Voda od dálnice D3 napojí obce i města, čeká se však na její dostavbu

  6:19aktualizováno  14:19
Obří přivaděč by měl v budoucnu vést podél středočeské části dálnice D3. Až dojde na její dostavbu, má potrubí o celkové délce zhruba 62 kilometrů zásobovat více než 200 obecních částí, především na Voticku a Benešovsku. S dostavbou se ale nepočítá dříve než za tři roky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Voda pro více než 20 tisíc Středočechů, dálnice pro všechny. Zásobení míst, která jsou v kraji ohrožená suchem a do budoucna si potřebují zajistit dostatečný zdroj vody, přímo souvisí s jedním ze zásadních dopravních projektů, a to je dostavba dálnice D3.

Po opakovaných schůzkách vedení samospráv se zástupci hejtmanství, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a vodárenských společností dostává projekt jasnější obrysy. Především jej mnohé obce a města vidí jako dobrou pojistku pro možná suchá období. Hlavně proto, že nemají ve svém okolí jiný dostatečný zdroj. K připojení se hlásí nejen malé vesnice, ale také města.

„Votice už jednou toto napojení odmítly a já rozhodně nechci takovou chybu z minulosti opakovat. Naše podzemní zdroje sice v posledních letech neměly problém s kapacitou vody, na to ale není možné spoléhat v horizontu několika desetiletí dopředu,“ vysvětluje votický starosta Jiří Slavík (TOP 09), proč chce prosadit připojení k dálničnímu přivaděči.

Přivaděč podél D3

  • Má zásobovat dálniční odpočívky a další objekty související s provozem autostrády a rovněž 38 obcí. 
  • Stavba potrubí o délce 62 kilometrů by vyšla zhruba na 600 milionů korun. Je však třeba počítat s růstem cen stavebních materiálů. 
  • Budovat se má zároveň se stavbou středočeského úseku D3, připojit by se mohly především obce ve vzdálenosti jen několik kilometrů od budoucí dálnice.

V praxi má podél D3 vést potrubí, které propojí vodní nádrž Želivka s jihočeskou vodovodní soustavou.

Stejně jako se na jihočeské úseky D3 napojí další desítky kilometrů směrem ku Praze. Na území kraje bude voda k dálnici proudit z Posázavského skupinového vodovodu přes netvořický vodojem. Dalším místem připojení má být benešovský vodojem Červené vršky. Další vodojem je plánovaný přímo u autostrády. Potrubí se zároveň bude větvit odbočkami na další místa, která bude zásobovat.

„Voda je strategická surovina, navíc nebude povinnost odebírat vodu ze Želivky ze 100 procent. Tu z přivaděče bude možné promíchávat s vodou z místních zdrojů. V praxi to znamená, že v případě sucha vykryjeme dodávky právě vyšším odběrem ze Želivky,“ upozorňuje na pozitiva votický starosta Jiří Slavík (TOP 09).

Například v Netvořicích, kde se uskutečnila poslední schůzka o přivaděči, počítají se zmíněným připojením potrubí na stávající vodojem. Většina obyvatel využívá veřejný vodovod z několika vrtů. Nicméně tak bude mít obec jistotu dostatečného zásobení na dlouho dopředu.

„Velkokapacitní vodovod bude přidanou hodnotou pro lidi, kteří budou v okolí nové dálnice žít,“ uvedl náměstek hejtmanky pro silniční dopravu Martin Kupka (ODS).

Zájem napojit se na dálniční potrubí mají i v obci Sedlec-Prčice. „V tuto chvíli sice zásadní problém se zásobami vody nemáme, ale situace se může rychle změnit, protože suchá období přicházejí,“ říká zdejší starostka Miroslava Jeřábková (STAN), která se rovněž zúčastnila netvořické schůzky. „Spolu s dalšími obcemi máme slíbeno, že nás na podzim navštíví firma, která pro kraj připravuje stavební dokumentaci, a budeme s nimi řešit další podrobnosti,“ podotkla Miroslava Jeřábková.

Na Benešovsku ještě někteří váhají, respektive spatřují v projektu plus, ale čekají na vývoj situace. „Určitě by to nebylo špatné, každý takový projekt vítám, vody rozhodně nebude nikdy dostatek. Nicméně pár kilometrů od nás vede přivaděč ze Želivky, bylo by snadnější napojit se na něj. Byť se třeba později propojí s tím dálničním,“ konstatuje starosta Olbramovic na Benešovsku Ivan Novák (za Nezávislé). Půjde například o počet odboček z hlavní trasy obřího řadu. Bude záležet na množství obcí, do nichž by měla voda z přivaděče téci.

D3 má vést západní trasou

Aby voda přitekla, je ale třeba stavět dálnici. O termínu zahájení se hovoří dlouho, aktuálně by to mohl být nejdříve rok 2024. A rovněž o trase, která má vést přes Posázaví. Navzdory kritikům z iniciativy Alternativa středočeské dálnice D3, kteří by preferovali modernizaci stávající silnice I/3.

„Ministerstvo dopravy si protiřečí, když volá po dopravní obslužnosti sídel a současně prosazuje trasu dálnice v nejméně zalidněné oblasti kraje mimo větší aglomerace a dopravní koridory,“ vytýká za Alternativu resortu Milan Makovec.

„Stejně tak bychom mohli říci, že si protiřečí odpůrci, kteří nechtějí, aby dálnice vedla lidem za domy a zároveň jim vadí, že lidem za domy skutečně nepovede,“ oponuje mluvčí resortu František Jemelka s tím, že západní koridor je pro D3 na základě mnoha diskusí nadále preferovanou variantou.

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Triko dolů a piknik přímo na pietním území v Lidicích. Doba hlupáků, zlobí se Stehlík

12. června 2024  13:11

„Tričko pěkně dolů, svačinky s sebou a šup uspořádat si piknik přímo na pietní území.“ Tak reagoval...

Táto, to je pro tebe! Schranz šokoval Belgii, pak hlásil: Zasloužené vítězství

17. června 2024  21:50

Pár minut před koncem odcházel ze hřiště, protože musel. Síly docházely, chytaly ho křeče do lýtek....

Hromadovo hostování ze Slavie do Rapidu Bukurešť se mění v přestup

17. června 2024  18:47

Slovenský záložník Jakub Hromada přestoupil z pražské Slavie do Rapidu Bukurešť, kde už hostoval v...

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Pitáka u fotbalistek Slavie střídá Vágner, Radův asistent v Dukle

17. června 2024  17:10

U fotbalistek mistrovské Slavie Praha skončil po dvou letech trenér Karel Piták. Jeho nástupcem je...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...