Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Před 40 lety zachvátily Svatou Horu plameny, hasičům vzdorovaly tři dny

  10:20
Už čtyřicet let uplynulo od doby, kdy barokní poutní areál Svatá Hora u Příbrami postihl rozsáhlý požár. Místní lidé tehdy nejen přispívali penězi na jeho opravu, ale chodili tam také pracovat. Výročí si v Příbrami připomínají v sobotu po celý den.
Před 40 lety zachvátil barokní poutní areál Svatá Hora rozsáhlý požár.

Před 40 lety zachvátil barokní poutní areál Svatá Hora rozsáhlý požár. | foto: archiv Svatá Hora

Je čtvrtek odpoledne, 27. dubna 1978. Místo plánování nadcházejícího víkendu se myšlenky i zděšené zraky Příbramanů upínají k návrší nad nejstarší částí města. Ze svatohorských střech stoupá obrovský černý oblak dýmu. 

„Bylo mi šestnáct let. Jakmile jsem spatřil kouř, jel jsem tam na kole za spolužáky z průmyslové školy, bydleli tam na internátu,“ vypráví bývalý velitel příbramských hasičů Jarmil Soukup. „Byla tam spousta lidí, ale kvůli zajištění bezpečnosti jsem se samozřejmě nikam blíže nedostal,“ dodává pamětník řádění živlu.

První byly na místě hasičské jednotky z Příbrami a Březových Hor. Pak přijížděly další posily, především cisterny, které přivážely vodu k hašení. Na místo zásahu se postupně dostavilo přes 300 hasičů z více než čtyřiceti profesionálních i dobrovolných sborů.

„Díky nim se podařilo požár během tří dnů úspěšně uhasit a zachránit tak většinu národní kulturní památky. Na jejich počest a jako dík za jejich snahu a obětavost pořádáme dnešní vzpomínkovou akci,“ uvedla Kristýna Vojtíšková z příbramské základny Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Do konce roku potrvá rovněž výstava o ničivém požáru a na stejné téma vznikl i dokumentární film.

Zkáza začala dětskou hrou

Ani masivní zásah hasičů nezabránil zkáze. Následky požáru byly ohromující, dle prvních odhadů činila škoda více než pět milionů korun.

Pro srovnání, celková škoda při 330 požárech na Příbramsku v letech 1971 až 1975 byla 6,6 milionu.

„Oheň zničil střechu proboštství a části ambitů, zřítila se hodinová věž, a žár poškodil věže nad Plzeňskou a Mníšeckou kaplí,“ říká ředitelka oblastního archivu v Příbrami Věra Smolová.

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

A také ona přidává osobní vzpomínku. „Chodila jsem tehdy na základní školu na sídlišti. Už při odpoledním vyučování se proslýchalo, že na Svaté Hoře hoří. Byla jsem zvědavá a po vyučování jsem běžela na náměstí, odkud byl požár vidět. Pamatuji si, že to byl velmi emotivní zážitek,“ vypráví Věra Smolová s tím, že atmosféra ve městě byla stísněná.

Oněmělé davy sledovaly zkázu například od kulturního domu, který je geograficky jakýmsi protipólem mariánského poutního místa.

Navzdory mnohým dohadům o zásahu Státní bezpečnosti (StB), která tak podle některých chtěla záměrně poškodit jeden z nejvýznamnějších duchovních symbolů v zemi, byly příčiny požáru mnohem prozaičtější.

Podle Věry Smolové jsou skutečně jakékoli domněnky o zásahu někdejších mocenských orgánů zavádějící a mylné. Dokládá to dozorový spis trestní věci příbramské prokuratury.

Jedinou příčinou nešťastné události byl ohníček, který u stavby rozdělaly děti. „Zpočátku nebylo jasné, jak k požáru došlo. Zda jej způsobila závada na elektroinstalaci, nebo to byl záměrný čin. Teprve později se zjistilo, že za vším byla dětská hra. Když oheň vzplál, děti se vyděsily, nic nenahlásily a utekly,“ konstatuje historička.

Hořet začalo v místech, kde do poutního areálu ústí zastřešené schodiště z města. Zbytky tehdy značně poškozených došků se tam téměř dotýkají země.

Od dětského ohníčku nejprve vzplála náletová křoviska u zdi schodiště, plameny přeskočily na střechu a šířily se směrem k budovám kláštera. „Zhruba půlhodinová prodleva, než si lidé všimli dýmu, byla zásadní. Oheň nabyl na síle a rychle se šířil. Je pravděpodobné, že včasnější zásah by mohl zabránit požáru v takovém rozsahu,“ míní Věra Smolová.

Pozdější profesionální hasič vzpomíná, že někteří z jeho spolužáků ze svatohorského internátu pomáhali nejen s hašením. „Dokud to bylo možné, vynášeli ven obrazy a další cenné věci. Pomáhali, jak jen to šlo, jeden z mých kamarádů dokonce pomáhal držet stříkající proudnici,“ líčí dramatické události Jarmil Soukup.

Symbol povstal z popela

Vzhledem k věku nebyl nikdo z malých pachatelů potrestán, bylo pouze doporučeno takzvané výchovné opatření. Jedinou mladistvou dívku ze skupinky pak znalec označil za osobu, u níž chybí rozpoznávací složka.

„Je třeba připomenout, že šlo o mentálně handicapované děti, převážně ze sociálně slabších rodin,“ podotýká Věra Smolová.

Jediný postih dostali rodiče, týkal se poškození odposlouchávacího zařízení, které měla správa Sboru národní bezpečnosti (SNB) v budově internátu. Cenila si jej vysoko, požadovala náhradu ve výši 26 tisíc korun. Zda rodiče dětí částku zaplatili, ale není dle dostupných dokumentů jasné.

Následovala překvapivě rychlá obnova. Někdejší svatohorský administrátor Zdeněk Adler se po neúspěšných jednáních o opravách s tehdejšími představiteli okresu zařídil po svém. Povolal si jako stavitele z příbramských rudných dolů Karla Vlacha, a obrátil se i na ministerstvo kultury.

„Nicméně se Svatá Hora opravovala ze sbírek obyčejných lidí, ještě v roce 1978 se vybralo více než milion korun. Areál byl samozřejmě i pojištěný, ale částka potřebná na rekonstrukce byla mnohonásobně vyšší. Vyzdvihla bych, že lidé nejen přispívali penězi, ale chodili tam pracovat. V podstatě si Svatou Horu opravili, zdá se to na tehdejší poměry téměř jako zázrak,“ říká Věra Smolová.

Kompletní střechy byly hotové do konce roku, následovaly opravy omítek, potíže nastaly pouze při opravě stroje zřícené hodinové věže. A nástěnné malby v ambitech byly restaurovány ještě na přelomu milénia.

Z programu vzpomínkové akce

Sobota

9:00 Mše svatá k uctění památky a vzpomínky na požár před 40 lety.

10:30 Průvod hasičských praporů za doprovodu pochodové hudby.

11:30 Dekorování praporů a předání pamětních ocenění sborům.

12:30-16:00 ukázky na horním náměstí před Svatou Horou – hašení historickou parní stříkačkou, cvičení s hákovými žebříky a další ukázky také na parkovišti pod areálem. Po celý den bude vystavena technika, navštívit lze ohňový stan simulující podmínky při požáru.

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdná část dejvického „Kulaťáku“ nabídne místo bytům a univerzitě

Dosud volný výsek Vítězného náměstí mezi zastávkami hromadné dopravy a vysokoškolským komplexem mají lidé spojený...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Ráno za zvuku písní a svištění kos. Lidé tradičně posekali louku ve Stromovce

V pátek se v pražské Stromovce uskutečnil desátý ročník sečení trávy. Události se zúčastnili zkušení sečaři, ale i...

Mladík zabodl čepel do okénka auta, vystrašené řidičce pak ujel s autem

Příbramští policisté zadrželi mladíka, který zabodl nůž do okénka osobního auta a ohrožoval mladou řidičku. Auto jí pak...

Ředitelé se teď přetahují o žáky. Druhé kolo přijímaček? Panika a zmatek, říkají

Premium Zmatek kolem přihlášek na střední školy pokračuje. Někteří ředitelé mají problém naplnit třídy. Nová místa však stále...

Řemeslo po něm nemá kdo převzít. Houslař Vávra z Prahy bude poslední z rodu

Houslařští mistři rodu Vávrů vyrábí housle a violy přes sto třicet let. Zakladatel, Jan Baptista Vávra, se vyučil v...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...