Svět mu říkal Planyka

8 2001
Když slavil v roce 1994 František Plánička devadesátiny, seděl jsem s ním v bytě u jedné z jeho dvou dcer, u Procházků v Londýnské ulici v Praze. Příští týden o něj zase pečovali Lukešovi v Zahradním Městě. Obě rodiny se o něj pečlivě staraly od chvíle, kdy ovdověl. "Chtěl bych se ještě dožít, aby vyhrála ligu Slavia," řekl mi. "Ale to bych musel žít do sta let." Neměl pravdu, za dva roky se dočkal. Nedlouho před smrtí. Jako by se rozhodl na tu chvíli štěstí ještě počkat...Přečtěte si podrobné informace o anketě JEDENÁCTKA STOLETÍ

Dočkal se čtyř vnuků a tří pravnuků, a je asi symbolické, že samých kluků. Jenže ani jeden nezůstal u fotbalu, i když dva chvíli hráli a jeden pískal.

Rád vzpomínal na svůj fotbalový život, dovedl pochválit současníky, protože sledoval do konce života v televizi každý zápas, ale v jeho názorech převažoval kritický tón. Už nejsou střelci jako za nás, už není fotbal tak krásný, ale jen tvrdý a bojovný, neušetřil ani brankáře. "Bodejť by mu míč neproklouzl, když má rukavice," tvrdil. Ty nenáviděl.

On, ztělesněná skromnost, nikdy nechápal, proč dnes berou hráči takové peníze. "My také něco dostávali, ale žili jsme z práce."

Jako úředník penzijního ústavu na Žižkově si vybíral dovolenou, i když reprezentoval. "Vzpomínám na triumfální návrat z mistrovství světa v Itálii, kde jsme skončili druzí. Praha nás vítala, ale druhý den jsem šel do práce a tam se zlobil klient, kde tak dlouho jsem. Stůl byl plný spisů, které na mne čekaly."

Pokud někdo nabyl později dojmu, že Plánička byl až příliš démonizován, nesouhlasil bych. Byl opravdu výjimečný nejen jako brankář, ale i jako člověk. Ve své době měl jednoho velkého konkurenta, Španěla Ricarda Zamoru. Po světovém šampionátu v Itálii 1934, který byl Pláničkovým vrcholem, se objevila v tisku zpráva: ani Rumunsko, ani Švýcarsko a poté Německo by neodešlo poraženo, kdyby nestál v brance fenomén Plánička.

Zazářil i ve finále, i když Československo prohrálo. Překonal legendárního Zamoru. Tehdy se zrodilo slovo "Planyka", jak na něj volali fandové v celé Evropě.

O Pláničkovi se tvrdilo, že měl vlastní styl. Na trénincích požadoval, aby na něj stříleli všichni útočníci, i když to tehdy povinně neexistovalo. Za chvíli se nechal vystřídat druhým gólmanem a sledoval, jak reaguje na rány Puče, Svobody.

"Věděl jsem, že jen kondice, mrštnost a odvaha v soubojích mi pomůže," říkal, když jsme vzpomínali. A měl pravdu. Nebál se vrhat pod nohy útočníků, a bylo možná zákonité, že jeden takový odvážný skok ukončil jeho kariéru. Pět minut před koncem zápasu s Brazílií na světovém šampionátu ve Francii v roce 1938 vystartoval odvážně na Brazilce Perracia a utrpěl zlomeninu ruky, jak se dozvěděl po zápase. Dochytal a netušil, že navždy.

"Kdyby žil v Anglii, byl by povýšen do šlechtického stavu," řekl herec Rudolf Jelínek nad jeho rakví.

Plánička byl klasický profesionál. Udržoval si životosprávu, nenáviděl alkohol, dal si jen sklenku vína, když to bylo nezbytné. Zažil jsem ho už jako internacionála na jedné z besed. A dožil jsem se nevídané cti.

Bylo to na besedě internacionálů v Lovčicích na hradecké silnici, vepřové hody. Beseda se protáhla, nikomu se nechtělo domů, pilo se. Šel jsem do autokaru, a tam seděl sám Plánička. Dali jsme se do řeči a z úcty k němu jsem souhlasil, že alkohol je metla lidstva. Vážil si, že jsem stejného názoru, a najednou mi nabídl tykání. Zhrozil jsem se: tykat této legendě? Ale stalo se, Jarko, jsem Fanda. Tak jsme si pak říkali.

Když jsem mu byl na pohřbu, zašeptal jsem sbohem, Fando.

Autor:

Nejčtenější

Copa América: Messi si proti Kolumbii neškrtnul. Katar mocně finišoval

Argentinský kapitán Lionel Messi lituje spálené šance.

Fotbalisté Kolumbie zaskočili na jihoamerickém šampionátu Argentinu a tým kolem hvězdného Lionela...

Rok do revoluce. Fotbalové Euro 2020 v otázkách a odpovědích

Zveme vás! Bilbao je jedním z dvanácti měst, kde se bude hrát fotbalové Euro...

Jen co byl spuštěn prodej lístků na mistrovství Evropy, začal na internetu frmol. Během první...

Švédky a Američanky na MS postupují, Thajky mají nelichotivý rekord

Švédské fotbalistky se rozcvičují na zápas s Thajskem.

Americké i švédské fotbalistky vyhrály na mistrovství světa ve Francii i druhé zápasy a v předstihu...

Coutinho zařídil Brazilcům vítězný vstup do Copy América

Brazilský Philippe Coutinho slaví gól proti Bolívii.

Fotbalisté Brazílie v zahajovacím utkání mistrovství Jižní Ameriky zvítězili nad Bolívií 3:0....

Další z rubriky

Bronz na fotbalovém MS hráčů do 20 let slaví Ekvádor po výhře nad Itálií

Ekvádorský fotbalista Richard Mina (vpravo) a jeho spoluhráči se radují z gólu...

Fotbalisté Ekvádoru vybojovali nečekaně bronzovou medaili na mistrovství světa hráčů do 20 let. V...

Mexičtí fotbalisté na úvod Zlatého poháru deklasovali Kubu

Mexičtí fotbalisté slaví gól na Zlatém poháru.

Favorizovaní fotbalisté Mexika vstoupili do mistrovství Severní a Střední Ameriky suverénním...

Fotbalisté jsou v žebříčku nejvýše za dva roky, ale na Slováky nemají

ČIRÁ RADOST. Čeští fotbalisté slaví branku proti Černé Hoře.

Čeští fotbalisté se v červnovém vydání žebříčku FIFA po výhrách v evropské kvalifikaci nad...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz