Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Nechtěla s ním chodit, tak jí probodl srdce. Mladík dostal 18 let vězení

  9:08
Devatenáctiletý Daniel Miarko dostal u Krajského soudu v Plzni 18 let vězení za brutální vraždu bývalé spolužačky. Kvůli neopětované lásce dívku ubodal dvěma noži. Svým brutálním činem se pak chlubil na sociální síti.

„Ze strany obžalovaného šlo o pomstu, neunesl, že s ním poškozená, kterou nazýval kamarádkou, nechce navázat bližší vztah. Polehčující okolností je to, že se činu dopustil ve věku blízkému věku mladistvého. Přitěžuje mu ale zcela nepochopitelný motiv. Šlo o pomstu za domnělé příkoří, které se mu nestalo. Pouze to tak cítil,“ odůvodnil výši trestu soudce Jan Hostaš.

Dodal, že Daniel Miarko se rozhodl dívku zabít poté, co se dozvěděl, že si našla přítele. To ale ve skutečnosti nebyla pravda.

Devatenáctiletý Daniel Miarko si má trest za předem naplánovanou vraždu odpykat v nejpřísnějším typu káznice, ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Pozůstalým má zaplatit 22 tisíc korun za pohřeb a pět milionů jako náhradu nemajetkové újmy.  

Verdikt není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání. Advokát požadoval pro obžalovaného místo vězení detenci na dlouhou dobu. Daniel Miarko mu totiž řekl, že by čin mohl spáchat znovu. Žalobce navrhoval trest nejméně 18 let vězení.

Miarko se k vraždě bývalé spolužačky Terezy přiznal. V den jejích osmnáctých narozenin na ni zaútočil, protože neopětovala jeho city. Vyzbrojil se dvěma noži a dívku zabil u ní doma ve Zdemyslicích na Plzeňsku.

Tereza se s Danielem znala ze střední školy v Plzni. Chodili do jedné třídy, pár měsíců seděli v jedné lavici, chodili spolu do kina, na oběd. Chlapec se do pohledné dívky zamiloval a doufal, že se přátelství promění ve vztah.

Z otevřeného dopisu rodičů zavražděné dívky

Rodiče Terezy poslali novinářům otevřený dopis, v němž se vyjadřují k tragédii a popisují, jak těžce se rodina vyrovnává se ztrátou dcery.

  • Matka dívky: Smrtí Terezky skončil pro mě normální život. Zhroutil se mi svět. Nebyla jsem schopná ničeho. Jen jsem seděla a brečela. Slzy mě provází dodnes. Nechtěla jsem tu být. Hlavou mi vířily pouze myšlenky, zda má život ještě nějaký smysl. Bez ní je prázdno, nevím, jak dál. Každý den bolí, neskutečně bolí. Terezčin život je nenahraditelný. Žádné peníze nemohou zmírnit naše utrpení. Peníze, které po Miarkovi požadujeme, bereme jako jedinou možnost, jak ho za to, co provedl, potrestat. Aby až vyjde z vězení, měl nadosmrti připomínku toho, co Terezce způsobil.
  • Otec: Já, manželka i syn jsme museli vyhledat pomoc psycholožky, aby nám pomohla zvládnout situaci, do které nás Miarko přivedl. Po tragédii se syn uzavřel do sebe. Každá vzpomínka na ni ho bolí. Těžce vše nesou obě babičky. Na moji tchýni vražda Terezky zapůsobila zvlášť těžce, po její smrti se u ní vytratila vůle žit. Já naši rodinnou tragédii musím zvládat, abych zajistil fungování rodiny. Ale pro celou rodinu je to spíš přežívání ze dne na den.

„Z mého pohledu to bylo na dobré cestě k něčemu víc. Začal jsem na ni myslet každý den, chtěl jsem s ní trávit více času,“ vzpomínal zcela bez emocí u soudu Miarko. 

Kvůli dívce začal cvičit, podle spisu jeho stav hraničil až s anorexií. Studentka ale jeho city neopětovala. Řekla mu, že žádný vztah nechce.

Daniel nesl odmítnutí špatně. Byl nešťastný a několikrát se doma pořezal. Pokusil se také o sebevraždu, když snědl hrst granulí na krysy. Skončil na psychiatrii a začal brát antidepresiva a antipsychotika. 

Přešel na jinou školu, aby se s Terezou nepotkával. Ale nepomohlo to. Ačkoliv spolu více než čtyři měsíce nemluvili, nepřestal na ni myslet a jeho deprese se prohlubovaly. „Tápal jsem, zda mám Terezu zabít nebo ne,“ přiznal se Miarko.

Brutální vraždu stejně staré dívky si pečlivě naplánoval asi týden před činem. Definitivní rozhodnutí padlo poté, co se dozvěděl, že si Tereza našla přítele. „Když ji nemůžu mít já, nebude ji mít nikdo,“ napsal pár minut po vraždě na Facebook. 

Den předtím si do školní tašky zabalil dva nože, to proto, kdyby náhodou jeden z nich ztratil. Z vyučování se omluvil, že mu není dobře a vlakem dojel do Zdemyslic, kde dívka bydlela. 

Soud projednává vraždu dívky kvůli neopětované lásce (20. 11. 2019)

20. listopadu 2019

Počkal, až dívka přijede vlakem, pronásledoval ji a pak vstoupil do domu. Tereza stačila ještě své kamarádce napsat „Help, Dan“ a pak se odmlčela. 

Podle spisu ji vrah chytil do takzvané kravaty a povalil na zem. Pak jí zasadil několik bodných ran. Podle znalců útočil velkou silou. Dívka měla mimo jiné probodnutou hrudní kost a žebro. Probodl jí srdce a srdečnici, tím došlo k prudké a masivní ztrátě krve.

„Všechna zranění vznikla, když ještě poškozená žila. Útočník rány zasadil rychle za sebou. Smrt nastala velmi rychle, v průběhu pěti až sedmi minut,“ uvedli znalci. 

Miarko neprojevil lítost, za svůj čin se ani neomluvil

Poté Miarko rozeslal zprávu o svém činu přes Facebook rodičům, bratrovi a kamarádům. „Zavraždil jsem Terku. Smajlík. Je konec. Skončím ve vězení, snad mě tam zabijou,“ napsal například kamarádce. Na otázku svého otce, zda Tereze zavolal sanitku, stroze odpověděl „Proč bych to dělal?“

Napsal také známému, který na zrůdný čin reagoval pouze slovy: „Chceš alibi?“. Ačkoliv mu Daniel krátce po činu napsal, nikomu nic neřekl. Stejně nečinný byl také o tři dny dříve, kdy se mu Daniel svěřil, že dívku zabije. Policisté mladíka obvinili z neoznámení trestného činu a hrozí mu až tři roky vězení

Po celou dobu hlavního líčení Daniel neprojevil lítost a neomluvil se. Neprojevil empatii či soucit s druhými. Spíše ho zajímalo, jak dlouho bude ve vězení a jak tam s ním budou zacházet. Podle znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie má výrazně egocentrické rysy zaměřené na vlastní potřeby či prožitky. 

„Má porušenou osobnost. Je to disharmonicky strukturovaná osobnost. Jedná impulzivně, je vztahovačný, úzkostný, má nízké sebevědomí. Netrpí žádnou psychickou nemocí,“ shodli se odborníci s tím, že trestný čin spáchal v afektu a jednal racionálně. 

Kriminalisté na Plzeňsku vyšetřují smrt osmnáctileté dívky (27. 5. 2019)

27. května 2019

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Stavební úřad nepovolil šumavskému parku demolici zchátralé Roklanské chaty

Stavební úřad v Kašperských Horách zamítl žádost Správy Národního parku Šumava na demolici zchátralé a nepřístupné...

Muž si v bazénu natáčel dívku, jak se převléká. Hledá ho policie

Policisté hledají muže, který v plaveckém bazénu v Plzni na Slovanech nahrával na mobilní telefon školačku, jak se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců, říká primářka

Premium „Někdo pije alkohol celý život a závislost si nevybuduje, někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců,“...

Pyrotechnika soudí za tragédii v Brdech. Špatně rozpoznal munici, říká obžaloba

Před soudem stanul vojenský pyrotechnik Martin Duda obviněný z toho, že při čištění dopadové plochy v bývalé střelnici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klid a rozvahu má po tátovi, vzpomíná žena na Pavla v jeho rodných Milířích

První krůčky ve svém životě udělal nově zvolený prezident Petr Pavel v malé vesničce Milíře vzdušnou čarou asi šest...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Pokud věříte sami v sebe, dokážete cokoliv, říká oceněná studentka

Osmnáctiletá Sára Herianová z Kaznějova na Plzeňsku získala jako jediná z Plzeňského kraje zlatou Mezinárodní cenu...

Muž se z vycházky do léčebny v Dobřanech už nevrátil, může být nebezpečný

Policisté vyhlásili pátrání po pětatřicetiletém muži původem z Polska, který je pacientem Psychiatrické léčebny v...

Mladý řidič nezvládl v zatáčce smyk a fabii i sebe vykoupal ve vodním náhonu

Ke kuriózní dopravní nehodě vyjížděli policisté na Tachovsku. Mladý řidič skončil se svým vozem ve vodním náhonu.

Zámek v Čečovicích se nadšenci snaží zvednout z popela už přes dvacet let

Řadu let se snaží vdechnout nový život zchátralému zámku v Čečovicích na Domažlicku Klub Ladislava Lábka v Plzni. Ten...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...