Hirt bojoval na Giru o etapové vítězství. Ve spurtu prohrál s Cicconem

Český cyklista Jak Hirt zazářil v 16. etapě Giro d’Italia. | foto: LaPresse - D'Alberto / Ferrari / Paolone / Alpozzi

28 2019
Chladno, déšť, světlice italských fanoušků a naději na český úspěch přinesla 16. etapa Giro d’Italia. Český cyklista Jan Hirt v ní zazářil při stoupání na legendární vrchol Mortirolo. V cíli se však musel sklonit před Italem Cicconem, který byl v závěru silnější. V růžovém dresu vedoucího muže závodu zůstal Ekvádorec Carapaz.

Fotogalerie

Dostal se do úniku dne. Na rozhodujícím kopci Jan Hirt dvakrát zaútočil a roztrhal skupinu uprchlíků až mu zbyl jen jeden soupeř. Jenže Giulio Ciccone jede Giro d’Italia ve skvělé formě. A pro českého cyklistu v závěru 16. etapy byl příliš těžkým rivalem.

Dvojice spolu strávila posledních 30 kilometrů. Nejprve museli vystoupat na vrchol legendárního Mortirola (12 km, 10,9 %), poté se z něj za vytrvalého deště a velmi chladného počasí spustit dolů a ještě absolvovat posledních 15 kilometrů po rovině do cíle v Ponte di Legno.

V jízdě do kopce vypadal osmadvacetiletý Hirt silnější. Jenže už ve sjezdu ukázal o čtyři roky mladší Ital, že je na tom dobře. Na rovince pak Čech několik kilometrů nestřídal. Pravděpodobně na pokyn svého sportovního ředitele z Astany. 

Ital máchal rukama, gestikuloval směrem k Čechovi i jeho týmovému vozu. Marně. Hirt prostě nestřídal. Ciccone mu proto zkusil nastoupit. Jenže i to bylo zbytečné.

Až posledních šest kilometrů jel Hirt také tempo. Zřejmě už věděl, že zezadu se na ně lídr Astany Lopez nedotáhne, a pokud má jít do finiše o etapový triumf, měl by hrát fér.

Giulio Ciccone se raduje z vítězství v královské 16. etapě Gira d´Italia. Ve...

Giulio Ciccone se raduje z vítězství v královské 16. etapě Gira d´Italia. Ve finiši porazil Jana Hirta.

A tak spolu dvojice dojela až do cílové rovinky. První Ciccone, za ním Hirt. Čech pohybem vyprovokoval soka z Trek-Segafredo k nástupu, ale i přes lepší pozici se přes Itala nedostal. A ten se mohl rozzářit a zahodit v emocích brýle, i když ještě chvíli předtím na kole drkotal zuby.

„Čekal jsem na tohle vítězství dlouho (předtím vyhrál etapu na Giru v roce 2016). Takže jsem si oslavu v cíli pořádně užil. Byl to komplikovaný, deštivý a chladný den. Jan Hirt nechtěl v závěru střídat, takže to bylo i docela nervózní, ale jsem rád, že jsem to zvládnul a vyhrál,“ radoval se Ciccone, který zároveň drží modrý dres pro nejlepšího vrchaře Gira.

Z favoritů ztratil hlavně Roglič

Necelé dvě minuty za vedoucím duem dojeli i favorité. Nebyl to nakonec v královské etapě letošního ročníku Gira velkolepý boj. Jezdci na celkové pořadí nechali odjet silnou skupinu uprchlíků hned po startu. Dopřáli jim odstup pěti a půl minuty a přes 150 kilometrů až pod Mortirolo jeli společně. 

Původně vedl itinerář etapy přes Passo Gavia, ale několikametrové závěje sněhu tam nakonec závodníky nepustily. Proto organizátoři změnili trasu 16. etapy, Mortirolo však zachovali.

28.května 2019 v 06:47, příspěvek archivován: 28.května 2019 v 18:34

The @giroditalia stage 16 preview by @inrng https://t.co/l87x3xE1DQ #cycling #giro https://t.co/2LdzyMhVoG

A udělali dobře. Prudká, úzká silnička zavelela k cyklistické show. Nejaktivnější byl Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Ital zkusil nástup z hlavního pole velmi brzy. Ze skupiny rázem nezbylo vůbec nic. Lídr závodu Ekvádorec Richard Carapez (Movistar) pokračoval jen s týmovými parťáky Landou a Pedrerem, doprovázel je Primož Roglič (Jumbo Visma).

Do toho se spustil vytrvalý déšť. Teplota byla pod 10 stupni Celsia. Italští fanoušci odpálili světlice.

Slovinec Roglič - před startem vůbec největší favorit na triumf - brzy začal ztrácet. Jeho pomocníci z týmu byly už tradičně dávno pryč. Musel se spolehout sám na sebe. Na vrcholu Mortirola v nadmořské výšce 1854 metrů byl jeho odstup téměř minut a půl. Vypadalo to, že bude ještě hůř.

I bývalý slavný závodník Alberto Contador v televizi věštil: „Tohle je zřejmě rozhodující moment celého Gira.“

Nibali, Carapaz a spol. jeli strhující tempo v naději, že rozthají Slovincovi naděje. Navíc následoval náročný mokrý sjezd. Všichni ho naštěstí zvládli. 

Na závěrečné rovince se situace začala uklidňovat, jak jezdcům docházely síly. Nibaliho a Carapazova skupina byla nesourodá, těžkopádně spolupracovala. Roglič toho využil a limitoval v cíli ztrátu na minutu.

Giro tak i po královském dějství zůstává otevřené. Nejlepší trojici Carapaz - Nibali - Roglič dělí zhruba dvě minuty.

Jak se vše odehrálo

Změna před startem. Dlouho organizátoři spekulovali, jestli se pojede přes Passo Gavia. Nakonec museli kvůli množství sněhu usoudit, že ne. A tak itinerář královské etapy změnili a místo vražedného stoupání přes sedlo ve výšce 2618 metrů nad mořem, zařadili organizátoři několik menších stoupání.

Početný únik. Po startu v Lovere se začalo stoupat, a tak se rychle urodil únik dne. Dvaadvacet jezdců – převážně silných vrchařů – se už na osmém kilometru oddělilo od pelotonu.

Pěšci vpřed. Český cyklista Jan Hirt byl také v úniku. Podobně jako Astana měly své zástupce v čele i týmy Movistar, Jumbo Visma, nebo Bahrajn-Merida. Všichny důležité stáje tak vyslaly své „pěšáky“ vpřed, aby se připravily na pozdější taktické manévry.

Modrý Ciccone. Ital v modrém dresu nejlepšího vrchaře nemohl chybět v horské etapě v úniku. Jezdec stáje Trek-Segafredo v průběhu 16. dějství mohutně navýšil svůj náskok v horské klasifikaci.

150 kilometrů v klidu. Až po úpatí slavného Mortirola se prakticky nic podstatného nedělo. Uprchlíci dostali k dobru pět a půl minuty. Až ikonické stoupání nabídlo 110% cyklistiku. První skupina se začala rychle dělit, stejně jako o chvíli později řídnul i peloton.

Hirt se drží. A útočí! Jan Hirt zvládl Mortirolo bravurně. Nejen, že zůstal mezi nejlepšími z úniku, ale 36 kilometrů před cílem dokonce nastoupil. Hirtovi stačil jen Nieve, Ciccone a Caruso. O chvíli později v pasáži se sklonem 13,6 procenta nastoupil Čech podruhé. Předvedl náročný a dlouhý nástup vestoje. Na úzké asfaltce mezi stromy „odpáral“ Nieveho.

Nibali řádí. V podobném místě jako Hirt zaútočil o pět minut později i Nibali z hlavní skupiny a nezbylo z ní nic. Útok pomohl i Hirtovi, protože Caruso, týmový parťák Nibaliho, okamžitě zpomalil.

Ahoj, brácho. Nibalimu v kopci pomohl i bratr Antonio, který byl v úniku, a počkal na sourozence. Mezitím Roglič začal ztrácet.

Kdo s koho? Na vrchol Mortirola vyjeli první Ciccone a Hirt. Na vrcholu měli přes čtyři minuty náskok. Ciccone si vzal od mechanika bundu s dlouhým rukávem, ale po chvíli ji odhodil. Zavděkem vzal alespoň novinami pod dres.

28.května 2019 v 16:46, příspěvek archivován: 28.května 2019 v 18:38

This descent from the Mortirolo is #Giro102 https://t.co/NDlMkSvkTI

Mokrý sjezd. Sjezd z Mortirola si naštěstí nevyžádal žádné ztráty. Ve sjezdu nastoupil Lopez (Astana) a získal 20 vteřin na Nibaliho s Carapazem. Zatímto Roglič udržoval odstup 1:30 minuty, který měl na Mortirolu.

Hirt přestal střídat. Hirt dostal pravděpodobně pokyn z vozu, že nemá Cicconemu střídat. Ital máchal rukama, volal na vůz Astany, pak to konzultoval i se svým sportovním ředitelem. Ten se snažil promluvit do duše i Hirtovi. Ale český závodník byl neoblomný, i když jeho lídr Lopez byl čtyři minuty zpět a nelze říct, že by na něj čekal... Až později jel Hirt také tempo, ale ve finiši byl silnější Ital.

28.května 2019 v 17:21, příspěvek archivován: 28.května 2019 v 18:33

Ciccone, la foliiiiiiiiiiiie ♥️♥️♥️ Pris en prelive à 23.5 et repris en live à 10, groooooos benef #TeamParieur #Giro #lequipeGIRO https://t.co/HzJBcul3bd

Roglič na rovině snížil ztrátu. Vynikající časovkář si v závěru polepšil a stáhl trochu ztrátu. Zatímco Lopeze dojeli Nibali s Carapazem a spol., Lopezův domestik Bilbao musel úplně zastavil. Nesourodost skupiny pomohla Rogličovi.

Cyklistický závod Giro d'Italia

16. etapa Lovere - Ponte di Legno (194 km):

1. Ciccone (It./Trek-Segafredo 5:36:24, 2. Hirt (ČR/Astana) stejný čas, 3. Masnada (It./Androni Giocattoli-Sidermec) -1:20, 4. Nibali (It./Bahrajn-Merida), 5. Carthy (Brit./EF Education First), 6. Carapaz (Ekv./Movistar), 7. Landa (Šp./Movistar), 8. Dombrowski (USA/EF Education First) všichni -1:41, 9. Caruso (It./Bahrajn-Merida) -1:49, 10. Cattaneo (It./Androni Giocattoli-Sidermec) -2:03, ...114. Černý (ČR/CCC) -31:13.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz 70:02:05, 2. Nibali -1:47, 3. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -2:09, 4. Landa -3:15, 5. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -5:00, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -5:40, 7. López (Kol./Astana) -6:17, 8. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -6:46, 9. Sivakov (Rus./Ineos) -7:51, 10. Polanc (Slovin./SAE Emirates) -8:06, ...28. Hirt -45:43, 116. Černý -3:10:04.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Nestačí ti 1,5 milionu? Přihodíme. Při Tour se bojuje o šampiona Gira

Vedoucí muž italského Gira Richard Carapaz z Movistaru (vpravo) před startem...

Albi (Od našeho zpravodaje) Richard Carapaz pobývá během Tour doma v Ekvádoru, kde se v Andách ve výškách nad 2 000 metrů tvrdě...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Další z rubriky

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Pád na Tour skončil pro De Marchiho zlomeninami, hrozí mu operace

Alessandro De Marchi na Tour de France

Po pádu v nedělní etapě Tour de France skončil italský cyklista Alessandro de Marchi v nemocnici s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz