Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

V Bubnech vznikne čtvrť pro 25 tisíc lidí, nabídne park i koncertní síň

  12:31
Hlavní město představilo návrh územní studie, podle níž se má v budoucnu zastavět stodesetihektarový brownfield Bubny–Zátory. Vzniknout v něm má bydlení pro 25 tisíc lidí, velký park i koncertní síň. Pro nové obyvatele bude nutné upravit dopravní situaci, důležitým uzlem se stane nádraží Praha-Bubny.

Na ploše velké téměř jako Staré Město může do pěti let začít vznikat nová čtvrť s jedenácti tisíci byty pro pětadvacet tisíc obyvatel, která propojí doposud od sebe odříznuté Holešovice a Letnou

„Chceme vytvořit plnohodnotnou městskou čtvrť, ve které nebudou chybět školy, školky, kultura, kvalitní parky a pohodlné ulice,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu / TOP 09). Od roku 1999 je na celém území stavební uzávěra. Tu plánuje Praha zrušit v roce 2021 právě na základě územní studie, ke které se od června do září bude moci vyjadřovat veřejnost. 

Plán, o kterém Praha vyjednávala s dalšími vlastníky pozemků, počítá s tím, že na místě dnešních nevyužitých ploch vznikne bloková zástavba navazující na domovní bloky Holešovic i Letné s hustotou osídlení 230 obyvatel na hektar. To odpovídá například charakteru Vinohrad. 

„Je potřeba zdůraznit, že máme teprve návrh územní studie, který jde do veřejného projednání. Nejdříve se vytvoří návrh, který se projedná s městskou částí, s veřejností a odborníky, aby se odladily případné chyby a nepřesnosti nebo aby se vyřešily vztahy mezi vlastníky a městem. Odhaduji, že finální územní studie může být hotová zhruba na konci roku,“ uvádí náměstek Hlaváček.

Letnou a Holešovice by měla propojit nová městská třída, která naváže na Veletržní na jedné straně a Dělnickou na straně druhé. „Počítáme s tramvajovým, cyklistickým a pěším propojením. Průjezd aut zde nebude umožněn, protože by to suplovalo městský okruh a pravděpodobně znovu zacpalo Letnou ještě hůře, než tomu bylo před otevřením Blanky,“ vysvětluje Milan Brlík z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Právě doprava je oblastí, která se bude na základě dalších studií ještě ladit. Do konce léta chce mít Praha hotový detailní dopravní model, který bude řešit například to, jakým způsobem se mají upravit sjezdy z Hlávkova mostu na Vltavské. 

„Vycházíme z teze, že se zapojí Argentinská v širším profilu, než je dnes, a nebudou tím pádem dopravou zatěžovány paralelní komunikace. Z Hlávkova mostu by tedy měla doprava pokračovat přímo na nábřeží a následně do Argentinské,“ popisuje náměstek Hlaváček s tím, že Bubenskou směrem do centra čtvrti by mělo pokračovat minimum automobilů.

Důležitým dopravním uzlem bude přestupní bod v místě nádraží Praha-Bubny. Měl by obsloužit přestupy na metro ve stávající stanici Vltavská, tramvaj i železnici.

Filharmonie nad Vltavskou

Budoucnost Bubnů

  • Na 110hektarovém území mezi Letnou a Holešovicemi by mělo v budoucnu bydlet až 25 tisíc lidí. 
  • Praha má nyní návrh územní studie, která určí, jak se má území vyvíjet, a bude sloužit jako podklad pro změnu územního plánu. 
  • Od června do září bude veřejné projednání územní studie, kdy k ní může kdokoliv vznášet připomínky. V listopadu je předpokládaný termín schválení studie. 
  • V květnu 2020 by se mohly začít stavět první budovy díky výjimkám ze stavební uzávěry. 
  • Na rok 2021 se plánuje schválení změny územního plánu na základě studie a sejmutí stavební uzávěry. Následně by mohla začít výstavba.

Výrazně proměnit se má i severní část území, tedy okolí stanice metra Nádraží Holešovice. Tam má vzniknout administrativní část pro zhruba deset tisíc pracovníků. „Tato část je pro administrativní budovy ideální, protože je dobře dopravně napojená a má velký předpoklad zatěžovat město dopravou jen minimálně,“ vysvětluje Hlaváček. Ve stanici Nádraží Holešovice dojde k demolici současných jižních vstupů do metra. Do stanice se pak bude vstupovat přímo z nově postavených budov – podobně jako je tomu třeba na Národní třídě.

V severní části brownfieldu studie navrhuje také vznik obytných věží až o jedenadvaceti podlažích. „Výškové budovy budou hlavně na pozemcích města nebo státu. Je to příprava pro náš plán městského developera,“ uvádí Hlaváček. Zbytek zástavby by se měl pohybovat kolem sedmi podlaží.

Směrem do centra nové čtvrti by mělo být více rezidenčních domů. Nejvíce bytů vznikne v okolí centrálního parku, který má mít šest hektarů. „Předpokládáme, že území bude mít mix funkcí. Snažili jsme se do něj maximálně vložit bydlení, limitují nás ale hlukové zátěže z okolních dopravních staveb, proto bude bydlení spíše v centrální části,“ dodává ředitel IPR Ondřej Boháč s tím, že byty by měly tvořit asi šedesát procent zástavby.

Studie počítá také s koncertní síní nad stanicí metra Vltavská. „Rádi bychom mezi lety 2020 a 2021 spustili velkou architektonickou soutěž na podobu koncertní síně,“ uvádí Hlaváček. Podle něj bude nutné ještě prověřit, zda bude možné budovu s koncertními sály umístit co nejblíže k Vltavě tak, aby automobily projížděly pod ní.

Dalšími kulturními centry nové čtvrti mají být Památník ticha v historické nádražní budově Praha–Bubny a také památkově chráněná budova holešovických elektráren v severní části území, ve které chce mít Praha veřejné prostory. Zachována zůstane i památkově chráněná vodárna, kterou autoři studie zakomponovali do jednoho z domovních bloků.

  • Nejčtenější

Česko - Polsko 3:1, fotbalistům na startu bojů o Euro pomohly bleskové góly

Čeští fotbalisté do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 vstoupili přesvědčivým vítězstvím. V souboji dvou...

Na Příbramsku sjel řidič do Vltavy, zemřel zaklíněný v kabině pod hladinou

U Hřiměždic na Příbramsku sjel po nárazu do zábradlí řidič nákladního auta do Vltavy. Muž, který byl zaklíněný v kabině...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polští fanoušci prošli Prahou, policie jich před stadionem několik zadržela

Kvůli kvalifikačnímu zápasu o Euro mezi českými a polskými fotbalisty, který začal ve 20:45 v Edenu, přichystala...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Sparta 5:1. Oceláři posledním semifinalistou, Pražanům sezona končí

Hokejová extraliga se v úterý večer dočkala posledního semifinalisty. Nejlepší čtyřku po Pardubicích, Hradci a...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

„Ne revoluce, jen evoluce.“ Praha změní vedení i dozorčí rady svých firem

MF DNES oslovila všechny pražské radní s dotazem, jestli a kdy plánují změny v dozorčích radách či přímo ve vedení...

Beroun chce projekt rozšíření dálnice D5 využít ke zlepšení jejího odhlučnění

Už teď je téměř jisté, že u Berouna dojde k rozšíření dálnice D5. Zástupci města nicméně v rámci toho požadují, aby...

Den ptactva oslavte v Zoo Praha, na mejdanu s opeřenci z celého světa

Již od roku 1906 se na apríla slaví Mezinárodní den ptactva, který si klade za cíl zviditelnit druhově bohatou skupinu...

OBRAZEM: Obnova interiéru Fantovy budovy na hlavním nádraží jde do finále

Obnova interiérů secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží se blíží konci. Prostory, kterým se pod dohledem...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...