Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nemocnice v Plzeňském kraji jsou plné, pacienty s covidem převážejí jinam

  14:03aktualizováno  18. února 9:21
Epidemie koronaviru v Plzeňském kraji nabrala na síle, a to zřejmě i kvůli masivnímu šíření britské mutace. Kapacity nemocnic jsou naplněné. Všechny nové pacienty s covidem zdravotníci převážejí do zařízení v jiných krajích, zejména do pražského Motola. V první polovině týdne se uvažovalo o uzavření okresu Tachov.
Péče o pacienty na JIP plicní kliniky ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Péče o pacienty na JIP plicní kliniky ve Fakultní nemocnici Plzeň. | foto: MAFRA

„Nemocnice v našem kraji už nemají kapacitu přijímat další covid pozitivní nemocné. Všichni noví pacienti jsou převáženi do jiných nemocnic v republice, primárně do nemocnice Motol. V této souvislosti nemocnice omezují další běžnou péči. Zdravotnictví v našem kraji už nedokáže všem nemocným poskytnout adekvátní péči. Podíl britské mutace u nově pozitivních pacientů je téměř 80 procent,“ řekla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. 

Ve středu v podvečer mimořádně zasedaly krizové štáby kraje a města Plzně.

Po jednání hejtmanka uvedla, že na plicní klinice Fakultní nemocnice v Plzni přibylo dalších patnáct lůžek a o deset lůžek navýšili kapacitu v Mulačově nemocnici. Polovina z nich se ale zaplnila už během středy.

Za pondělí podle ní v kraji přibylo 1 135 covid pozitivních pacientů, což je nejvíce ze všech krajů v republice.

„Od soboty zemřelo 49 covid pozitivních pacientů. Ráda bych všechny touto cestou požádala o dodržování těch nejzákladnějších pravidel. Je to opravdu jen na každém z nás,“ doplňuje.

Vážnost situace potvrzuje i přednosta Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Plzni Jan Beneš.

„Stran péče čistě o covid pacienty jsme skutečně nyní na hraně a potřebujeme pomáhat hlavně svým nemocnicím – aktuálně jsou přetížené nemocnice ve Stodu i Sušici. Každopádně situace je strašně dynamická a jistě může dojít k situaci, kdy prostě bude potřeba pacienta převzít, toto se nikdy nedá úplně vyloučit. Ale výpomoc s přebíráním běžných pacientů standardní covid péče si momentálně skutečně paušálně dovolit nemůžeme,“ sděluje.

Blatný nevyloučil uzavření dalších okresů, čísla jsou nejhorší za měsíc

Podle středečního vyjádření primátora města Plzně Martina Baxy se objevily informace, že vláda zvažuje uzavření některých okresů Plzeňského kraje, konkrétně mělo jít o okres Plzeň-město. Tato informace se však do středečního večera nepotvrdila.

Zaznívaly také neoficiální spekulace o zvažované uzávěře okresů Domažlice a Tachov. Hejtmanka Ilona Mauritzová ale o uzavírání konkrétních regionů nemá bližší informace.

„Bohužel se naplnil scénář, na který jsem upozorňovala od čtvrtka minulého týdne při debatách o nouzovém stavu. To je tím důvodem, proč jsme se jako kraj k jeho ustavení přihlásili. Ministerstvo zdravotnictví nyní zvažuje uzavření nejvíce zasažených okresů v našem kraji. Nejzazším rozhodnutím by mohlo být uzavření celého kraje. Mrzí mě, že se sama dozvídám tyto informace z tiskové konference ministra zdravotnictví,“ uvedla během středy hejtmanka.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se skutečně uvažovalo o uzavření Tachovska, ve spolupráci s hlavní hygieničkou se však situace vyřešila jinak.

Po podvečerním jednání krizového štábu hejtmanka sdělila, že se zatím žádný okres v kraji zavírat nebude. „Aby se ale situace udržela, je nutné, aby lidé důsledně dodržovali základní protiepidemická opatření, bude se více testovat, začne se i s dezinfekcí některých prostor,“ řekla Mauritzová.

Primátor města Plzně vyzývá, aby lidé dodržovali protiepidemická opatření: „Pojďme, prosím, dbát na důsledné nošení roušek a respirátorů, dodržování rozestupů, dezinfekci rukou. Omezme počty kontaktů, vydržme více o samotě, jen skutečně s nejužší rodinou. Pomůžeme tím zdravotníkům, ale především všem nemocným, kteří nyní potřebují jejich péči a místa v nemocnicích.“

Problémy jsou také v krajských nemocnicích

V nemocnicích v Plzeňském kraji je nyní nejvíc lidí s covidem od začátku epidemie před necelým rokem. Přibývá také nemocných, kteří potřebují akutní péči nebo umělou plicní ventilaci. Lůžkové kapacity nemocnic jsou přitom hodně zaplněné a není už mnoho prostoru pro zvyšování počtu lůžek, především co se týká intenzivních lůžek.

Podle ČTK bylo v úterý ve Fakultní nemocnici Plzeň hospitalizováno nejvíce covid pozitivních pacientů v celém pandemickém období - celkem 223. „Z toho na covid JIP leží 60 nemocných a na umělou plicní ventilaci je napojeno 26 lidí,“ řekla ČTK mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Gabriela Levorová.

Průměrná doba hospitalizace na covidové JIP je deset dnů. Dosud nejvyšší počet pacientů s koronavirem byl ve fakultní nemocnici loni při vrcholu podzimní vlny, kdy 2. listopadu leželo v nemocnici 222 pacientů s covidem. Na covid JIP jich tehdy bylo 39 a 18 bylo napojeno na umělou plicní ventilaci, uvedla mluvčí.

Také krajem zřizované nemocnice ve Stodu, Rokycanech, Domažlicích a Klatovech mají nyní nejvíce covidových pacientů od začátku epidemie a rychle přibývají další, řekl mluvčí Zdravotnického holdingu Jiří Kokoška.

V úterý v těchto nemocnicích zdravotníci pečovali celkem o 173 pacientů s koronavirem, z toho 20 bylo na JIP nebo na ARO. Dosud nejvyšší počet byl 3. listopadu 170 nemocných, z toho 15 na JIP nebo ARO. Přibývá navíc i lidí s covidem středního a nižšího věku, narozených v 70., 80. i 90. letech, a to i s těžkým průběhem nemoci, uvedl mluvčí.

Nejhorší situace byla v úterý v okrese Tachov, který sousedí s Chebskem, což je nejvíce zasažený okres v republice.

V okrese Tachov je míra nemocnosti za posledních sedm dní 953 covid pozitivních na 100 tisíc obyvatel. To je dokonce víc než v okrese Cheb, kde je to 912.

Místostarosta Tachova Josef Horáček si to vysvětluje tím, že se na Tachovsko šíří nakažlivější takzvaná britská mutace koronaviru. „Navíc hodně lidí na Chebsko od nás dojíždí za prací, takže i takto dochází k přenosu,“ sdělil.

Druhým nejzasaženějším okresem jsou v kraji Rokycany s mírou zasažení 766 covid pozitivních za sedm dní na 100 tisíc obyvatel.

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Bytovky si o solární panely přímo říkají, tvrdí vědec z univerzity

22. června 2024  8:52

Tomáš Čechura bydlí v Plzni-Bolevci v panelovém domě. Jeho střecha je využitá na sto procent. Je...

Stopeři z české ligy na Euru? I to je motivace, říká plzeňský Jemelka

22. června 2024  8:51

I kvůli zdravotním problémům naskočil fotbalista Václav Jemelka v uplynulém ročníku jen do...

Mládežnický reprezentant Kabongo míří do Plzně, řeší se přestup z Lommelu

21. června 2024  17:26

Do přípravy fotbalové Plzně se zapojil český reprezentant do 21 let Christophe Kabongo. Viktoria...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...