Projekt s pracovním názvem reprezentace U24, složený z elitních borců působících v Kooperativa NBL a hráčů z amerických univerzit přinese týden společných tréninků v nymburském sportovním centru a jeden mezistátní přátelský zápas. Trenéři tak využili šance ozkoušet si talenty ze Spojených států naživo.
„Nominace se skládá ze dvou typů hráčů. Jedni působí v Česku, druzí hrají v zahraničí. Kemp jsme svolali relativně narychlo, protože jsme využili situace kolem covidu-19. Většina hráčů, kteří běžně působí v USA na univerzitách, byli najednou uvězněni v Čechách, takže nám to dávalo šanci pozvat je na tréninkový kemp a vidět je naživo,“ přibližuje manažer národního týmu Michal Šob.
„Hráči byli z našeho nápadu nadšení a drtivá většina to kvitovala, protože je to pro ně příjemná změna při tom individuálním tréninku, který už trvá poměrně dlouho. Nominovaní oceňují, že se takhle v létě mohou sejít a změnit svůj basketbalový režim,“ dodává Šob.
V nominaci je hned pět borců studujících v USA, z valné části podkošoví hráči v čele s Janem Zídkem z Pepperdine či Miroslavem Štaflem a Jakubem Dombkem, kteří se sejdou v Hartfordu.
Podle Šoba byly ve hře ještě další dvě jména, kterým nakonec současná situace s omezeným cestováním nedovolí dorazit. „Z nominovaných nemohli přijet Martin Roub a Michal Kozák, protože jsou v USA,“ jmenuje dva omluvené.
Přestože se projekt jmenuje reprezentace U24, součástí nominace jsou i někteří starší hráči, kteří mají potenciál být do budoucna součástí reprezentačního áčka. Nejstaršímu z pozvaných Radkovi Pumprlovi bude v srpnu 25 let.
„Pracovní název je kemp hráčů do 24 let, ale nemusíme se nutně držet názvosloví, protože v končeném důsledku jsou někteří z hráčů starší, byť je to o málo. Je to prostě mix hráčů, které chceme otestovat a zároveň je motivovat, aby na sobě pracovali. V následujících letech čeká seniorský národní tým poměrně perný program i kvůli koronaviru, který zahustil všechny akce blíž k sobě. Chceme dát mladým hráčům, kteří by v budoucnu měli zaujmout větší roli v seniorském národním týmu, příležitost se ukázat,“ pokračuje Šob.
Tím vzniká šance pro trenéra Ginzburga si prohlédnout zblízka mladé talenty, které mohou v následujících letech třeba doplnit tým už pro domácí EuroBasket 2022.
„Program hráčů, kteří studují v USA, se bohužel příliš neslučuje s kalendářem FIBA a jejich připojení k národnímu týmu je tak mnohdy složité. I proto je kemp takhle narychlo uspořádaný, aby se hráči z Ameriky mohli poměřit s těmi působícími v Evropě,“ říká reprezentační manažer.
Čtrnáctku čeká kromě týdne tréninků i jeden přípravný zápas, když do Nymburka zavítá výběr slovenských Levic.
„Naší priorita při hledání soupeře pro přátelské utkání byla, že nechceme hrát s českým soupeřem. Hráči se navzájem potkávají v průběhu ligy a nebylo by to až takové oživení. V době, kdy jsme kemp připravovali, tak žádná z okolních federací ještě nefungovala naplno a neměla připravené letní programy natož pro takovou věkovou skupinu hráčů. Přešli jsme na klubovou scénu, kde jsme hledali partnera. Měli jsme informace, že Levice míří do Česka, tak jsme toho využili k přátelskému zápasu. Podmínkou Levic byl bezproblémový přechod hranic tam a zpět, což už teď naštěstí není problém,“ uzavírá Šob.
Tréninkový kemp české mužské reprezentaceNominace výběru do 24 let Rozehrávači: Radek Farský (Brno), Ondřej Sehnal (USK Praha), Jakub Tůma (Nymburk) Křídla: David Böhm (Montverde Academy/USA), Luboš Kovář (Svitavy), Radek Pumprla (Ostrava), Patrick Samoura (Cochise College/NJCAA/USA), František Váňa (Olomoucko), Michal Svoboda (Pardubice) Pivoti: Jakub Dombek (Colorado/NCAA/USA), František Fuxa (USK Praha), David Škranc (Pardubice), Miroslav Štafl (Hartford/NCAA/USA), Jan Zídek (Pepperdine/NCAA/USA) |