Nejpopulárnější muž na MS? Reportér. Slováka za mikrofonem si Češi oblíbili

  13:59
„Vyhráli jsme mistrovství světa v ledním hokeji. Co chcete víc?“ Těmito slovy se v únoru 1947 rozloučil po turnaji Štefan Mašlonka s posluchači rádia. Národní tým poprvé ovládl světový šampionát a slovenský reportér se právě ocitl na vrcholu popularity. Lidé oslavovali nejen hokejisty, ale i komentátory rozhlasu. Dnes je tomu přesně 20 let od chvíle, kdy temperamentní Slovák zemřel.
Sportovní komentátoři Štefan Mašlonka (vpravo) a Josef Laufer v roce 1948.

Sportovní komentátoři Štefan Mašlonka (vpravo) a Josef Laufer v roce 1948. | foto: ČTK

První mistrovství světa v hokeji po druhé světové válce budilo v Československu pozornost. Válkou těžce zkoušená země nedočkavě očekávala turnaj, na jehož konání si nikdo kromě Prahy netroufl. Silný národní tým navíc patřil při neúčasti Kanady k hlavním favoritům.

Za těchto okolností se na šampionát připravoval i tuzemský rozhlas, sportovní přenosy byly již tehdy zavedenou součástí vysílacího programu. K mikrofonu se měl postavit také mladý reportér Štefan Mašlonka.

Štefan kdo?

Štefan Mašlonka.

Čerstvě 27letý a dosud nepříliš známý Slovák utvořil během mistrovství komentátorskou trojici se zkušenějšími českými kolegy - dlouholetým pracovníkem rozhlasu Otakarem Procházkou a matadorem sportovní žurnalistiky Josefem Lauferem.

Ani jeden z nich patrně netušil, jak obrovské sportovní nadšení brzy pomůžou v lidech svou prací vyvolat.

Stál u zrodu dvojjazyčného komentáře

V tu chvíli měl Mašlonka (narozen ve Smižanech roku 1920) za sebou stále ještě poměrně krátkou kariéru. Z východu Slovenska po maturitě přesídlil do Bratislavy, kde jeho novinářská dráha naplno začala.

Nikoli však v rozhlase, nýbrž v tisku.

Jedny z prvních zkušeností sbíral za války jako člen sportovní redakce novin Slovák. Díky pochůzkám po stadionech získal kontakty. Netrvalo proto dlouho a mladý Mašlonka se ocitl na konkurzu v rozhlase.

„Bylo nás dohromady osm. Na stadionu se hrál nějaký přípravný zápas slovenské reprezentace a každý jsme dostali deset minut,“ vzpomínal na sklonku života v rozhovoru pro Slovenský rozhlas.

Josef Laufer (vlevo) a Štefan Mašlonka v Bratislavě v roce 1945.

„O týden nebo deset dní později mi zavolal pan Balaďa, který byl tehdy tajemníkem rozhlasu v Bratislavě. Vyřídil mi oznámení komise, že já jsem byl nejlepší.“

Už v březnu 1942 si tak 22letý Mašlonka odbyl komentátorskou premiéru na fotbalovém utkání Bratislavy a Považské Bystrice.

A v dalších letech se rychle vypracoval.

Sbíral hlasatelské zkušenosti, angažoval se v agenturním zpravodajství nebo stál u zrodu slovenského Klubu sportovních novinářů.

Brzy po válce se Mašlonka poprvé potkal s Josefem Lauferem, který v tu dobu dávno platil za protřelého mazáka tuzemské sportovní reportáže. V červnu roku 1945 přijela fotbalová Slavia k přátelskému duelu do Bratislavy a oba komentátoři společně provázeli posluchače zápasovým dějem.

Byla to vůbec první česko-slovenská sportovní reportáž.

Rád tě vidím, bratře! Sportem proti rozkolu Čechů a Slováků

Utkání v Bratislavě i následná odveta v Praze o několik týdnů později měly velký symbolický význam - aby totiž mohl obnovený česko-slovenský stát opět fungovat, bylo nutné uhladit válkou pošramocené vztahy obou národů.

Sport a sportovní přenosy těmto snahám vydatně prospívaly, na což ostatně po letech vzpomínal i Laufer ve své autobiografii: „Slavnostní rámec a radostné prostředí, v němž se odehrávala obě utkání, hodně přispěly k opětovnému sblížení obou našich národů nejen ve sportu.“

Heslo Prahy a českého venkova

Zatímco v prvních letech novinářské kariéry znali Mašlonku především na Slovensku, během hokejového šampionátu v Praze roku 1947 se talentovaný reportér dostal i do povědomí české sportovní veřejnosti.

Hokejistům se dařilo, na štvanický stadion chodily každý den desetitisícové návštěvy a ti, kdo se nedostali přímo na místo dění, hltali reportáže u svých rozhlasových přijímačů.

Reportér Štefan Mašlonka (nahoře) na titulní straně časopisu Ruch spolu s...
Reportér Štefan Mašlonka komentuje hokejové utkání na mistrovství světa v Praze...

Trojice Laufer-Procházka-Mašlonka se u mikrofonu pravidelně střídala po pěti minutách hry, což posluchači kvitovali. A přestože vysílání bylo týmovou prací, lidé si rychle našli mezi reportéry svého favorita.

Štefana Mašlonku.

Neotřelý libozvučný slovenský komentář Čechům imponoval.

„Jděte mezi lid, opravdový lid, široké vrstvy a uslyšíte: ‚Ten Slovák, ten to umí, to je hlášení, to je temperament.’ Prostě Mašlonka je heslo Prahy a českého venkova. Za těch několik hlášení (i těch dřívějších fotbalových) přirostl slovenský reportér všem tak k srdci,“ hlásal deník Lidová demokracie. A nebyl jediný.

Posluchače bavily netradiční výrazy, s nimiž se dosud v rádiu nesetkali a které Mašlonka ve svém projevu používal. Například „korčule“ nebo „palica“.

Poslechněte si komentář Štefana Mašlonky (od 33. vteřiny):

Euforie pochopitelně rostla s rodícím se sportovním úspěchem. A tak když národní tým v závěru turnaje porazil Spojené státy a dosáhl na zlato, lidé oslavovali spolu s hokejisty i rozhlasové reportéry.

Ostatně všichni tři žurnalisté později ve svých vzpomínkách vyprávěli o přízni, které se jim během mistrovství dostávalo. Do komentátorské kabiny chodily především pozdravy, dopisy či telegramy, ale také například svetry nebo karamelky proti kašli.

Problémy s režimem

Mašlonka se ocitl na vrcholu popularity, a tak si spolu s kolegy Procházkou a Lauferem kupříkladu zahráli sami sebe ve filmu Polibek ze stadionu.

Především ale pokrývali v té době nejvýznamnější sportovní události, díky čemuž slovenský reportér vysílal například ze zimních i letních olympijských her, které se v roce 1948 konaly ve Svatém Mořici a v Londýně.

Štefan Mašlonka (vlevo) a Josef Laufer na rozhlasové tribunce na zimních...

Začínaly se však objevovat i problémy.

Příčina? Politické změny v zemi.

Stejně jako řada dalších se také Mašlonka dostal do potíží s nastupujícím komunistickým režimem. Už po letních hrách v Londýně jej vládnoucí moc odstavila od mikrofonu - důvodem měla být spolupráce na přenosu s tehdy již nepřátelskou BBC.

V březnu roku 1950 oblíbený komentátor dokonce nepřímo figuroval v nechvalně proslulém politickém procesu s hokejisty, po němž většina tehdejší reprezentace skončila v kriminále.

Zakázaný šampionát. Jak místo bojů o titul skončili hokejisté za mřížemi

Národní tým se chystal odletět do Londýna na mistrovství světa obhajovat zlato, spolu s výpravou měl cestovat vedle Laufera také Mašlonka. Rozhlas však na poslední chvíli udělal změnu v nominaci a slovenského reportéra nahradil Procházkou.

Nevyřízená víza měla být záminkou k neúčasti hokejistů na turnaji.

Co naplat, že podle dochovaných svědectví stihla britská strana i přes změny na poslední chvíli vše připravit. Národní tým se do dějiště turnaje vůbec nevydal a tuzemský tisk našel jasného viníka.

„Naše sportovní hnutí slouží jen jednomu: našemu budování, naší lepší budoucnosti a míru. Jak ukazuje provokace anglických úřadů s visi našim reprezentantům, londýnská soutěž tomu sloužit nemá,“ psalo tehdy Rudé právo.

Ve sportu zůstal po celý život

Do křížku s režimem se Mašlonka dostal také později, z politických důvodů opustil začátkem 60. let zpravodajskou agenturu. I přes to všechno ale slovenský žurnalista strávil v prostředí sportu a sportovních médií prakticky celý svůj profesní život.

Společně s Radem Siváčkem komentoval první televizní sportovní přenos na Slovensku v roce 1956, zajišťoval chod tiskových středisek během různých sportovních akcí (často zimních), psal knihy.

A hlavně - až do roku 1991 pracoval v týdeníku Štart, který byl obdobou českého sportovního časopisu Stadion.

„Štefan Mašlonka byl přísný, zásadový pracovník. Měl velký podíl na uplatňování pravidel spisovného slovenského jazyka. Byl vzorem člověka s pevným charakterem, zároveň ale elegantním a příjemným partnerem ve společnosti,“ psal o něm v roce 2016 časopis Svet Športu.

Mašlonka se postupem času stal osobností slovenské sportovní žurnalistiky, i když ze začátku své kariéry si podmanil i českou veřejnost. Za svůj celoživotní přínos obdržel několik ocenění a v dubnu roku 2000 se stal čestným členem Slovenského olympijského výboru.

O několik měsíců později, 30. října, ve věku 80 let zemřel.

Od téhož roku uděluje slovenský Klub sportovních novinářů ocenění nejlepším tiskovým službám na sportovních událostech v zemi - takzvanou cenu Štefana Mašlonky.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Program MS v hokeji 2024: Češi začnou s Finy, na závěr skupiny vyzvou Kanadu

29. května 2023  10:42,  aktualizováno  9.5 13:25

Česká hokejová reprezentace zná složení základní skupiny a herní plán pro nadcházející mistrovství...

Překvapení v nominaci. Z Rulíkova týmu pro MS vypadli Nosek, Vrána či Ticháček

5. května 2024  20:46,  aktualizováno  21:38

Dlouho očekávaný jmenný výčet zazněl. Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík představil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tadeji, sundej to! Pogačar odvracel diskvalifikaci, Ganna prohnal zlaté parťáky

8. května 2024  7:46

Je vůbec možné, aby v průběhu etapy letošního cyklistického Gira nezaútočil Tadej Pogačar? Teprve...

Jak si Pogačar protáhl nohy a ujížděl i sprinterům. Je to hovadina, soudí Raboň

7. května 2024  9:29

Málem vyhrál v sobotu hned úvodní klasikářskou etapu Gira. Pak v neděli ovládl první dojezd na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zazářil v pravou chvíli. Pastrňák vystřelil Bostonu v prodloužení postup

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  7:04

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

Dvakrát bankrot, teď Serie A? Proměnu italského Coma řídí i Fábregas s Henrym

10. května 2024

Malebné městečko, azurové jezero, vila George Clooneyho a taky fotbalový klub, který může už v...

„Čo ti jebe“ fakt nemůžeme na hokeji zahrát. Dýdžejové z O2 areny vyprávějí

10. května 2024

Premium Hokejové mistrovství světa startuje už v pátek. Diváky strhnou sportovní bitvy, ale připravena bude...

Lehečka má únavovou zlomeninu. Přijde o Roland Garros, zabojuje o Wimbledon

10. května 2024  14:59

Po návratu z turnaje v Madridu, kde kvůli zranění nedohrál semifinále, podstoupil vyšetření, která...

Čtyři čeští badmintonisté se oficiálně kvalifikovali na olympiádu do Paříže

10. května 2024  14:11,  aktualizováno  14:42

Badmintonisté Jan Louda, Tereza Švábíková a deblisté Adam Mendrek s Ondřejem Králem se oficiálně...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...