Dokáže letadlo vzlétnout? Hádanky, které zmátly váš mozek i uši

aktualizováno  15:52
Odstartuje letadlo z běžícího pásu? Poznáte, co je na fotce? Dokážete aplikovat logické uvažování i tam, kde jde intuice proti vám? Hádanky jsou zajímavé právě tím, že na ně odpovídáme špatně. Tím poznáváme, jak funguje (nebo nefunguje) náš mozek.
Je vždy dobré poslechnout si pozorně celé zadání hádanky.

Je vždy dobré poslechnout si pozorně celé zadání hádanky. | foto: montáž Pavel KasíkProfimedia.cz

Hádanky jsou jedním z prvních žánrů, které si děti školního věku zamilují. Možná si pamatujete na klasické nachytávky typu "Kolik má noha židlí? " nebo "Velký byl synem malého, ale malý nebyl otcem velkého." Hrají si se slovíčky a zažitými předpoklady, aby vás přiměly ke špatné odpovědi. V momentě, kdy se správnou odpověď dozvíte, je vám najednou zcela jasná.

Složitější hádanky mají tužší kořínek. Jakmile si zamilujete svou prvotní odpověď, bude pro vás velmi těžké uvažovat o tom, že by to mohlo být jinak. Na Technetu jsme představili několik hádanek a dodnes nám chodí odpovědi a reakce. Podívejte se, které hlavolamy si získaly nejvíce pozornosti.

1. Vzlétne letadlo z běžícího pásu?

Pokud si nepamatujete na tuto klasickou hádanku  kterou jsme přinesli na český internet v roce 2008, možná si ji napřed zkusíte vyřešit. Takže pozor:

Letadlo na pásu

Mějme ranvej dvakrát tak dlouhou, jako je dráha potřebná pro vzlet letadla. Tato ranvej je však ohromný běžící pás, který je schopen vyvinout jakoukoli rychlost, kterou vyvine letadlo vůči zemi. Proudové letadlo začíná na začátku dráhy, kola na ranveji, a snaží se vzlétnout. Obsluha pásu se tomu snaží zabránit a ve chvíli, kdy pilot spustí motory, také pás se spustí proti směru rozjezdu.
Otázka zní: dokáže letadlo vzlétnout, i když proti němu působí běžící pás?

Máte odpověď? Promysleli jste to pořádně?

Většina čtenářů tehdy odpověděla špatně. Ostatně, proč to nepřiznat, jako většina našich redaktorů, když hádanku slyšeli poprvé. Podívejte se na správné odpovědi a na jejich zdůvodnění. Pro větší názornost jsme ještě dodatečně sestavili další ukázky a propočty, jak správnou odpověď vysvětlit  Bylo to potřeba, protože dodnes nám chodí e-maily od lidí, kteří jsou přesvědčeni, že našli v naší argumentaci (a tedy v argumentaci fyziků z celého světa) chybu. Ke cti jim slouží, že obvykle po pochopení chytáku uznají chybu, což se na internetu až tak často nestává.

A nebo se můžete podívat na údiv pilota  který tuto hádanku v praxi vyzkoušel. Do poslední chvíle nevěřil tomu, že se jeho intuice mýlí.

2. Kde je ten žolík? Mám změnit volbu?

Další úspěšnou hádanku jsme si vypůjčili z americké hry Let's Make a Deal, podle moderátora známé jako Monty Hall Problem. My jsme ji převedli na karty. Je to pochopitelnější a také to ztížilo případné hledání odpovědi.

Účastníte se soutěže Žolík tě ožulí. Postoupili jste do finále a v banku máte nemalý obnos. Ale musíte jej vyhrát v závěrečné hře, jinak odejdete domů s prázdnou.

Žolíka nééé!

Moderátor vás přivede ke stolu, na kterém jsou tři karty, obrácené lícem ke stolu, takže nevidíte, jaký symbol na nich je. Ví to moderátor, ale je to profesionál a nemáte šanci to z něj dostat. Dozvíte se, že jedna z těch karet je srdcové eso, ostatní dvě jsou žolíci. Vyberete-li si eso, vyhráváte celý bank. Žolík vás naopak pošle domů s prázdnou. Po krátkém rozmýšlení na jednu z karet ukážete a moderátor ji označí jako vybranou. Tím však vaše trápení nekončí.

Moderátor otočí jinou kartu, než kterou jste si vybrali. Je na ní žolík. Moderátor vám nyní nabídne poslední možnost své rozhodnutí změnit. Můžete trvat na původní volbě, nebo výběr zrušit a vybrat si druhou neotočenou kartu. Je to jen na vás. Jak se rozhodnete? Co je pro vás z hlediska pravděpodobnosti výhodnější?

Také u této hádanky není  správná odpověď vůbec intuitivní. Osobně jsme zažili řadu dohadů a rezolutních zdůvodňování, proč nemáme pravdu (a spolu s námi přední světoví matematici). Jeden programátor nám dokonce naprogramoval simulátor hry, aby nás přesvědčil. A místo toho si sám ověřil, že teoretická úvaha v naší odpovědi skutečně funguje i v praxi. I Monty Hall Problem je ukázka hádanky, která pěkně pracuje s našimi předpoklady a zjednodušeními, aniž si uvědomíme, že v této hádance jsou souvislosti trochu jiné. 

Lidé většinou při řešení zapomenou, že poté, co moderátor "vyřadí" jednu z karet, nijak tím nezměnil původní situaci. Nevybíráme tedy znovu ze dvou karet (50 na 50), ale vycházíme z pravděpodobností, které vyplývají z našeho prvního výběru.

Pro větší názornost jsme připravili i podrobnější vysvětlení hádanky s esem. Osvědčilo se toto zjednodušení:

Pojďme si vyzkoušet obdobný experiment. 

  1. Máme před sebou tři karty, jedna z nich eso, dvě z nich žolík. Nevíme, která je která, moderátor to ví.
  2. Vybereme jednu kartu. Napíšeme na kartu fixou “33% eso”, protože přesně to je šance, že je karta eso.
  3. Ostatní dvě karty dáme do krabičky (aniž se na ně podíváme). Na krabičku napíšeme “67% šance, že krabička obsahuje eso”, protože to je pravda.
  4. V krabičce jsou zcela jistě dvě karty. Zcela jistě je tam tedy alespoň jeden žolík.
  5. Moderátor se podívá do krabičky (vidí obě karty), jednu z nich vytáhne a ukáže nám, že je to žolík. Tu druhou nechá v krabičce Protože to víme, že jedna z karet v krabičce musí být žolík, nemůže nás to nijak překvapit, nedostali jsme tedy tímto žádnou novou informaci.
Jaká je nyní šance, že krabička obsahuje eso? Je to samozřejmě stále 67% šance. Ale přitom v krabičce už je jenom jedna karta. Takže ta karta je s 67% pravděpodobností eso. A karta, kterou jsme původně vybrali, má samozřejmě stále 33% šanci. A proto se vyplatí změnit volbu. Funguje to.

3. Poznáte, k čemu byla tahle krabička?

Nejnovějším přírůstkem mezi naše hádanky byla srpnová fotka záhadné krabičky, která už v dnešní době není používaná, ale dlouhá léta sloužila spolehlivě.

Tuto krabičku najdete na jednom neupřesněném místě v Praze. Je však možné, že stále ještě funguje i na jiných místech v jiných městech. Není o moc větší než balení másla a vede z ní asi 40 centimetrů dlouhá trubka. 

Celkový pohled na tajemnou krabičku s povrchem ošetřeným takzvanou "socialistickou metalízou". Klíčová jsou ovšem ona tři tlačítka na spodní hraně stroje.

Na této hádance nebyla ani tak zajímavá ta správná odpověď, jako spíše ty nesprávné, zato velmi vynalézavé a vtipné. Mezi jinými jsme se dozvěděli, že jde o klávesnici, která obsahuje pouze ty nejnutnější klávesy Ctrl, Alt a Delete.

4. Střela na palubě letadlové lodi. Montáž, nebo skutečnost?

Malou hádanku jsme přichystali fanouškům Technetu na Facebooku. Na stránce s leteckými vtípky jsme narazili na snímek, který si přímo říkal o ověření. Je to montáž, nebo ne? Mimochodem, nešlo o první ověřování montáže tento rok, o to první se postaral Írán a jejich stíhačka. Tam šlo pouze o model stíhačky, zato tady to na první pohled vypadá reálněji.

Montáž, nebo nehoda na palubě?

My i naši fanoušci jsme dospěli ke stejnému výsledku. K incidentu došlo na palubě USS Midway při přistání stíhacího letounu F/A18A. Jedna ze střel AIM-9M Sidewinder se uvolnila a sklouzla po palubě až do oceánu. Nikdo nebyl zraněn.

5. Co je to v metru za skříň?

Skříň v prvním voze metra

Poznáte, k čemu slouží tato skříň v metru? Tedy kromě ploch pro vandaly?

Správná odpověď: ve skříni je uloženo reléové zabezpečovací zařízení ARS a další přístroje. Modernizované soupravy neměly na tyto přístroje místo, a proto mají bílou skříň zvanou "udírna".

6. Poslechněte si falešné zvuky a odhadněte, jak vznikaly

Poslouchejte pozorně

Rozhlasové hry mají na svědomí i spoustu vynalézavých zvukařských chytáků. Zvukaři (či přesněji ruchaři) z Českého rozhlasu nám dali několik audioukázek a vy jste hádali, jak tyto zvuky vznikly.

Na vyhlášení výsledků stále marně čekáme. Snad toto připomenutí někoho z redaktorů vytrhne z letargie a připomene mu, že chceme vědět, jak se napodobují šlápoty ve sněhu.

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Obrovské množství v dokumentech uvězněných znalostí se otevírá. Díky AI

Extrakce textu z obrázků významně pokročila, nicméně stále je co zlepšovat. Své o tom ví podniky, vlády, či výzkumníci, kteří mají řadu dat stále v papírové podobě. Případně je naskenovali do...

23. dubna 2025

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

22. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.