Muzikál Billy Elliot od Eltona Johna uvádí jako první plzeňské divadlo

  8:15aktualizováno  8:15
Muzikál slavného zpěváka a skladatele Eltona Johna s názvem Billy Elliot se poprvé představí v České republice, a to v Novém divadle v Plzni. Diváci ve světově proslulém představení uvidí také herečku Ivanu Chýlkovou, pro kterou je muzikál srdeční záležitostí.

Muzikál Eltona Johna s názvem Billy Elliot patří v současnosti k nejznámějším a nejúspěšnějším dílům svého druhu na světě. Jevištím v České republice se ale tento kus zatím vyhýbal. To se změní v sobotu večer, kdy se v Novém divadle v Plzni odehraje česká premiéra tohoto hitu.

V titulní roli jedenáctiletého chlapce z chudé anglické rodiny, který se rozhodne splnit si svůj taneční sen, alternují Šimon Fikar a Miloslav Frýdl. Oba museli absolvovat nesmírně náročnou několikaměsíční taneční přípravu.

„Někdy to bylo hodně náročné, protože je tam step, moderní tanec i klasický balet. Kromě toho nás čekalo samotné zkoušení, kdy jsme museli zvládnout choreografii, zpěv a herectví,“ svěřil se Šimon Fikar.

On i jeho kolega jsou ale z účinkování v jedinečném představení nadšení. Zvláště, když se do konkurzu na ústřední úlohu přihlásily desítky chlapců. „Když jsem se dozvěděl, že mě vzali, měl jsem obrovskou radost, která snad ani nejde popsat. Když zjistíte, že jste dostal roli v jednom z nejúspěšnějších a nejkrásnějších muzikálů na světě, který navíc získal spoustu ocenění, je to něco neskutečného,“ pochvaluje si Miloslav Frýdl.

Muzikál Billy Elliot v Plzni

Ten účinkuje v muzikálech už od sedmi let. „Nejprve jsem byl v Praze, kde jsem hrál třeba ve Sněhové královně nebo Přízraku Londýna. Momentálně jsem asi už třetím rokem v Plzni. Tady mě mohli diváci vidět například v muzikálech Do naha! Nebo Bonnie a Clyde,“ dodává.

Pro druhého plzeňského Billyho jde sice o muzikálovou premiéru, neznamená to, že by ale neměl zkušenosti z náročných pěveckých a hereckých rolí. „Asi třetím nebo čtvrtým rokem se věnuji dabingu. Třeba ve filmu Coco jsem namluvil a nazpíval roli Miguela, v Hledá se Dori jsem pak daboval Nema,“ sděluje.

Diváci v představení uvidí také známou herečku Ivanu Chýlkovou. Pro ni je tento muzikál vyloženě srdeční záležitost.

„V Londýně jsem ho viděla asi pětkrát. A vždycky jsem byla u vytržení. Patří k mým největším divadelním zážitkům. V životě jsem viděla tři představení, při nichž jsem měla pocit, že jsem vystřelená do vesmíru - Smočkův Burke, Mcdonaghův Osiřelý západ v Činoherním klubu a právě Billy. Když jsem ho viděla, přišlo mi, jako bych se dotkla nebe. Když jsem na tomto muzikálu byla poprvé a odcházela jsem z něj nadšená, říkala jsem si, že se možná nacházím v nějakém zvláštním rozpoložení. Tak jsem na něj šla podruhé a lítala jsem znovu. Anglicky sice neumím ani slovo, nicméně tady jsem rozuměla všemu. To, co šlo z jeviště, bylo neuvěřitelně silné,“ konstatuje Ivana Chýlková.

Chýlková: Billy Elliot je opravdu skvělý kus

Billy Elliot je podle ní skvělý po všech stránkách. „Je to opravdu skvělý kus. Nejen muzikou, která je samozřejmě skvělá, ale i libretem. Třeba i málokterá činohra je tak výborně napsaná,“ dodává.

Přesto nějakou dobu zvažovala, zda roli v Plzni přijme. „Musím přiznat, že ani jednou, když jsem muzikál v Londýně viděla, jsem si neřekla, že bych v něm chtěla hrát. Mně stačilo jenom se dívat. Nepatřím k herečkám, které mají vysněné role, takže ani tato pro mě takovou nebyla. Když mě Lumír Olšovský oslovil, nejprve jsem si říkala, že to vůbec není reálné především kvůli časově náročnému dojíždění. Nakonec jsem ale roli vzala a jsem moc ráda,“ podotýká herečka.

Získat licenci pro toto slavné dílo nebylo nic jednoduchého. „Agentura, která měla věc na starost, prověřovala všechno velice důkladně. Museli jsme doložit, které inscenace jsme v Divadle J. K. Tyla už vytvořili, jaké na ně byly odborné i divácké ohlasy, nebo kdo bude muzikál inscenovat. Posléze jsme museli poslat ke schválení český překlad muzikálu, návrhy scény a kostýmů, obsazení a řadu dalších věcí včetně nahrávek všech představitelů,“ uvedl dramaturg Pavel Bár.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Vězni vysáli z účtu trestance peníze, s podvodem jim pomáhal vychovatel

Okresní soud v Plzni začal řešit případ podvodu, který se měl odehrát za zdmi...

Plzeňský okresní soud uložil nepodmíněné tresty dvěma trestancům, kteří jinému vězni vysáli podvodem z konta 14 tisíc...

Mezi skvosty s vůní benzínu je Imperial Le Baron gabonského diktátora

V plzeňském DEPO2015 zaparkovaly Skvosty s vůní benzínu. Návštěvníci výstavy...

Na tři dny se vrátila do bývalého autobusového depa v Plzni auta. V halách jsou k vidění historické unikáty i...

Najatí řidiči chtěli pašerákům ukrást tabák, prozradil je nejspíš lokátor

Pašeráci ukryli do kamionu lokalizační zařízení a sledovali, kde se zásilka s...

Policisté zadrželi u Plzně dva cizince, kteří přes Českou republiku převáželi nelegální tabák. Upozornil na ně anonym,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz