Čistá Plzeň má problémy s rozběhem, primátor se omlouvá za potíže

  17:22aktualizováno  17:22
Stovky připomínek a stížností na nedostatky nového systému svozu komunálního odpadu denně řeší zaměstnanci městské společnosti Čistá Plzeň. Zástupci společnosti přiznávají, že v důsledku vytváření databází klientů a plánování nových tras svozu se leckde odvoz komunálního odpadu zpozdil.

Ředitel společnosti Čistá Plzeň Tomáš Ženatý. (31. srpna 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Na některých místech se objevily problémy s nahromaděným separovaným odpadem u barevných kontejnerů. Kvůli mnoha podnětům od lidí byla také často obsazená bezplatná informační linka.

Čistá Plzeň má svoz na starost od 1. září.

Situací kolem přechodu na nový systém svozu komunálního odpadu v režii města se zabývali radní Plzně i starostové městských obvodů. „Ne zcela dobře fungovala databáze, tak se stávalo, že někde odpady nebyly odvezeny včas,“ řekl ve čtvrtek primátor Martin Zrzavecký. Ten zároveň uvedl, že se obyvatelům města za potíže omlouvá.

Tvrdil, že potíže spojené s přechodem na nový systém se objevily po celém území města. Primátor vysvětlil, že komplikace jsou zčásti důsledkem toho, že město nemůže kvůli ochraně osobních údajů společnosti Čistá Plzeň poskytnout svou kompletní databázi vlastníků nemovitostí, kteří se do nového systému zaregistrovali.

Zástupci Čisté Plzně tak musejí svozové plány tvořit i na základě údajů od několika soukromých firem, které se o odvoz staraly do konce srpna.

Starosta městského obvodu Plzeň-Slovany Lumír Aschenbrenner potvrdil, že i na jeho úřad se někteří lidé s připomínkami obraceli. „Taky k nám přišly nějaké stížnosti, i když jich nebylo nijak velké množství. Lidé upozorňovali, že někde svozová auta nepřijela, kdy měla. Ale myslím, že celkově přechod na nový systém není nijak strašný a určitě se situace bude zlepšovat,“ konstatoval Aschenbrenner.

Podobně mluvila starostka Plzně-Lhoty Zdeňka Hončarová. „Někteří lidé se ozvali, že jim popelnice vyvezena nebyla. V pátek jsme místní obyvatele informovali, že jsou nějaké problémy a požádali je, aby byli trpěliví. Zřejmě nemohlo být všechno perfektní od začátku. Ten nový systém si prostě musí sednout,“ sdělila starostka.

Ředitel Čisté Plzně Tomáš Ženatý uvedl, že v prvních dnech po rozjezdu nového systému na informační linku volalo denně kolem tisícovky lidí. „Nebyly to jen stížnosti, ale také různé dotazy. Nicméně kvůli takovému množství hovorů se někteří na linku občas dovolat nemohli,“ prohlásil Ženatý.

Ředitel tvrdí, že problémy spojené se vznikem nové databáze by měly do konce září skončit. „Specifická záležitost je hromadění separovaného odpadu. Jsem přesvědčen, že kapacita a počet nádob byl značně poddimenzovaný,“ sdělil Ženatý.

Ten ujišťuje, že zaměstnanci jeho společnosti při rozjezdu nového systému dělají, co mohou. „Jejich nasazení je maximální, ti lidé tomu věnují všechno a pracují i o víkendech,“ konstatoval Ženatý.

  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Limberský vzkázal videu: Jste klauni! A Slavia má trhák

Bude to trhák, který rozhodne fotbalovou ligu? Vyloučené to není, vážení. I když soutěž bude končit až v květnu,...

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Oživení retro značky nevyšlo. Značka kol Favorit opět zkrachovala

V Rokycanech už potřetí skončila výroba legendárního českého kola Favorit. Po dvou předchozích bankrotech zkrachovala...

Stařenka vstoupila před tramvaj, za smrtelný střet dostala řidička pokutu

Okresní soud Plzeň-město potrestal pokutou řidičku tramvaje obžalovanou z usmrcení z nedbalosti. Podle spisu před pěti...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Hejtman Josef Bernard už nechce jít do příštích krajských voleb za ČSSD

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard nepůjde do dalších krajských voleb v příštím roce za ČSSD. Svůj krok zdůvodňuje...

Motorkářka se srazila s odbočujícím náklaďákem, zůstala v bezvědomí

V bezvědomí a s těžkými zraněními převezli záchranáři do nemocnice třiatřicetiletou motorkářku, která bourala na...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Rezidenci od Loose se vrací půvab, řemeslníci zachraňují ebenovou podlahu

Architektonicky výjimečná Semlerova rezidence v Plzni je teď v péči řemeslníků a restaurátorů. Odborníci vracejí bytu,...

Najdete na iDNES.cz