Nejoblíbenější rekreační rybník v Plzni získá lepší zázemí pro relaxaci

  9:09aktualizováno  9:09
Plán na vylepšení podmínek pro rekreaci u Boleveckého rybníka chtějí rozjet zástupci Plzně. Předpokládají mimo jiné, že se rozšíří hlavní pláž Ostende a vedle ní přibudou prostory například pro sportovní aktivity.

Vizualizace, jak by se v budoucnu mohla změnit největší pláž Velkého Boleveckého rybníka a její okolí. | foto: ÚKR Plzeň

Studie Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně navrhuje nahradit staré dosluhující stavby novými, rozšířit pobytovou louku a upravit pobytové terasy. Počítá také s výsadbou stromů, vybudováním dětského hřiště či kurtu pro plážový volejbal, zázemí v místě získá nově triatlonová akademie. Změní se i prostory u pláže pod Bílou Horou. Návrh už odsouhlasili radní a úřad připravuje dokumentaci pro územní řízení.

„Oblast boleveckých rybníků je stále vyhledávanější rekreační lokalitou, a naším cílem proto je nadále toto území rozvíjet. Chceme především komfortnější podmínky pro návštěvníky,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Projekt revitalizace Ostende vychází ze současné podoby, kdy jsou jednotlivé prvky navázané na hlavní promenádní cestu po severním břehu rybníka.

„Studie navrhuje vytvořit místo s přírodními plochami a plochami pro rekreaci a sport,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Velký Bolevecký rybník

V plánu je, že dosavadní zastaralé objekty, jako jsou například šatny nebo sklady, nahradí nové budovy s občerstvením, převlékárnami a sprchami.

„Studie také počítá s rozšířením nabídky služeb a zázemí pro návštěvníky či doplněním mobiliáře, jako jsou lavičky, odpadkové koše a stojany na kola. Celý prostor bychom chtěli provázat sítí cest s dostatečným místem pro chodce i cyklisty,“ vysvětlil architekt Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Josef Váně.

Staré terasy nahradí pobytové schody

Nejnovější stavba – občerstvení Point Bolevák na pláži Ostende – by zůstala zachována a podobný objekt by mohl vzniknout v západní části Ostende ve směru od Bolevce. Vylepšení se mají dočkat torza teras, které u pláže zbyly po původní restauraci.

Někdejší terasy v budoucnu nahradí takzvané pobytové schody, na které má navazovat nové pontonové molo. To by na rozdíl od toho současného bylo schopné reagovat na změny výšky hladiny rybníka. „V plánu je i rozšíření samotné písčité pláže a travnaté pobytové louky,“ doplnila ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.

Na nové dřevostavby bude navazovat dětské i street workoutové hřiště nebo hřiště pro plážový volejbal. Studie řeší i úpravu pláže pod Bílou Horou a jejího okolí. Tam navrhuje nahradit současný nevhodně umístěný stánek s občerstvením stánkem novým, který bude doplněn o toalety pro návštěvníky, jež zde v současnosti chybí. Okolí stánku by doplnila nová terasa s výhledem na Velký i Malý bolevecký rybník.

Sucho odhalilo ostrov v Boleveckém rybníku (26. července 2018)

Všechny rybníky v bolevecké soustavě v posledních letech trpí nedostatkem vody a vysychají. V Boleváku je hladina zhruba o 80 centimetrů níž, než v minulosti bývala. Město hledá možnost, jak do největšího rekreačního rybníka vodu doplnit.

Zatím nejpravděpodobnější se zdá možnost, že se voda do Boleváku bude dočerpávat z nádrží vyhloubených na břehu Berounky. Jedná se nicméně o dlouhodobý projekt, na jehož realizaci se začne pracovat zřejmě v příštím roce.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Opilý cizinec vletěl s autem na pískoviště, z lavičky zbyly jen třísky

Opilý šofér nezvládl v Plzni řízení a vjel do dětského hřiště. Naštěstí se...

Jen díky náhodě neskončila tragicky nehoda, která se stala ve čtvrtek v Plzni-Bolevci. Opilý řidič tam totiž nezvládl...

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Najdete na iDNES.cz