Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Dodržování předpisů? Těžba by byla poloviční, shodují se havíři

  19:15
Pokud by se na šachtách měly dodržovat všechny bezpečnostní předpisy a normy, nevytěžila by se ani polovina z objemu uhlí, které se běžně dostává na povrch, říkají bývalí havíři. A báňský záchranář popisuje, co se děje v dole po výbuchu. Proč například stavba těsnících hrází tak dlouho trvá.

V Dole ČSM na Karvinsku 20. prosince 2018 explodoval metan. Výbuch metanu způsobil devastaci některých důlních pracovišť. | foto: ČTK

„Čidla, která měří koncentraci metanu, se opravdu někdy zakrývají igelitem nebo přesouvají dolů, neboť plyn se drží nahoře. Těžko půjde cokoliv prokázat, protože výbuch a oheň stopy určitě zničil. Maximálně mohou existovat záznamy, že třeba v tom konkrétním místě několikrát čidla těžbu zastavila. Což by svědčilo o tom, že tam problém s metanem byl. A možná proto je pak šidili,“ myslí si horník, který v dole pracoval řadu let, avšak z obavy kvůli možnému trestnímu stíhání či jiným problémům nechce svoje jméno zveřejnit. Redakce ho však zná.

„Šachta je natolik složitý systém, ovlivněný takovým množstvím faktorů, že řídit se na sto procent stanovenými pravidly je téměř nemožné. Odhaduji, že kdyby se mělo jet podle norem, množství vytěžených tun je polovoční,“ konstatuje bývalý horník.

Jeho kolega dodává, že právě party agenturních pracovníků se na rozdíl od kmenových zaměstnanců posílají do problematičtějších, například do teplotně horších úseků. 

„Když takový úsek existuje, svěří se firmě, jako třeba byla teď ta polská. Ona pak automaticky přebírá převážnou část zodpovědnosti za porub i lidi,“ líčí situaci pod zemí muž. 

Fotogalerie

„Stává se, že někdo začne na šachtě upozorňovat na nedostatky. Na porušování norem bezpečnosti a podobně. Jenže pak se obvykle dozví, že když se mu to nelíbí, může jít,“ doplní muži.

Oba horníci se pak shodují ještě v jednom – za současné poměry v OKD může Bakala. A podle nich nese možná i vinu za neštěstí, které se právě stalo. 

„Po tom, co podnik vytuneloval, si totiž spousta zkušených předáků i havířů vzala odstupné a skončila. Na jejich místa přišli nováčci. A co si budeme povídat, vyznat se v dole, to se člověk nenaučí za rok,“ konstatují bývalí horníci s tím, že Bakala napáchal na celém resortu hornictví neskutečné škody.

Znal jsem je

Bývalý horník Karel Waszut před pár lety z šachty odešel pracovat jinam. „Znal jsem čtyři z mrtvých horníků. Měli rodiny, děti, proto se mi tom těžko mluví,“ uvádí Waszut, který se však dále angažuje ve Spolku krojovaných horníků a pomáhá s pořádáním každoroční sbírky pro rodiny kolegů, kteří přišli při práci o život.

Teď nezbývá než čekat, až v dole dohoří, říká bývalý báňský záchranář

„Po explozi spojené s úmrtím dávali někteří horníci výpověď, nebo skončili v péči psychiatra. Tu hrůzu tam dole si nikdo, kdo to nezažil, neumí představit. Muži, kteří to ustáli a po vyřešení havárie se do práce vraceli, si pod zemí pak počínali s mnohem větším respektem a byli nadmíru opatrní, pozornější.

Jenže jako všude, postupem času pozornost i opatrnost upadá,“ vykládá Waszut s tím, že čidla na měření metanu jsou cejchovaná a o jejich kontrole existují záznamy. „Ale...,“ poznamenal s významnou odmlkou k měřidlům.

Mezi třinácti obětmi jsou i dva muži z Česka. Stanislav byl původem Polák, ale zhruba před dvaceti lety se usadil v Havířově. Kamarádi na sociální síti na něj vzpomínají jako na fanouška Baníku Ostrava. 

„S lítostí vám oznamujeme, že během čtvrtečního důlního neštěstí ve Stonavě přišel o život i jeden z naší havířovské rodiny - Standa. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Svatá Barboro, ochraňuj naše horníky,“ stojí na profilu fan-clubu Havířov 101 % FCB. Druhou českou obětí byl Martin, který měl se Standou na starosti důlní dopravu. Doma po něm zůstala žena a malý syn.

Dvacet metrů od pekla

Proč tak dlouho trvá báňským záchranářům stavění těsnících hrází, vysvětluje jejich bývalý kolega Josef Chybidziura. 

„Uzavírá se celý okruh, tedy ze vtažné i výdušné strany. Záchranáři postaví v chodbě o průměru 14 až 16 metrů dvě od sebe vzdálené stěny ze dřeva, do nich umístí roury pro odvětrání a mezi ně lijí sádru. Všechen materiál musí dolů dopravit. Neleží tam někde připravený. Vidět nebývá na krok. Pak místo uzavřou poklopy, což se musí odehrát současně u obou prostor, jinak by to mohlo bouchnout,“ zmíní Chybidziura.

OKD by měla odškodnit polské pozůstalé stejně jako české, řekl Babiš

Záchranářské týmy, které se u stavby těsnících hrází střídají, mají na sobě šlehovky, kalhoty odolné proti ohni, kvůli potu speciální froté prádlo a ke chlazení vestu se suchým ledem.

 „A na zádech čtrnáctikilový dýchací přístroj. V některých místech ho musejí sundat ze zad, aby se protáhli a přitom dávat pozor, aby si z úst nevytáhli masku. Je to náročné a nebezpečné. Zásoby kyslíku nevydrží všem stejnou dobu. V průměru 2,5 hodiny. Kdo totiž dělá těžší činnost, má ho vyčerpaný dříve. Jakmile někomu klesne kyslík na dvacet procent, musí celý tým ven a nechat se vystřídat,“ poznamená bývalý záchranář s tím, že do místa výbuchu vedou kabely, přes které se odebírají vzorky, měří tlak a provádějí se další odborné činnosti. A čeká se na příznivé podmínky.

„To může trvat i měsíc. Ne všechny mrtvé horníky bude možné dohledat. Pokud se nacházeli v epicentru, dvacet metrů od pekla, jak se říká, kde se topí i železo, najde se spíše jen plech z jejich lampy,“ podotkne Chybidziura. Kdyby podle něj došlo k výbuchu na ranní směně, počet mrtvých mohl být dvojnásobný, protože se v porubu tou dobou pohybuje mnohem více lidí. 

Dobrovolně jeli „na smrt“

Odboráři zmínky o možném nedodržování bezpečnostních předpisů komentovat nechtějí. Dohodli se, že se nebudou vyjadřovat do médií. Jeden z nich však uvádí, že problém s dodržováním bezpečnostních norem bude spíše na straně dodavatelských firem, protože „dělají od tuny“.

V Polsku drží státní smutek za zesnulé horníky, na mši přišly stovky lidí

To si myslí i třetí havíř, který přes deset let fáral tam, kde se stalo neštěstí. „Jednoznačně selhal lidský faktor. Čidla jsou naprosto spolehlivá. Data z nich neustále vidí na dispečinku. Kdyby se některé pokazilo, tak se stejně jako v situaci, kdy metan překročí jedno procento, vypne v celém porubu proud. Prostě je podle mě překryli igelitovým pytlíkem nebo na ně pouštěli vzduch, aby nestáli a vydělali,“ popisuje horník.

Ráno před směnou havíři i předáci nafasují přístroje na měření metanu. „My jsme také někdy čidla překryli, ale hlídali jsme si dvě procenta, ani o fous víc. To by metan maximálně začal hořet. Vybuchuje od 7 do 12, 15 procent, pak už zase jen hoří. Ošidili čidla, jeli takzvaně ‚na smrt‘ a přestali sledovat i další měřící přístroje. Jiná možnost podle mě neexistuje. Pokud porub často stojí, výplata může být poloviční,“ líčí muž a doplní, že roli v tom mohl hrát i alkohol. „Pokud dnes vytáhli alespoň tři mrtvé, uvidíme, jak dopadnou testy.“

Mám dost spekulací, počkejme na vyšetřovatele

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský od začátku spekulace ohledně čidel a dalšího porušování bezpečnosti striktně odmítá. 

„Ať mi kritici dají důkaz, že se někde děje něco nekalého a necháme to prověřit. Celá firma prošla bezpečnostními prověrkami. Nespekulujme, počkejme si. Není pravda, že výbuch zničil všechny stopy. Vyšetřovatelé na to přijdou, až místo prozkoumají. Jsou zkušení, odhalí příčinu neštěstí,“ věří Čelechovský.

  • Nejčtenější

To jsou snad blázni, divil se hejtman z ANO schůzce v restauraci

Ke kritikům schůzky prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v...

Muž s covidem byl 31 dní v umělém spánku, učí se znovu chodit

Premium Začátkem července se dvaašedesátiletý Miroslav Homola z Čavisova u Ostravy vrátil s rodinou z Chorvatska. V sobotu...

Vytížená nemocnice neví, co dřív. Do toho ji přišli zkontrolovat z hygieny

Šéf bohumínské nemocnice, bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček si postěžoval, že v době, kdy jsou jeho...

Balvan váží skoro dvě tuny, přesto Čertův kámen v Raduni někdo ukradl

Jeden ze symbolů obce i zámeckého parku v Raduni na Opavsku zmizel. Ač tamní bludný balvan nazývaný Čertův kámen měří v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrava zažije běloruské finále. České tenistky se z deblu odhlásily

Souboj o titul bude na turnaji tenistek v Ostravě běloruskou záležitostí. Viktoria Azarenková porazila v semifinále...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Moravskoslezské exsenátory konec funkce mrzí, těší se však na více volna

Na konci předminulého týdne uplynulo šestileté funkční období dosavadních senátorů Radka Sušila (ČSSD) v karvinském...

Balvan váží skoro dvě tuny, přesto Čertův kámen v Raduni někdo ukradl

Jeden ze symbolů obce i zámeckého parku v Raduni na Opavsku zmizel. Ač tamní bludný balvan nazývaný Čertův kámen měří v...

Dlouhé fronty na testování zkrátí náš objednávkový systém, nabízí kraj

Ačkoli v Moravskoslezském kraji fungují dvě desítky stálých odběrových míst a speciální objednávkový systém na...

Recidivista hrozil bombami v ostravských tramvajích, uvedl i čísla linek

Policie v Ostravě dopadla muže, který silně opilý telefonoval na tísňové linky a vyhrožoval, že pod několik tramvají...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...