V Plzni se chystá zdražení svozu odpadu, zhruba na dvojnásobek

  9:11aktualizováno  9:11
Výrazné zvýšení poplatků za svoz a likvidaci směsného komunálního odpadu z domácností se chystá v Plzni. Podle návrhu novely městské vyhlášky připravené magistrátem by se měly od ledna příštího roku zvednout sazby na zhruba dvojnásobek.

Pokud návrh na zdražení poplatků za likvidaci komunálního odpadu projde, sazby se zvýší zhruba na dvojnásobek. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Politici z vedení radnice tvrdí, že návrh na zdražení souvisí s tím, že město na odvoz komunálního odpadu ročně vydá přes 200 milionů korun. Dosavadní příjmy z poplatků inkasovaných od majitelů nemovitostí jsou přitom zhruba 40 milionů korun.

Nynější ceny byly nastaveny vyhláškou, kterou radnice přichystala v roce 2014 a začala platit v roce 2015. Tehdy svoz odpadu po soukromých společnostech od září převzala městská firma Čistá Plzeň.

Jedním z důvodů změny byla skutečnost, že vedení města chtělo zajistit zásobování spalovny v Chotíkově odpadem.

V roce 2014 se lidé z vedení města chlubili, že pro občany zlevní odvoz odpadu na zhruba polovinu v porovnání s dřívější cenou. Zástupci opozice v tom viděli především snahu koalice se pozitivně prezentovat před podzimními komunálními volbami roce 2014.

Náměstek primátora Pavel Šindelář tvrdí, že návrhem nových sazeb se poměr rozdělení nákladů mezi občany a městem svým způsobem vrací do situace v roce 2015. Připomíná, že vedení města slibovalo lidem, že budou platit polovinu nákladů na svoz. Domnívá se, že plánované zdražení lidé příliš nepocítí.

I s dražším poplatkem získá město jen polovinu nákladů

„Když si domácnost o čtyřech lidech nádobu na 120 litrů nechá vyvážet jednou týdně, pak bude navrhované navýšení dělat 30 korun na osobu měsíčně,“ prohlásil.

Hlavní důvod ke změně sazeb podle náměstka je ten, že náklady na odvoz komunálního odpadu se v posledních letech v Plzni vyšplhaly na více než 200 milionů korun.

Na poplatcích od majitelů nemovitostí přitom současně město dostává od občanů přibližně padesát milionů korun. Zároveň inkasuje zhruba dvacet milionů od společnosti Eko-kom, která se zabývá tříděným odpadem.

„Zbývá tedy rozdíl 130 milionů,“ vypočítává Šindelář. Pokud při schvalování v zastupitelstvu projdou navržené sazby, vybralo by město od občanů ročně přibližně sto milionů, tedy zhruba polovinu celkových nákladů na svoz.

Podle náměstka rostly náklady související s komunálním odpadem v Plzni například proto, že lidé dostali možnost bezplatně využívat sběrné dvory, nebo v důsledku zvyšování počtu barevných kontejnerů na tříděný odpad.

„A jenom úklidy černých skládek nás stojí kolem dvaceti milionů ročně. Za černou skládku se přitom musí považovat i věci vyhozené ve vzdálenosti víc než dvou metrů od popelnice,“ konstatoval.

Náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule považuje návrhy na zvýšení cen za svoz odpadu za smysluplný krok. Myslí si, že by se tím napravily poměry nastavené první vyhláškou.

Je to cesta k tomu, aby bylo možné udržet systém při životě

„Ta prostě nebyla dobrá,“ uvedl Vozobule. Sazby v ní byly podle jeho názoru v souvislosti s předvolební kampaní v roce 2014 nastavené příliš nízko.

„Je potřeba to narovnat. Je to cesta k tomu, aby bylo možné systém udržet při životě,“ konstatoval.

A jak by se nově navržené ceny za svoz směsného komunálního odpadu v Plzni měly lišit, pokud bude návrh schválený?

Sazby se řídí velikostí nádob a tím, jak často je Čistá Plzeň jezdí vyprazdňovat. Velikost i četnost svozů si přitom volí majitelé nemovitostí. V případě nejmenší nádoby o objemu 120 litrů a vyvážení jednou za týden se dnes platí 101 korun. Od začátku příštího roku by lidé nově platili 222 korun.

U největších kontejnerů o objemu 1100 litrů dnes stojí týdenní svoz 583 korun. Od příštího roku by se sazba zvýšila na 1283 korun.

VIDEO: Přeplněný kontejner? Stačí tyto triky a je poloprázdný:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Kvůli strachu ze zlodějů vezla úspory s sebou do lázní, stejně o ně přišla

peníze, ilustrace

Občas člověk tím, že chce něčemu zabránit, způsobí to, čeho se obává. To byl případ Plzeňanky, která chtěla odjet za...

MHD v Plzni zdraží, studentům a seniorům odpadne shánění potvrzení

Výměna Plzeňských karet, na snímku Zákaznické centrum na Denisově nábřeží v...

Ceny jízdenek v městské hromadné dopravě v Plzni od 1. ledna příštího roku narostou. U předplatného nebude rozdíl...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Najdete na iDNES.cz