Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Pražští hasiči dostanou miliony, v Holešovicích vznikne nová stanice

  7:48
Pražský magistrát letos pošle na obnovu základen hasičů 100 milionů korun. Peníze dá i ministerstvo vnitra, pod které hasičský záchranný sbor spadá. Nejdůležitějším projektem je výstavba zcela nové výjezdové stanice v Holešovicích. Nové zázemí má vzniknout i v Satalicích, velké investice pak zamíří do stanice ve Strašnicích.

Vytížená výjezdová stanice hasičů v Holešovicích už nebude ostudou města. Místo dřevěné boudy z roku 1942 zde už od konce srpna vzniká nová moderní budova za 350 milionů korun, která má začít sloužit v průběhu roku 2021. | foto: Vizualizace: HZS Praha

Z nejčerstvějších dat pražských hasičů vyplývá, že museli jen za třetí čtvrtletí uplynulého roku vyjíždět k více než 2 700 událostem po celé metropoli.

Kromě více než čtyř stovek požárů je zaměstnalo také množství zásahů u dopravních nehod nebo třeba při úniku nebezpečných chemických látek.

Tak vysokému nasazení však musí odpovídat kromě dostatečného vybavení i kvalitní zázemí. To ale v mnoha stanicích rozhodně není na vysoké úrovni.

„Pro výraznou modernizaci a rozvoj pražských hasičů a jejich základen je důležité získat další prostředky,“ přiznává problémy s nedostatkem financí mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Alespoň zčásti mají tento dlouhodobý deficit řešit desítky milionů korun, které aktuálně vyhradil magistrát z rozpočtu na rok 2020 právě na obnovu zázemí hasičů.

Konkrétně 80 milionů korun poputuje do rekonstrukcí jejich budov. Zásadní úprava čeká zejména velmi vytíženou základnu na Petřinách v Praze 6. Letos ji čeká obnova střechy za 5,6 milionu korun a také podlah garáží za 18,9 milionu.

Velké investice míří i do stanice v Průběžné ulici ve Strašnicích. V areálu vznikne jedna zcela nová budova. V první fázi je na projekt vyčleněno 26 milionů korun.

Na letošek jsou v plánu i další projekty, každý v hodnotě kolem pěti milionů korun. Střecha se bude opravovat třeba také ve stanicích Sokolská v Praze 2, na Chodově nebo v Satalicích. Kompletního zateplení budovy a nové fasády se zase dočkají hasiči v Krči.

Holešovické provizorium

Aktuálně nejzásadnějším projektem pražských hasičů je však výstavba zcela nové výjezdové stanice v Argentinské ulici v Holešovicích. Začala už loni v srpnu a práce by měly skončit v létě roku 2021.

Dosavadní dřevěný objekt pochází z období protektorátu z roku 1942 a původně byl koncipovaný jako provizorium na pět let. Podle zástupců sboru byl dlouhodobě nejhorší základnou v celé republice.

V Bubnech vznikne čtvrť pro 25 tisíc lidí, nabídne park i koncertní síň

V první fázi zde nyní vzniká výjezdová stanice pro hasiče, následovat má budování administrativního objektu a v plánu je umístit do nového areálu i základnu záchranářů. Náklady na stavbu byly vyčísleny na 350 milionů korun. A zatímco magistrát obvykle platí rekonstrukce stávajících hasičských budov, neboť většinu z nich vlastní, v tomto případě finance poskytne ministerstvo vnitra, pod které hasiči spadají.

Právě postupné slučování zázemí hasičů se záchrannou službou, které se v současnosti připravuje v Holešovicích, má pokračovat také na dalších místech.

Výhodou je lepší koordinace při mnoha společných výjezdech, zároveň se ušetří za provoz. V příštích letech by tak měly nově vzniknout propojené základny třeba ve Vysočanech nebo Stodůlkách.

Nové zázemí v Satalicích

V hlavním městě slouží u profesionálních jednotek HZS zhruba 600 hasičů. Kromě toho zde funguje také 35 dobrovolných jednotek.

S výjimkou Prahy 1 nejčastěji působí v malých čtvrtích na okraji hlavního města. Jednou z nich je i ta v Satalicích, která dosud sídlí ve stísněných podmínkách v rámci zdejší základny profesionálních hasičů. To by se ale už brzy mělo změnit.

Zdejší radnice totiž pořídila vhodný pozemek, na kterém má vzniknout nová hasičárna s dostatečným prostorem pro služební vozy a další vybavení či také klubovna o rozměrech deset na deset metrů. V ní by se pravidelně scházeli členové místního oddílu mladých hasičů, kterých je nyní už čtyřicet.

„Projekt získal stavební povolení a byl už také vybrán zhotovitel stavby. Objekt je navržen jako zděný se dvěma podlažími. Předpokládáme zahájení výstavby letos na jaře a dokončení v průběhu roku 2022,“ slibuje náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu / STAN). 

Mluvčím roku je Martin Kavka od pražských hasičů

Výstavba hasičské zbrojnice vyjde na 30 milionů korun, z toho hlavní město přislíbilo přispět částkou 16,5 milionu korun. Dohromady tak Praha letos vloží do obnovy zázemí hasičů téměř 100 milionů korun.

Mimo to rozpočet hlavního města počítá s dalšími 41 miliony, které využijí dobrovolní hasiči po celé Praze na řadu dalších menších projektů. Je potřeba například dovybavení cisternami nebo drobnější rekonstrukce zázemí.

Pražští profesionální hasiči sídlí v deseti výjezdových stanicích rovnoměrně rozložených po celé metropoli: v Sokolské, na Petřinách, v Holešovicích, na Chodově, ve Strašnicích, Krči, Košířích, Radotíně, Satalicích a v Modřanech. Jejich provozní náklady vycházejí zhruba na 600 milionů korun ročně.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Stavbaři vyrazili první kilometr metra D, nyní hloubí stanici Olbrachtova

Dělníci od zahájení prací na stavbě úseku metra D už vyhloubili první kilometr tunelů. Poblíž křižovatky ulic Na Strži...

Muž se po prohlídce dokladů dal na útěk, nezastavila ho ani namířená zbraň

Na útěk se dal muž, kterému při kontrole na pražském Andělu ve středu večer našli strážníci nesrovnalosti v dokladech....

V nemocnici Motol hořelo. Z urgentního příjmu hasiči evakuovali šedesát lidí

V pražské nemocnici Motol v sobotu večer hořelo. Šlo o požár elektroinstalace v podhledu na toaletách, uhasila ho voda...

VIDEO: Dominanta Kladenska zmizela. Pyrotechnici odstřelili komín v Libušíně

Jedna z dominant důlní historie Kladenska, impozantní stometrový cihlový komín na Dole Schoeller u Libušína, v sobotu v...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...