STALO SE 8. ČERVENCE: Špatné Rozhodnutí. Miláček LeBron dopálil Ameriku

  15:36
Co si asi myslel, když vyslovil tu památnou větu? „I take my talents to the South Beach.“ Po rozhodnutí opustit Cleveland a odejít do Miami by LeBron James dostal za uši tak jako tak. I kdyby se kvůli tomu nekonala televizní show a i kdyby tomu basketbalová hvězda nenasadila korunu bídnou volbou slov. Ale takhle to James svým kritikům ještě ulehčil a řadu dosavadních zastánců proti sobě popudil. Ač se to už jeví jako věčnost, stalo se přesně před deseti lety, 8. července 2010.
LeBron James ještě netuší, jak si zavaří. Zdraví diváky ESPN i návštěvníky Boys...

LeBron James ještě netuší, jak si zavaří. Zdraví diváky ESPN i návštěvníky Boys & Girls Club of America v Greenwichi, stát Connecticut. Tam se 8. července 2010 konalo The Decision. | foto: Profimedia.cz

Kdekdo to obrečel, kdekdo se kvůli tomu opil. 

Tak velkou změnu mohl do životů mnoha lidí přinést jeden muž, kterého znali jen z obrazovky. Početní příznivci Chicago Bulls, New York Knicks, New Jersey Nets i Los Angeles Clippers věřili, že právě jejich klub bude ten šťastný. Ten, kterému budou díky LeBronovi patřit desátá léta 21. století.

Kdekdo Jamese proklel. Kdekdo se kvůli němu dopálil.

LeBron James v televizním The Decision (Rozhodnutí) oznamuje, že odchází na South Beach a stane se hráčem Miami Heat:

Především v Clevelandu a jeho okolí nemohli uvěřit, že je JEJICH LeBron opustil. On, rodák z nedalekého Akronu, kterému bylo souzeno zlomit sportovní prokletí severovýchodního Ohia.

Za sedm let mezi profesionály zůstával James bez jediného skandálu, na hřišti ani v soukromí netropil hlouposti. Překonával už tak vysoká očekávání, své Cavaliers posunul během pár let ze dna NBA k vrcholu takřka bez pomoci. Platilo to nejen o ligové tabulce, ale i o ceně klubových akcií.

Pro město Cleveland byl LeBron James ta nejlepší značka vůbec - a Amerika si ho za to vážila. Většina fanoušků ostatních týmů ho chtěla pro sebe, ale respektovala, že doma je pro něj doma.

A najednou rána. 

LeBron se odchodem do Miami v mnoha očích pošpinil.

Ve velkém fandové pálili jeho dresy. Ve velkém vymýšleli posměšné přezdívky. LeBum, LeBrat, LeBrick, LeBust, LeCoward, LeFail nebo LeRun jsou ty milejší z nich.  

Fandové Clevelandu Cavaliers pálí dresy s číslem 23 a jménem LeBrona Jamese. Jejich miláček zklamal, odešel do Miami Heat.

Odchod své superhvězdy neunesl klubový majitel Dan Gilbert. Příznivcům obratem napsal dopis, ve kterém si sáhl na dno.

„Sobecký.“ 

„Bezcitný.“ 

„Zbabělý zrádce.“

Tak počastoval Jamese. 

Co víc, Gilbert se fandům Cavaliers osobně zaručil, že jejich tým bude titul v NBA slavit dřív než „samozvaný bývalý Král“.  

Tehdy za to dostal od komisionáře NBA Davida Sterna pokutu 100 000 dolarů, dnes by ho nejspíš majitelé ostatních klubů z ligy vyobcovali.

Dopis Dana Gilberta fanouškům Cavaliers

James si mezitím v Miami plnil sen, konečně měl hvězdné spoluhráče v Dwyanem Wadeovi a Chrisi Boshovi. A na jihu Floridy se přilévalo. V South Beach si ti tři dny po Rozhodnutí oblékli dresy Heat a mezi ohňostroji pumpovali nadšení do fanoušků. 

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

„Ne jeden, ne dva, ne tři, ne čtyři, ne pět, ne šest, ne sedm...“ Další z ne zrovna šťastných výroků tehdy pětadvacetiletého Jamese, když Miami sliboval totální nadvládu nad NBA a přehazování prstenů pro šampiony vidlemi. 

Jen těžko se pak divit, že měli Heat dlouhé měsíce na zádech terč. 

Prezident miamského klubu Pat Riley, jenž se v různých úlohách v NBA podílel na devíti mistrovských titulech, se prý zděsil, když to viděl. Byl do poslední chvíle tak zaměstnaný totální přestavbou týmu, že nevěnoval pozornost, co jeho podřízení chystají. Jinak by tuhle estrádu zatrhl.

LeBron James, Dwyane Wade a Chris Bosh zažili mistrovské uvítání v Miami - tak lehké to ale nebylo:

Ale jiskrou, která zažehla nevraživost, bylo The Decision neboli Rozhodnutí. Více než hodinový televizní speciál na ESPN, ve kterém James informoval svět o změně dresu. 

Šest milionů důvodů pro, jeden proti

To nejlepší, co se o tomto nápadu dá povědět: vydělal celkem šest milionů dolarů na charitu, menší polovinu pro Boys & Girls Clubs of America. 

V jeho prostorách v Greenwichi, ve státě Connecticut, se natáčení pořadu konalo. Mezi pozvanou mládeží zachmuřeně seděl i rapper a čerstvý kandidát na amerického prezidenta Kanye West. Jedním ze stovek milovníků basketbalu, kteří se o akci dozvěděli a okouněli před klubovnou, byl i Donovan Mitchell, tehdy třináctiletý.

Kolem Boys & Girls Club of America v Greenwichi, stát Connecticut, se srotily davy fanoušků. Hlavně těch, kteří přejí NY Knicks. Zároveň nechyběly televizní štáby. Kdekdo chtěl být u The Decision.

Jako první přišel s nešťastným nápadem na The Decision jistý Drew Wagner na podzim 2009, ideu nabídl novináři Billu Simmonsi, tehdy jedné z hlavních tváří ESPN. Simmons i moderátor Jim Gray - prý nezávisle na sobě - nápad tlumočili Jamesovu kamarádovi Mavericku Carterovi. 

Proč ještě nezvýšit sílu hlasu amerických sportovců? Koneckonců to bylo poprvé, co si LeBron James mohl svobodně vybrat, za koho a s kým chce v NBA hrát. Tak proč to nedat světu na vědomí pořádně?

Komisionář Stern z té představy vůbec nadšený nebyl. Novinářce Jackie MacMullanové odmítl myšlenku komentovat. Na vypnutý mikrofon jí nicméně řekl: „A nezkusila byste mu to rozmluvit?“ 

Ale už nebylo cesty zpět. Třináct milionů Američanů v tu chvíli sledovali nervózního chlapíka v kostkované košili. 

Gray se Jamese více či méně úspěšně pokoušel rozpovídat a v 21 hodin a 28 minut přišla ta správná chvíle, aby ze sebe hvězda večera vysoukala: „Letos na podzim... Je to velmi obtížné... Letos na podzim se chystám své kvality přesunout na South Beach a připojit se k Miami Heat.“

In this fall... this is very tough... in this fall I'm going to take my talents to South Beach and join the Miami Heat. I feel like it's going to give me the best opportunity to win and to win for multiple years, and not only just to win in the regular season or just to win five games in a row or three games in a row, I want to be able to win championships. And I feel like I can compete down there.

LeBron James8. července 2010, The Decision, ESPN

Předchůdci si na novém supertýmu z Miami smlsli, spojení hvězd kritizovali Larry Bird, Magic Johnson i Michael Jordan. „Svým soupeřům bych nevolal,“ odtušil ten nejslavnější z nich.

Ten slíbil to a ten zas tohle

The Decision ale nespadlo z nebe. Barnumovsky pojaté přetahování o basketbalové hvězdy k počátku století patřilo, naposledy se ve velkém týkalo Gordona Haywarda před třemi lety

Celtics lákali Gordona Haywarda na Boston na slavném baseballovém hřišti Fenway Park:

U LeBrona Jamese tehdy přestupová sága dostoupila vrcholu. 

Jak se vše odehrálo?

Supertým se začal rodit v létě 2008 na olympiádě v Pekingu. Tam se nastupující basketbalová generace skamarádila - doslova na život a na smrt - a poznala, že je lepší nastupovat k zápasům spolu než proti sobě. Nebyli to tehdy jenom James, Wade a Bosh, ale taky Carmelo Anthony a Chris Paul. Zrodila se myšlenka, ŽE se spolu sejdou v jednom klubu. KDY a KDE, to se zatím neřešilo.

V témže roce server Bleacher Report „prorocky“ píše: „Jediné tři kluby, které nemají prostor přitáhnout LeBrona, jsou Miami Heat, Golden State Warriors a Detroit Pistons.“ 

Play off 2009 a 2010. Na vytoužené finále mezi Jamesem a Kobem Byantem s jeho LA Lakers nikdy nedojde. LeBron sbírá ceny MVP za základní část, ale s Clevelandem se mu nedaří dosáhnout na finále NBA. Nejprve nečekaně ztroskotá na Orlandu, další rok vyšumí v sérii s Bostonem. Tam působí dojmem, že už má sbaleno.

LeBron James z Clevelandu Cavaliers přichází na předávání ceny pro nejužitečnějšího hráče NBA

Cavaliers jsou ale v klidu, LeBron je přece hráčem z rodu Magica a Birda, kteří také strávili celou profikariéru v jednom klubu. Svůj odkaz by odchodem nikdy neohrozil.

„LeBron nepůjde do Miami, kde by byl za Robina k Batmanovi v podání Dwyana Wadea, tak by to vypadalo, a to se nestane,“ je přesvědčený  nejmenovaný zkušený trenér. 

Konec června 2010. Basketparáda v podobě přestupového období v NBA je na spadnutí. Letošní nabídka nemá obdoby. K dispozici jsou James, Wade, Bosh, Amar’e Stoudemire, Joe Johnson, Dirk Nowitzki, Paul Pierce, Ray Allen, Tracy McGrady, Rudy Gay, Carlos Boozer... 

Budoucí velké trio James, Wade a Bosh má ne až tak utajené matiné v Miami. ESPN píše, že Heat jsou favoritem v souboji o Jamesovy služby. Ale tahle zpráva v záplavě dalších slov utone. 

Prvního července. Kluby mají od této chvíle možnost scházet se s hráči, kterým právě skončila smlouva. New Jersey Nets lákají na New York (o dva roky později se přestěhují do Brooklynu) a ruský majitel Michail Prochorov představuje Jamesovi plán, jak z něj učinit ještě větší globální značku. Na schůzku přijel i rapper Jay-Z, jenž je v Nets minoritním podílníkem. 

Výprava New York Knicks dorazila do LeBronova clevelandského sídla hned poté, doslova se s vyslanci Nets minula ve dveřích. Součástí videoprezentace je klip, ve kterém Sopránovi (LeBron je fanouškem tohoto mafiánského seriálu) přemlouvají basketbalovou hvězdu ke stěhování do Madison Square Garden. V dalším videu vystoupili bývalý starosta Rudy Giuliani, režisér Spike Lee, komik Chris Rock nebo hokejista Mark Messier.

Prezident miamského klubu Riley se mezitím sešel se Stoudemirem. Velká trojka s Jamesem a Wadem mohla vypadat odlišně...

Druhého července. Tříhodinové setkání Jamese se zástupci Heat. Prezident Riley se chlubí svou šperkovnicí. A LeBron je zaujatý. Hvězda nedávné minulosti Alonzo Mourning se rozpláče dojetím, když vypráví, jak se o něj Heat postarali po operaci ledviny.

Dojde i na setkání se zástupci LA Clippers, ti však nemohou nabídnout o mnoho víc než příslib. Blake Griffin celou předchozí sezonu vynechal pro zranění a na první zápas v NBA tehdy teprve čekal.

LEBRONE, PROSÍM, ZŮSTAŇ! Fanoušci Clevelandu Cavaliers vyzývají svého hrdinu, aby neopouštěl současný klub

Chicagský rodák Wade navštívil Bulls - a spojení s Derrickem Rosem, Joakimem Noahem a Luolem Dengem mu neznělo špatně.

Třetího července. Na programu má James setkání se zástupci svých Cavaliers a vedením Chicago Bulls. Clevelandští rozestavili do ulic špalíry fanoušků. Jejich výhodou je nabídka vyšší maximální smlouvy, ostatní mohou přislíbit o 30 milionů dolarů méně.

Bulls předložili Jamesovi obdobný plán jako o den dřív Wadeovi. Byla by tu i šance spojit LeBrona, Wadea, Boshe, Rose a Noaha...

Lákadlo obléci dres proslavený jeho idolem Michaelem Jordanem je mocné - jak blízko do Bulls měl, naznačuje i moment, kdy James odložil číslo 23 a vsadil na šestku. Za Chicago se u LeBrona přimluvil také samotný Barack Obama, velký fanoušek Bulls.

Čtvrtého a pátého července. Ticho. „Den pátý v téhle LeBron-a-Palooze,“ posteskne si ligový funkcionář anonymně.

Začíná však převažovat názor, že LeBron v Clevelandu zůstává. 

Šestého července. LeBron James dá světu vědět, jaký klub si zvolil. Už brzy. A taky si právě založil účet na Twitteru. 

Sedmého července. Rozhodlo se, že se natočí Rozhodnutí. 

Wade a Bosh se zavázali Miami - a bylo jasné, že k sobě vábí třetího. Cleveland si dál věřil. Věřili si i v New Yorku, kam LeBrona táhl nejen čerstvě podepsaný Stoudemire, ale taky Carmelo Anthony. Ten byl sice hráčem Denveru, ale ke Knicks se mohl po další sezoně připojit (nakonec si v únoru 2011 vynutí výměnu, tím však celek z Madison Square Garden fatálně oslabí a nebude mít k ruce dost pomocníků, aby mohl Miami konkurovat). 

Osmého července. Den Rozhodnutí.

Devátého července. Show We Did It na uvítanou Jamese a Boshe v Miami.

Především v první sezoně si LeBron a jeho „Heatles“ užili svoje. V NBA nevládli tak, jak si představovali. Na pozice amerických miláčků vyskočili jiní - Kevin Durant z Oklahoma City, Dwight Howard z Orlanda, nováček Blake Griffin z Clippers a Derrick Rose z Chicaga, jenž se v 21 letech stal nejmladším MVP v ligové historii.

Uvítací show Miami Heat na počest tria LeBron James, Dwyane Wade a Chris Bosh

LeBron šel do Miami i proto, že nechtěl být střelcem číslo jedna. To mu vedení slíbilo. „LeBron bude náš Magic Johnson, Dwyane Wade je jako Kobe Bryant a Chris Bosh má roli Kevina Garnetta,“ maluje Riley. Takhle to však fungovat nebude. James se musel chopit prvních houslí a až pak bude úspěšný. Trvalo mu devět sezon, než se naučil být lídrem. 

A poučení pro příště

Heat se sice už napoprvé dostali do finále a tam ještě v úvodním a ve třetím utkání proti Dallasu uspěli, ale pak se sesypali. Přesněji: LeBron James se sesypal. Bál se hrát a titul v podstatě přenechal Dirku Nowitzkému a spol. To byla hořká pilulka.

V další sezoně se James obrnil a Miami se rehabilitovalo. Konečně titul. Konečně návrat LeBrona hrdiny. A třetí ročník, to byl vrchol pro velkou trojici Heat. Série 27 vítězných zápasů v základní části je dodnes druhou nejdelší v dějinách NBA a finálový boj se San Antoniem patří mezi nejkrásnější.

Oslavy titulu pro Miami v roce 2012:

Ne, nakonec to neskončilo ani třemi, ani čtyřmi, ani pěti, ani šesti, ani sedmi tituly. Dva byly tak akorát. I ve čtvrtém roce Heat s LeBronem, Wadem a Boshem došli do finále, ale dokonale připravení Spurs se pomstili. 

James po čtyřech letech v Miami skončil. Vrátil se do Clevelandu a o dva roky později vydobyl toužený triumf i pro „své“ město. Poučil se - o přestupu z Floridy do Ohia informoval písemně přes Sports Illustrated. 

TŘI PRSTENY. LeBron James, Dwyane Wade a Chris Bosh se mohou pochlubit klenotem, který dostali za titul Miami Heat v loňské sezoně NBA.

Takhle nějak - v tichosti, na dálku a bez náznaku pompéznosti, nejlépe v noci a přes prostředníky - se to dnes dělá. Uspořádat show kolem některých věcí se nevyplácí, poučila se Amerika. 

I LeBron se poučil, rok a půl po přestupu uznal: „Kdybych byl na druhé straně, horlivý fanoušek nějakého hráče, a on se rozhodl odejít, taky by mě naštvalo, jak to pojal.“

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 29. ČERVENCE: Skromné hry. Jídlo na příděl a zlato in memoriam

Momentka ze slavnostního zahájení olympiády v roce 1948 v Londýně

Byly to hry mnohých premiér. Poprvé startovní bloky pro sprintery. Poprvé zastřešený plavecký...

STALO SE 14. ČERVENCE: Bohém a bigamista popáté vítězem Tour. Legenda Anquetil

Jacques Anquetil, pětinásobný vítěz Tour de France.

V osobním životě miloval večírky, karty a alkohol. Zato na kole? Z muže, který vedl nezkrotný...

Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon

  • Nejčtenější

Program Eura: Anglie je podruhé v řadě ve finále, vyzve suverénní Španělsko

Poslední zápas fotbalového Eura 2024 obstarají Španělsko a Anglie. Ta v semifinále dokázala otočit utkání s Nizozemskem a zvítězila 2:1. Stejný vývoj skóre mělo i o den dříve hrané utkání, Španělé si...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  10.7 23:07

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrovské vzepětí Krejčíkové. Porazila Rybakinovou a je ve finále Wimbledonu

Po roce má Česko opět zástupkyni ve finále tenisového Wimbledonu. Postup do souboje o titul vydřela Barbora Krejčíková, která přehrála světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 3:6, 6:3 a 6:4....

11. července 2024  17:46,  aktualizováno  20:59

Konec Turků na Euru: Erdogan s Özilem i zásah policie. Tamní média tým oslavují

Zatímco turečtí fanoušci, kterých byly na Olympijském stadionu v Berlíně desetitisíce, po vedoucím gólu ve čtvrtfinále Eura proti Nizozemsku přímo šíleli nadšením, jejich prezident Recep Tayyip...

7. července 2024  7:15,  aktualizováno  9:48

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo už není bezpečné, po konci kariéry zůstanu ve Španělsku, líčí Kroos

Ještě než v pátek nastoupil k poslednímu zápasu kariéry, v němž Německo padlo se Španělskem ve čtvrtfinále Eura 1:2, rozpovídal se fotbalový záložník Toni Kroos také o nesportovních tématech. Mimo...

8. července 2024

Triumfální česká sobota. Siniaková ve Wimbledonu ovládla čtyřhru

Dvakrát Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály Wimbledon spolu, nyní se jim to podařilo několik hodin po sobě. Siniaková s americkou parťačkou Taylor Townsendovou porazila ve finále čtyřhry...

13. července 2024  21:10,  aktualizováno  14.7

Expertka o Krejčíkové: Nemusí mít známého kouče. Finále dala i se sádrou

Premium

V jedné česko-italské tenisové domácnosti se sledování wimbledonského finále proměnilo v pořádnou hecovačku. Bývalá šampionka Andrea Sestini Hlaváčková a její choť Fabrizio Sestini, manažer pracující...

14. července 2024

Cože? udivil Yatese Pogačarův plán. Lídr Tour ustál i zásah bezohledného diváka

Po středeční nepříjemné ráně v Centrálním masivu zvolili v UAE jinou taktiku. Totiž sám hlavní lídr cyklistické stáje si řekl. „Jeď, jeď,“ volal žlutě oděný Tadej Pogačar v Pyrenejích na parťáka...

13. července 2024  21:46,  aktualizováno  23:25

Slavia dala v generálce Žilině pět gólů, Sparta remizovala se Salcburkem

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve stejný čas. Zatímco Sparta se Salcburkem remizovala 2:2, Slavia po bezgólovém poločase deklasovala Žilinu...

13. července 2024  15:55,  aktualizováno  23:24

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...