Nejoblíbenější rekreační rybník v Plzni získá lepší zázemí pro relaxaci

  9:09aktualizováno  9:09
Plán na vylepšení podmínek pro rekreaci u Boleveckého rybníka chtějí rozjet zástupci Plzně. Předpokládají mimo jiné, že se rozšíří hlavní pláž Ostende a vedle ní přibudou prostory například pro sportovní aktivity.

Vizualizace, jak by se v budoucnu mohla změnit největší pláž Velkého Boleveckého rybníka a její okolí. | foto: ÚKR Plzeň

Studie Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně navrhuje nahradit staré dosluhující stavby novými, rozšířit pobytovou louku a upravit pobytové terasy. Počítá také s výsadbou stromů, vybudováním dětského hřiště či kurtu pro plážový volejbal, zázemí v místě získá nově triatlonová akademie. Změní se i prostory u pláže pod Bílou Horou. Návrh už odsouhlasili radní a úřad připravuje dokumentaci pro územní řízení.

„Oblast boleveckých rybníků je stále vyhledávanější rekreační lokalitou, a naším cílem proto je nadále toto území rozvíjet. Chceme především komfortnější podmínky pro návštěvníky,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Projekt revitalizace Ostende vychází ze současné podoby, kdy jsou jednotlivé prvky navázané na hlavní promenádní cestu po severním břehu rybníka.

„Studie navrhuje vytvořit místo s přírodními plochami a plochami pro rekreaci a sport,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Velký Bolevecký rybník

V plánu je, že dosavadní zastaralé objekty, jako jsou například šatny nebo sklady, nahradí nové budovy s občerstvením, převlékárnami a sprchami.

„Studie také počítá s rozšířením nabídky služeb a zázemí pro návštěvníky či doplněním mobiliáře, jako jsou lavičky, odpadkové koše a stojany na kola. Celý prostor bychom chtěli provázat sítí cest s dostatečným místem pro chodce i cyklisty,“ vysvětlil architekt Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Josef Váně.

Staré terasy nahradí pobytové schody

Nejnovější stavba – občerstvení Point Bolevák na pláži Ostende – by zůstala zachována a podobný objekt by mohl vzniknout v západní části Ostende ve směru od Bolevce. Vylepšení se mají dočkat torza teras, které u pláže zbyly po původní restauraci.

Někdejší terasy v budoucnu nahradí takzvané pobytové schody, na které má navazovat nové pontonové molo. To by na rozdíl od toho současného bylo schopné reagovat na změny výšky hladiny rybníka. „V plánu je i rozšíření samotné písčité pláže a travnaté pobytové louky,“ doplnila ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.

Na nové dřevostavby bude navazovat dětské i street workoutové hřiště nebo hřiště pro plážový volejbal. Studie řeší i úpravu pláže pod Bílou Horou a jejího okolí. Tam navrhuje nahradit současný nevhodně umístěný stánek s občerstvením stánkem novým, který bude doplněn o toalety pro návštěvníky, jež zde v současnosti chybí. Okolí stánku by doplnila nová terasa s výhledem na Velký i Malý bolevecký rybník.

Sucho odhalilo ostrov v Boleveckém rybníku (26. července 2018)

Všechny rybníky v bolevecké soustavě v posledních letech trpí nedostatkem vody a vysychají. V Boleváku je hladina zhruba o 80 centimetrů níž, než v minulosti bývala. Město hledá možnost, jak do největšího rekreačního rybníka vodu doplnit.

Zatím nejpravděpodobnější se zdá možnost, že se voda do Boleváku bude dočerpávat z nádrží vyhloubených na břehu Berounky. Jedná se nicméně o dlouhodobý projekt, na jehož realizaci se začne pracovat zřejmě v příštím roce.

Nejčtenější

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Záchranáři desítky minut oživovali dítě po domácím porodu. Marně

Ilustrační snímek

Smrtí právě narozeného dítěte po domácím porodu na Plzeňsku se od nedělního rána zabývají policisté. Přestože přivolaní...

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Další z rubriky

Řidiči v obci zničili úplně nové obrubníky, škoda dosahuje 1,5 milionu

Dělníci pracují na opravě silnice v Horní Bříze, na které někdo poničil nově...

Škodu za půldruhého milionu korun způsobili před několika dny na silnici v Horní Bříze na Plzeňsku zatím neznámí...

Výr spadl do jímky s fekáliemi. Zachránit ho museli hasiči

Hasiči vytáhli z jímky s fekáliemi výra.

Hasiči v Malonicích na Klatovsku ve čtvrtek pomáhali v nouzi nikoliv člověku, ale zvířeti. Z šest metrů hluboké jímky s...

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz