Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poprask na radnici kvůli vodě Boleveckého rybníka v Plzni, který vysychá

  9:35
Zastupitelé Plzně se budou zabývat otázkou, zda voda, která chybí největšímu plzeňskému rybníku Bolevák, neodtéká do kanalizace. Dostali totiž otevřený dopis, jehož autor tvrdí, že voda z Boleváku zmizela v důsledku stavby nových bytových domů jen několik desítek metrů od břehu rybníka.
Velký bolevecký rybník v Plzni vysychá.

Velký bolevecký rybník v Plzni vysychá. | foto: Petr Eret, MF DNES

Zastupitelé Plzně dostali dopis, že voda z Boleváku končí v kanále. Je to nesmysl, zní z radnice

Čtyři velké budovy vznikly v rámci projektu Panorama Bolevák. V jámách vykopaných pro základy se pak objevilo hodně vody. Největší problémy s vodou při stavbě se měly týkat let 2018 a 2019. Stavbaři měli situaci vyřešit odvedením vody drenážní rourou do kanalizace.

Pracovníci Vodárny v roce 2019 nepovolené napojení na kanalizaci našli a nechali otvor zazdít. Zástupci města o problémech s vodou na stavbě vědí a tvrdí, že voda nepocházela z Boleváku, ale z druhé strany od Mikulky.

Dopis, jehož autorem je Karel Hart, naznačuje, že voda od základů domů je svedená do kanalizace stále. „Správce sítě o tom ví, ale nic nedělá. Kdyby totiž konal, hladina rybníka by se zvedla,“ píše. Dává to do souvislosti s plánem města doplňovat vodu do Boleváku z Berounky, což bude stát několik desítek milionů. „Jedna drobná díra a tečou miliony,“ stojí v dopise.

Náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář prohlásil, že zástupci města o komplikacích s vodou při stavbě vědí delší dobu. Odmítl možnost, že by voda v základech stavby byla z Boleváku. 

„To je nesmysl. Dopis jsem viděl. Předložíme o té záležitosti zprávu zastupitelům,“ řekl. Náměstek nechtěl komentovat to, co se děje na soukromé stavbě na soukromém pozemku. 

„Ale můžu s klidným svědomím vyvrátit, že pokles hladiny Boleváku souvisí se zatopeným sklepem nějakého objektu naproti rybníku,“ uvedl. Odmítl, že by odsud voda od základů domů vedla drenážní rourou přímo do kanalizace. „Je proti našim předpisům, aby se jakékoli vody takovým způsobem sváděly do kanalizačního sběrače,“ konstatoval.

Generální ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský se problémy kolem Panoramy Bolevák zabýval už dřív jako ředitel technického úřadu magistrátu. Řekl, že v reakci na otevřený dopis zastupitelům poslal zástupce Vodárny, aby aktuální situaci v kanalizačním sběrači znovu prověřili.

Uvedl, že v roce 2019 v místě pracovníci Vodárny našli díru ve stěně sběrače a tu zaslepili. Domnívá se, že pokud by voda, která chybí v Boleváku, unikala pod zemí k bytovým domům, pak by to nemohla vydržet silnice, která vede mezi domy a břehem rybníka.

Hydrobiolog Jindřich Duras, který Bolevák dlouhodobě sleduje, řekl, že voda, která se dostává k základům domů, není z rybníka. 

„Viděl jsem výsledky rozborů. Je to úplně jiná voda než v Boleváku, má jiné chemické vlastnosti,“ prohlásil. Rozbory nechali udělat zástupci společnosti Panorama Bolevák, která se o domy stará. Rádi by totiž přebytečnou vodu odčerpávali do rybníka. 

Voda se hromadí kolem nových staveb

Podle Durase je to možné. „Ta voda je pro Bolevák úplně v pohodě,“ konstatoval. Hydrobiolog se domnívá, že voda, která se dostává k základům domů, je z oblasti u vrchu Mikulka, odkud přitéká, protože má spád. „A ty domy se jí postavily do cesty,“ uvedl. 

Domnívá se, že tato voda by se s největší pravděpodobností do Boleváku vůbec nedostala, protože kolem rybníka vede kanalizační sběrač, kolem kterého je písek, a to by vodu od Mikulky svedlo jinam.

Jednatel společnosti Panorama Bolevák Viktor Szabó řekl, že odvodnění vody od základů domů se nyní řeší s použitím vsakovacích zařízení. „Voda se hromadí na pozemku kolem staveb. Dnes s téměř stoprocentní jistotou víme, že je to voda z polí,“ sdělil. 

Tvrdí, že společnost si nechala zmapovat výškové poměry v oblasti a ty prý vylučují, že by se voda z Boleváku hromadila u domů. „A navíc mezi rybníkem a domy vede silnice a pod ní je asi tři metry vysoký kanalizační sběrač. To je překážka tomu, aby se k domům voda z Boleváku dostala,“ řekl. 

Viktor Szabó potvrdil značný zájem odvádět vodu od domů do Boleváku. „Stále se o tom jedná. Ta voda je pro Bolevák použitelná. Jsme připraveni to financovat. Řešíme to s úřady. Nabídli jsme tu možnost městu. Pomohlo by to stavbám i Boleváku,“ konstatoval.

Sucho odhalilo ostrov uprostřed Boleváku (26. 7. 2018)

27. července 2018

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Než soudci rozhodli o parkovacích místech, sporný dům v Plzni zkolaudovali

24. června 2024

Premium Koncem dubna soudci Nejvyššího soudu v Brně rozhodli, že úředníci plzeňského magistrátu budou muset...

Plzeň získala útočníka Bella natrvalo, zkouší i odchovance PSG

24. června 2024  13:56

Do Viktorie Plzeň přestoupil nigerijský fotbalista James Bello. Devatenáctiletý útočník už na jaře...

Opilý mladík vyhrožoval nožem policistům, zpacifikoval ho příbuzný

24. června 2024  8:49

Policisté vyjížděli o víkendu do Stříbra na Tachovsku, kde jejich kolegům vyhrožoval muž nožem. Než...

Byl bych blbec, kdybych si myslel, že v Plzni není konkurence, hlásí Vašulín

23. června 2024  17:37

V zápise má uvedené čtyři trefy, sám se ale hlásil k hattricku. „Ten první gól prý byl vlastní. Ale...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...