze piloti, kteří si z pochopitelných důvodů nemohou dovolit například ztrátu vědomí apod. Posádka masky nenasazuje.

Podle Tomáše Kiky ze SkyEurope je Test flight velkým zážitkem. Nicméně může být velmi riskantní pro člověka, který má třeba i jen rýmu nebo je trochu nachlazen.

Následky způsobené prudkými změnami tlaku mohou být velmi bolestivé, trvalé a devastační. Účast na takovém letu je tedy vždy potřeba důkladně zvážit.

Zkouší se vypnout hydraulika a posilování řízení. Piloti musí řídit letadlo pouze manuálně.

Vypínají se motory. Nejprve se vypne jeden motor, opět se nahodí a posléze se to samé provede s druhým motorem.

Testují se takzvané pádové rychlosti (rychlosti, při kterých při daném nastavení letoun ztrácí vztlak a padá). "Každé letadlo má nějaké režimy, ve kterých funguje, a ty režimy jsou dané jistými parametry – rychlosti jsou jedny z těchto parametrů," říká Tomáš Kika.

Během letu probíhají i navigační procedury, to znamená, že se přistává nebo vzlétá podle přístroje (pilot nezasahuje do řízení, vše je řízeno autopilotem – pilot jej naprogramuje a letadlo přistane samo).

RTO - nejsilnější systém brzdění

RTO neboli Rejected Take Off (přerušený vzlet) se testuje pouze výjimečně. Dochází totiž při něm k velkému opotřebení brzd. I z tohoto důvodu není povinnou součásti Test Flightu.

Jak se vyrábí Boeing v obrazech

.
Jednotlivé díly Boeingů se vyrábí po celých Státech. Do Rentonu je přiváží vlaky a kamiony. Montáž jednoho kusu letounu trvá deset až dvanáct dní. Každé dva dny vyjede z továrny jeden nový letoun typu 737.

Továrna Boeing - plán montážních hal
Plán výrobní haly. Linka je kontinuální, což znamená, že vše by mělo být neustále v pohybu. Jednotlivé díly a pochopitelně i dělníci jsou na pásu, který se šine rychlostí pět centimetrů za minutu (30 m/h).

Továrna Boeing
Pokud svítí na semaforu zelená, je vše v pořádku. Objeví-li se problém řešitelný do deseti minut, rozsvítí se oranžové světlo, ale linka stále jede. Složitější situaci žádající si delší pauzu značí rozsvícení červeného majáčku. Pás se v takovém případě zastaví.

Továrna Boeing - montáž křídel
Postupně se na trup (drak) letounu připevňují všechny součásti

Továrna Boeing - montáž klapek
... klapky,

Továrna Boeing
... i ozdobné winglety, které kromě toho, že dobře vypadají, ušetří u 737 až 3,5 % paliva.

Továrna Boeing
Veškeré pohyblivé části a již zmíněné winglety se lakují do požadovaných barev aerolinek již před montáží. Při ní se totiž musí dokonale vyvážit. Dodatečný nátěr by rovnováhu porušil.

Továrna Boeing
Každý letoun je opatřen ochrannou zelenou fólií proti mechanickému poškození. V tomto zbarvení se někdy vydá i na svůj první testovací let. Lakovna je umístěna na jiném letišti - viz video. Finální nátěr stroje v barvách aerolinky pak může vážit více než 120 kilogramů.

Továrna Boeing - polotovar Boeingu 737 - 700

Továrna Boeing - polotovar Boeingu 737 - 700
V první hale se naráz montují tři Boeingy 737 - 700.

Továrna Boeing - druhá hala kde se montuje Boeing 737 - 900
Větší modely 737 - 800 se montují ve východní hale.

Továrna Boeing - polotovar Boeingu 737 - 700


.
RTO je nejsilnější stupeň brzdění. Každé letadlo má při vzletu nastaveno brzdy na RTO, aby mohlo v případě potřeby operaci přerušit a zastavit.

Jakmile však letoun při startu nabere (překročí) určitou rychlost, není již možné zastavit ani pomocí RTO a stroj musí vzlétnout, i kdyby mu například hořel motor. RTO se používá pouze v opravdu nouzových situacích.

Zkoušejí se všechny systémy, např. oznamovací, alerty, warningy atd. (poznámka redakce - česky bychom řekli varování a varování, ale lidé od letadel prostě používají trochu jinou "hantýrku"). Letuška také kontroluje, zda fungují uvnitř letadla všechny přístroje, toalety, kávovar, teče voda atd.

Customer Walk - velká chvíle pro zákazníka

S trochou nadsázky je takzvaný Customer Walk hledáním hnid na jinak dokonalém výrobku. Ve skutečnosti se jedná o důležité doladění stroje před jeho definitivním předáním zákazníkovi.

Při Customer Walku si kupující důkladně kontroluje své budoucí letadlo. "Probíhá to tak, že přijde skupinka lidí, kde je technik, pilot, letuška, dostanou červené pásky a ty červené pásky lepí všude, kde jsou nedostatky," vysvětluje Kika.

Celá akce trvá zhruba dvě až čtyři hodiny, záleží na počtu nedostatků. Většinou se jedná o pouhé, nicméně důležité detaily. Přeci jen se jedná o hračku za 50 milionů dolarů.  "Jsou to drobnosti. Například šuplík za pilotovou sedačkou, který obsahuje důležité povinné letové dokumenty, šel špatně otevřít nebo je na displeji vadný pixel atd.," popisuje mluvčí SkyEurope Tomáš Kika.

Po promazání šuplíků už následuje jen podepsání všech potřebných dokumentů a transfer peněz.Na slavnostní věčeři pak zástupci Boeingu předají symbolický stříbrný klíč od letadla novému majiteli.

Jak probíhal první let s obyčejnou posádkou - takzvaný Delivery Flight - jsem popsal již výše. Letadlo startuje přímo do sídla firmy ze speciálního letiště Boeingu.

Fronty se tu nečekají a obsluha scannerů je na rozdíl od většiny evropských a amerických letišť kultivovaná. Klíče a jiné kovové věci však samozřejmě musí z kapes.

Na palubě nás čeká občerstvení od Boeingu, za které by se nemuseli stydět ani v první třídě u Katarských aerolinek.

Cestou nad Hudsonským zálivem vidíme polární záři. Najednou není potřeba spát.

Večer již evropského času přistáváme na domovském letišti SkyEurope v Bratislavě. Ověšeni nakoupenými dárky za levný dolar přesedáme do minibusu směr Praha. Delivery Flight je u konce. 

Nový Boeing 737 - 700 Next Generation letecké společnosti SkyEurope
Večeře nejen pro kapitána

Továrna Boeing
I takto může vypadat interiér vašeho Boeingu. Podobný létá zřejmě někde nad ropnými vrty. Informace o zákaznících Boeing pochopitelně nesděluje.

Továrna Boeing - polotovar Boeingu 737 - 700

Továrna Boeing
Výbava, kterou u sebe má každý technik pracující na montáži letounu - lepenky, šroubováky, rozpouštědla, čističe, vrtačky, štětce atd.

V kokpitu zbrusu nového Boeingu 737 - 700 společnosti SkyEurope
V kokpitu nového 737 - 700 kolem třetí hodiny ranní - tedy podle toho, jaký čas se zrovna vezme.

Mezipřistání na Islandu
Mezipřistání na Islandu (i když by to podle fotky mohlo spíše vypadat na Irsko)


V kokpitu zbrusu nového Boeingu 737 - 700 společnosti SkyEurope Továrna Boeing  Továrna Boeing - montáž křídel

 Jde udělat s Boeingem přemet?
.
Nevzpomenu si už, kdo tuto hloubavou otázku, která pálí každého bystrého chlapce, během letu položil. Tomáš Kika na ni každopádně odpověděl: "Na simulátoru je vyzkoušeno, že ano, ale v reálu zřejmě není možné toto učinit." A je to venku.

Na závěr se podívejte na video, jak to vypadá, když se celá výroba letadla smrskne do necelých čtyř minut.

Podrobný popis výroby Boeingu

Další video a fotografie naleznete v článku: SkyEurope koupily nový Boeing. Letěli jsme s ním za polární září

Poděkování:

Za zapůjčení objektivů redakce Technet.cz velmi děkuje společnosti Canon.
Za zapůjčení rybího oka autor děkuje Pavlu Nygrýnovi. Díky Pavle.
Článek vznikl díky pozvání společnosti SkyEurope.

Továrna Boeing  

Továrna Boeing

Technické parametry Boeingu 737 - 700 
 • počet sedadel  - 126 až 149
 • kargo - 27,3 m3
 • motory - CFM56-7
 • objem nádrží na palivo - 26 020 l
 • maximální hmotnost při vzletu - 70 080 kg
 • maximální dolet - 6225 km (model 737 - 700 ER s přídavnými nádržemi až 10 200 km)
 • dopraní rychlost - 853 km/h
 • krátkodobě dosažitelná maximální rychlost - 875 km/h
 • rozpětí křídel - 34,3 m
 • délka - 33,6 m
 • vnitřní šířka trupu - 3,53 m
 • vnější šířka trupu - 3,73 m
 • model je určen pro střední a krátké tratě

Autor:
 • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 32 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...