Politici chodí hlasovat do kuchyňky. Policie je pak nemůže stíhat

  9:24aktualizováno  9:24
Pražská „magistrátní kuchyňka“ má nové funkce. Již v létě proslula jako „hádací“ koutek a nyní se ukazuje, že sem občas chodí rada hlasovat, aby nikdo neviděl, kdo byl pro, kdo proti a kdo se zdržel. Tak mohou politici justici zabránit v tom, aby je stíhala za kontroverzní rozhodnutí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Pokud totiž vyšetřovatelé nezjistí, kdo hlasoval pro problémový verdikt, nemohou trestat celou radu. Kdyby takto hlasovala rada exprimátora Bohuslava Svobody v kauze Opencard, nemusel být nikdo z jeho radních obžalovaný.

„Používá to magistrát i městské části právě od aféry Opencard, kdy se radní začali bát trestních stíhání,“ řekl jeden ze zdrojů redakce, který si přál zůstat v anonymitě. Rady přitom využívají pravidla, že jejich hlasování je tajné.

Podle zjištění MF DNES jedním z obdobných případů může být hlasování o prodloužení kontraktu na správu veřejného osvětlení. V tomto případě okleštěná rada hlasovala šest ku jednomu. Jeden člen se zdržel. Kdo? „To se nikdy nedozvíte,“ žertují na téma radní.

Při vážnější, avšak logicky utajené debatě někteří z nich přiznávají, že se tak hlasovalo, aby policie rozhodnutí nemohla stíhat. „Šli jsme do kuchyňky, a tam jsme se na tomto postupu dohodli,“ uvedl jeden zdroj. „A co jiného máme dělat, když je jedno rozhodnutí horší než druhé, ale jiné řešení není? Nemohli jsme připustit, aby veřejné osvětlení zkolabovalo,“ dodal další zdroj.

Politici před policií řeknou, že si nepamatují

Oba zdůraznili, že to nepovažují za chybu, byť připustili, že by systém šlo zneužít pro prosazení nějakého pro město nevýhodného obchodu. Jen prý dostali na stůl starou problematickou zakázku, kterou se městu již léta nedaří vysoutěžit. Raději proto se stejnou firmou prodloužili smlouvu ve speciálním druhu soutěže - jednací řízení bez uveřejnění.

Podobně postupovala Svobodova rada v případě Opencard a firmy Haguess (nyní firma EMS). I proto se radní hlasování o osvětlení týdny předem báli. Pokud se o případ začne zajímat policie, jsou podle informací MF DNES připraveni říci, že nevědí, kdo nehlasoval.

„Neexistuje kolektivní odpovědnost. Pokud rozhoduje rada či zastupitelstvo, musí se zjistit, kdo se na rozhodnutí, které mohlo zakládat nějaký trestný čin, podílel. Pokud se nezjistí, kdo tak hlasoval, nelze je obžalovat a vést k individuální odpovědnosti,“ vysvětlil právní souvislosti Tomáš Gřivna, člen prezidia Unie obhájců.

Magistrát se prozatím pokusí zabránit tomu, aby policie případ vůbec otevírala. Radní Libor Hadrava (ANO) proto chce co nejrychleji zahájit řádnou soutěž, aby ukázal dobrou vůli případ řešit.

Opoziční zastupitel a v současné rozhádané situaci možná příští primátor Václav Novotný (TOP 09) seděl ve Svobodově radě a patří do skupiny obžalovaných. I on o praxi ví. „Je dost možné, že se někdo zdržel záměrně z těchto důvodů,“ uvedl. Navzdory očekávání jako opozičník vedení Prahy za systém hlasování netepal. Jen zkonstatoval, že se to v „komplikovaných případech může stát používanou záležitostí“.

Opencard mění hlasování rady

Kauza Opencard tak může změnit a podle informací MF DNES již mění chování politiků. Postup advokáti naposledy letos rozebírali na odborném právnickém fóru.

Každá sekera má však tupou a ostrou stranu. Jak v úterý uvedl předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, jedná se dle jeho slov o křečovitou reakci na situaci, kterou si do značné míry způsobili v minulosti sami politici.

„Pokud se to děje, je to odpověď na zcela evidentní krizi toho, co je a co není v dobré víře prováděná politika. Politik může rozhodnout proti krátkodobým zájmům obce, ale měl by to obhájit před voliči,“ říká soudce.

„U nás se rozmohl výklad, že když znalecký posudek, který musí být do jisté míry subjektivní, řekne, že se mohlo rozhodnout ekonomicky výhodněji, tak se to rovnou řeší trestním stíháním. Je evidentní, že se míra kriminalizace dostává na hranu, kdy to ohrožuje funkčnost některých politických rozhodování,“ zdůraznil.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019)

Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na...

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

Pražští zlatníci vyrobili obdobu Fabergého vejce, stojí miliony korun

Zlaté vejce hraje Vltavu

Vskutku jedinečný dárek si pro svou manželku přichystal muž, který oslovil pražskou zlatnickou firmu. Ta mu dle jeho...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz