Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poděbradský masakr: krev havířů skrápěla dub a tryskala ze studny

  6:09
Popravu kutnohorských havířů, kteří se před 525 lety vzbouřili proti hamižné vrchnosti, oplakávalo samo nebe. Epické drama zrodilo poděbradskou tryznu opředenou mnoha legendami.

Těžba a úprava stříbrné rudy v Kutné Hoře. Knižní malba z 90. let 15. století | foto: WikimediaCreative Commons

Jedenáctý srpen roku 1496 je v kronikách královského města Poděbrady zapsán krvavě rudým písmem. Katův meč tehdy za labským mostem sťal hlavy nevinných havířů, kteří nechtěli snášet příkoří chamtivých perkmistrů. 

Masakr, který popisuje ve Starých pověstech českých Alois Jirásek a dramaticky ho zpracoval i Josef Kajetán Tyl v divadelní hře Krvavý soud, obohatila lidová slovesnost o podivuhodné relikvie. 

Hejtmanova zrada spustila jatka

Koncem 15. století se kutnohorští havíři se zbrocenými čely lopotili v dolech za stříbrem, jenže z neúnavné práce měli sotva na chléb. Nenasytní báňští úředníci uvyklí na stříbrem vydlážděný život je totiž nepoctivě připravovali o velkou část výdělku, ze kterého bohatl královský majestát. A tak jim nezbývalo, než se hlasitě ozvat. 

Sakrální memento. U popraviště dnes stojí půvabný Havířský kostelík. Původní dřevěnou stavbu zničenou Švédy nahradil později barokní kostel. Vedle něj se nachází zvonice se šindelovou střechou.

„První neshody v roce 1494 se ještě podařilo uklidnit domluvou, ale o dva roky později přerostly v otevřenou vzpouru. Havíři si na bezpráví marně stěžovali v Praze i v uherském Budíně, kde tehdy přebýval král Vladislav Jagellonský. Ale protože je dvořané k panovníkovi vůbec nepustili, vrátili se domů s nepořízenou,“ popisuje události historik Dalibor Wagner. 

Třináctého července 1496 proto vytáhlo na tisíce ozbrojených havířů z Kutné Hory na nedaleký vrch Špimberk u Kaňku, kde rozbili tábor. Věřili, že tím přimějí kutnohorské pány k jednání. Ti však o diplomacii nestáli. Na pomoc povolali zbrojnoše z Kolína, Čáslavi i Poděbrad, kteří ležení obklíčili a nebohé havíře zajali. 

„Podle pramenů jim však měli perkmistrové slíbit, že jejich názory vyslyší královský soud. Třináct vůdců povstání, kteří měli o křivdách referovat sudím, proto odešlo do Poděbrad pod ochranu tamějšího hejtmana. Ten je však zradil, na tamním hradu uvěznil a mučil,“ vysvětluje historik Wagner. Nestoudný hejtman navíc poslal králi Vladislavu Jagellonskému očerňující list, na základě kterého král rozhodl o vykonání trestu smrti. 

Když 11. srpna 1496 zalily ranní paprsky poděbradský hrad, vyšlo deset odsouzenců oděných do bílých rubášů z jeho bran. Jelikož tehdejší útrpné právo neumožňovalo vykonat více než deset poprav najednou, tři havíři byli k provedení rozsudku převezeni na hrad Křivoklát. Na druhé straně labského mostu pak pod starým košatým dubem poděbradský hejtman rozkázal, ať kat koná svoji povinnost. 

Strom hříchů. Poprava havířů proběhla u dubu, který podle pověsti začal později plodit žaludy podobné postavě havíře v kápi.

Ještě než začala poprava, promluvil podle pověsti jeden z havířů: „Zrádný hejtmane, slíbil jsi nám na čest a víru, že nám zjednáš právo a slyšení u krále, ale slovo jsi zrušil a nás zradil.“ Klečící havíř poté ještě stihl zvolat, aby Bůh na znamení jejich neviny seslal déšť. Kronikář praví, že se i městský kat vzbouřil a odmítl vzít život nevinným; a tak místo něj nastoupil zámecký popravčí. Ten prý stínal hlavy, až krev stříkala na starý dub. Deset těl pak pohřbili do připravené jámy. 

Divotvorné žaludy i studna

Po popravě začalo podle pověsti pršet a po devět dní a nocí neustalo, což lidé považovali za boží znamení. „A zmíněnému dubu, který zalila havířská krev, prý časem zrudlo listí a začal plodit žaludy, které měly podobu bezhlavých těl v havířských kápích. Strom sice v osmnáctém století sešel věkem, ale Poděbradští po celá staletí věřili v čarovnou moc jeho žaludů, které si uchovávali jako talismany,“ poodhaluje pověst historik Wagner. 

Další relikvie utrpení havířů však na místě popravy zbyly dodnes. Jednou z nich je skruž studny, o které se ve své knize O těžkých protivenstvích církve české zmiňuje Jan Ámos Komenský. Ten popisuje, jak zde vytryskl pramen krvavé vody, ke kterému se seběhli lidé. „Tehdy ještě nevěděli, že je to železitá voda, která dá později základ slávě dnešních lázní. Šeptali si mezi sebou, že se jedná o nevinně prolitou krev kutnohorských havířů, která je zázračná,“ dodává Wagner.

Druhým dědictvím krvavé vřavy je kostelík Nanebevzetí Panny Marie, který v roce 1516 nechali havíři postavit na místě popravy. Jeho nynější podobu mu vtiskla přestavba v pseudogotickém slohu od Bohuslava Schnircha

A jak dopadli zbylí tři havíři, kteří měli být popraveni na Křivoklátě? O hlavu přišli jen dva, třetímu se totiž podařilo sebrat kámen, omráčit kata a z popraviště uprchnout. Mohl tak později králi Vladislavovi sdělit skutečné příčiny vzpoury. Ten na základě havířova svědectví opravdu původní rozsudek zrušil a hamižné úředníky potrestal.

Autor:

Tři koleje, lávky pro pěší i cyklisty. Takhle má vypadat most na Výtoni

  • Nejčtenější

Přes sto tisíc na účet. Na rekordní výplaty ve Škodě se těšili i obchodníci

13. května 2024

Nezvykle plná parkoviště u nákupních center po celý slunečný víkend, personální posily v obchodech...

Strážníci nepomohli oběšenci, po rozsudku u městské policie končí

16. května 2024  18:17

Městský soud v Praze potvrdil ve čtvrtek peněžité tresty dvěma pražským strážníkům, kteří loni v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Ostrava 2:1, dva body od titulu, oba góly vítězů dal Birmančevič

14. května 2024  18:37,  aktualizováno  20:51

Sparťanští fotbalisté jsou dva body od obhajoby titulu. Ve třetím kole nadstavby vydřeli vítězství...

Tragické úmrtí na ministerstvu. Zaměstnanec podle policie spáchal sebevraždu

15. května 2024  10:41,  aktualizováno 

V budově ministerstva průmyslu a obchodu bylo ve středu nalezeno tělo mrtvého muže. Mluvčí pražské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Plzeň 3:0, domácí se nevzdali, jejich naděje trvá. Pomohly rychlé góly

15. května 2024  18:39,  aktualizováno  21:33

Slávističtí fotbalisté ve třetím utkání ligové nadstavby doma porazili Plzeň 3:0 po gólech obránce...

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

KOMENTÁŘ: Jak Sparta pod Priskem odskočila Slavii i zbytku ligy

20. května 2024

Premium Cesta po dálnici z Mladé Boleslavi odsýpala rychle. Ještě nebylo ani půl desáté večer, a staronoví...

Zlín - Bohemians 1:2, Prekop dvěma góly zkomplikoval poraženým záchranu

19. května 2024  20:10

Fotbalisté Zlína v předposledním 4. kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu prohráli s...

Policisté skončili cestou za případem na střeše. Havarovali v křižovatce

19. května 2024  18:05

K ohlášenému napadení spěchali v neděli odpoledne policisté v pražských Modřanech. Po cestě na...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...