Zdař Bůh, havíři! Jihlava si připomíná dávnou hornickou slávu

  13:02aktualizováno  13:02
Zdař Bůh! Starobylý havířský pozdrav od pátku burácí Jihlavou, která si celý víkend připomíná svou dávnou stříbrnou hornickou minulost. Součástí velkolepé třídenní akce nazvané Havíření, je nejenom tradiční havířský průvod, ale v souvislosti s ním Jihlava hostí i 23. setkání hornických měst a obcí.

Do Jihlavy přijelo na 700 účastníků ze 70 hornických měst a obcí nejenom z České republiky, ale i ze Slovenska, Polska nebo Maďarska. V hornických uniformách se představili zástupci z Ostravy, Mostu, Karviné, Kutné Hory, Stříbra nebo třeba Banské Štiavnice.

Fotogalerie

Z hlubin jihlavského podzemí vyšel průvod jihlavských havířů v dobových kostýmech poprvé v pátek večer za svitu loučí a luceren. Jednotlivé havířské profese a jejich úlohu při těžbě, představoval přihlížejícím perkmistr Šimon. Diváci tak mohli vidět pregéře, proutkaře, havíře denní i noční směny, plaviče a další a další postavy, které se pak vydaly do ulic někdejšího královského horního města.

Tam je zdravilo nejenom velké množství přihlížejících, ale také postavy andělů. Ať už to byly dívky zavěšené na akrobatických šálách, nebo obří loutka anděla z kovářské dílny Petra Píši.

Průvod, který čítal jeden tisíc účastníků vyšel znovu v sobotu. V neděli ráno se pak havíři vydali na mši ke kostelíku svatého Jana Křtitele, kde program pokračoval poutí. „Ten průvod jste fantasticky zorganizovali. To se jen tak nevidí,“ chválil organizátory pan Osvald – sám bývalý horník, který 17 let těžil uhlí na Ostravsku a o víkendu se účastnil setkání hornických měst a obcí v Jihlavě.

Součástí programu byla i řada doprovodných kulturních akcí na několika scénách. Lidé si mohli poslechnout například kapely Žlutý pes, Queenie, Ivana Hlase, ale i koncert skupiny Nezmaři se Symfonickým orchestrem ZUŠ Jihlava. Pro děti byla připravena divadla a hry.

Těžilo se do dne

Jedním z doprovodných programů byly i ukázky historické šachetní těžby stříbrné rudy v dobových kostýmech havířů na středověkém kutišti Rounek nedaleko Jihlavy. Správa jihlavského podzemí tam před časem instalovala věrnou repliku středověkého vrátku ze 13. století, kterým havíři vynášeli rudu na povrch.

„Na tomto kutišti havíři těžili formou do dne. To znamená do takové hloubky, do které dopadalo denní světlo. V tomto případě to bylo 8 metrů,“ vysvětloval vedoucí správy jihlavského podzemí Jan Šustr oděn do středověké havířské kutny.

Na Jihlavsku byla rudná žíla uložena mělce pod povrchem. „Maximálně do hloubky 20 metrů. Pak vyznívala. Na kutištích se nacházel hlavně galenit a baryt. Havíři šli po žíle a dělali pásmo šachet. V některých kutištích propojili šachty formou štoly, aby žílu vytěžili co nejvíc,“ popisoval práci středověkých havířů Šustr.

„Největší mocnost měla žíla na Starohorském couku, která měla dva metry,“ dodal.

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

S dcerou bych si už nepinkl, říká kouč Mucha. S Jihlavou myslí na postup

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Na konci května se při jednom rozhovoru svěřil, že by se v budoucnu moc rád vypravil na tenisový Wimbledon. Tehdy však...

Další z rubriky

Na Třebíčsku shořel stroj na těžbu dřeva. Škoda je 15 milionů korun

Hasiči v neděli dopoledne vyjížděli k požáru stroje na těžbu dřeva na Třebíčsko...

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů vyjelo v neděli dopoledne k požáru stroje na těžbu dřeva a lesního...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Ptáci barona Dalberga jsou pro jihlavské muzeum jako sbírka drahokamů

„Dalbergova kolekce byla první základní ucelená zoologická sbírka, kterou...

Jedná se v pravém smyslu slova o poklad, i když jej docení především znalci z oboru. Jedna z nejcennějších tuzemských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz