Mühlegg si pojistil celkové prvenství

O s l o - Naturalizovaný Španěl Johann Mühlegg se poprvé v kariéře stal celkovým vítězem Světového poháru v běhu na lyžích. Devětadvacetiletý závodník obsadil v dnešním běhu na 50 kilometrů v Oslu páté místo a před finále Světového poháru v Bormiu zvýšil svůj náskok v průběžné klasifikaci na druhého Jariho Isometsä z Finska na288 bodů. Závodu Světového poháru žen na 30 kilometrů klasickou technikou v Oslo dominovaly Rusky. Z vítězství se radovala Olga Danilovová, která dorazila do cíle s náskokem 21,2 sekundy před krajankou Larisou Lazutinovou.

V první desítce figurují ještě další tři Rusky - šestá Nina Gavriljuková, sedmá Olga Savjalovová a devátá Světlana Nagejkinová. Vedoucí závodnice průběžného pořadí SP, Kristina Smigunová z Estonska, dnes skončila pátá.

Její největší rivalka, Norka Bente Martinsenová, která na ni před závěrečnými závody letošní sezóny ztrácí 41 bodů, dnes doběhla na čtvrtém místě. O vítězce SP se rozhodne
v příštím týdnu v italském Bormiu, které bude hostit závod na 5 kilometrů klasicky a stíhací závod na 10 kilometrů.

Mühlegg už má vítězství v SP jisté. I kdyby Isometsä, který v Oslu nestartoval, vyhrál za týden oba zbývající závody v Itálii, nemůže už Mühlegga předstihnout. Za vítězství
v každém závodu SP se uděluje 100 bodů.

Prvenství v dnešní padesátce vybojoval už jednačtyřicetiletý Harri Kirvesniemi z Finska.  Nejzkušenější účastník Světového poháru porazil o 17,7 sekundy Rusa Michaila Ivanova a třetí doběhl s více než minutovou ztrátou Michail Botvinov z Rakouska. Původem Němec Mühlegg s přehledem vyhrál i hodnocení seriálu pěti dálkových běhů zařazených do Světového poháru.