Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Oprava tržnice se zasekla. Primátor Hřib zvažuje zrušení tendru na obnovu

  9:35
Staroměstská tržnice v centru Prahy už roky čeká na svou opravu. Když se loni povedlo vybrat firmu, která bude mít rekonstrukci na starosti, zdálo se, že práce začnou co nevidět. Jenže, primátor Zdeněk Hřib má o tendru vážné pochybnosti a z tržnice je tak další výbušné téma v pražské koalici.

Staroměstská tržnice stojící nedaleko Můstku v Praze 1 by měla v budoucnu nabízet čerstvé potraviny. Má se proměnit podle návrhu architektonického studia SGL Projekt | foto: SGL PROJEKT

Ještě v srpnu totiž radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu / TOP 09) sliboval, že výběr dodavatele zakázky už je téměř u konce a stavební práce začnou ještě v průběhu podzimu.

Jenže to se nestalo a obnova dokonce neodstartovala dodnes. Přitom k tomu v současnosti chybí pouze jediná formalita. „Soutěž už je ukončena a máme vybraného dodavatele. Čekáme jen na schválení radou a hned poté můžeme přistoupit k podpisu smlouvy s vítězem,“ popisuje současný stav ředitel magistrátního odboru hospodaření s majetkem Jan Rak. Podle něj odbor už dříve také vypověděl nájemní smlouvy všem stávajícím nájemcům, je tak připraven takřka okamžitě předat staveniště.

Chybí tedy jediné: aby rada města pouze vzala na vědomí výsledek tendru a oficiálně posvětila výběr firmy. Proto je otázkou, proč tento bod stále nebyl zařazen na některé jednání rady.

Hřib: výběrové řízení má nedostatky

Chabr odmítá, že by další průtahy zavinil on. „Tisk je stále v připomínkovém kolečku u pana primátora. Pořád čekáme, jestli s tím bude ztotožněn,“ podivuje se Chabr nad tím, že věc, která jindy bývá spíše formalitou, se nyní na delší dobu zasekla u Hřiba v kanceláři. Podle radního z TOP 09 je dokument připraven ke schválení už dva měsíce, i on je tak přesvědčen, že rekonstrukce mohla už dávno začít.

Staroměstská tržnice je v samém centru Prahy, nedaleko Václavského náměstí

Staroměstská tržnice je v samém centru Prahy, nedaleko Václavského náměstí

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Primátor Zdeněk Hřib ale MF DNES řekl, že má pádné důvody, proč se pod zakázku dosud nepodepsal. „Shledali jsme závažné procesní nedostatky ve výběrovém řízení. Navíc nabídková cena byla skoro o třetinu vyšší než původní odhadovaná částka,“ je přesvědčen.

Staroměstská tržnice

  • Byla postavena v letech 1894–1896 na místě čtyř stržených starších domů. V jednom z nich se narodil Alois Senefelder, pozdější vynálezce kamenotisku.
  • Je chráněna jako kulturní památka České republiky.
  • Hala tržnice je protáhlá a má litinovou konstrukci ve tvaru pětilodní baziliky. V křížení lodí je umístěna prosklená kupole.
  •  Původně byla hala osvětlena Křižíkovými oblouky, do roku 1922 napájenými vlastní parní elektrárnou.
  • Průchod do Rytířské ulice se nachází ve čtyřpatrové budově s novorenesanční fasádou a je zdoben motivy z pražských trhů.
  • V 80. letech 20. století byla hala zakryta sníženým podhledem. Pouze pod prosklenou kupolí byl ponechán volný prostor s průhledem na část původní konstrukce.

Zdroj: Wikipedia

Proto vážně uvažuje o tom, že by celý tendr nechal zrušit a následně by byl vyhlášen znovu. „Ještě o tom budeme jednat v rámci dohodovacího řízení. V každém případě v průběhu soutěže došlo k zásadním problémům,“ myslí si. Takový krok by ale znamenal další poměrně výrazné zdržení plánované rekonstrukce. Jak velké by bylo, se ale zatím nedá odhadovat.

Původní předpokládaná cena zakázky na kompletní opravu chátrající Staroměstské tržnice byla zhruba 300 milionů korun. Radní Chabr ale později přiznal, že se výsledná cena pravděpodobně vyšplhá ještě o sto milionů výše.

Několikaletý proces

Otázka obnovy historické stavby, která stojí na dohled Václavského náměstí v ulici 28. října, se přitom táhne několik let. Už v červnu roku 2016 ještě minulé zastupitelstvo rozhodlo, že se tržnici vrátí její původní podoba z konce 19. století a především i její funkce.

Supermarket a menší obchody by tak nahradilo tržiště s nabídkou čerstvých potravin, jako je ovoce, zelenina, pečivo, sýry či maso. Jenže dalších několik let následně město složitě řešilo, jakou formou bude prostor v budoucnu provozovat.

Teprve loni pak vyhlásilo výběrové řízení na stavební firmu, která opravu provede. Mimo to ale magistrát musí ještě vysoutěžit i budoucího provozovatele. „Až budeme vědět, že rekonstrukce skutečně začíná, v ten okamžik můžeme vybírat i nového nájemce,“ doplňuje Chabr. Pokud rada schválí podmínky této druhé soutěže, úředníci ji uskuteční v řádu dvou měsíců.

Tržnice v centru

Už teď je ale jasné, že se o provoz tržnice stojící na lukrativním místě v samotném centru Prahy budou ucházet renomovaní zájemci z oboru, z nichž mnozí už dnes v metropoli fungují. Mezi takové je možné zařadit i tým kolem pražského kavárníka Ondřeje Kobzy.

Magistrát registruje také nabídky od velkých zahraničních skupin, jež provozují obdobné tržnice v Madridu či Londýně. Vítěz výběrového řízení by mohl získat od města smlouvu minimálně na pět let s opcí na dalších pět let.

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Nejvyšší nebezpečnost, říká sexuolog o škrtiči z Bohnic. Mladík zůstane zavřený

Dvacetiletý transsexuál Chris K., který se podle obžaloby chystal v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích uškrtit...

Unáhlená sláva. Pražští konšelé otevřeli cyklostezku, den poté ji obehnal plot

V úterý Praha slavnostně otevřela cyklostezku pod Mánesovým mostem. Úsek dlouhý 77 metrů měl cyklistům i chodcům ulevit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž v dámských šatech zbil kladivem ženu. Chtěl, aby smazala jeho fotku

Dvouletou podmínkou potrestal Obvodní soud pro Prahu 7 útočníka, který letos v červnu oděn do dámských šatů sebral na...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehoda na D5, zpožděné lety i autobusy. Sníh zkomplikoval dopravu

Silnice pokryl první prosincový sníh, který způsobil komplikace v dopravě. Nehoda čtyř osobních aut uzavřela na...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Nelegální cizinku strážníci odhalili, když prchala na neosvětleném kole

Neosvětlený cyklista minulý týden upoutal pozornost strážníků v pražské Libuši. Na opakované výzvy, aby zastavil, však...

Muž v dámských šatech zbil kladivem ženu. Chtěl, aby smazala jeho fotku

Dvouletou podmínkou potrestal Obvodní soud pro Prahu 7 útočníka, který letos v červnu oděn do dámských šatů sebral na...

Při požáru chalupy na Příbramsku zemřel starší muž i jeho pes

Mrtvého muže našli hasiči, kteří ve čtvrtek večer zasahovali u požáru chalupy v osadě Jezera u Dobříše na Příbramsku....

Královská zahrada Hradu je otevřená i v zimě, láká na živý betlém a kluziště

Od neděle 11. prosince se Královská zahrada Pražského hradu otevře veřejnosti i v zimních měsících. Po dobu adventu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...