Když vraždil, nebyl při smyslech, tvrdí o expolicistovi revizní znalci

  14:48
Pravděpodobnost, že obžalovaný pražský expolicista a taxikář Martin K. dostane doživotí, jak navrhuje státní zástupkyně, výrazně klesla. U Městského soudu v Praze zazněly v pondělí závěry revizních znalců, podle kterých byl muž v době brutální vraždy ve stavu toxické psychózy vyvolané pervitinem a nevěděl, co páchá. Martin K. posudek lékařů pochválil.

Předseda senátu Lukáš Slavík označil nově vyhotovený ústavní posudek, který na žádost soudu vypracovali sexuologové bohnické nemocnice, přívlastkem „třaskavý“.

Zásadním zjištěním je závěr znalců, že obžalovaný Martin K. (v případě uznání viny) vraždil v květnu 2019 ve stavu takzvané toxické psychózy. Jinými slovy: před činem si vzal tolik pervitinu, že pak pod jeho vlivem nevěděl, co dělá.

„Ovládací i rozpoznávací schopnosti posuzovaného byly vymizelé v důsledku intoxikace stimulancii (látkami zvyšujícími funkční aktivitu organismu, v tomto případě šlo o drogu, pozn. red.) a psychotické poruchy způsobené stimulancii, tedy takzvanou toxickou psychózou,“ uzavřelo grémium čtyř znalců, jejichž závěry soudce v jednací síni přečetl.

Martin K. je stíhán kvůli řadě trestných činů, je mezi nimi nejen vražda, ale i znásilnění tří žen včetně vlastní matky, nebezpečné vyhrožování, vydírání, loupež, kuplířství či porušování domovní svobody.

Z nyní vyhotoveného revizního znaleckého posudku vyplývá, že expolicista nebyl při smyslech ani v listopadu 2017, když měl v autě znásilnit svoji známou. Po požití pervitinu se podle lékařů nedokázal ovládnout ani v říjnu 2018, kdy hodiny masturboval před svou matku a pak na ni údajně sexuálně zaútočil.

Uvedené závěry znalců mohou mít v případě odsouzení Martina K. výrazný vliv na výši jeho trestu. Například uživatel pervitinu Karel Šanda, který v březnu 2017 jednoho člověka zabil a dva další pobodal, dostal za útok ve stavu toxické psychózy jen devět let vězení. Což následně jako správné potvrdil i Nejvyšší soud.

Žalobkyně Ladislava Čarvaš navrhuje Martinovi K. v obžalobě doživotí. Dnes čtené závěry revizního posudku nekomentovala. Naznačila však, že bude chtít ústavní sexuology vyslechnout osobně.

Ti se nedokázali shodnout na tom, zda muž trpí sexuální deviací. Předchozí znalci, kteří v přípravném řízení vyhotovili posudek pro policii, profesor Petr Weiss a docent Jaroslav Zvěřina, přitom uzavřeli, že Martin K. je útočný sadista.

Znalec Petr Weiss hovoří o Martinovi K. (22. října 2020):

Revizní znalecký posudek je v tomto ohledu opatrnější. Znalci míní, že u muže je podezření na zatím nespecifikovanou sexuální úchylku. Jeden z členů grémia – primář Jiří Švarc – si však myslí, že obžalovaný Martin K. deviantní není.

Lékaři připomněli, že intoxikace pervitinem způsobuje sluchové, zrakové nebo hmatové iluze, halucinace, vyvolává agresivitu, hrubost, hádavost či labilní náladu. Stíhaný muž si podle nich byl vědom negativních následků, které užívání drog má.

Martina K. označili za průměrně inteligentního, introvertního až schizoidního, tedy člověka, který je emočně chladný a žije ve vlastním světě. Má smíšenou poruchu osobnosti s disociačními rysy.

„Tekly potoky krve.“ O vraždě ženy mi napsal, vypověděl kolega expolicisty

Za střízliva není podle lékařů na svobodě pro společnost nebezpečný, pokud si však vezme drogu, je vysoké riziko, že bude násilnou trestnou činnost opakovat.

„Znalci doporučují uložit ochranné protidrogové a sexuologické léčení v ústavní formě,“ citoval z jejich posudku soudce Lukáš Slavík.

„Závěry pro mě nejsou nijak překvapivé. Překvapivý byl ten první posudek pana (docenta Jaroslava) Zvěřiny. To množství drogy u skutku číslo devět (vražda) odpovídá údajně minimálně osmi promile. Nevím, z jakého důvodu policie nepředložila panu Zvěřinovi toxikologický posudek. Jestli je nějaký posudek podivný, tak je to posudek pana Zvěřiny. Ten (revizní) posudek je srozumitelný, objektivní, pokud se na něčem (znalci) nemohou shodnout, tak je to v tom posudku uvedeno,“ řekl obžalovaný Martin K. 

Hlavní líčení má pokračovat příští týden, kdy by měl soud vyslechnout znalce ke zraněním jedné z poškozených žen.

Co tvrdí o Martinovi K. obžaloba:

  • Kuplířství – v roce 2014 se domluvil se svou tehdejší partnerkou, že žena bude v jeho bytě provozovat prostituci a odevzdávat mu část vydělaných peněz.
  • Loupež – v roce 2015 jako taxikář v autě napadl prostitutku, škrtil ji bezpečnostním pásem a vyhrožoval usmrcením. Když se jí podařilo z vozidla vyskočit, srazil ji venku na zem a pak chtěl auto roztlačit tak, aby najelo na její hlavu. Vyrušil je náhodný chodec, žena utekla a on si nechal její kabelku s věcmi a hotovostí.
  • Znásilnění – v roce 2017 vytáhl v autě na bývalou partnerku nůž a přinutil ji k pohlavnímu styku. Vyfotil její genitálie a fotografie poslal jejímu příteli.
  • Znásilnění – v listopadu 2017 přinutil v autě k sexu svoji známou. Zdrogoval ji, hrozil usmrcením jejích rodičů nebo tím, že ji zabije. V průběhu stejné noci se ji pokusil ještě dvakrát análně znásilnit. Vyfotil si její nahý hrudník a genitálie. Žena ráno z auta utekla.
  • Vydírání – stejné ženě poté hrozil, že její nahé fotografie pošle do zaměstnání i jejím blízkým a tím jí zničí život, pokud podá trestní oznámení.
  • Znásilnění, nebezpečné vyhrožování – v říjnu 2018 doma několik hodin masturboval před svou matkou a o něco později ji chytil pod krkem a přes matčin nesouhlas ji začal osahávat a masturbovat s tím, že o jejím znásilnění vždycky snil. Pak svého jednání náhle zanechal a z bytu odešel. Matka si následně přečetla jeho SMS zprávy, v nichž psal, že ji zabije.
  • Pokus o těžké ublížení na zdraví – v listopadu 2018 napadl po souloži prostitutku. V jejím bytě ji opakovaně udeřil do obličeje a rdousil ji. Když do pokoje vběhl její přítel, tak utekl. Ženě zlomil nos a způsobil jí krevní výrony kolem očí.
  • Vražda, porušování domovní svobody, obecné ohrožení – v květnu 2019 zrealizoval své sexuální představy spočívající ve znásilnění a podřezání ženy, když v domě, ve kterém měl pronajatý pokoj, napadl sousedku. Na ženu měl zaútočit dvěma noži a zřejmě i šroubovákem, podřezal jí krk a zmasakroval hlavu. Útočil na ni i tupým násilím, pravděpodobně opakovanými údery pěstí, kopy a zřejmě i nohou židle či baseballovou pálkou. Žena se bránila a několik desítek sekund před smrtí si uvědomovala bezvýchodnost své situace s neodvratným koncem. Poté v bytě založil požár, čímž ohrozil další nájemníky domu.
  • Nebezpečné vyhrožování – krátce po vraždě poslal své matce výhružnou smsku a opakovaně se pokoušel dostat do jejího bytu, žena proto na syna zavolala policii.

Autentický telefonát. Matka Martina K. volá na syna policii (květen 2019):

Autor:
  • Nejčtenější

Konec Turků na Letné: kung-fu i omluva. Pak kouč Galatasaraye zpražil sudího

23. února 2024  1:04

V mžiku se strhla taková mela, že bouřlivé sparťanské oslavy musely na chvíli počkat. Sotva...

Policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu v Hořovicích, zemřela žena a dvě malé děti

25. února 2024  8:21,  aktualizováno  14:56

Hasiči a policisté v sobotu našli v jednom z bytových domů v Hořovicích na Berounsku tři mrtvé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočár s koňmi, průvod přes město, bílé holubice. Kočkova rodina se loučila s babičkou Olgou

23. února 2024  7:45,  aktualizováno  14:08

Lidé se v pražském Břevnovském klášteře rozloučili s Olgou Kočkovou, manželkou někdejšího šéfa...

Policie hledá cestujícího, který v autobuse spadl na dívku. Vážně ji zranil

22. února 2024  15:50

Policisté vyšetřují událost, která se stala v úterý 20. února odpoledne během jízdy autobusu číslo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cestující s Lítačkou se zlobí, nechtějí doplácet za zpoždění spojů. Nemusí

27. února 2024  7:47

Lítačka má spoustu nedostatků, je to pražský kočkopes. Někteří cestující na sociálních sítích...

Sobotka po kanonádě: Nechtěli jsme z toho dělat exhibici, snažíme se být lepší

26. února 2024  21:24

Jistota nejméně druhého místa po základní části extraligy? Účastnické místo v Lize mistrů? Osm gólů...

Zloděj ukradl v Žehrově sochu Jana Nepomuckého, zbyl po ní jen podstavec

26. února 2024  17:42

Sochu Jana Nepomuckého z 19. století ukradl neznámý zloděj ve středočeském Žehrově v Českém ráji....

Sparťan Ryneš měl být vyloučen, Plzeň dala gól po chybně odpískaném faulu

26. února 2024  16:50

Rozdal patnáct žlutých karet, měl udělit ještě šestnáctou. Komise rozhodčích vytkla Ladislavu...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...