Miroslav Jansta s dcerou (11. 4. 2014)

Miroslav Jansta s dcerou (11. 4. 2014) | foto: Petr Topič, MAFRA

Předseda ČUS Jansta chce změny ve financování českého sportu

  • 1
Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta volá po změnách v rozdělování peněz do českého sportu. Nelíbí se mu, že tok financí kontroluje Český olympijský výbor (ČOV), rád by změnil jeho stanovy a ustanovil Olympijské kolegium, v němž by o penězích rozhodovali zástupci svazů.

S šéfem ČOV Jiřím Kejvalem o tom už několikrát mluvil, oba však nejsou příliš naladěni na stejnou notu. Změny by Jansta rád uvedl v život do pléna ČOV na jaře příštího roku.

Když na přelomu let 2010 a 2011 krachovala Sazka a český sport přišel o hlavní část příjmů, snažili se sportovní funkcionáři vystupovat společně a tmelit sportovní prostředí. To se nyní ale už opět rozděluje. ČOV pod Kejvalovým vedením ovládá většinu financí a jejich toky do spodních pater českého sportu, což se příčí Janstovi. „Válečná sekera je už nějakou dobu vykopaná,“ přiznal dnes Jansta před novináři.

Jansta převzal po krachu Sazky Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a jako jeho předseda ho transformoval a vyvedl z dluhů. Některého majetku se ČUS zbavil, další převedl, pronajal nebo dál provozuje. Dohodl se na splacení závazků se Zdeňkem Ertlem, šéfem Sdružení sportovních svazů, někdejším Svazarmem, kterému ČSTV dlužila miliony právě kvůli pádu Sazky. A nyní chtějí spolu hájit zájmy sportu na nejnižší úrovni v jednotách a klubech. „Základna je vyřízená, majetek se převedl na kluby, všechno chátrá, dobrovolníků ubývá, nezměnilo se na nižší úrovni nic,“ uvedl Jansta.

O změnách ve financování sportu prý dnes nehovořil z pozice šéfa ČUS, ale jako předseda České basketbalové federace. Z titulu této funkce je totiž ve výkonném výboru ČOV jako jeho místopředseda. „Já jako předseda basketu nedovolím, aby ČOV řídil náš svaz. Je také nesmysl, abych byl jako předseda basketu místopředsedou ČOV,“ dal příklad Jansta. „ČOV by měl být tím pozlátkem, starat se o olympijské hry, reprezentaci v zahraničí a dělat projekty, k nimž je určený. ČOV nemůže řídit celý český sport,“ prohlásil.

Kejval se proti tomu však ohradil. „Členy Českého olympijského výboru jsou zástupci celého sportovního prostředí. Není jediný důvod rozdělovat peníze přes další střešní organizace. Olympijský výbor je striktním zastáncem průhledného a přímého financování sportovních svazů,“ prohlásil šéf ČOV.

Jansta kritizoval mimo jiné také kooptování Hany Moučkové a Jana Šťovíčka do výkonného výboru ČOV. „Nejsou volení,“ upozornil. „Musí se změnit stanovy a vytvořit Olympijské kolegium, které by o penězích rozhodovalo a řídil ho Kejval,“ navrhl.

V letošním roce má jít ze státního rozpočtu na sport 3,5 miliardy korun, dalších zhruba 400 milionů z loterijních odvodů. „Peníze jdou přes ČOV a procenta z toho zůstávají na ČOV a v dalších organizacích,“ řekl Jansta. V dalším roce se státní podpora sportu poníží o 600 milionů, které půjdou na investice na národní olympijská centra.

Kejval však opáčil, že s tím Jansta jako člen výkonného výboru ČOV souhlasil. „Shodli jsme se na tom, že 90 procent loterijních odvodů bude směřovat přímo na sportovní svazy. Zbylých deset procent je použito transparentně na podporu projektů mládeže především v neorganizovaném sportu. Jansta hlasoval pro tento návrh. Princip rozdělení těchto prostředků schválila i Národní rada pro sport při MŠMT,“ uvedl Kejval.

Jansta chce analyzovat situaci v krajích, které objede, sejde se s novými zastupiteli. „Nechci nějak útočit na ČOV, pana Kejvala podporuju jako předsedu ČOV, ale je třeba oddělit strategická rozhodnutí českého sportu od výkonného výboru ČOV. Společně musíme vystupovat v jednání s politiky. Já jsem tady od toho, abych se staral o jednoty a regiony. Rodiny, snad s výjimkou Prahy a Středočeského kraje, nemají peníze na to, aby jejich děti sportovaly v klubech,“ dodal.

Jeho slova podepsal i Ertl. „ČOV nemá kompetenci zastupovat všechny. Je tu boj o peníze, ale my se musíme bavit o sportu. Pan Kejval mě nemá rád, protože kritizuju. Já ale nechci svrhávat vedení ČOV, ale jeho úloha je v zahraničí,“ doplnil Ertl, který zastupuje menší sporty, ale i například biatlon. „Naše svazy nedosáhnou na peníze, které dostane ČOV. Například z loterií menší sporty nedostanou ani korunu,“ doplnil.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž