Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Tank Sherman zaparkoval v Plzni k virtuální oslavě konce války

  9:55
Zatímco se Plzeňané ve čtvrtek večer pomalu chystali ke spánku, nadšenci z klubu vojenské historie měli napilno. Do centra města totiž naváželi svoji techniku na oslavy konce druhé světové války. Jako první přijel a zaparkoval přímo před vchodem do Měšťanské besedy, odkud vysílá online studio slavností, třicetitunový tank Sherman.

Těžká speciální technika přivezla na podvalníku k Měšťanské besedě vojenskou techniku krátce po deváté hodině večer.

Organizátoři oslav v Plzni zvolili netradiční čas s ohledem na koronavirová opatření. Za vydatného deště tak umisťování vozidel sledovala jen hrstka lidí.  

Slavnosti svobody v Plzni

Jako první se dotkl žulových kostek v sadovém okruhu třicetitunový střední tank série M4, všeobecně známý jako Sherman. Podle velitele Klubu vojenské historie 16. obrněné divize US Army Pavla Rogla je  obrněné bojové vozidlo ikonou druhé světové války a na Slavnostech svobody v Plzni nesmí chybět. 

Nadšenci ho objevili v Argentině, do Čech ho dováželi přes tři roky a rok a půl dávali do pojízdného stavu. I když se tyto stroje na konci války významně podílely na osvobození Plzně, v západočeské metropoli zřejmě tenhle kousek nikdy nebyl. 

Až nyní. Poprvé ho parta milovníků vojenské techniky přivezla na Slavnosti svobody v roce 2019. To byl ale ještě nepojízdný, bez věže a motoru. Stál ve vojenském kempu za obchodním centrem Plaza.

Rogl doufal, že o rok později pojede v čele oblíbené přehlídky historických vojenských vozidel Convoy of Liberty

„Jenže přišel covid a slavnosti byly jen online. Už se těšíme, až se vše vrátí do normálu a slavnosti budou takové, na jaké jsme zvyklí. Pět šest let je naší klubovou doménou, že tvoříme bojové čelo konvoje,“ vzpomíná na minulá léta zakladatel Klubu vojenské historie 16. obrněné divize US Army.

Připomněl poslední průjezd konvoje, kdy splnili přání pětadevadesátiletému válečnému veteránovi Georgi Thompsonovi, který chtěl Klatovskou třídu projet na tanku. 

„Plzeň mu to ale nechtěla dovolit, báli se o něj, aby se mu něco nestalo. Přeci jen je v letech. Thomson jim ale napsal, že pokud má zemřít, tak jedině v konvoji. Takže jsme ho posadili do pohodlného křesla ve věži tanku a jel v čele konvoje. Byl nadšený a řekl, že příště by chtěl jet na Shermanovi. Tank už pojízdný je, ale kvůli pandemii zase nemůže veterán na slavnosti přiletět,“ posteskl si sběratel americké vojenské techniky.

Pod jeho taktovkou sjel Sherman z podvalníku jako po másle. Na otázku, zda se nebojí, že by se mohl unikátní drobeček při manipulaci poškodit, odpověděl jasně: „Co vezmete do ruky, to drží, všechno funguje tak, jak má,“ tvrdí Rogl.

Kolos zaparkoval přímo naproti vchodu do Měšťanské besedy, odkud vysílá online studio slavností. 

Na náměstí je Spitfire, v sadech Sherman

Rogl se zálibě v americké vojenské technice a zbraních spolu s dalšími členy klubu věnuje přes 15 let, ročně se účastní kolem patnácti akcí a jsou zvyklí jezdit ve dne v noci. Problém jim nedělalo proto ani to, že dnešní noc strávili v zaparkovaných autech. To proto, aby je měli stále na očích.

Kvůli pandemii byli nuceni dovézt do Plzně jen omezený počet techniky, a to osmnáct. Vybrali zajímavé a atraktivní kousky. Návštěvníky lákají především na kompletně vybaveného Shermana, který je nejhezčí a nejcennějším kusem v jejich sbírce a především jediný pojízdný v Česku. 

Do sadového okruhu postupně do půlnoci najížděly další stroje, které byly zaparkované v DEPO2015. Na obdiv je například tahač Diamond T981, vyprošťovací jeřáb Ward LaFrance 1000, obrněné průzkumné vozidlo Halftrack M16 a M3, šest jeepů, nákladní automobil Dodge WC52 a velitelský vůz Dodge WC 56 a motocykl Harley-Davidson. K vidění budou až do neděle. 

Úderem osmé hodiny večer pomyslně přistálo na plzeňském náměstí Republiky i letadlo Supermarine Spitfire. Jedná se o přesnou maketu slavného letadla v měřítku 1:1. Maketa má rozpětí 11,25 metru a délku 9,65 metru.

Slavnosti svobody začaly v Plzni ve čtvrtek odpoledne poděkováním veteránům druhé světové války. Hlavní vzpomínková akce se odehrála u památníku Díky, Ameriko! na Americké třídě. Akce se kvůli koronavirovým opatřením účastnilo minimum lidí.

Stejně jako v loňském roce jsou i letošní oslavy především virtuální. Studio vysílá z Měšťanské besedy a sledovat ho je možné například na webu slavnostisvobody.cz nebo facebooku Plzeň.eu i na YouTube. Studio přináší dokumenty, reportáže i přímé přenosy z pietních aktů. 

V rámci oslav se v neděli od 14 hodin nad Plzní odehraje letecká přehlídka. K historickým letounům se připojí Armáda České republiky třeba přeletem stíhaček JAS 39 Gripen. Součástí oslav je výstava Svoboda nebyla zadarmo ve Smetanových sadech. 

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

V Plzni bouralo policejní auto, skončilo na střeše. Posádka je v nemocnici

19. června 2024  17:07

Policejní auto havarovalo ve středu ve Folmavské ulici v Plzni, kde se střetlo s jiným vozem. V...

Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce, ten posílí i útočníci Náprstek a Mihálik

19. června 2024  10:20,  aktualizováno  14:38

Záložník Adam Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce Králové. S východočeským celkem podepsal...

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

19. června 2024  10:15,  aktualizováno  10:41

Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...