Na jedné z cest rekreačního areálu Vystrkov u Orlické přehrady leží tělo provrtané projektily. Poblíž leží moped oběti. Nebožtík má v ruce vloženou prázdnou nábojnici. Dokonalé mafiánské aranžmá. Je září 2003.
Policisté zastřeleného muže identifikovali jako Petra Šebestu, obyvatele jednoho z bungalovů v proslulém vystrkovském komplexu. Šebesta byl známý podnikatel, který figuroval v mnohasetmilionovém byznysu.
Nejčtenější krimipomníčky |
„Pachatel nejprve střílel na tělo poškozeného, když jel na skútru. Poté jej střelil do hlavy,“ stanovila policejní verze to, co se stalo 23. září 2003. Vrah použil automatickou zbraň a zmizel.
Že se střílelo právě na Vystrkově, málokoho překvapilo. Areál o 470 hektarech skrytý v půvabném lesíku na břehu přehrady měl poněkud vykřičenou pověst. Na začátku 60. let ho za asistence vězňů z nedalekého bytízského žaláře postavili jako rekreační středisko ÚV KSČ. Mocné komunistické pohlaváry po roce 1989 vystřídali budovatelé neomezeného trhu.
Objevili se zde boss František Mrázek, Michal Provod, Radovan Krejčíř, Tomáš Pitr a další svérázné osobnosti. Do této kategorie se řadil i Šebesta. Číšník z předlistopadových časů se po roce 1989 nebývale vyšvihl, zapojil se do četných lukrativních aktivit. Mimo jiné se podílel na finančních machinacích při vyvedení asi tří miliard korun z bank na počátku 90. let.
Vystrkov, ráj večírků
V té době se Vystrkov stal dějištěm velkolepých večírků. Legendy tvrdí, že na nich kvalitní alkohol hrdlem prolévaly mimo jiné některé vycházející hvězdy politické scény či byznysu.
Exploze a výstřely tu nebyly výjimkou. Výbuch poničil například auto Miroslava Provoda nebo později manželky kladenského podnikatele Antonína Jecha.
Vězněm v jedné ze zdejších chat měl být Jakub Konečný. Podnikatel, jenž před deseti lety zmizel beze stopy z Prahy. Jedním z podezřelých jmen, zmiňovaných v souvislosti s jeho zmizením, byl Radovan Krejčíř.
To, že šlo o vyřizování účtů v podsvětí, dokládal způsob Šebestovy likvidace. Motiv k jeho odstranění mohli mít mnozí. Jedna z historek z podsvětí tvrdí, že si na podnikatele počkali Čečenci. Šlo údajně o osudové finále sporu s kavkazským gangem, který Šebesta předtím poslal proti příbramskému podnikateli Jaroslavu Starkovi. Šlo o vymáhání osmimilionového výpalného.
„Tohleto není určitě motiv pro nějaké takové zabití nebo podobnou věc,“ oponoval Starka. Dobrý důvod zbavit se Šebesty by se našel i mezi lidmi z okruhu Miroslava Provoda. Šebesta se prý nechal slyšet, že je nechá kvůli vzájemným rozporům odstranit.
Šebesta však mohl být nebezpečný i slavnému uprchlíkovi Radovanu Krejčířovi. A to jako policejní informátor a potenciální svědek v kauze firem M5 a Bena. Tehdy se jednalo o daňové úniky při obchodu s pohonnými hmotami ve výši přes tři miliardy korun. „Šebesta měl zásadní poznatky k M5 a Krejčířovi,“ uvedl v této souvislosti státní zástupce Vladimír Trýzna.
Prázdná nábojnice v ruce mrtvého mohla být jako mafiánský symbol varováním pro další případné svědky. Názorně jim objasňovala, že mlčeti opravdu znamená zlato. Vyšetřovatelé vzpomínají, že výstraha opravdu fungovala.
Šebestovské legendy
Likvidace kontroverzního podnikatele na Orlíku probouzí dodnes fantazii. Jedna z pověstí praví, že tělo pitvané v Ústavu soudního lékařství nemuselo patřit Šebestovi. A to proto, že bylo údajně o šest centimetrů vyšší než Šebesta.
Ten, kdo podstrčil cizí mrtvolu, prý chtěl co nejvíce ztížit vyšetřování. Skutečného nebožtíka vrazi schovali někam jinam. Tělo převlékli za Šebestu v jedné z garáží na Vystrkově.
Scénář ke spektakulárnímu aranžmá se záměnou těl vznikl mezi policejními specialisty na organizovaný zločin. To uvádí další z legend. Šlo o vysokou hru, jak ochránit užitečný pramen informací pro detektivy. Šebestu pod falešnou identitou ukryli.
Policisté případ Šebestovy vraždy v posledních letech několikrát otevřeli. Například po likvidaci Františka Mrázka. Střelce ani toho, kdo stál za vražednou konspirací, však vyšetřovatelé dosud neobvinili.