Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Děti mi posílají videa hodů ze silnice do pole, říká šéfka Hvězdy Pardubice

  12:51
Pandemie koronaviru velmi významně ovlivňuje ekonomiku v celé zemi. O to více pak u sportovních oddílů, které častokrát mají problémy s provozem i v běžném režimu. Právě takovým příkladem může být atletický spolek Hvězda Pardubice, jehož chod je nyní nuceně zabržděn.

Iva Tlapáková, předsedkyně atletického spolku Hvězda Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Kdyby se musela zrušit celá venkovní sezona, ovlivnilo by nás to velmi tristně. Dostáváme dotace na činnost, takže vůbec nevíme, co se bude dít. Státní rozpočet se hýbe ze dne na den a sport bude nejspíš vzhledem k daleko větším problémům odsunut na druhou kolej. Menší kluby i my můžeme mít velké problémy s ekonomickým přežitím a se zajištěním činnosti,“ přiznává předsedkyně Hvězdy Iva Tlapáková.

V jakém režimu teď Hvězda funguje?
V podstatě v úplně nouzovém, stejně jako celý stát. Stadion je uzavřen a je přístupný pouze našim zaměstnancům a závodníkům, které máme pod smlouvou. V našem případě se to týká asi pěti lidí. Ostatní atleti trénují individuálně mimo stadion v domácích podmínkách. A děti vůbec, tam jsme trénink ukončili ještě těsně před vyhlášením nouzového stavu z bezpečnostních důvodů. První týden jsme si žili ještě dobře, protože jsme se mohli scházet alespoň v omezeném počtu třiceti lidí, ale pak se to stoplo se vším všudy.

Z čeho čerpáte informace o aktuální situaci?
Ze své pozice se musím zařídit jako běžný občan, nicméně atletický svaz už vymýšlí individuální tréninky přes internet a snaží se nám situaci ulehčit. Mají to ale velmi obtížné profesionální atleti, kteří v tuto chvíli vůbec netuší, na co vlastně trénují. Nevíme, jestli se budou konat jednotlivé soutěže atd. Tak jak je ztracená celá společnost, tak jsou i sportovci. V tuto chvíli jsou zrušené všechny atletické soutěže do konce dubna a vypadá to, že i do května, to už víme.

Jste předsedkyní Hvězdy Pardubice, co vaše práce obnáší?
Něco mezi manažerem, trenérem, psychologem a vyjednavačem se všemi možnými institucemi. Snažím se být v kontaktu se všemi lidmi v našem oddílu přes trenéry jednotlivých kategorií. Máme 900 členů, což se logicky nedá řídit přímo, na různé úvazky u nás pracuje pětadvacet lidí a přes ně se všechno pokouším řídit.

„Nevím, jestli by nám nebylo lépe spíš na vrcholu I. ligy než na chvostu extraligy.“

Dvě nejvyšší funkce ve Hvězdě zastávají ženy (místopředsedkyní je bývalá koulařka Jana Kárníková), děje se to i v jiných atletických oddílech?
Určitě ano, ale stále jsme v menšině. Jako předsedkyně i jako trenérka se neustále pohybuji v tvrdém mužském světě. Někdy je to nevýhoda, třeba na poradě extraligových týmů jsem jediná žena, ale na druhou stranu mám pocit, že při nějakých vyjednáváních se muži chovají trochu galantněji.

Nedávno vám bylo padesát, stihla jste to s ohledem na pandemii koronaviru vůbec oslavit?
Ano. A zvládla jsem se i provdat těsně před tím, než se všechno uzavřelo. Proběhla malá party v kruhu atletů přímo na stadionu souběžně s končící halovou sezonou.

V některých sportovních klubech hrozí, že šéfové budou muset svým členům vypovědět smlouvy. Je něco takového ve hře i u vás?
Tolik ne, máme to trochu jinak. Dá se říct, že profesionálních a poloprofesionálních atletů máme skutečně zhruba pět. Ti mají nějaký úvazek i jinde. Buď jako trenéři, nebo organizační pracovníci. Například Lada Vondrová má plný úvazek ve VSM USK Praha, tam to je v pohodě. Nepřerušila trénink a jen sleduje zprávy.

Lada Vondrová tedy už nepatří Hvězdě Pardubice?
Přesně tak, od pátku 20. března už bohužel ne. Dostali jsme za ni drobné výchovné a od následujícího měsíce je členkou USK. Byl to ale naprosto logický a předpokládaný vývoj, vrcholoví závodníci z krajů se odcházejí centrálně připravovat většinou právě do Prahy. Konkrétně kolem Lady bylo rušno poslední dva roky. Trenéři teď musí zase nějakou takovou běžkyni najít mezi dětmi a vychovat si ji.

Jak Vondrovou ze své pozice vnímáte?
Je to talent, který u nás v republice několik let nebyl. Loni byla koneckonců vyhlášena atletickým objevem roku. Takových dětí opravdu není mnoho, Lada je naprostá výjimka. Má obrovský fyzický potenciál, je velmi pracovitá a atletice podřizuje skoro vše. Bude ale záležet také na tom, jestli to zvládne její organismus.

Váš další přední závodník Jiří Vondráček naopak plánuje ukončit kariéru, rozmlouváte mu to?
Prožívá teď trochu krizi, ale snažím se jeho rozhodnutí zvrátit. Vzal si několik dní na rozmyšlenou a upřímně se mu teď bojím zavolat. Jako předseda klubu to samozřejmě musím udělat, ale mám obavy, jak se nakonec rozhodl. Doufám, že sezonu dojedeme, protože extraligový tým bude opět bojovat o udržení a vůbec to nebude mít lehké, můžeme i spadnout.

Skutečně?
Je to tak. Když vidím, jak se to celé vyvíjí, tak si říkám, jestli by nám nebylo lépe na špičce první ligy než na chvostu extraligy.

To by ale znamenalo méně peněz...
Myslím si, že o mnoho ne. Generální partner Chládek a Tintěra je nám dlouhodobě nakloněn, jeho příspěvek na naši celoroční činnost je pořád podobný. A co se týče dotací, tak dotační titul na extraligu není téměř žádný. V kontextu dalších sportů ve městě je atletika trochu popelkou a ještě asi dlouho bude.

Na druhou stranu se začíná mluvit o miliardovém projektu Dukla sportovní, na něj se těšíte, ne?
Jasně, že ano. Chceme důstojné podmínky nejen pro zimní přípravu, hlavně zajištěná tahle část sezony by nám ulehčila situaci. Zrekonstruovaný stadion chceme, ale svým způsobem se trochu bojíme, jak zvládneme provoz v době stavby i potom v nových podmínkách. Zatím přesně nevíme, jak bude Dukla sportovní provozována. Určitě to nebude jen pro nás, budou se tam soustřeďovat i jiné sporty, pokud se najde rozumný kompromis, budeme jen rádi. Původním záměrem byla malá tréninková hala „jen“ za 40 milionů, ale soutěž dopadla jinak.

Současná situace je pro vás hodně náročná, máte vůbec prostor na odpočinek?
Ve standardním režimu odpracuji nějakých 250 až 300 hodin měsíčně, teď jsem už druhý týden zděšená, že mám prázdný diář (směje se). Dodělávám účetnictví a resty, píšu tréninkové plány. Svěřenci mi posílají videa, jak někde v Přelouči hází koulí ze silnice do pole a domácí posilovnu, odrazová cvičení dělají na schodištích v panelovém domě. Jsem jak Alenka v říši divů.

Právě mládež je další nedílnou součástí Hvězdy. Kolik dětí v současné době máte?
Asi pět set. Mládežnická atletika se hodně změnila, moje generace začínala s atletikou v nějakých třinácti letech. Rok dva setrvala obecná příprava a pak hned specializace, kdežto dneska bereme do přípravky děti už od pěti šesti let. Atletiku zkoušejí formou her a imitací, s pomůckami k jednotlivým disciplinám. Doopravdy provozovat a pilovat je začínají až zhruba v deseti letech. Tam se začínají profilovat.

Konkrétní specializaci jim pak doporučí trenéři?
Ti zkušení velmi brzy poznají, co bude a nebude z konkrétního dítěte. Je mu to pak ale občas těžké vysvětlit. Když se třeba malá holčička zhlédne v tom, že bude další Bára Špotáková, i když to zrovna u ní nepřipadá v úvahu. A někdy to není legrace vysvětlit ani rodičům. (směje se)

Kolik dětí vám pak výhledově u atletiky vydrží až do dospělosti?
Klub jako my vychová jednoho až dva extraligové atlety z ročníku, kteří vydrží do devatenácti a déle. Veliký zlom přichází na konci základní školy, kdy máme velký odliv dětí. A další následuje po maturitě, tam pak mládež začíná řešit i jiné věci. To tak je ale ve všech sportech, tím nejhlavnějším úkolem pro nás je hlavně vytáhnout děti od počítače, aby neproflákaly pubertu.

Iva Tlapáková

Narodila se 8. března 1970 v Pardubicích. Atletice se začala věnovat až v patnácti letech během prvního ročníku střední školy, její disciplíny byly hod diskem a kladivem. Na republikové úrovni se držela až do svých třiceti. V té době už byla také dva roky ekonomkou a sekretářkou Hvězdy Pardubice, kterou posledních šest let vede z pozice předsedkyně oddílu. Od roku 2003 má trenérskou licenci a již deset let se věnuje koučování mládeže. Vede koulaře, diskaře a kladiváře ve věku patnácti až dvaceti let.

Co když chce rodič dát své dítě do Hvězdy Pardubice?
Ať jednoduše přijde k nám na stadion, bereme každé dítě, které má o atletiku zájem. Během měsíce si vše otestuje a uvidí se. Jde o to si hlavně vyzkoušet pohyb a okouknout prostředí, pak už je na trenérech, aby děti zaujali a bavilo je to s námi.

Vy sama za sebou máte diskařskou a kladivářskou kariéru. Dá se to s dnešním sportem porovnávat?
Těžko. Z mých starých tréninkových plánů zůstala pouze kostra obecného a speciálního posilování. Něco málo používám u lepších závodníků, jinak se všechno velmi významně proměnilo.

Jak na svá závodní léta vzpomínáte?
Vybavují se mi hlavně všechny účasti na republikových šampionátech. Nebylo za nás žádné mistrovství Evropy a světa, měli jsme takzvané „družby“. Skončila jsem záhy s nástupem na vysokou školu na úrovni nějakých 50,46 metrů diskem. Dneska by to byl asi druhý český výkon, ale nikdy jsem nedosáhla na špičkové soutěže. Největším úspěchem je asi v osmnácti letech šesté místo na družbě, na konkrétní výkon si už ale nevzpomenu.

Váš syn Jan je koulařem Hvězdy, to nejspíš kvůli vám, ne?
Když se v tom jako rodič pohybujete, tak samozřejmě dítě jde s vámi. Honza měl ale zpočátku k atletice naprostý odpor, nesnášel ji. Musel si projít víceboji a všestrannou přípravou, kterou neměl rád. Pak se ale chytil u házení a je to v pohodě. Dnes patří do širší české špičky, třetí až páté místo na republice je pro něj dobré. Uvidí se co dál, každý si na tu špičku prostě nesáhne, já považuji za největší úspěch, že u toho sportu zůstal a trénuje u nás další malé děti. Z řady závodníků vyrostou špičkoví rozhodčí, tělocvikáři, nebo právě koučové. A to je možná důležitější než samotný výkon během kariéry.

Autor:

Mistrovství Evropy v atletice 2022

Koná se od 15. do 21. srpna na Olympijském stadionu v Mnichově. Šampionát je součástí multisportovního mistrovství Evropy v rámci oslav 50. výročí od letních olympijských her v roce 1972.

Tomáš Staněk, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Nikola Ogrodníková, Barbora Špotáková, Amálie Švábíková, Filip Sasínek, Kristiina Mäki, Patrik Šorm

  • Nejčtenější

Česko - USA 4:2. Fantastický výkon juniorů znamená senzační postup do semifinále

Překvapení, senzace, ale hlavně vítězství a postup do semifinále. Čeští junioři porazili ve čtvrtfinále hokejového...

Panathinaikos - Slavia 1:1, Šporar pálil šance a hosté trpěli, srovnali na konci

Postupují. Slávističtí fotbalisté si však odvetu třetího předkola Konferenční ligy na stadionu řeckého Panathinaikosu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karabach - Plzeň 0:0, skvělý brankář Staněk udržel naději na Ligu mistrů

Zbývá poslední krok. Fotbalová Plzeň rozehrála závěrečné předkolo o postup do Champions League proti Karabachu nadějně....

Raków - Slavia 2:1, komplikace v Polsku, naději dává jen šťastná trefa Holeše

Fotbalisté Slavie mají po prvním zápase play off Konferenční ligy do skupiny dál než soupeř. Raków Čenstochová doma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšný, ale bez práce. Přivřel jsem si dveře, ví Varaďa. Kde si sjednal stáž?

Premium Dlouho se rozebíralo, zda právě on nevzkřísí hokejovou reprezentaci. Třikrát v řadě dovedl Třinec k extraligovému...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Ptají se mě: Jste trenér? Ne, jsem tu návštěvník. O postupové ráně Špotákové

Tak ještě jednou. Možná naposledy. Barbora Špotáková kráčela chodbami uvnitř mnichovského stadionu v průvodu oštěpařek,...

Chceš víc peněz? Neskuhrej. Německá rebelka a italský bojovník vládnou Evropě

Premium Kdo jsou nejrychlejší Evropané? Syn italské samoživitelky Marcell Jacobs a revoltující Němka Gina Lückenkemperová. Tak...

Jedu na vlně, tělo je třikrát silnější a omládlo, říká nabuzený Vadlejch

Miluje vedro, klidně přes 30 stupňů. Takové teploty panovaly přes týden i v Mnichově, jenže zrovna když Jakub Vadlejch...

Osobní rekord motivací. Jsem jako moucha, potřebuju zesílit, říká Jíchová

Cítila, že v rozběhu ze sebe nevymáčkla vše, proto doufala, že si v semifinále polepší. A skutečně, Nikoleta Jíchová si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...