Poprvé je prezidentem kandidát, který byl zároveň i pražským favoritem

  19:11
Pražským voličům to poprvé v historii přímé volby prezidenta vyšlo. Na rozdíl od Karla Schwarzenberga a Jiřího Drahoše, kteří v předchozích volbách ovládli hlavní město, ale celkově je porazil Miloš Zeman, Petr Pavel zde dokázal drtivě zvítězit a zároveň dobýt Pražský hrad.

Davy lidí přišly Národnímu muzeu v Praze pozdravit zvoleného prezidenta Petra Pavla. (28. ledna 2023) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejde přitom pouze o prostou nadpoloviční většinu, nýbrž rovnou o sympatie více než tří čtvrtin pražských voličů. Svůj hlas dalo Pavlovi více než půl milionu lidí, tedy 76,36 procenta.

Pavle, děkujem! Před muzeum přišly stovky lidí, pozdravily nového prezidenta

„Na to, že Petr Pavel není politik, že svou podporu si v hlavním městě dlouhodobě nijak zvlášť nebudoval a že se s ním lidé v posledních měsících teprve seznamovali, je zde jeho volební výsledek obdivuhodný,“ komentuje druhé kolo prezidentské volby politolog Lukáš Jelínek.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Dodává ale, že hlavní část práce za Petra Pavla odvedl poražený kandidát a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, a to stylem, kterým vedl kampaň. Ta podle Jelínka sice zmobilizovala více voličů, ale bohužel pro Babiše to byli voliči Petra Pavla.

Naplněný potenciál

O Schwarzenbergovi i Drahošovi politologové po volbách před deseti a pěti lety tvrdili, že v Praze nedokázali zcela vytěžit svůj potenciál. Schwarzenberg v roce 2013 získal ve druhém kole hlas „pouze“ dvou třetin Pražanů – přesně 66 procent.

Lépe, ale ne o moc, si o pět let později vedl ve finále proti Zemanovi Jiří Drahoš, když získal 68,75 procenta. V obou případech se ale Zeman hlavnímu městu ve své kampani vyhýbal a na jeho občany necílil, takže podpora zhruba třetiny Pražanů pro něj byl slušný výsledek.

Dívka dala Pavlovi slona pro štěstí, jeho žena si ho vzala do volebního štábu

Oproti tomu Petr Pavel pobral všechny hlasy, které mohl. „Získat ještě další voliče už by pro Pavla bylo těžké, jejich rezervoár zde také není bezedný. I v Praze se najdou lidé, kterým se nežije nejlépe a nepovažují se za vítěze polistopadové transformace, takže mají tendenci podporovat jakéhokoli opozičního kandidáta,“ vysvětluje Jelínek.

Podle politologa se Pavlovi také podařilo v Praze přitáhnout voliče všech ostatních kandidátů vyjma Jaroslava Bašty (SPD).

Babiš v prvním kole obdržel skoro 128 tisíc hlasů, Bašta takřka 18 tisíc. Ve druhém kole neúspěšnému finalistovi hodilo svůj hlas do urny sto padesát a půl tisíce voličů. Po započtení dvouprocentního nárůstu volební účasti jsou si pak tyto počty velmi blízko.

Podobně jako Zeman ani Babiš se moc nesnažil přivábit obyvatele metropole na svou stranu. Podle Jelínka by mu ale vystoupení například na sídlištích, kde neprohrál tak drtivě jako v centru města, přineslo maximálně desetiny procenta hlasů navíc.

„To, co Babiš jak na celorepublikové úrovni, tak v Praze měl udělat a neudělal, bylo zabojovat o klasické levicové a středové voliče. Kromě svého pevného voličského jádra se soustředil hlavně na ty opoziční, protestní voliče, a to se ukázalo jako chybná sázka,“ popisuje Jelínek.

I díky tomu volil stejně jako převážně pravicová Praha i zbytek republiky, který naposledy poslal na Hrad levicově založeného Zemana.

Pouhé dva okrsky

Podpora voličů podle městských částí

  • Ze všech městských částí byl Petr Pavel nejúspěšnější v Praze 1 (84,08 %). Druhou největší podporu získal v Lysolajích (82,77 %) a o třetí příčku se dělí Praha 7 a Troja (82,72 %).
  • Andrej Babiš získal nejvíce hlasů v Královicích (34,52 %), v Praze 11 (31,32 %) a v Nedvězí (31,07%).

Ze všech 1 124 volebních okrsků se Babišovi ve druhém kole podařilo vyhrát pouze ve dvou. Vítězství na sídlišti v Bohnicích ale získal pouze díky chybě volební komise, která omylem prohodila hlasy kandidátů. Na chybu se přišlo pozdě, a tak ve volební databázi zůstane jako vítěz bývalý premiér.

Druhé, už zasloužené vítězství Babiš zaznamenal v okrsku u malešického domova pro seniory, kde získal 51 procent. Tento okrsek Babiš jako jediný obhájil z prvního kola. V okrsku, který zahrnuje pouze Domov pro seniory Ďáblice, se mu po vítězství v prvním kole podařilo uhrát pouze remízu, část Pankráce kolem věznice a část Jižního Města pak ztratil úplně.

V Bohnicích komise při sčítání chybovala, místo Babiše zvítězil Pavel

Zrovna na sídlištích přitom podle politologů měl Andrej Babiš mít největší podporu. „Částečně zde mohlo zapůsobit většinové mínění, které působí ze všech stran a v Praze je obzvláště cítit,“ domnívá se Jelínek.

Autor:

Další část rekonstrukce Barrandovského mostu je v plném proudu

  • Nejčtenější

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Pamatuješ, jak jsem ti dal pěstí? Když řádí dvojtornádo Douděra a Červ

22. června 2024

Premium Hamburk (Od našich zpravodajů) Neumíte si představit, jak to vypadá, když si sednou vedle sebe a spustí. Dostat se přes ně ke...

Koželuhová je po prvním kole Czech Ladies Open v Berouně dvanáctá

21. června 2024  22:11

První kolo golfového turnaje Czech Ladies Open v Berouně zvládla z domácích hráček nejlépe Tereza...

VIDEO: Bez trička, s krví na rukách. Policie ukázala zadržení útočníka z benzinky

21. června 2024  18:12

Dvanáct let ve vězení hrozí dvaapadesátiletému muži, který ve středu u čerpací stanice v pražských...

Postavený tradičně, bez hřebíků. Na Berounku se po 200 letech vrátili voraři

21. června 2024  17:59

Na Berounku se po 200 letech vrátili voraři. Třicet tun těžký a 22 metrů dlouhý vor se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...