Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Dokáže letadlo vzlétnout? Hádanky, které zmátly váš mozek i uši

aktualizováno  15:52
Odstartuje letadlo z běžícího pásu? Poznáte, co je na fotce? Dokážete aplikovat logické uvažování i tam, kde jde intuice proti vám? Hádanky jsou zajímavé právě tím, že na ně odpovídáme špatně. Tím poznáváme, jak funguje (nebo nefunguje) náš mozek.

Je vždy dobré poslechnout si pozorně celé zadání hádanky. | foto: montáž Pavel KasíkProfimedia.cz

Hádanky jsou jedním z prvních žánrů, které si děti školního věku zamilují. Možná si pamatujete na klasické nachytávky typu "Kolik má noha židlí? " nebo "Velký byl synem malého, ale malý nebyl otcem velkého." Hrají si se slovíčky a zažitými předpoklady, aby vás přiměly ke špatné odpovědi. V momentě, kdy se správnou odpověď dozvíte, je vám najednou zcela jasná.

Složitější hádanky mají tužší kořínek. Jakmile si zamilujete svou prvotní odpověď, bude pro vás velmi těžké uvažovat o tom, že by to mohlo být jinak. Na Technetu jsme představili několik hádanek a dodnes nám chodí odpovědi a reakce. Podívejte se, které hlavolamy si získaly nejvíce pozornosti.

1. Vzlétne letadlo z běžícího pásu?

Pokud si nepamatujete na tuto klasickou hádanku  kterou jsme přinesli na český internet v roce 2008, možná si ji napřed zkusíte vyřešit. Takže pozor:

Letadlo na pásu

Mějme ranvej dvakrát tak dlouhou, jako je dráha potřebná pro vzlet letadla. Tato ranvej je však ohromný běžící pás, který je schopen vyvinout jakoukoli rychlost, kterou vyvine letadlo vůči zemi. Proudové letadlo začíná na začátku dráhy, kola na ranveji, a snaží se vzlétnout. Obsluha pásu se tomu snaží zabránit a ve chvíli, kdy pilot spustí motory, také pás se spustí proti směru rozjezdu.
Otázka zní: dokáže letadlo vzlétnout, i když proti němu působí běžící pás?

Máte odpověď? Promysleli jste to pořádně?

Většina čtenářů tehdy odpověděla špatně. Ostatně, proč to nepřiznat, jako většina našich redaktorů, když hádanku slyšeli poprvé. Podívejte se na správné odpovědi a na jejich zdůvodnění. Pro větší názornost jsme ještě dodatečně sestavili další ukázky a propočty, jak správnou odpověď vysvětlit  Bylo to potřeba, protože dodnes nám chodí e-maily od lidí, kteří jsou přesvědčeni, že našli v naší argumentaci (a tedy v argumentaci fyziků z celého světa) chybu. Ke cti jim slouží, že obvykle po pochopení chytáku uznají chybu, což se na internetu až tak často nestává.

A nebo se můžete podívat na údiv pilota  který tuto hádanku v praxi vyzkoušel. Do poslední chvíle nevěřil tomu, že se jeho intuice mýlí.

2. Kde je ten žolík? Mám změnit volbu?

Další úspěšnou hádanku jsme si vypůjčili z americké hry Let's Make a Deal, podle moderátora známé jako Monty Hall Problem. My jsme ji převedli na karty. Je to pochopitelnější a také to ztížilo případné hledání odpovědi.

Účastníte se soutěže Žolík tě ožulí. Postoupili jste do finále a v banku máte nemalý obnos. Ale musíte jej vyhrát v závěrečné hře, jinak odejdete domů s prázdnou.

Žolíka nééé!

Moderátor vás přivede ke stolu, na kterém jsou tři karty, obrácené lícem ke stolu, takže nevidíte, jaký symbol na nich je. Ví to moderátor, ale je to profesionál a nemáte šanci to z něj dostat. Dozvíte se, že jedna z těch karet je srdcové eso, ostatní dvě jsou žolíci. Vyberete-li si eso, vyhráváte celý bank. Žolík vás naopak pošle domů s prázdnou. Po krátkém rozmýšlení na jednu z karet ukážete a moderátor ji označí jako vybranou. Tím však vaše trápení nekončí.

Moderátor otočí jinou kartu, než kterou jste si vybrali. Je na ní žolík. Moderátor vám nyní nabídne poslední možnost své rozhodnutí změnit. Můžete trvat na původní volbě, nebo výběr zrušit a vybrat si druhou neotočenou kartu. Je to jen na vás. Jak se rozhodnete? Co je pro vás z hlediska pravděpodobnosti výhodnější?

Také u této hádanky není  správná odpověď vůbec intuitivní. Osobně jsme zažili řadu dohadů a rezolutních zdůvodňování, proč nemáme pravdu (a spolu s námi přední světoví matematici). Jeden programátor nám dokonce naprogramoval simulátor hry, aby nás přesvědčil. A místo toho si sám ověřil, že teoretická úvaha v naší odpovědi skutečně funguje i v praxi. I Monty Hall Problem je ukázka hádanky, která pěkně pracuje s našimi předpoklady a zjednodušeními, aniž si uvědomíme, že v této hádance jsou souvislosti trochu jiné. 

Lidé většinou při řešení zapomenou, že poté, co moderátor "vyřadí" jednu z karet, nijak tím nezměnil původní situaci. Nevybíráme tedy znovu ze dvou karet (50 na 50), ale vycházíme z pravděpodobností, které vyplývají z našeho prvního výběru.

Pro větší názornost jsme připravili i podrobnější vysvětlení hádanky s esem. Osvědčilo se toto zjednodušení:

Pojďme si vyzkoušet obdobný experiment. 

  1. Máme před sebou tři karty, jedna z nich eso, dvě z nich žolík. Nevíme, která je která, moderátor to ví.
  2. Vybereme jednu kartu. Napíšeme na kartu fixou “33% eso”, protože přesně to je šance, že je karta eso.
  3. Ostatní dvě karty dáme do krabičky (aniž se na ně podíváme). Na krabičku napíšeme “67% šance, že krabička obsahuje eso”, protože to je pravda.
  4. V krabičce jsou zcela jistě dvě karty. Zcela jistě je tam tedy alespoň jeden žolík.
  5. Moderátor se podívá do krabičky (vidí obě karty), jednu z nich vytáhne a ukáže nám, že je to žolík. Tu druhou nechá v krabičce Protože to víme, že jedna z karet v krabičce musí být žolík, nemůže nás to nijak překvapit, nedostali jsme tedy tímto žádnou novou informaci.
Jaká je nyní šance, že krabička obsahuje eso? Je to samozřejmě stále 67% šance. Ale přitom v krabičce už je jenom jedna karta. Takže ta karta je s 67% pravděpodobností eso. A karta, kterou jsme původně vybrali, má samozřejmě stále 33% šanci. A proto se vyplatí změnit volbu. Funguje to.

3. Poznáte, k čemu byla tahle krabička?

Nejnovějším přírůstkem mezi naše hádanky byla srpnová fotka záhadné krabičky, která už v dnešní době není používaná, ale dlouhá léta sloužila spolehlivě.

Tuto krabičku najdete na jednom neupřesněném místě v Praze. Je však možné, že stále ještě funguje i na jiných místech v jiných městech. Není o moc větší než balení másla a vede z ní asi 40 centimetrů dlouhá trubka. 

Celkový pohled na tajemnou krabičku s povrchem ošetřeným takzvanou "socialistickou metalízou". Klíčová jsou ovšem ona tři tlačítka na spodní hraně stroje.

Na této hádance nebyla ani tak zajímavá ta správná odpověď, jako spíše ty nesprávné, zato velmi vynalézavé a vtipné. Mezi jinými jsme se dozvěděli, že jde o klávesnici, která obsahuje pouze ty nejnutnější klávesy Ctrl, Alt a Delete.

4. Střela na palubě letadlové lodi. Montáž, nebo skutečnost?

Malou hádanku jsme přichystali fanouškům Technetu na Facebooku. Na stránce s leteckými vtípky jsme narazili na snímek, který si přímo říkal o ověření. Je to montáž, nebo ne? Mimochodem, nešlo o první ověřování montáže tento rok, o to první se postaral Írán a jejich stíhačka. Tam šlo pouze o model stíhačky, zato tady to na první pohled vypadá reálněji.

Montáž, nebo nehoda na palubě?

My i naši fanoušci jsme dospěli ke stejnému výsledku. K incidentu došlo na palubě USS Midway při přistání stíhacího letounu F/A18A. Jedna ze střel AIM-9M Sidewinder se uvolnila a sklouzla po palubě až do oceánu. Nikdo nebyl zraněn.

5. Co je to v metru za skříň?

Skříň v prvním voze metra

Poznáte, k čemu slouží tato skříň v metru? Tedy kromě ploch pro vandaly?

Správná odpověď: ve skříni je uloženo reléové zabezpečovací zařízení ARS a další přístroje. Modernizované soupravy neměly na tyto přístroje místo, a proto mají bílou skříň zvanou "udírna".

6. Poslechněte si falešné zvuky a odhadněte, jak vznikaly

Poslouchejte pozorně

Rozhlasové hry mají na svědomí i spoustu vynalézavých zvukařských chytáků. Zvukaři (či přesněji ruchaři) z Českého rozhlasu nám dali několik audioukázek a vy jste hádali, jak tyto zvuky vznikly.

Na vyhlášení výsledků stále marně čekáme. Snad toto připomenutí někoho z redaktorů vytrhne z letargie a připomene mu, že chceme vědět, jak se napodobují šlápoty ve sněhu.

Autor:
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Twitter testuje funkci, kterou si přál Elon Musk

Sociální síť Twitter zapnula některým uživatelům funkci, která jim umožní, aby zpětně upravili svůj příspěvek. Přesně...

Google spouští v Česku navigaci pro úspornou jízdu. Ptá se i na pohon auta

Google mapy jsou často využívané jako navigace, která nabízí řadu funkcí. Nyní společnost spouští i v Evropě další...

Chcete YouTube ve vysokém rozlišení? Zaplaťte. Uživatelé zuří

Server YouTube začal testovat novou funkci, která však pobouřila diváky. Je totiž možné, že v budoucnu bude nutné za 4K...

Podívejte se, kteří giganti vládli internetu v minulosti a kdo panuje nyní

Poměrně vysoké procento populace by si svět bez připojení k internetu již nedokázalo představit. Zdá se, že rychlost,...

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...