Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Stavba mostu západního okruhu uzavře silnici spojující Skvrňany a Křimice

  9:45
Na dopravní komplikace se musí od dnešního poledne připravit řidiči v Plzni. Kvůli usazování nosníků budoucího mostu západního okruhu neprojedou frekventovanou silnicí spojující Skvrňany s Křimicemi. Uzavírka potrvá až do pondělí.

Stavba konstrukce pro most přes Křimickou silnici v rámci 2. etapy výstavby městského západního okruhu. (25. 4. 2021) | foto: Milena Sojková, MF DNES

I když letošní zima přinesla sníh a mrazy také do plzeňské kotliny, práce na stavbě západního okruhu se nezastavily. Na pilířích nad loukami a poli v údolí řeky Mže přibývají další desítky metrů mostní estakády, která bude přes kilometr dlouhá.

Velkou akci připravují stavbaři na závěr tohoto týdne. V pátek začne usazování nosníků budoucího mostu, po kterém budou auta přijíždějící od Borských polí pokračovat nad výpadovkou na Stříbro dál směrem na Košutku.

Manipulace s těžkými profily ale není možná při provozu na frekventované silnici spojující Skvrňany s Křimicemi. „Ve čtvrtek v poledne dojde k uzavírce silnice druhé třídy číslo 605 v úseku mezi sjezdem z Regenburgské silnice a ulicí K Rozvodně. Úplná uzavírka skončí v pondělí 3. května v pět hodin ráno,“ informovala policejní mluvčí Veronika Hokrová.

I když uzavřený úsek silnice je dlouhý asi 300 metrů, veškerá doprava bude odkloněna ze Skvrňan přes Vejprnice do Křimic. Objížďka je dlouhá asi osm kilometrů.

Částečnou výjimku bude mít jen městská hromadná doprava. Sice také neprojede pod místem, kde bude jeřáb usazovat části budoucí mostní konstrukce, ale autobusy linek 37, 41, 56 a N5 objedou uzavřený úsek po Plzeňské ulici, tedy po staré silnici od Plzně do Křimic kolem fotbalového hřiště a zelárny. 

Zastávky Pošta logistika, K Rozvodně a Chebská budou po dobu odklonu zrušeny a nahrazeny zastávkami v Plzeňské ulici, informují Plzeňské městské dopravní podniky.

Ředitel stavby západního okruhu Matěj Brož řekl, že na Regensburgské ulici bude i o víkendu zachovaný provoz. „Řidiči, kteří pojedou od Borských polí, budou moci sjet na Křimickou, ale pak už jen doprava směrem na Skvrňany. Doleva bude zákaz vjezdu,“ zdůraznil.

V místě, kde bude velký jeřáb usazovat na podpěry těžké nosníky, už specialisté postavili lešení po obou stranách silnice i kolem hotových pilířů. Ve směru od Borských polí i do Košutky jsou obnažené náspy. Jasně se už rýsuje nový nájezd a sjezd západního okruhu u Křimické ulice směrem ke Košutce.

Lešení kolem hotových pilířů

V údolí řeky Mže se už tyčí všechny opěrné sloupy vznikající mostní estakády. Stavbaři se museli vyrovnat s mnoha nástrahami při zakládání pilířů, protože louku někdy i několikrát za rok zaplavují vody z řeky Mže.

„Je to geologicky velmi složité území. Kvůli vysoké hladině spodní vody jdou piloty pod mostními podpěrami většinou do hloubky sedmi metrů, poblíž řeky Mže jsou ještě hlubší, tam jsou až jedenáct metrů pod povrch. Ani budování komunikace ve vrchu Sylván není nic jednoduchého. Míchají se vrstvy pískovce a prachovce, velice rychle se mění. Prachovec se musí odtěžit, je nestabilní. V některých místech bude silnice v zářezu až 15 metrů pod úrovní okolního terénu,“ vysvětlil v únoru Matěj Brož.

Jasně je vidět i budoucí pokračování silnice v kopci u Radčic, kterým budou auta šplhat nahoru k Sylvánu. Kvůli novým silnicím je nutné z kopce vytěžit a odvézt na skládky přes 700 tisíc tun materiálu.

Až bude silnice hotová, auta budou moci odbočit ve stoupání na Vinice, nebo budou pokračovat dál po okruhu až do prostoru mezi hasičskou základnu a hokejové haly na Košutce, kde vyroste velký kruhový objezd. 

Do něj budou ústit výpadovka na Karlovy Vary, západní okruh, stará karlovarská silnice od Lochotína i Studentská ulice, která je nyní hlavní spojnicí této části města s centrem Plzně.

Smlouva počítá s dokončením celého západního okruhu v roce 2023. První více než dva kilometry dlouhá část okruhu mezi Borskými poli a Křimickou ulicí byla zprovozněna v roce 2014. Stála téměř miliardu korun. Její součástí je i velký most přes údolí Vejprnického potoka.

Současná druhá stavba od Křimické na Košutku je dlouhá přibližně 3,3 kilometru a vyžádá si přes dvě miliardy korun. Je to společná investice Plzeňského kraje a města Plzně.

V Plzni začala stavba druhé části západního okruhu (14. 7. 2020)

15. července 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Částí Česka se přehnaly bouřky. Místy polámaly stromy a zatopily sklepy

Českem se přehnaly silné bouřky. S výjimkou severozápadní části země natropily na řadě míst škody. Hasiči už vyjížděli...

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Okřídlený šíp bude používat již jen Škoda Auto. Strojírny značku prodaly

Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto ze skupiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bahna na bahně. Den pozemního vojska v Brdech přilákal tisíce lidí

Tisíce lidí přilákal sobotní Den pozemního vojska – Bahna 2022 v někdejším vojenském újezdu Brdy. Mnohým příznivcům...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Trať z Plzně do Budějovic podemlela voda, opravy potrvají několik dní

Po noční bouřce bude několik dní neprůjezdná železniční trať z Plzně do Českých Budějovic mezi Strakonicemi a...

Filharmonie přinese v nové sezoně i koncert věnovaný plzeňským rodákům

Koncerty z děl těch nejslavnějších skladatelů vážné hudby, ukázka soudobé tvorby i speciální program zaměřený na...

Opilec vyhrožoval strážníkovi a pak ho kopl, kromě podmínky nesmí pít

Podmínka, dohled probačního úředníka a zákaz pití alkoholu. To jsou tresty pro Václav Kalčíka z Plzně, který letos v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...