Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nechtěla s ním chodit, tak jí probodl srdce. Mladík dostal 18 let vězení

  9:08
Devatenáctiletý Daniel Miarko dostal u Krajského soudu v Plzni 18 let vězení za brutální vraždu bývalé spolužačky. Kvůli neopětované lásce dívku ubodal dvěma noži. Svým brutálním činem se pak chlubil na sociální síti.

„Ze strany obžalovaného šlo o pomstu, neunesl, že s ním poškozená, kterou nazýval kamarádkou, nechce navázat bližší vztah. Polehčující okolností je to, že se činu dopustil ve věku blízkému věku mladistvého. Přitěžuje mu ale zcela nepochopitelný motiv. Šlo o pomstu za domnělé příkoří, které se mu nestalo. Pouze to tak cítil,“ odůvodnil výši trestu soudce Jan Hostaš.

Dodal, že Daniel Miarko se rozhodl dívku zabít poté, co se dozvěděl, že si našla přítele. To ale ve skutečnosti nebyla pravda.

Devatenáctiletý Daniel Miarko si má trest za předem naplánovanou vraždu odpykat v nejpřísnějším typu káznice, ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Pozůstalým má zaplatit 22 tisíc korun za pohřeb a pět milionů jako náhradu nemajetkové újmy.  

Verdikt není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání. Advokát požadoval pro obžalovaného místo vězení detenci na dlouhou dobu. Daniel Miarko mu totiž řekl, že by čin mohl spáchat znovu. Žalobce navrhoval trest nejméně 18 let vězení.

Miarko se k vraždě bývalé spolužačky Terezy přiznal. V den jejích osmnáctých narozenin na ni zaútočil, protože neopětovala jeho city. Vyzbrojil se dvěma noži a dívku zabil u ní doma ve Zdemyslicích na Plzeňsku.

Tereza se s Danielem znala ze střední školy v Plzni. Chodili do jedné třídy, pár měsíců seděli v jedné lavici, chodili spolu do kina, na oběd. Chlapec se do pohledné dívky zamiloval a doufal, že se přátelství promění ve vztah.

Z otevřeného dopisu rodičů zavražděné dívky

Rodiče Terezy poslali novinářům otevřený dopis, v němž se vyjadřují k tragédii a popisují, jak těžce se rodina vyrovnává se ztrátou dcery.

  • Matka dívky: Smrtí Terezky skončil pro mě normální život. Zhroutil se mi svět. Nebyla jsem schopná ničeho. Jen jsem seděla a brečela. Slzy mě provází dodnes. Nechtěla jsem tu být. Hlavou mi vířily pouze myšlenky, zda má život ještě nějaký smysl. Bez ní je prázdno, nevím, jak dál. Každý den bolí, neskutečně bolí. Terezčin život je nenahraditelný. Žádné peníze nemohou zmírnit naše utrpení. Peníze, které po Miarkovi požadujeme, bereme jako jedinou možnost, jak ho za to, co provedl, potrestat. Aby až vyjde z vězení, měl nadosmrti připomínku toho, co Terezce způsobil.
  • Otec: Já, manželka i syn jsme museli vyhledat pomoc psycholožky, aby nám pomohla zvládnout situaci, do které nás Miarko přivedl. Po tragédii se syn uzavřel do sebe. Každá vzpomínka na ni ho bolí. Těžce vše nesou obě babičky. Na moji tchýni vražda Terezky zapůsobila zvlášť těžce, po její smrti se u ní vytratila vůle žit. Já naši rodinnou tragédii musím zvládat, abych zajistil fungování rodiny. Ale pro celou rodinu je to spíš přežívání ze dne na den.

„Z mého pohledu to bylo na dobré cestě k něčemu víc. Začal jsem na ni myslet každý den, chtěl jsem s ní trávit více času,“ vzpomínal zcela bez emocí u soudu Miarko. 

Kvůli dívce začal cvičit, podle spisu jeho stav hraničil až s anorexií. Studentka ale jeho city neopětovala. Řekla mu, že žádný vztah nechce.

Daniel nesl odmítnutí špatně. Byl nešťastný a několikrát se doma pořezal. Pokusil se také o sebevraždu, když snědl hrst granulí na krysy. Skončil na psychiatrii a začal brát antidepresiva a antipsychotika. 

Přešel na jinou školu, aby se s Terezou nepotkával. Ale nepomohlo to. Ačkoliv spolu více než čtyři měsíce nemluvili, nepřestal na ni myslet a jeho deprese se prohlubovaly. „Tápal jsem, zda mám Terezu zabít nebo ne,“ přiznal se Miarko.

Brutální vraždu stejně staré dívky si pečlivě naplánoval asi týden před činem. Definitivní rozhodnutí padlo poté, co se dozvěděl, že si Tereza našla přítele. „Když ji nemůžu mít já, nebude ji mít nikdo,“ napsal pár minut po vraždě na Facebook. 

Den předtím si do školní tašky zabalil dva nože, to proto, kdyby náhodou jeden z nich ztratil. Z vyučování se omluvil, že mu není dobře a vlakem dojel do Zdemyslic, kde dívka bydlela. 

Soud projednává vraždu dívky kvůli neopětované lásce (20. 11. 2019)

20. listopadu 2019

Počkal, až dívka přijede vlakem, pronásledoval ji a pak vstoupil do domu. Tereza stačila ještě své kamarádce napsat „Help, Dan“ a pak se odmlčela. 

Podle spisu ji vrah chytil do takzvané kravaty a povalil na zem. Pak jí zasadil několik bodných ran. Podle znalců útočil velkou silou. Dívka měla mimo jiné probodnutou hrudní kost a žebro. Probodl jí srdce a srdečnici, tím došlo k prudké a masivní ztrátě krve.

„Všechna zranění vznikla, když ještě poškozená žila. Útočník rány zasadil rychle za sebou. Smrt nastala velmi rychle, v průběhu pěti až sedmi minut,“ uvedli znalci. 

Miarko neprojevil lítost, za svůj čin se ani neomluvil

Poté Miarko rozeslal zprávu o svém činu přes Facebook rodičům, bratrovi a kamarádům. „Zavraždil jsem Terku. Smajlík. Je konec. Skončím ve vězení, snad mě tam zabijou,“ napsal například kamarádce. Na otázku svého otce, zda Tereze zavolal sanitku, stroze odpověděl „Proč bych to dělal?“

Napsal také známému, který na zrůdný čin reagoval pouze slovy: „Chceš alibi?“. Ačkoliv mu Daniel krátce po činu napsal, nikomu nic neřekl. Stejně nečinný byl také o tři dny dříve, kdy se mu Daniel svěřil, že dívku zabije. Policisté mladíka obvinili z neoznámení trestného činu a hrozí mu až tři roky vězení

Po celou dobu hlavního líčení Daniel neprojevil lítost a neomluvil se. Neprojevil empatii či soucit s druhými. Spíše ho zajímalo, jak dlouho bude ve vězení a jak tam s ním budou zacházet. Podle znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie má výrazně egocentrické rysy zaměřené na vlastní potřeby či prožitky. 

„Má porušenou osobnost. Je to disharmonicky strukturovaná osobnost. Jedná impulzivně, je vztahovačný, úzkostný, má nízké sebevědomí. Netrpí žádnou psychickou nemocí,“ shodli se odborníci s tím, že trestný čin spáchal v afektu a jednal racionálně. 

Kriminalisté na Plzeňsku vyšetřují smrt osmnáctileté dívky (27. 5. 2019)

27. května 2019

  • Nejčtenější

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

V Plzni vyhořel byt, jeden člověk vypadl z okna a tři se nadýchali kouře

9. června 2024  14:09

V Plzni poblíž hlavního vlakového nádraží vyhořel byt ve třetím nadzemním podlaží. Jeden člověk...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

12. června 2024  9:31

Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu...

Klimatické závazky jsou příležitost, domnívá se ředitel Komerční banky

16. června 2024  15:21

Klimatické závazky přinášejí Česku jednu z největších obchodních příležitostí za poslední dekády....

Vyndal jsem pojistky a šel demonstrovat. Plzeňané slavili 125 let MHD

16. června 2024  13:41

Otcem tramvajové dopravy v Plzni je slavný vynálezce František Křižík. Nejen to, ale i spoustu...

Když se bývalý žák ke mně hlásí, je to pohlazení. Říká oceněná učitelka

15. června 2024  9:19

Po šestačtyřiceti letech se letos Jana Tomanová rozhodla, že ukončí profesní část svého života...

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...