Trojská zoo chystá novinky, nový domov pro čerty a zkamenělé výkaly u toalet

  18:22
Zoologická zahrada v Troji letos otevře pro papoušky pavilon a vedle vznikne zázemí pro tasmánské čerty, kteří dorazí do Prahy na podzim. Komplikace nastaly u přesunu gorily do nového pavilonu. Aktuální plány Zoo Praha přibližuje v rozhovoru MF DNES ředitel Miroslav Bobek.
Ředitel Miroslav Bobek je v čele trojské zoologické zahrady už od roku 2010

Ředitel Miroslav Bobek je v čele trojské zoologické zahrady už od roku 2010 | foto:  Petr Topič, MAFRA

V sobotu slavnostně zahajujete už 88. sezónu v Zoo Praha. Jakou byste si ji přál?
Samozřejmě bychom byli rádi, aby byla s co nejvíce odchovy a s co nejvíce návštěvníky. Také aby vyšly naše stavební záměry a úspěšně se uskutečnil další transport koní Převalského do Mongolska.

Jaké novinky pro návštěvníky chystáte?
V sobotu budeme mezi novými přírůstky představovat především kagu chocholaté, což jsou velmi výjimeční nelétaví ptáci, kteří ve volné přírodě žijí pouze v Nové Kaledonii. Také budeme křtít dvě mláďata primátů, jednak guerézu, ale také ohroženého gibona stříbrného. V neposlední řadě budeme otevírat stálou expozici trusu a koprolitů (zkamenělé výkaly z prehistorického období – pozn. red.), včetně originálu zkamenělého výkalu anomalocarise, který je 500 milionů let starý. Tato výstava příhodně vznikne v místě nových velkokapacitních toalet pro návštěvníky.

Zahájení 88. sezony Zoo Praha

Sobota 30. března 2019

  • 10.30 Vystoupení kapely Jazz Bluffers
  • 11.00 Slovo ředitele Zoo Praha
  • 12.00 Křtiny mláděte guerézy pláštíkové
  • 12.30 Křtiny mláděte gibona stříbrného
  • 13.00 Slavnostní přestřižení pásky u expozice koprolitů a trusu 
  • 14.00 Představení kagu chocholatého
  • 15.00 Vernisáž výstavy Orlí lovci s autorem Václavem Šilhou

Během jara chcete také otevřít expozici, která bude napodobovat jezero Titicaca. Kdo se do ní nastěhuje?
Umístěna bude v teráriu ve starém sloninci a svůj nový domov v ní najde vzácný druh žab, vodnice posvátné, které k nám tento měsíc přicestovaly. Ještě v sedmdesátých letech minulého století jich podle různých výzkumů bylo v tomto jihoamerickém jezeře zhruba jedna miliarda. V současnosti jsou už ale na pokraji vyhubení. Jezero je znečištěné a také se tam daří sivenům, kteří ve velkém likvidují jejich snůšky. Nyní patříme mezi vybrané zoo, které spolupracují na jejich chovu, a tedy i záchraně.

Zoo má v plánu vybudovat i celé nové pavilony a expozice. U kterých letos dojde k výraznějšímu posunu?
První v pořadí by měl být zpřístupněn Rákosův pavilon vzácných papoušků. Jeho výstavba se protáhla vinou stavební firmy, zároveň ale také potřebujeme, aby nejprve uvnitř dostatečně dorostla vegetace. Otevřít ho chceme v závěru letošního roku.

V těsné blízkosti nyní vzniká i expozice australské fauny…
Také proto čekáme s otevřením Rákosova pavilonu. Nejprve musí dojít k dokončení hrubé stavby australské expozice. Provoz pavilonu hned vedle staveniště by byl nekomfortní pro papoušky i návštěvníky.

Jaká zvířata budou v australské expozici?
Hlavním tahákem zde bude ďábel medvědovitý, tedy tasmánský čert. Jedná se o naprosto výjimečné zvíře v zoologických zahradách. Byl jsem nedávno kvůli nim přímo na Tasmánii (australský spolkový stát, který se nachází na stejnojmenném ostrově – pozn. red.), kde jsem u večeře jednal i s guvernérkou Tasmánie. Dostaneme čtyři jedince.

Jak složité je získat takto vzácné živočichy?
Naskytla se možnost některé umístit do evropských zoo. Celou záležitost řešíme přes Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií a na základě jejího doporučení pak samozřejmě jednáme i diplomaticky přímo v Austrálii, respektive na Tasmánii. Nyní podepisujeme vícestranné smlouvy, které příchod ďáblů umožní.

Proč se právě nyní řeší přesun některých tasmánských čertů do zoologických zahrad?
Jedná se o největšího masožravého vačnatce, který žije pouze na Tasmánii. Od devadesátých let minulého století ale trpí zvláštní formou rakoviny, která se přenáší, když se například mezi sebou pokoušou. Takže do současnosti jejich počet klesl na dvacet procent původního stavu. To pochopitelně vedlo k velkému znepokojení a snaze vytvořit záložní populace. A to jednak na jednom z menších ostrůvků u Tasmánie, Maria Islandu, kde ďábli nežili a vypustili sem pouze ty, kteří jsou prokazatelně zdraví, ale také v zoologických zahradách.

Kdy dorazí vzácná zvířata do Prahy?
Všechna čtyři by měla přijet letos na podzim. Australskou expozici i s nimi ale otevřeme veřejnosti až příští rok na jaře.

Komplikovaný je i přesun goril ze starého do plánovaného pavilonu v severní části areálu. Kdy se začne stavět?
Měli jsme různé potíže, například s městskou částí Troja. Nyní je v běhu veřejná soutěž na zhotovitele stavby. Bohužel všech pět cenově velmi blízkých nabídek, které jsme dostali, zásadně převyšuje kontrolní rozpočet. Ten činí zhruba 200 milionů korun. To je samozřejmě velký problém.

Takže ani letos výstavba nezačne?
Může dojít k dalšímu zdržení, ale uděláme všechno pro to, aby se ještě letos stavět začalo.

V jakém stavu jsou aktuálně další chystané stavební projekty?
Samozřejmě pokračujeme například v přípravách expozice Arktidy pro lední medvědy. S budováním bychom však chtěli začít až po dokončení pavilonu goril, který má trvat dva roky. Nechceme dělat dvě gigantické akce souběžně.

Už dříve jste představili záměr vybudovat výběh pro koně Převalského na Dívčích hradech v Praze 5. Kdy začne fungovat?
Už loni jsme postavili ohrady a vysadili zeleň. Je ale nutné, aby se dobře uchytil travní porost, protože nemůžeme pustit koně na pole, kde by okamžitě vzniklo bahniště. Od začátku počítáme s tím, že zde budou od roku 2020. Ještě musí vzniknout minimální zázemí a vyhlídky pro návštěvníky.

Loni už potřetí po sobě překročila návštěvnost zoo 1,4 milionu lidí. To vám sice asi dělá radost, zároveň je to starost. Jaká opatření připravujete, abyste takové davy zvládli?
Snažíme se například rozptýlit návštěvníky po celém areálu. I proto plánujeme přesunout pavilon goril a lední medvědy na druhou stranu zoo. Navíc chceme právě na severozápadní straně vybudovat nový vchod.

Jaký je váš soukromý tip na nejvhodnější dobu návštěvy zoo, aby se lidé vyhnuli velkým davům?
Pokud máte k dispozici jen víkend a chcete mít více klidu, doporučuji přijít v neděli. Navíc špatná předpověď počasí obvykle také řadu lidí odradí. Jinak jsou pochopitelně prázdnější všední dny, kdy se traduje, že nejméně navštěvovaný je pátek. Kromě toho doporučuji využít možnosti a zdržet se déle. I když zavřou pokladny, celý areál je v letních měsících otevřený až do 21 hodin.

S velkým množstvím návštěvníků souvisí i problém dopravní obslužnosti zoo. Chystáte s magistrátem nová opatření?
Samozřejmě nám velmi chybí Trojská lávka, která se zřítila. Protože se jednalo o alternativní pěší variantu k autům a autobusům. Navíc přívoz ji úplně nenahradí, protože když je vyšší průtok vody, tak nejezdí. Existují různá opatření, jako je posilování autobusů nebo nové záchytné parkoviště u tunelu Blanka, odkud jezdí autobus zdarma, přesto mají návštěvníci stále snahu jezdit až do zoo autem. Dokonce jejich podíl stále narůstá.

Neříkejte, že přes snahy magistrátu, místní radnice i zoo aut u areálu ještě přibývá.
Ano, a mohu to doložit. Ještě před pěti lety se všechna parkoviště s celkovou kapacitou 850 míst zaplnila při návštěvě 8,5 tisíce lidí. Uplynulou sobotu ale bylo plno už při 4 800 návštěvnících a nejedná se o ojedinělý případ.

A co s tím?
Jsem přesvědčen, že jediným řešením je umožnit sem do budoucna plnohodnotný příjezd ještě odjinud. Nejlépe od Prahy 6 a Prahy 8 tramvají, nicméně v poslední době se mluví také o spojení lanovkou, což ale považujeme za méně výhodné.

 Jaké letos očekáváte zvířecí přírůstky a příchody?
Věříme v řadu přírůstků, ale obvykle o nich nemluvíme dopředu, protože je vždy nejisté, jak to nakonec dopadne. Co se týká příchodů zvířat z jiných zoologických zahrad, tak by měl tento rok dorazit například nový hroší samec, protože nám loni na podzim uhynul Slávek. V Rákosově pavilonu zase poprvé ukážeme různé druhy vzácných papoušků.

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Konec Turků na Letné: kung-fu i omluva. Pak kouč Galatasaraye zpražil sudího

23. února 2024  1:04

V mžiku se strhla taková mela, že bouřlivé sparťanské oslavy musely na chvíli počkat. Sotva...

Policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu v Hořovicích, zemřela žena a dvě malé děti

25. února 2024  8:21,  aktualizováno  14:56

Hasiči a policisté v sobotu našli v jednom z bytových domů v Hořovicích na Berounsku tři mrtvé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočár s koňmi, průvod přes město, bílé holubice. Kočkova rodina se loučila s babičkou Olgou

23. února 2024  7:45,  aktualizováno  14:08

Lidé se v pražském Břevnovském klášteře rozloučili s Olgou Kočkovou, manželkou někdejšího šéfa...

Cestující s Lítačkou se zlobí, nechtějí doplácet za zpoždění spojů. Nemusí

27. února 2024  7:47

Lítačka má spoustu nedostatků, je to pražský kočkopes. Někteří cestující na sociálních sítích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie hledá cestujícího, který v autobuse spadl na dívku. Vážně ji zranil

22. února 2024  15:50

Policisté vyšetřují událost, která se stala v úterý 20. února odpoledne během jízdy autobusu číslo...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kamion smetl auto jedoucí v protisměru. Dálnice D10 na Prahu je uzavřená

29. února 2024  22:10

Na dálnici D10 u Benátek nad Jizerou se ve čtvrtek večer čelně srazilo nákladní auto s kamionem....

Kovová hlava opět v pohybu. Socha Franze Kafky u Národní v Praze se zase vrtí

29. února 2024  22:01

Otočná hlava spisovatele Franze Kafky na prostranství před vstupem do stanice metra Národní třída v...

OBRAZEM: Retro, moderna i Vánoce. Jak extraligu zdobí speciální dresy

29. února 2024  15:05

Nápad, jenž vedle zpestření také pomáhá. Většina týmů v hokejové extralize během sezony sáhla po...

V pražské nemocnici Bulovka hořel ventilátor, hasiči evakuovali stovku lidí

29. února 2024  14:30,  aktualizováno  16:22

Hasiči vyjížděli ve čtvrtek odpoledne k požáru v pražské nemocnici Bulovka, kde začal hořet...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...