Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Posun po čtyřech měsících, vyjednávání o pražské koalici snad míří k dohodě

  12:47
Praha se po více než čtyřech měsících od voleb konečně posunula blíž k vytvoření nové koalice. Podle vyjádření vyjednávačů SPOLU, Pirátů a Starostů chtějí strany mít už začátkem příštího týdne hotové všechny dokumenty potřebné pro vznik koalice.

Zdeněk Hřib a Bohuslav Svoboda na tiskové konferenci po jednání pražského SPOLU s Piráty a STAN o rozdělení funkcí na pražském magistrátu. (23. ledna 2023. | foto: Radek Vebr, MAFRA

„Jedná se o vlastní koaliční smlouvu včetně příloh, které potřebujeme schválit v našich stranických orgánech. Ty se týkají především programu, koaličních mechanismů, výborů a rozdělení kompetencí jednotlivých členů rady,“ řekl ve čtvrtek místopředseda ODS Zdeněk Zajíček.

Vyjednávání o vedení Prahy pokročila. Piráti vystoupili z aliance s Prahou Sobě

Právě nad obsahem gescí se strany doposud neshodly. SPOLU se zatím také neusneslo nad tím, jak se rozdělí pět křesel mezi ODS, TOP 09 a lidovce. Podle vyjádření politiků by při dodržení harmonogramu mělo být reálné zvolit nové vedení na schůzi zastupitelstva 16. února.

Válečnou zónou bude doprava

Pokud skutečně SPOLU a Piráti usednou společně v pražské radě, bude to těžkou zkouškou vyjednávacích schopností všech zúčastněných, pro které je jak vidno výzvou už samotné vyjednávání o koalici.

ODS strávila v Praze v opozici téměř deset let a za tu dobu měla strana proti řízení velkoměsta nespočet výhrad. V posledních čtyřech letech navíc většina těchto výhrad mířila směrem na pražskou pirátskou buňku, potažmo na Prahu sobě.

Pirátské fórum

Ani případná dohoda dotčených stran ještě nebude znamenat jistý
vznik pražské koalice. O pirátské účasti v ní totiž nakonec rozhodnou až všichni pražští členové strany prostřednictvím svého krajského fóra. Celý proces trvá i s hlasová-
ním zhruba týden. Aby tedy zastupitelé mohli zvolit nové vedení metropole na své další schůzi ve čtvrtek 16. února, musí se SPOLU, Piráti a Starostové shodnout na návrhu koaliční smlouvy v následujících dvou týdnech.

Válečnou zónou mezi oběma stranami bude bezpochyby doprava. ODS ji právě kvůli své nespokojenosti s jejím fungováním chtěla ovládat sama. Následně ji ale jakožto silnou gesci nabídla Pirátům. Tématem, na kterém se strany dlouhodobě neshodnou, je například Smetanovo nábřeží. Dosluhující vedení města zde totiž během uplynulého funkčního období na čas omezilo provoz a nepanovala také shoda na proměně nábřeží v moderní bulvár s trvalým omezením automobilového provozu.

„Magistrátní koalice v čele s pirátským primátorem Hřibem pokračuje v kobercovém náletu na pražské řidiče i rezidenty. Už jim nestačí jen nekoncepční uzavírání ulic a osazování je zahrádkami vybraných kaváren. Teď se pro jistotu rozhodli uzavřít průjezd Smetanova nábřeží kompletně a udusit tak rezidenty v přilehlých městských částech,“ napsala starostka Prahy 2 a pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS) v dubnu 2021, kdy náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) představil vizi pro nábřeží.

Podobně negativní reakce ze strany ODS vyvolala také změna podmínek pro přidělování městských bytů z dílny radního pro bydlení Adama Zábranského (Piráti). ODS ho označila za asociální a diskriminační. Podle občanských demokratů tento systém nahrává zejména lidem bez domova a sociálně nepřizpůsobivým.

Pražská koalice Spolu nabídne Pirátům a STAN většinu v radě města

Jako důvod pro změnu ale Zábranský uváděl, že stará pravidla pro podávání žádostí o byt byla nastavená tak, že skutečně potřební vůbec žádat nemohli. Právě bydlení a sociální oblast SPOLU v poslední koaliční nabídce navrhuje pro sebe, takže lze očekávat diskusi o změně.

Zábranský také podpořil říjnový návrh lídra Starostů Petra Hlaváčka, který chce snížit počet parkovacích míst, jež musí stavebníci budovat u nových rezidenčních domů.

„Já bych byl pro úplné zrušení, aby výstavba parkovacích míst byla ponechána na trhu, ale k tomu asi ještě v Česku potřebujeme dospět,“ podotkl Zábranský.

„Komunistické praktiky“

Proti tomuto návrhu se ale ihned tvrdě postavili členové koalice SPOLU. Zdeněk Zajíček dokonce výstavbu bytů bez řešení parkovacích míst označil za komunistickou specialitu. Návrh je v současné době v připomínkovém řízení u městských částí a následně na něm bude muset nalézt shodu nové vedení metropole.

V Praze začínají práce na koaliční smlouvě, bezvládí trvá už čtyři měsíce

Narážku na komunistické praktiky Piráti občanským demokratům vrátili hned v listopadu, když na přetřes přišlo téma transformace sociálních služeb. Plánem dosluhující radní Mileny Johnové totiž v uplynulém období bylo postupně přesouvat hendikepované Pražany ze zařízení mimo metropoli zpět. Praha totiž nemá dostatečné kapacity v sociálních službách přímo ve městě, a proto provozuje několik zařízení i velmi daleko od svých hranic.

Kroky Johnové ale zkritizovala Udženija s tím, že na transformaci v současné době nejsou kapacity, a než se k ní přikročí, musí se nejdříve zajistit. Zároveň označila snahu o rozvoj sociální péče teď už dosluhující koalice za nedostatečnou.

Svoboda: Jsem současnou situací znechucen, téhle divoké karty litujeme

„Pražské SPOLU chce pokračovat v komunistické praxi vyvážení hendikepovaných Pražanů do Sudet desítky kilometrů od domova. Do velkokapacitních budov příhraničních ústavů místo snahy o jejich návrat zpět do Prahy a zajištění osobnější péče domácího typu. Takový přístup odmítáme,“ reagoval Hřib.

Autor:

Tři koleje, lávky pro pěší i cyklisty. Takhle má vypadat most na Výtoni

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Strážníci nepomohli oběšenci, po rozsudku u městské policie končí

16. května 2024  18:17

Městský soud v Praze potvrdil ve čtvrtek peněžité tresty dvěma pražským strážníkům, kteří loni v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Šampionát v Praze hlídá dvacítka hasičů. Připravena je i na chemický útok

23. května 2024  19:09

O2 arena je v těchto dnech jedním z nejstřeženějších míst Prahy. O bezpečí nejen uvnitř budovy, ale...

Převozové sanitky nefungují. Rezervaci chtějí dny předem, nejezdí po celé Praze

23. května 2024

Premium Bohumil potřeboval minulý měsíc přepravit nepohyblivou manželku z Prahy 3 na ošetření do nemocnice....

Policie odhalila 600 falešných lístků na MS v Praze. Škoda je za dva miliony

23. května 2024  12:48,  aktualizováno  13:33

Pražští policisté zatím při hokejovém mistrovství světa odhalili na šest set falešných či...

V Krči se střetl autobus MHD s náklaďákem, dvanáct lidí se lehce zranilo

23. května 2024  8:50,  aktualizováno  11:44

Složky záchranného systému ráno zasahovaly u dopravní nehody na křižovatce ulic Zálesí a Sulická v...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...