Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je to vražda dětské duše, říká psycholožka o sexuálním zneužívání

  9:23
Podle plzeňské psycholožky Martiny Rezkové zneužívaných dětí přibývá. Asi každé páté dítě se setkává s nějakým traumatem, ať už sexuálním nebo jiným. „Pokud kněží neoznámili zneužívání, je to velká chyba. Čím déle je dítě sexuálně zneužíváno, tím delší je potom terapie,“ reaguje psycholožka na nedávné výpovědi obětí sexuálního zneužívání kněžími.

Podle dětské psycholožky Martiny Rezkové zneužívaných dětí přibývá. Asi každé páté dítě se setká s nějakým traumatem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Některé oběti sexuálního zneužívání kněžími zveřejnily v uplynulých týdnech své traumatické zážitky. Plzeňská dětská psycholožka Martina Rezková upozornila, že církevní představitelé by s ohledem na své postavení měli mít také velkou zodpovědnost.

A pokud případy neoznámili, je to velká chyba, protože čím déle je dítě sexuálně zneužíváno, tím delší je potom terapie. V mnoha případech si ale dítě nese následky do konce života.

Projevem je například nedůvěra vůči ostatním, na jejímž konci může být i to, že si už nikdy nenajde partnera. Kvůli zneužívání může podle Rezkové ale dojít i k posunu morálních hodnot a častým výsledkem je i promiskuita.

„Musíme mít na paměti, že děti třeba od tří do šesti let jsou roztomilé, rády se mazlí, jsou tedy snadnou obětí pro sexuální zneužívání. Pachatel je často ze širší rodiny, jedná se například o dědečka,“ upozornila psycholožka.

Přibývá dětí, které jsou sexuálně zneužívané?
Zneužívaných dětí přibývá, i ve své praxi to vnímám. Počítám sem sexuálně, ale i jinak zneužívané děti. Dnes je aktuální například zneužívání pomocí sociálních sítí, kdy například pachatel pod jinou identitou vyláká dítě ven a zneužije ho.

Existuje statistika, kolik dětí je zneužívaných?
Z mezinárodních analýz vyplývá, že asi každé páté dítě se setkává s nějakým traumatem, ať už sexuálním nebo jiným. To je varující.

Z některých výpovědí o sexuálním zneužívání kněžími se po ataku agresora objevuje v různých obměnách podobná výpověď – vůbec nevím, co se se mnou dělo, nemohl nebo nemohla jsem se bránit. Někdo namítá, proč dítě neuteklo, proč nedostal kněz facku?
Takto to u dětí nefunguje. Dítě vzhlíží k autoritě, ke které má důvěru, má k ní citovou vazbu, ať už je to farář, vychovatel, učitel nebo někdo z rodiny. Když dojde k sexuálnímu obtěžování, které kněz dítěti vysvětluje třeba službou Bohu, pro dítě je to šok. Neví, co se děje. Zvlášť jde-li o malé děti. Napadení mají hlavně pocit bezmoci. Když se děti vrátí do rodiny, neví, co mají dělat. Jsou v jakési bublině a neví, jestli jim někdo uvěří, jestli nebudou potrestané. Dítě je s tou tíhou samo. Proto se o sexuálním zneužívání u dětí mluví jako o jizvě na duši nebo vraždě duše, děti si to nesou celý život.

Setkávám se s reakcí, proč dítě věc neřekne doma, proč se nechá zneužívat léta?
Protože neví, že je něco špatně, neví, co je to sex, vzrušení. Děti jsou v šoku, cítí se špatně. Já bych proto chtěla apelovat na rodiče, na dospělé, aby si všímali chování dítěte, které problém nevyjádří řečí, ale jinak. Děti, které tu mám v péči, se najednou začaly chovat jinak. Třeba čtyřleté dítě si začne osahávat genitálie, chce najednou dávat pusinku jazýčkem. Děti mohou začít být odtažité, mohou mít psychosomatické problémy jako dlouhodobé bolesti hlavy, bříška, mohou se začít počůrávat nebo pokakávat. Mohou být agresivní, kopat do věcí, do lidí, rozbíjet hračky. Navíc dítě se snáze svěří kamarádovi. Rodiče za mnou někdy přijdou, že slyšeli výpověď kamarádky jejich dítěte a končí to i tak, že jdou za jejími rodiči nebo alarmující věc nahlásí ve škole.

Chlapec po letech například vypověděl, že když zneužívání knězem ve věku 12 let začalo, bylo mu chování kněze příjemné a on se styděl za to, že je mu to příjemné.
V dítěti se to mele. Ví, že se to nedělá nebo doma to není takto nastavené, najednou je mu to příjemné, přitom je to něco neobvyklého. On tomu mentálně nerozumí, ale zažívá pocity studu, bezmoci.

Když sleduji případy zneužívání v církevních kruzích, říkám si, že každý, kdo o nějakém případu ví, by ho měl nahlásit na policii.
Je to tak.

Dochází k sexuálnímu zneužívání dětí hlavně v rodině?
Je to převážně někdo ze širší rodiny, jako třeba dědeček. Holčička nebo chlapeček jedou na víkend k dědečkovi. A zase jsme u důvěry. Dědečkovi věří rodiče, babička, věří mu dítě a stává se to například večer, když jdou číst pohádku a dědeček dítě hladí. I v tomto případě apeluji na rodiče, aby dětem věnovali pozornost, a když o někom třeba řeknou, že měl hezké trenýrky, mohli by si říci, jak to může dítě vědět?

Je vůbec dost psychologů, kteří by dětem pomohli?
Dost jich není. Obtížné u těchto traumat je, že čím déle to člověk v sobě drží nebo čím déle zneužívání trvá, tím je delší i psychoterapeutická péče. Nejlepší je zachytit zneužívání co nejdříve. Psychoterapeut se pak formou hry, která je pro dítě přirozená, snaží problém pojmenovat. Snaží se, aby se dítě otevřelo, problém ventilovalo a tím ho začne zpracovávat, což je základ.

Když se k vám rodiče objednají, jak dlouho čekají?
Třeba tři měsíce, což je obvyklé i u kolegů. My jsme opravdu zavalení. Já sama pracuji od rána do večera, snažím se nepracovat v sobotu v neděli, ale někdy to nejde.

Je dobře, že se o případech sexuálního zneužívání dětí mluví?
Určitě. Může to napomoci tomu, že další lidé dostanou odvahu o věci mluvit a zbavit se tak traumat. O nebezpečí zneužívání by měly vhodnou formou s rodiči a dětmi mluvit už učitelky ve školce, protože malé děti jsou nejsnadněji zneužitelné. Měly by si také všímat podezřelých změn v chování dětí.

  • Nejčtenější

Škola u Plzně zavedla nebinární toalety. Respektujeme děti, vysvětluje ředitelka

5. června 2024

Premium Gymnázium a Střední odborná škola Plasy na Plzeňsku zavedly ve škole nebinární toalety, což...

Česko je rukojmím USA, hlásá plzeňský zastupitel v Rusku a touží potkat Putina

7. června 2024  17:07

Zastupitel městského obvodu Plzeň 1 za SPD Jakub Zieba dal opět vědět o své silné náklonnosti k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Soud potrestal nacistickou vlajku v Konvoji svobody, vydal trestní příkaz

5. června 2024  10:10

Plzeňský okresní soud na začátku týdne rozhodl o uznání viny pro dvojici, která při letošních...

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Plzni vyhořel byt, jeden člověk vypadl z okna a tři se nadýchali kouře

9. června 2024  14:09

V Plzni poblíž hlavního vlakového nádraží vyhořel byt ve třetím nadzemním podlaží. Jeden člověk...

Škola, kde řešili šikanu, je stále bez nového ředitele. Kandidáti nepřesvědčili

12. června 2024  14:22

Téměř tři měsíce uběhly od odvolání ředitelky Základní školy Blovice na Plzeňsku kvůli šikaně. Ve...

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

12. června 2024  9:31

Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu...

Ženu soudí za rdoušení staříka kvůli pár tisícovkám, hrozí jí až 20 let vězení

11. června 2024  14:26

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestapadesátileté ženy, která podle obžaloby rdousila...

Předjížděný vůz odbočil, po střetu skončilo jedno z aut převrácené v příkopu

11. června 2024  12:14

V hlubokém příkopu převrácený na střechu skončil ráno seat, který se v Nýrsku na Klatovsku při...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...