Přes peklo do první desítky. Kreuziger vstupuje do rozhodující fáze Tour

PUSA NA CESTU. Otec a dcera Kreuzigerovi před tréninkovou vyjížďkou. | foto: Michaela Kreuzigerová

20 2016
Oberhofen (Od našeho zpravodaje) - Ubytovali se na volný den u Thunského jezera jen kilometr od týmu Sky. Ale v jejich hotelu Panorama nepanovala tichá serióznost, která naopak obklopovala hotel britské stáje. Kontrast bil do očí. Atmosféra v týmu Tinkoff byla v úterý odpoledne spontánní, živelná.

Oleg Tiňkov pobíhal po hotelové hale, z rukou si udělal megafon a hlasitě předváděl, jak budou sportovní ředitelé křičet na Petera Sagana, až bude slovenský cyklista v příští sezoně závodit za německou stáj Bora: „Schneller, Peter, schneller, schneller fahren.“

Otočil se k Saganovi a povídal mu: „To si ještě užiješ.“

Roman Kreuziger házel míč dceři Viktorce, která u maminky Michaely od čtvrt na šest ráno vyzvídala: „A kdy už vstane táta?“ Musela si ale počkat až do devíti. Každá hodina spánku se brzy bude hodit.

Kreuzigerovy třetí týdny

na Tour de France

2008: celkově 12. místo
Ve třetím týdnu si polepšil z 15. na 12. místo a zkoušel zaútočit i na bílý dres Andyho Schlecka.

2009: celkově 8. místo
Výborné 6. místo v závěrečné horské etapě tohoto ročníku na Mont Ventoux. Až po ní skočil z 12. místa do první desítky.

2010: celkově 8. místo
Opět povedená poslední horská etapa závodu, na Tourmalet vyjel osmý. Polepšil si tím o dvě příčky.

2011: celkově 110. místo
Velké trápení. Šlapal po pádu se zlomenou člunkovou kostí, ztrácel, marně se pokoušel dostat do úniků. Už jen chtěl dojet do Paříže.

2013: celkově 5. místo
Ač byl pomocníkem Contadora, po kopcovité časovce v Alpách se probil na třetí příčku. Potom už síly docházely, předstihli jej Quintana a Rodríguez.

2015: celkově 17. místo
Snažil se pomáhat Contadorovi v kopcích, o celkové umístění po vyčerpávajícím Giru sám nebojoval. Přesto si ve třetím týdnu polepšil o šest míst.

„Čekají nás čtyři dny pekla,“ tvrdí Kreuziger, jedenáctý muž celkového pořadí. V Alpách se chystá útočit na Top 10, ve které tu už třikrát v minulosti byl. Řada faktorů bude tento boj ovlivňovat.

Etapa po volném dni

Rozjet do ní nohy je vždy problém. Navíc ta středeční je extrémní. „Cílové stoupání na Emosson je možná nejhorším kopcem celé této Tour,“ seznal. Ví o čem mluví. Všechny alpské etapy si v červnu s týmem projel.

Horská časovka

Bude ve čtvrtek úplně jiná než předchozí časovka v Ardeche. „Po dvou kilometrech na rovině přijde prudký tříkilometrový úsek. Tam si musím rozvrhnout síly, abych pak dokázal najet čas, až se profil zase zklidní.“

Posledni dvě alpská dějství

V pátek je prověří nepříjemná prémie nejvyšší kategorie Bisanne i závěrečný výšlap na Le Bettex. V sobotu by Kreuzigerovi mohlo vyhovovat poslední stoupání na Joux Plane. „Nemá velké změny sklonu a je hodně vyrovnané,“ poukazuje. Po něm už přijde pouze sjezd do střediska Morzine, do cíle poslední alpské etapy - a možná i do cíle celé Tour. Stále existuje varianta, že organizátoři z bezpečnostních důvodů zruší závěrečnou etapu do Paříže. „Nebyl bych proti,“ přiznává Kreuziger.

Počasí

Dobrá zpráva: v Alpách má být tento týden teplo. Kreuziger v teple závodí lépe. „Rozhodně bych si nepřál deštivý pyrenejský scénář,“ ujišťuje.

Výkonnost

„Bude to teď o tom, kdo v prvních čtrnácti dnech pošetřil dost sil a komu zůstalo v těle dost energie.“ Věří, že jemu jí zůstalo stále dost.

Psychika

Hotel nad jezerem a s velkými pokoji napomohl relaxaci mysli. Je to rozhodně jiné, než když bydleli v roce 2011 s Astanou v průmyslové zóně s výhledem na atomovou elektrárnu. „Ale nechci, aby se o volném dni má hlava od cyklistiky úplně vypnula. Musím zůstat v napětí a myslí pořád v závodě. Kdybych se uvolnil moc, únava by se další den rozležela. Radši se tedy držím pod určitým tlakem.“

VOLNÝ DEN. Zleva sportovní ředitelé stáje Tinkoff Sean Yates a Steven de Jong,...

VOLNÝ DEN. Zleva sportovní ředitelé stáje Tinkoff Sean Yates a Steven de Jong, dánský cyklista týmu Michael Valgren, Viktorka Kreuzigerová a Roman Kreuziger.

Zkušenosti

Za kariéru zažil už dvanáctkrát třetí týden závodu Grand Tour. „Díky tomu se každým rokem posouvám dál a nebývám v něm tolik ve stresu. Pomohlo mi také, že jsem loni zvládl dvě Grand Tour. Tělo se tím restartovalo po předchozí sezoně, kdy jsem naopak nejel žádnou.“

Strava

I ta se ve třetím týdnu změní. Zatím jedl při etapách hlavně houstičky se šunkou a rýži, naopak gely málo. „Nechával jsem si je na dny, kdy budou vážně zapotřebí. V Alpách jich možná spořádám třeba i sedm v etapě.“ Skutečnost, že tělo má stále hlad, považuje za důležitý ukazatel. „Znamená to, že tělo spolupracuje. Jakmile přestane mít hlad, jde o signál, že hrozí vážná krize.“

Od táty se nehnu. Malá Viktorka a Roman Kreuziger v hotelovém lobby.

OD TÁTY SE NEHNU. Malá Viktorka a Roman Kreuziger v hotelovém lobby.

Přítomnost rodiny

Manželka Michaela a dcera Viktorka dorazily v pondělí a trávily s Kreuzigerem volný den. „Jsem moc rád. Malá je nadšená, že mě vidí, nehne se ode mě. Ale nesmím ani proto vypadnout z koncentrace,“ uvědomuje si. Už dnes jeho nejbližší opustí tým Tinkoff a další etapy stráví u trati v obytném voze s Kreuzigerovými rodiči.

Soupeři

Fotogalerie

Chris Froome je zatím mimo kategorie. A co ti za ním? „Excelentní závod jede Mollema, překvapilo by mě, kdyby vybouchnul,“ říká Kreuziger. „Quintana se bude zlepšovat. Před Valverdem klobouk dolů, absolvoval Giro, závodí skvěle už od února a je pomalu ještě lepší než Quintana. Také domácí Bardet může tvořit závod.“ Nevyzpytatelní jsou pro Kreuzigera dva nováčci v Top 10 Adam Yates a Daniel Martin. „A Aru tady zatím střídá dobré a špatné dny.“ Totéž platí o duu BMC Porte - van Garderen. Za jedenáctým Kreuzigerem navíc číhá ještě mazák Rodríguez. „Závodí poslední sezonu a chce výš.“

Týmoví pomocníci

V horách by měl mít v ruce Chorvata Kišerlovského. „Rafa Majka se naopak bude snažit o puntíkatý dres. Pro tým je hodně důležité, abychom měli v Paříži dva dresy. Peter Sagan už má nakročeno k tomu zelenému,“ připomíná. Na rovinatějších pasážích mají Kreuzigerovi pomáhat i ostatní členové týmu. „V kopcích už potom k sobě ani tolik lidí nepotřebuju, tam máme mechaniky a maséry s bidony na každém kopci.“

Strategie

Je v horách prostá. „Skočit do háku silným týmům a zůstat s nimi vepředu. Závod budou chtít tvořit Sky, Movistar a možná občas i Astana a Bardet z AG2R. Zatím tady Sky neukázal slabou chvilku, v horách se Froomovi střídají pomocníci, jeden den jsou s ním dva, další den si ti dva odpočinou a naskočí další dva. Doufám, že dál pojede Sky své vysoké tempo, nebude se moc útočit a spíš budou lidé ze skupiny odpadat.“ Takový styl závodění Kreuzigerovi vyhovuje víc než opakované změny rytmu.

Ambice

Top 10 je prvotní cíl a pro českého jezdce psychologická meta. „Pár let jsem v desítce na Grand Tour nebyl, hodně o ni stojím. Letos málo jezdců popadalo nebo onemocnělo a je to v pořadí nabité. Ale měl bych někoho přeskočit,“ věří. Oleg Tiňkov nabádá: „Jen ať Roman ukáže, co umí. Je teď jedním z našich lídrů. Já mu věřím. Klidně i do šestky.“

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Slavia začne ligu ve Zlíně, pak hned do Teplic. Sparta hraje dvakrát doma

SLÁVA V EDENU. Slávističtí fotbalisté vystoupali na podium a začali křepčit s...

Slávističtí fotbalisté zahájí cestu za obhajobou titulu ve Fortuna lize dvěma zápasy venku. Na úvod...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní...

Další rána pro Ineos, ve Švýcarsku skončil Thomas. Etapu ovládl Viviani

Britský cyklista Geraint Thomas na trati 19. etapy Tour de France

Po vážné nehodě Chrise Frooma postihla stáj Ineos další rána. Obhájce prvenství na Tour, velšský...

VZPOMÍNKA: Česká show. Od zázraku na Euru uplynulo patnáct let

Česká radost. Památné utkání Česko - Nizozemsko na fotbalovém Euru v...

Byl to před patnácti lety v portugalském Aveiru krásný večer. Nezapomenutelný obrat českých...

Sparta získala Řepíka. Máme na prvotřídní hráče, těší její manažerku

Michal Řepík a generální manažerka Sparty Barbora Snopková Hauberová

Po další neúspěšné sezoně se snaží Sparta zmobilizovat a přivedla už pátou posilu. Tou se stal...

Další z rubriky

Kreuziger a Hirt zpět v pelotonu. Časovku ve Švýcarsku vyhrál Dennis

Rohan Dennis ovládl úvodní časovku na závodě Kolem Švýcarska.

Další z přípravných závodů na červencovou Tour de France odstartoval. Úvodní časovku závodu Kolem...

Švýcarsko Saganovi zaslíbené. Má sedmnáctý etapový triumf i žlutý trikot

Peter Sagan oslavuje triumf v první etapě závodu Kolem Kalifornie.

Sedmnáctého ledna vyhrál třetí etapu australského závodu Tour Down Under. Od té doby nadlouho...

Froome má blízko k titulu z Vuelty 2011, Cobo byl diskvalifikován

KVĚTINY PRO LÍDRA. Cyklistická Vuelta má nového muže v čele. Je jím britský

Chris Froome leží v nemocnici ve Francii po nehodě z minulého týdne na závodě Critérium du...

Najdete na iDNES.cz