Když vraždil, nebyl při smyslech, tvrdí o expolicistovi revizní znalci

  14:48
Pravděpodobnost, že obžalovaný pražský expolicista a taxikář Martin K. dostane doživotí, jak navrhuje státní zástupkyně, výrazně klesla. U Městského soudu v Praze zazněly v pondělí závěry revizních znalců, podle kterých byl muž v době brutální vraždy ve stavu toxické psychózy vyvolané pervitinem a nevěděl, co páchá. Martin K. posudek lékařů pochválil.

Předseda senátu Lukáš Slavík označil nově vyhotovený ústavní posudek, který na žádost soudu vypracovali sexuologové bohnické nemocnice, přívlastkem „třaskavý“.

Zásadním zjištěním je závěr znalců, že obžalovaný Martin K. (v případě uznání viny) vraždil v květnu 2019 ve stavu takzvané toxické psychózy. Jinými slovy: před činem si vzal tolik pervitinu, že pak pod jeho vlivem nevěděl, co dělá.

„Ovládací i rozpoznávací schopnosti posuzovaného byly vymizelé v důsledku intoxikace stimulancii (látkami zvyšujícími funkční aktivitu organismu, v tomto případě šlo o drogu, pozn. red.) a psychotické poruchy způsobené stimulancii, tedy takzvanou toxickou psychózou,“ uzavřelo grémium čtyř znalců, jejichž závěry soudce v jednací síni přečetl.

Martin K. je stíhán kvůli řadě trestných činů, je mezi nimi nejen vražda, ale i znásilnění tří žen včetně vlastní matky, nebezpečné vyhrožování, vydírání, loupež, kuplířství či porušování domovní svobody.

Z nyní vyhotoveného revizního znaleckého posudku vyplývá, že expolicista nebyl při smyslech ani v listopadu 2017, když měl v autě znásilnit svoji známou. Po požití pervitinu se podle lékařů nedokázal ovládnout ani v říjnu 2018, kdy hodiny masturboval před svou matku a pak na ni údajně sexuálně zaútočil.

Uvedené závěry znalců mohou mít v případě odsouzení Martina K. výrazný vliv na výši jeho trestu. Například uživatel pervitinu Karel Šanda, který v březnu 2017 jednoho člověka zabil a dva další pobodal, dostal za útok ve stavu toxické psychózy jen devět let vězení. Což následně jako správné potvrdil i Nejvyšší soud.

Žalobkyně Ladislava Čarvaš navrhuje Martinovi K. v obžalobě doživotí. Dnes čtené závěry revizního posudku nekomentovala. Naznačila však, že bude chtít ústavní sexuology vyslechnout osobně.

Ti se nedokázali shodnout na tom, zda muž trpí sexuální deviací. Předchozí znalci, kteří v přípravném řízení vyhotovili posudek pro policii, profesor Petr Weiss a docent Jaroslav Zvěřina, přitom uzavřeli, že Martin K. je útočný sadista.

Znalec Petr Weiss hovoří o Martinovi K. (22. října 2020):

Revizní znalecký posudek je v tomto ohledu opatrnější. Znalci míní, že u muže je podezření na zatím nespecifikovanou sexuální úchylku. Jeden z členů grémia – primář Jiří Švarc – si však myslí, že obžalovaný Martin K. deviantní není.

Lékaři připomněli, že intoxikace pervitinem způsobuje sluchové, zrakové nebo hmatové iluze, halucinace, vyvolává agresivitu, hrubost, hádavost či labilní náladu. Stíhaný muž si podle nich byl vědom negativních následků, které užívání drog má.

Martina K. označili za průměrně inteligentního, introvertního až schizoidního, tedy člověka, který je emočně chladný a žije ve vlastním světě. Má smíšenou poruchu osobnosti s disociačními rysy.

„Tekly potoky krve.“ O vraždě ženy mi napsal, vypověděl kolega expolicisty

Za střízliva není podle lékařů na svobodě pro společnost nebezpečný, pokud si však vezme drogu, je vysoké riziko, že bude násilnou trestnou činnost opakovat.

„Znalci doporučují uložit ochranné protidrogové a sexuologické léčení v ústavní formě,“ citoval z jejich posudku soudce Lukáš Slavík.

„Závěry pro mě nejsou nijak překvapivé. Překvapivý byl ten první posudek pana (docenta Jaroslava) Zvěřiny. To množství drogy u skutku číslo devět (vražda) odpovídá údajně minimálně osmi promile. Nevím, z jakého důvodu policie nepředložila panu Zvěřinovi toxikologický posudek. Jestli je nějaký posudek podivný, tak je to posudek pana Zvěřiny. Ten (revizní) posudek je srozumitelný, objektivní, pokud se na něčem (znalci) nemohou shodnout, tak je to v tom posudku uvedeno,“ řekl obžalovaný Martin K. 

Hlavní líčení má pokračovat příští týden, kdy by měl soud vyslechnout znalce ke zraněním jedné z poškozených žen.

Co tvrdí o Martinovi K. obžaloba:

  • Kuplířství – v roce 2014 se domluvil se svou tehdejší partnerkou, že žena bude v jeho bytě provozovat prostituci a odevzdávat mu část vydělaných peněz.
  • Loupež – v roce 2015 jako taxikář v autě napadl prostitutku, škrtil ji bezpečnostním pásem a vyhrožoval usmrcením. Když se jí podařilo z vozidla vyskočit, srazil ji venku na zem a pak chtěl auto roztlačit tak, aby najelo na její hlavu. Vyrušil je náhodný chodec, žena utekla a on si nechal její kabelku s věcmi a hotovostí.
  • Znásilnění – v roce 2017 vytáhl v autě na bývalou partnerku nůž a přinutil ji k pohlavnímu styku. Vyfotil její genitálie a fotografie poslal jejímu příteli.
  • Znásilnění – v listopadu 2017 přinutil v autě k sexu svoji známou. Zdrogoval ji, hrozil usmrcením jejích rodičů nebo tím, že ji zabije. V průběhu stejné noci se ji pokusil ještě dvakrát análně znásilnit. Vyfotil si její nahý hrudník a genitálie. Žena ráno z auta utekla.
  • Vydírání – stejné ženě poté hrozil, že její nahé fotografie pošle do zaměstnání i jejím blízkým a tím jí zničí život, pokud podá trestní oznámení.
  • Znásilnění, nebezpečné vyhrožování – v říjnu 2018 doma několik hodin masturboval před svou matkou a o něco později ji chytil pod krkem a přes matčin nesouhlas ji začal osahávat a masturbovat s tím, že o jejím znásilnění vždycky snil. Pak svého jednání náhle zanechal a z bytu odešel. Matka si následně přečetla jeho SMS zprávy, v nichž psal, že ji zabije.
  • Pokus o těžké ublížení na zdraví – v listopadu 2018 napadl po souloži prostitutku. V jejím bytě ji opakovaně udeřil do obličeje a rdousil ji. Když do pokoje vběhl její přítel, tak utekl. Ženě zlomil nos a způsobil jí krevní výrony kolem očí.
  • Vražda, porušování domovní svobody, obecné ohrožení – v květnu 2019 zrealizoval své sexuální představy spočívající ve znásilnění a podřezání ženy, když v domě, ve kterém měl pronajatý pokoj, napadl sousedku. Na ženu měl zaútočit dvěma noži a zřejmě i šroubovákem, podřezal jí krk a zmasakroval hlavu. Útočil na ni i tupým násilím, pravděpodobně opakovanými údery pěstí, kopy a zřejmě i nohou židle či baseballovou pálkou. Žena se bránila a několik desítek sekund před smrtí si uvědomovala bezvýchodnost své situace s neodvratným koncem. Poté v bytě založil požár, čímž ohrozil další nájemníky domu.
  • Nebezpečné vyhrožování – krátce po vraždě poslal své matce výhružnou smsku a opakovaně se pokoušel dostat do jejího bytu, žena proto na syna zavolala policii.

Autentický telefonát. Matka Martina K. volá na syna policii (květen 2019):

Autor:
  • Nejčtenější

Na důstojný život je potřeba 45 tisíc, v Praze ještě víc, vypočetla platforma

16. dubna 2024  16:33

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 47 718 korun hrubého v Praze, 45 573 korun hrubého mimo...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražit zóny a část peněz rozdělit lidem bez aut. Praha 7 chce parkovací revoluci

10. dubna 2024  12:13

Praha 7 dlouhodobě řeší nedostatek parkovacích míst a naopak neustále se zvyšující počet aut....

Po srážce s pracovním strojem zemřel ve Všestudech na Mělnicku cyklista

10. dubna 2024  20:07

Ve Všestudech na Mělnicku ve středu vpodvečer po srážce s pracovním strojem zemřel cyklista....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Českobudějovičtí volejbalisté na úvod finále zkrotili v Praze Lvy

17. dubna 2024  23:33

Volejbalisté Jihostroje České Budějovice vstoupili vítězně do finále extraligy. Na palubovce...

Jarůšek vyměnil hokejky a řádil na startu baráže: Snad mi je zase Jágr nevezme

17. dubna 2024  22:12

Za celou letošní extraligu pouhé čtyři góly, teď dva za šest minut a navrch asistence. Za probuzení...

Na Kladno máme! cítí střelec Vsetína. A blahořečí fanoušky: I venku jsme doma

17. dubna 2024  21:20

Kladno výrazně přestříleli 44:26, gól ovšem hokejisté Vsetína slavili až 152 sekund před koncem za...

Kladno - Vsetín 4:1. Rytíři získali v baráži první výhru, rozhodl tříbodový Jarůšek

17. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  20:53

Kladenští hokejisté zvítězili v prvním utkání baráže o extraligu nad Vsetínem 4:1 a v sérii na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...