Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Poprask na radnici kvůli vodě Boleveckého rybníka v Plzni, který vysychá

  9:35
Zastupitelé Plzně se budou zabývat otázkou, zda voda, která chybí největšímu plzeňskému rybníku Bolevák, neodtéká do kanalizace. Dostali totiž otevřený dopis, jehož autor tvrdí, že voda z Boleváku zmizela v důsledku stavby nových bytových domů jen několik desítek metrů od břehu rybníka.

Velký bolevecký rybník v Plzni vysychá. | foto: Petr Eret, MF DNES

Zastupitelé Plzně dostali dopis, že voda z Boleváku končí v kanále. Je to nesmysl, zní z radnice

Čtyři velké budovy vznikly v rámci projektu Panorama Bolevák. V jámách vykopaných pro základy se pak objevilo hodně vody. Největší problémy s vodou při stavbě se měly týkat let 2018 a 2019. Stavbaři měli situaci vyřešit odvedením vody drenážní rourou do kanalizace.

Pracovníci Vodárny v roce 2019 nepovolené napojení na kanalizaci našli a nechali otvor zazdít. Zástupci města o problémech s vodou na stavbě vědí a tvrdí, že voda nepocházela z Boleváku, ale z druhé strany od Mikulky.

Dopis, jehož autorem je Karel Hart, naznačuje, že voda od základů domů je svedená do kanalizace stále. „Správce sítě o tom ví, ale nic nedělá. Kdyby totiž konal, hladina rybníka by se zvedla,“ píše. Dává to do souvislosti s plánem města doplňovat vodu do Boleváku z Berounky, což bude stát několik desítek milionů. „Jedna drobná díra a tečou miliony,“ stojí v dopise.

Náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář prohlásil, že zástupci města o komplikacích s vodou při stavbě vědí delší dobu. Odmítl možnost, že by voda v základech stavby byla z Boleváku. 

„To je nesmysl. Dopis jsem viděl. Předložíme o té záležitosti zprávu zastupitelům,“ řekl. Náměstek nechtěl komentovat to, co se děje na soukromé stavbě na soukromém pozemku. 

„Ale můžu s klidným svědomím vyvrátit, že pokles hladiny Boleváku souvisí se zatopeným sklepem nějakého objektu naproti rybníku,“ uvedl. Odmítl, že by odsud voda od základů domů vedla drenážní rourou přímo do kanalizace. „Je proti našim předpisům, aby se jakékoli vody takovým způsobem sváděly do kanalizačního sběrače,“ konstatoval.

Generální ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský se problémy kolem Panoramy Bolevák zabýval už dřív jako ředitel technického úřadu magistrátu. Řekl, že v reakci na otevřený dopis zastupitelům poslal zástupce Vodárny, aby aktuální situaci v kanalizačním sběrači znovu prověřili.

Uvedl, že v roce 2019 v místě pracovníci Vodárny našli díru ve stěně sběrače a tu zaslepili. Domnívá se, že pokud by voda, která chybí v Boleváku, unikala pod zemí k bytovým domům, pak by to nemohla vydržet silnice, která vede mezi domy a břehem rybníka.

Hydrobiolog Jindřich Duras, který Bolevák dlouhodobě sleduje, řekl, že voda, která se dostává k základům domů, není z rybníka. 

„Viděl jsem výsledky rozborů. Je to úplně jiná voda než v Boleváku, má jiné chemické vlastnosti,“ prohlásil. Rozbory nechali udělat zástupci společnosti Panorama Bolevák, která se o domy stará. Rádi by totiž přebytečnou vodu odčerpávali do rybníka. 

Voda se hromadí kolem nových staveb

Podle Durase je to možné. „Ta voda je pro Bolevák úplně v pohodě,“ konstatoval. Hydrobiolog se domnívá, že voda, která se dostává k základům domů, je z oblasti u vrchu Mikulka, odkud přitéká, protože má spád. „A ty domy se jí postavily do cesty,“ uvedl. 

Domnívá se, že tato voda by se s největší pravděpodobností do Boleváku vůbec nedostala, protože kolem rybníka vede kanalizační sběrač, kolem kterého je písek, a to by vodu od Mikulky svedlo jinam.

Jednatel společnosti Panorama Bolevák Viktor Szabó řekl, že odvodnění vody od základů domů se nyní řeší s použitím vsakovacích zařízení. „Voda se hromadí na pozemku kolem staveb. Dnes s téměř stoprocentní jistotou víme, že je to voda z polí,“ sdělil. 

Tvrdí, že společnost si nechala zmapovat výškové poměry v oblasti a ty prý vylučují, že by se voda z Boleváku hromadila u domů. „A navíc mezi rybníkem a domy vede silnice a pod ní je asi tři metry vysoký kanalizační sběrač. To je překážka tomu, aby se k domům voda z Boleváku dostala,“ řekl. 

Viktor Szabó potvrdil značný zájem odvádět vodu od domů do Boleváku. „Stále se o tom jedná. Ta voda je pro Bolevák použitelná. Jsme připraveni to financovat. Řešíme to s úřady. Nabídli jsme tu možnost městu. Pomohlo by to stavbám i Boleváku,“ konstatoval.

Sucho odhalilo ostrov uprostřed Boleváku (26. 7. 2018)

27. července 2018

  • Nejčtenější

Částí Česka se přehnaly bouřky. Místy polámaly stromy a zatopily sklepy

Českem se přehnaly silné bouřky. S výjimkou severozápadní části země natropily na řadě míst škody. Hasiči už vyjížděli...

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Okřídlený šíp bude používat již jen Škoda Auto. Strojírny značku prodaly

Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto ze skupiny...

Bahna na bahně. Den pozemního vojska v Brdech přilákal tisíce lidí

Tisíce lidí přilákal sobotní Den pozemního vojska – Bahna 2022 v někdejším vojenském újezdu Brdy. Mnohým příznivcům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po třech letech se uskuteční Bahna, vojáci předvedou i obrněný Zetor Gerlach

Po třech letech se v sobotu uskuteční 32. ročník akce zvané Bahna. V roce 2020 tradiční Den pozemního vojska s...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ze Škodovky k Chotíkovu, historický most bude sloužit cyklistům a pěším

Dva nové mosty, které budou sloužit jako společné stezky pro cyklisty a chodce, chce vybudovat město Plzeň. Konstrukce...

Bahna na bahně. Den pozemního vojska v Brdech přilákal tisíce lidí

Tisíce lidí přilákal sobotní Den pozemního vojska – Bahna 2022 v někdejším vojenském újezdu Brdy. Mnohým příznivcům...

Plzeň získá zanedbané území Papírenského parku a zpřístupní ho lidem

Zajímavá veřejně přístupná rekreační oblast vznikne v dohledné době v Plzni na Slovanech. Ze soukromého vlastnictví...

Vzrostlý javor spadl na jedoucí auto, řidička vyvázla se zraněním

Na projíždějící auto u Břas na Rokycansku spadl ráno vzrostlý strom. Javor rozbil čelní sklo a kapotu. Zraněnou řidičku...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...