Parta mediků a členů Literárního a řečnického spolku Slavia se na valné hromadě spolku sešla 2. listopadu 1892 v Kaulichově domě na Karlově náměstí. A právě tehdy založili Akademický cyklistický odbor Slavia (ACOS), který fungoval v rámci jejich spolku Slavia. Tenhle "spolek cyklistů" funguje dodnes a sdružuje téměř 30 sportovních odvětví.
Přestože většina členů spolku sportování nebyla nakloněna, podařilo se přesvědčit asistenta profesora lékařské fakulty UK Emericha Maixnera a další lékaře, kteří vznik sportovního klubu podpořili. Mezi lékaři byl následně 23. listopadu 1892 zvolen předsedou "cyklistů" lékař Václav Kubr.
Slavia se prakticky hned začala potýkat s problémy. V roce 1894 byla za údajnou protistátní činnost rozprášena (ústrky si mimo jiné zažila i v druhé polovině 20. století ze strany komunistické moci). O necelý půlrok později pak rakouskouherské úřady povolily Hausmannovi registraci sportovního klubu - od té doby nese jméno SK Slavia a je nástupnickou organizací ACOS.
Fotbalové legendy SlavieJan Košek (1884 - 1927) Josef Bican (1913-2001) František Plánička (1904-1996) Antonín Puč (1907 - 1988) František Veselý (1943 - 2009) Karel jarolím (1956) Ivo Knoflíček (1962) Vladimír Šmicer (1973) |
Zvolili si barvy červenou (symbol srdce a krve) a bílou (čistota sportovní myšlenky a fair play) a přidali pěticípou hvězdu s hrotem směřujícím dolů, což symbolizuje "stále novou naději povznášející mysl a posilující ducha".
K cyklistům se postupně přidávali další sportovci. Fotbalisté, mezi lidmi patrně nejznámější "Slavia", svůj klub založili 21. ledna 1896, kdy jej posílili také studenti několika pražských gymnázií. Dva měsíce po založení pak v prvním zápase porazili A. C. Prahu 5:0. To bylo ještě na Císařské louce, odkud se pak Slavia stěhovala na Letnou.
Letenský stadion Slavie se zapsal do dějin českých sportovišť - v roce 1901 tady vzniklo první travnaté hřiště u nás (více čtěte zde). "Členové klubu provedli oplocení areálu, terénní úpravy hrací plochy a její osetí, hlediště se upravilo formou náspů, byla vybudována atletická škvárová dráha a poschoďová tribuna s kabinami. V poschodí bylo 11 lóží," píše se ve slávistické historii na stránkách klubu.
Z Letenské pláně se musel klub vystěhovat v 50. letech 20. století. Od roku 1953 fotbalový klub hraje s malými přestávkami až dodnes ve vršovickém Edenu. Sídlí tu nejen fotbalisté, ale i volejbalistky, házenkářky, ragbisté, pozemní hokejisté a hokejistky či atleti. Řada z nich patří mezi špičku ve svém sportovním odvětví.
Slavii nemůžete minout, v Edenu má svou tramvajovou i autobusovou zastávku.
Řada hráčů byla oporou reprezentace
Fotbalovou Slavií prošla dlouhá řada vynikajících fotbalistů.
První skutečnou hvězdou a "šutérem" byl Jan Košek, který přišel do Slavie v roce 1903. Za deset let tady nastřílel 804 branek. Mezi dalšími legendami pak nelze přehlédnout brankáře Františka Pláničku (více čtěte zde), který byl také oporou reprezentačního družstva.
Zřejmě největší legendou je střelec Josef "Pepi" Bican. Z Admiry Vídeň přestoupil v roce 1937. Člen klubu ligových kanonýrů s odznakem číslo 1 nastřílel v československé nejvyšší soutěži přes šest set branek. Říká se, že jich za svůj život nastřílel až pět tisíc. Po druhé světové válce mohl přestoupit do Itálie, on ale zůstal věrný Slavii.
Také v druhé polovině 20. století hrála v červeno-bílém dresu řada vynikajících fotbalistů. Namátkou jmenujme další slávistickou legendu Františka Veselého, v 80. letech tu zářili Karel Jarolím, Ivo Knoflíček nebo Luboš Kubík. Devadesátá a nultá léta pak symbolizují například Vladimír Šmicer, Pavel Kuka nebo Radek Bejbl.
Vedle fotbalistů se nakonec prosadila i hokejová Slavia, která se po desetiletích trápení v druhé lize stala jedním z nejúspěšnějších klubů samostatné české extraligy. Symbolem hokejového klubu se stal Vladimír Růžička.
Do vršovického klubu přišel ještě jako hráč v roce 1994 a působí v něm dodnes: už jako spolumajitel, generální manažer a trenér. S Růžičkou jako trenérem získala Slavia tituly z let 2003 a 2008. Za Slavii hraje i jeho syn Vladimír.
Také hokejovou Slavií prošla v posledních dvaceti letech řada známých a úspěšných hráčů. Mezi nimi například dlouholetý kapitán Josef Beránek, Michal Sup, Milan Antoš nebo Jaroslav Bednář. Klub vychoval namátkou Romana Červenku, Vladimíra Sobotku nebo nynějšího vůdce brněnské Komety Tomáše Divíška.
Fandí primátor i herci
"Slavia byla vždy klub středoškoláků, vysokoškoláků a inteligence," citoval slávistický magazín Poločas kardiochirurga Jana Pirka, jenž patří mezi fanoušky fotbalové Slavie.
Nejstarší sporty ve SlaviiKromě fotbalového a cyklistického oddílu patří k nejstarším slávistickým sportům šerm, atletika, bandy hokej, lední hokej, tenis a plavání. V současné době je sdruženo pod hlavičkou Sportovního klubu Slavia téměř 30 sportů. |
K Pirkovi můžete přiřadit třeba herce Vladimíra Čecha, herecko-zpěvácký klan Prachařových, kameramana Miroslava Ondříčka a jeho syna režiséra Davida, hudebníka Jana P. Muchowa či pražského primátora Bohuslava Svobodu, který si před zářijovým derby Slavie se Spartou přál, aby padlo nejméně pět branek. Duel skončil vítězstvím Slavie 1:0.
"Jak se člověk stane slávistou? Nevybírá si to, prostě to na něj padne. Slavia, to je obrovská tradice a srdeční záležitost, nad kterou nepřemýšlíte. Slavia bude fungovat věčně, vždycky se najde někdo, kdo ji potáhne dál," řekl bývalý fotbalový útočník Pavel Kuka, jenž hrál ve Slavii od šesti let.