Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Online Slavnosti svobody zpestří přelet letounů nad Plzní a také autokino

  13:53
Plzeň se od čtvrtka opět vrátí do květnových dní roku 1945, kdy ji osvobodila americká armáda. Přestože letošní Slavnosti svobody značně omezila koronavirová opatření a základem bude opět online studio, program oslav 76. výročí konce 2. světové války má co nabídnout. Lákadlem bude vojenská technika vystavená v sadovém okruhu, letošní novinkou je autokino v DEPO2015.

Základem letošních Slavnostní svobody bude stejně jako loni online studio v Měšťanské besedě. Vysílat začne ve čtvrtek v 17 hodin. 

Jen o pár minut později zahájí slavnosti pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! Položení věnců se tentokrát uskuteční bez účasti veteránů. 

Historická bojová technika se ale v ulicích objeví. Bude vystavena od pátečního rána až do neděle v sadovém okruhu v centru města.

Příznivci amerických vojenských aut z období druhé světové války přijeli do Plané na Tachovsku uctít památku padlých vojáků. (5. 5. 2021)

Největším lákadlem bude tank M4 Sherman, k vidění budou i džípy, nákladní a obrněná vozidla a další. U Západočeského muzea zaparkují stroje československé obrněné brigády. 

Online studio bude každý den vysílat od 17 do 20 hodin. Výjimka nastane v neděli 9. května, kdy začne už v 11 hodin dopoledne. A to v čase, kdy obvykle městem projížděl Convoy of Liberty

Oslavy vyvrcholí v neděli ve 14 hodin, kdy nad Plzní zaburácí vojenská letadla. Přelety budou živě přenášet kamery do studia.  

„Nechtěli jsme se smířit s tím, že lidem nabídneme pouze online program. Jsem tak moc rád, že se nám podařilo na neděli připravit atraktivní leteckou podívanou, kdy přelety budou provedeny tak, aby je bylo možné vidět kdekoliv v Plzni,“ zve primátor Plzně Martin Baxa

„Piloti klubu Classic Trainers z letiště Líně předvedou letoun Lockheed Electra 10A, který za války sloužil kanadskému vojenskému letectvu a také Harvard Mk.IIA, protože právě na tomto typu letadla byly vycvičeny tisíce spojeneckých letců a mezi nimi stovky Čechoslováků,“ přiblížila Jana Komišová z plzeňského magistrátu. 

Novinkou je, že nad Plzní proletí i legenda letecké historie, těžký transportní stroj C–130 Hercules.

K historickým letounům se připojí také Armáda České republiky, a to konkrétně přelety stíhacích letounů JAS 39 Gripen, letounů CASA C-295 nebo L-159 ALCA i záchranářským vrtulníkem W 3A-Sokol. 

Kamery online studia nahlédnou také do prostoru letiště v Líních a do kempu klubu vojenské historie 276th Sqnd., který představí výstroj a výzbroj RAF.

Zajímavostí také je, že v centru města bude k vidění přesná maketa slavného letadla Supermarine Spitfire v měřítku 1:1. Maketa má rozpětí 11,25 metru a délku 9,65 metru. Je vyrobená ze sklolaminátu a doplněná maximálním počtem charakteristických detailů včetně ovládacích prvků.

Po celé čtyři dny bude online studio nabízet řadu hudebních vstupů, živě se spojí s belgickými a americkými veterány, chybět nebudou reportáže z pokládání květin u pomníků nejen v Plzni, ukázky z činnosti klubů vojenské historie a videovzpomínky na Konvoje svobody.

Na minulé slavnosti zavzpomíná například zpěvák Ondřej Havelka, režisér Václav Marhoul se vrátí k natáčení filmu Tobruk a historik Karel Foud bude vyprávět o osvobozování západních Čech.

V rámci oslav je pro zájemce připravena i nová stezka nazvaná Cesta ke svobodě. Trasu dlouhou zhruba deset kilometrů doplňují stanoviště s informačními panely. Start a cíl je na nádvoří Plzeňského Prazdroje. 

Výběr z programu

Čtvrtek 6. května

  • Online studio: živý přenos vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko!, živé spojení s americkými a belgickými veterány

Pátek 7. května

  • ukázka makety letounu RAF Spitfire 1:1

Neděle 9. května

Také letos je na velkoformátových panelech ve Smetanových sadech instalována výstava. Tentokrát je zaměřena na bojové i nebojové ztráty amerických pozemních sil v jihozápadních Čechách.

Expozice vychází z knihy Ivana Rollingera a Karla a Davida Foudových Svoboda nebyla zadarmo

Novinkou v programu je autokino v DEPO2015, které promítá za dodržení protiepidemickcýh opatření. 

Paměť národa láká do Návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje na výstavu Osvobození bez svobody. Návštěvníky provede obdobím od osvobození Plzně po pád komunistického režimu. 

On-line přenos bude možné sledovat na facebooku Slavnosti svobody, Plzeň.eu, Plzen.2015 a na YouTube. Přenos město bude sdílet i na webu slavnostisvobody.cz, kde je také podrobný program. 

Slavnosti svobody zahájili váleční veteráni (3. 5. 2019)

3. května 2019

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Než soudci rozhodli o parkovacích místech, sporný dům v Plzni zkolaudovali

24. června 2024

Premium Koncem dubna soudci Nejvyššího soudu v Brně rozhodli, že úředníci plzeňského magistrátu budou muset...

Plzeň získala útočníka Bella natrvalo, zkouší i odchovance PSG

24. června 2024  13:56

Do Viktorie Plzeň přestoupil nigerijský fotbalista James Bello. Devatenáctiletý útočník už na jaře...

Opilý mladík vyhrožoval nožem policistům, zpacifikoval ho příbuzný

24. června 2024  8:49

Policisté vyjížděli o víkendu do Stříbra na Tachovsku, kde jejich kolegům vyhrožoval muž nožem. Než...

Byl bych blbec, kdybych si myslel, že v Plzni není konkurence, hlásí Vašulín

23. června 2024  17:37

V zápise má uvedené čtyři trefy, sám se ale hlásil k hattricku. „Ten první gól prý byl vlastní. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...