Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dokáže letadlo vzlétnout? Hádanky, které zmátly váš mozek i uši

aktualizováno  15:52
Odstartuje letadlo z běžícího pásu? Poznáte, co je na fotce? Dokážete aplikovat logické uvažování i tam, kde jde intuice proti vám? Hádanky jsou zajímavé právě tím, že na ně odpovídáme špatně. Tím poznáváme, jak funguje (nebo nefunguje) náš mozek.
Je vždy dobré poslechnout si pozorně celé zadání hádanky.

Je vždy dobré poslechnout si pozorně celé zadání hádanky. | foto: montáž Pavel KasíkProfimedia.cz

Hádanky jsou jedním z prvních žánrů, které si děti školního věku zamilují. Možná si pamatujete na klasické nachytávky typu "Kolik má noha židlí? " nebo "Velký byl synem malého, ale malý nebyl otcem velkého." Hrají si se slovíčky a zažitými předpoklady, aby vás přiměly ke špatné odpovědi. V momentě, kdy se správnou odpověď dozvíte, je vám najednou zcela jasná.

Složitější hádanky mají tužší kořínek. Jakmile si zamilujete svou prvotní odpověď, bude pro vás velmi těžké uvažovat o tom, že by to mohlo být jinak. Na Technetu jsme představili několik hádanek a dodnes nám chodí odpovědi a reakce. Podívejte se, které hlavolamy si získaly nejvíce pozornosti.

1. Vzlétne letadlo z běžícího pásu?

Pokud si nepamatujete na tuto klasickou hádanku  kterou jsme přinesli na český internet v roce 2008, možná si ji napřed zkusíte vyřešit. Takže pozor:

Letadlo na pásu

Mějme ranvej dvakrát tak dlouhou, jako je dráha potřebná pro vzlet letadla. Tato ranvej je však ohromný běžící pás, který je schopen vyvinout jakoukoli rychlost, kterou vyvine letadlo vůči zemi. Proudové letadlo začíná na začátku dráhy, kola na ranveji, a snaží se vzlétnout. Obsluha pásu se tomu snaží zabránit a ve chvíli, kdy pilot spustí motory, také pás se spustí proti směru rozjezdu.
Otázka zní: dokáže letadlo vzlétnout, i když proti němu působí běžící pás?

Máte odpověď? Promysleli jste to pořádně?

Většina čtenářů tehdy odpověděla špatně. Ostatně, proč to nepřiznat, jako většina našich redaktorů, když hádanku slyšeli poprvé. Podívejte se na správné odpovědi a na jejich zdůvodnění. Pro větší názornost jsme ještě dodatečně sestavili další ukázky a propočty, jak správnou odpověď vysvětlit  Bylo to potřeba, protože dodnes nám chodí e-maily od lidí, kteří jsou přesvědčeni, že našli v naší argumentaci (a tedy v argumentaci fyziků z celého světa) chybu. Ke cti jim slouží, že obvykle po pochopení chytáku uznají chybu, což se na internetu až tak často nestává.

A nebo se můžete podívat na údiv pilota  který tuto hádanku v praxi vyzkoušel. Do poslední chvíle nevěřil tomu, že se jeho intuice mýlí.

2. Kde je ten žolík? Mám změnit volbu?

Další úspěšnou hádanku jsme si vypůjčili z americké hry Let's Make a Deal, podle moderátora známé jako Monty Hall Problem. My jsme ji převedli na karty. Je to pochopitelnější a také to ztížilo případné hledání odpovědi.

Účastníte se soutěže Žolík tě ožulí. Postoupili jste do finále a v banku máte nemalý obnos. Ale musíte jej vyhrát v závěrečné hře, jinak odejdete domů s prázdnou.

Žolíka nééé!

Moderátor vás přivede ke stolu, na kterém jsou tři karty, obrácené lícem ke stolu, takže nevidíte, jaký symbol na nich je. Ví to moderátor, ale je to profesionál a nemáte šanci to z něj dostat. Dozvíte se, že jedna z těch karet je srdcové eso, ostatní dvě jsou žolíci. Vyberete-li si eso, vyhráváte celý bank. Žolík vás naopak pošle domů s prázdnou. Po krátkém rozmýšlení na jednu z karet ukážete a moderátor ji označí jako vybranou. Tím však vaše trápení nekončí.

Moderátor otočí jinou kartu, než kterou jste si vybrali. Je na ní žolík. Moderátor vám nyní nabídne poslední možnost své rozhodnutí změnit. Můžete trvat na původní volbě, nebo výběr zrušit a vybrat si druhou neotočenou kartu. Je to jen na vás. Jak se rozhodnete? Co je pro vás z hlediska pravděpodobnosti výhodnější?

Také u této hádanky není  správná odpověď vůbec intuitivní. Osobně jsme zažili řadu dohadů a rezolutních zdůvodňování, proč nemáme pravdu (a spolu s námi přední světoví matematici). Jeden programátor nám dokonce naprogramoval simulátor hry, aby nás přesvědčil. A místo toho si sám ověřil, že teoretická úvaha v naší odpovědi skutečně funguje i v praxi. I Monty Hall Problem je ukázka hádanky, která pěkně pracuje s našimi předpoklady a zjednodušeními, aniž si uvědomíme, že v této hádance jsou souvislosti trochu jiné. 

Lidé většinou při řešení zapomenou, že poté, co moderátor "vyřadí" jednu z karet, nijak tím nezměnil původní situaci. Nevybíráme tedy znovu ze dvou karet (50 na 50), ale vycházíme z pravděpodobností, které vyplývají z našeho prvního výběru.

Pro větší názornost jsme připravili i podrobnější vysvětlení hádanky s esem. Osvědčilo se toto zjednodušení:

Pojďme si vyzkoušet obdobný experiment. 

  1. Máme před sebou tři karty, jedna z nich eso, dvě z nich žolík. Nevíme, která je která, moderátor to ví.
  2. Vybereme jednu kartu. Napíšeme na kartu fixou “33% eso”, protože přesně to je šance, že je karta eso.
  3. Ostatní dvě karty dáme do krabičky (aniž se na ně podíváme). Na krabičku napíšeme “67% šance, že krabička obsahuje eso”, protože to je pravda.
  4. V krabičce jsou zcela jistě dvě karty. Zcela jistě je tam tedy alespoň jeden žolík.
  5. Moderátor se podívá do krabičky (vidí obě karty), jednu z nich vytáhne a ukáže nám, že je to žolík. Tu druhou nechá v krabičce Protože to víme, že jedna z karet v krabičce musí být žolík, nemůže nás to nijak překvapit, nedostali jsme tedy tímto žádnou novou informaci.
Jaká je nyní šance, že krabička obsahuje eso? Je to samozřejmě stále 67% šance. Ale přitom v krabičce už je jenom jedna karta. Takže ta karta je s 67% pravděpodobností eso. A karta, kterou jsme původně vybrali, má samozřejmě stále 33% šanci. A proto se vyplatí změnit volbu. Funguje to.

3. Poznáte, k čemu byla tahle krabička?

Nejnovějším přírůstkem mezi naše hádanky byla srpnová fotka záhadné krabičky, která už v dnešní době není používaná, ale dlouhá léta sloužila spolehlivě.

Tuto krabičku najdete na jednom neupřesněném místě v Praze. Je však možné, že stále ještě funguje i na jiných místech v jiných městech. Není o moc větší než balení másla a vede z ní asi 40 centimetrů dlouhá trubka. 

Celkový pohled na tajemnou krabičku s povrchem ošetřeným takzvanou "socialistickou metalízou". Klíčová jsou ovšem ona tři tlačítka na spodní hraně stroje.

Na této hádance nebyla ani tak zajímavá ta správná odpověď, jako spíše ty nesprávné, zato velmi vynalézavé a vtipné. Mezi jinými jsme se dozvěděli, že jde o klávesnici, která obsahuje pouze ty nejnutnější klávesy Ctrl, Alt a Delete.

4. Střela na palubě letadlové lodi. Montáž, nebo skutečnost?

Malou hádanku jsme přichystali fanouškům Technetu na Facebooku. Na stránce s leteckými vtípky jsme narazili na snímek, který si přímo říkal o ověření. Je to montáž, nebo ne? Mimochodem, nešlo o první ověřování montáže tento rok, o to první se postaral Írán a jejich stíhačka. Tam šlo pouze o model stíhačky, zato tady to na první pohled vypadá reálněji.

Montáž, nebo nehoda na palubě?

My i naši fanoušci jsme dospěli ke stejnému výsledku. K incidentu došlo na palubě USS Midway při přistání stíhacího letounu F/A18A. Jedna ze střel AIM-9M Sidewinder se uvolnila a sklouzla po palubě až do oceánu. Nikdo nebyl zraněn.

5. Co je to v metru za skříň?

Skříň v prvním voze metra

Poznáte, k čemu slouží tato skříň v metru? Tedy kromě ploch pro vandaly?

Správná odpověď: ve skříni je uloženo reléové zabezpečovací zařízení ARS a další přístroje. Modernizované soupravy neměly na tyto přístroje místo, a proto mají bílou skříň zvanou "udírna".

6. Poslechněte si falešné zvuky a odhadněte, jak vznikaly

Poslouchejte pozorně

Rozhlasové hry mají na svědomí i spoustu vynalézavých zvukařských chytáků. Zvukaři (či přesněji ruchaři) z Českého rozhlasu nám dali několik audioukázek a vy jste hádali, jak tyto zvuky vznikly.

Na vyhlášení výsledků stále marně čekáme. Snad toto připomenutí někoho z redaktorů vytrhne z letargie a připomene mu, že chceme vědět, jak se napodobují šlápoty ve sněhu.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 20 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 15 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 20 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

K nebi hleď. Lyridy z neděle na pondělí ukážou desítky meteorů za hodinu

v diskusi nejsou příspěvky

21. dubna 2024

První velký jarní meteorický roj můžeme již nyní zahlédnout na noční obloze, ale svého vrcholu...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi jsou 3 příspěvky

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...