Kandidáti na středočeského hejtmana řeší, jak očistit kraj po Rathovi

  14:13aktualizováno  14:13
Jedním z úkolů nově zvoleného hejtmana Středočeského kraje bude navrátit kraji důvěru a dobrou pověst. Bývalý hejtman David Rath je obviněn z korupce a tím padá podezření na všechno, co se na krajském úřadu dělo. Kandidáti proto už nyní zvažují, jak získat zpět důvěru lidí.

Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Josef Řihák (ČSSD) | foto: Koláž - iDNES.cz

Rathův náhradník na pozici jedničky sociálnědemokratické kandidátky Josef Řihák upozornil na to, že i jiní politici se potýkají s kauzami. A v některých se prý hraje i o víc, než o "sedm milionů v krabici".

"Kdo očistí ministra obrany od kauzy ProMoPro, či jeho předchůdkyni paní Parkanovou v případu nákupu letadel CASA?" říká lídr ČSSD Řihák.

Podle něj musí kraj nastavit pravidla, která podobné případy neumožní. Třeba tím, že výběrová řízení budou transparentní, bez prostředníka a jejich průběh bude možné sledovat na webu. "Kauza bývalého hejtmana se nedá očistit. Ale dá se vrátit důvěra ve vedení kraje dobrou prací," tvrdí Řihák.

Otevřeme úřad, zveřejníme smlouvy. Slibují kandidáti

Ani podle lídra ODS Raduana Nwelatiho to nebude snadný úkol. Nicméně by se o to pokusil tím, že krajský úřad víc otevře veřejnosti a bude jí poskytovat informace.

"Půjde to změnit jen tak, že vše budeme dělat transparentně, otevřeně, abychom přesvědčili, že máme úplně jiný styl než doktor Rath a stávající vedení," dodává Nwelati.

Podobnou rétoriku volí i jednička TOP 09 a STAN Helena Langšádlová. "Za stávající situace nezbývá nic jiného, než dávat o kraji maximum informací a hlavně spolupracovat jak s obcemi, tak se zástupci neziskového sektoru, s nimiž dosud kraj velmi špatně komunikoval," odpovídá Langšádlová.

Prioritou programu TOP 09 a STAN je zveřejňování smluv a výdajů kraje nad padesát tisíc korun. Je to podmínka, kterou si kladou pro vstup do možné koalice.

S programem nazvaným přímo Otevřené hejtmanství přichází koalice KDU-ČSL, SNK-ED a nezávislých kandidátů. "Paralelu nabízí nedávná historie Itálie, kde si strany léta rozdělovaly veřejné zakázky. Revoluce soudců počátkem 90. let tyto korupčníky rozmetala," míní lídr koalice Miroslav Rovenský.

Nevolte ty, kteří úřad řídí teď, lobbují malé strany

Stejné heslo má i Strana zelených, která požaduje také celkový audit financí, aby zjistila, jaký je skutečný dluh kraje. "Zavedli bychom transparentní veřejné zakázky, aby je nešlo předražit spřáteleným firmám," doplňuje Lukáš Tůma.

Podle komunistů je receptem otevřená práce výborů a komisí, Sdružení nestraníků chce reputaci napravit lepším systémem rozdělování dotací obcím: "Nesmějí být rozdělovány podle toho, z jaké je starosta strany, ale podle smyslu projektů," podotýká kandidát sdružení Petr Hůla.

Tvář NS-LEV 21 Michaela Holinková Popková voliče přesvědčuje tím, že její tým mladých lidí odvede pořádnou práci. Ta pak přesvědčí i občany. Pirátská strana připravuje úplně novou formu komunikace s občany a Suverenita - Blok Jany Bobošíkové vidí univerzální recept v tom, že úřad začnou řídit nové strany.

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Další z rubriky

Pražská městská knihovna inovuje, zavádí čipy a samoobslužné výpůjčky

Konec čárových kódů. Pražská knihovna do svých knih vlepila čipy (15. srpna...

Rekordně dlouhá byla letošní letní odstávka v pražské městské knihovně. Během sedmi týdnů se totiž knihovníci...

Muž poškrábal dvě zaparkované škodovky, natočila ho palubní kamera

Policie hledá muže, který v Praze 6 poškrábal lak u dvou aut.

Pražská policie hledá muže, který poškodil lak u dvou zaparkovaných aut v Praze 6. Při činu ho natočila kamera v jednom...

Palachův památník otevře v září, stavba se zdržela kvůli nezájmu firem

V rodném domě studenta Jana Palacha ve Všetatech na Mělnicku pokračují práce na...

Expozice o životě a odkazu Jana Palacha bude otevřena poslední zářijový týden. Památník v rodinném domě ve Všetatech...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz