Zničené obrubníky i dlažba. Náklaďáky na objížďce drtily nové chodníky

  12:18aktualizováno  12:18
Neobvyklou dohru má těžká dopravní nehoda, která se před týdnem stala na silnici mezi Přešticemi a Horní Lukavicí na Plzeňsku. Policie pátrá po řidičích, kteří na objízdné trase poničili nově vybudované chodníky a obrubníky v Dolní Lukavici.

Kvůli dopravní nehodě byla minulý čtvrtek asi od pěti hodin ráno uzavřená silnice první třídy z Plzně na Přeštice. Motoristé úsek objížděli přes Dolní Lukavici, kde loni rekonstruovali vozovku a chodníky.

Jenže některá nákladní vozidla a kamiony podle všeho jezdily na úzké komunikaci i po nových chodnících. 

„Na úzké komunikaci se velká vozidla nemohla vyhnout. U křižovatky na Dnešice máme vytrženo deset žulových obrubníků, dva jsou poškozené a budou se muset kompletně vyměnit, dlažební kostky jsou vytlačené z chodníku. Zřejmě nákladní auto nebo auta jela část trasy ve směru na Přeštice koly po chodníku, v zámkové dlažbě jsou vytlačené koleje široké půl metru,“ popsal starosta Dolní Lukavice Vítězslav Opálko některé škody.

Obává se, že je bude muset obec platit ze svého. Jak velká vznikla škoda, bude jasné až po provedení oprav.

Starosta se obrátil na policii, aby se pokusila vypátrat vozidla a jejich řidiče, kteří poškodili obecní majetek.

„V pátek jsme přijali oznámení na neznámého pachatele, věc šetříme,“ potvrdila mluvčí policie Plzeň-venkov Ivana Jelínková.

Opálko se domnívá, že když policie například kvůli nehodě uzavírá silnici a posílá auta na objízdné trasy, měla by zohledňovat šířku vozovky na objížďce.

Fotogalerie

„Když přes nás jedou kamiony oběma směry, nevyhnou se, protože je tu silnice úzká, což je teď vidět. Kdyby auta od Přeštic jela přes nás a směr od Plzně na Přeštice posílali na Dnešice, nemuseli jsme mít škody. Chci vyvolat jednání mezirezortní komise, aby byla pro každý směr jiná objízdná trasa, když to situace při uzavírání silnice dovolí,“ řekl starosta Opálko.

Šéf odboru dopravy krajského úřadu Dušan Pakandl potvrdil, že se starostou situaci už probíral. Dospěli k závěru, že je to běžná škoda, která vznikla v důsledku provozu a způsobil ji nějaký účastník.

„Pan starosta šel na policii a ta by měla prověřit a zjistit, kdo škodu způsobil. My na základě podnětu z Dolní Lukavice chceme obecně jednat s dopravní policií, zda je možné v případě náhlého uzavření komunikace řešit odklon vozidel do více směrů, aby se doprava rozmělnila. Tímto opatřením by se dalo minimalizovat riziko škod na komunikacích. Něco takového ale řešíme vůbec poprvé,“ připustil Pakandl.

Současně podotkl, že krátkodobá objízdná trasa kvůli nehodě nemůže být jednosměrná a stále hrozí složité manévrování kamionu, který se bude míjet s nákladním autem jedoucím opačným směrem, protože na silnici vjelo jinde.

Ale riziko obtížného vyhýbání a vyjíždění vozidel mimo komunikaci by se tím výrazně snížilo, než když se auta odklání na stejnou trasu obousměrně.

Krajská policejní mluvčí Pavla Burešová uvedla, že policisté na místě nehody vždy konzultují objízdné trasy s integrovaným operačním střediskem.

Při pátrání mohou pomoci záběry z palubních kamer

„Při jejich stanovování vždy zohledňují konkrétní situaci, tedy závažnost nehody, jak dlouho budou trvat záchranné, vyprošťovací a odklízecí práce,“ popsala Burešová.

Z dostupných informací vyplývá, že před týdnem u Přeštic havarovala dodávka s přívěsem naloženým auty.

„Dodávka zůstala stát na kolech, ale podvalník i s převáženými auty se přetočil koly vzhůru a zůstal stát napříč silnicí. Po dobu odstraňování následků byla silnice neprůjezdná, při nehodě se nikdo nezranil,“ popsal tehdy zásah mluvčí hasičů Petr Poncar.

Při pátrání po vinících, kteří poškodí obecní majetek, často ve městech pomáhají kamerové systémy. V malých obcích je to složitější. V obdobných případech jako je ten z Dolní Lukavice mohou policistům pomoci záběry z palubních kamer vozidel.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Hlavně kvůli řidičům, kteří na chodníky vjíždí, jsou zničené i ty pražské:

Autor:

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Další z rubriky

Změří teplotu i nebezpečné látky, vědci z Plzně vyvinuli čidla na drony

Vědci z Plzně vymysleli speciální senzory umístěné na dronech. Bezpilotní...

Hasičům by v budoucnu mohly při požárech pomáhat drony se speciálními senzory. Bezpilotní letadlo je shodí do špatně...

Chybí peníze, hrozí omezení služeb pro postižené i matky s dětmi v tísni

Nové bydlení pro mentálně postižené v Pelhřimově.

Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku se ocitl v ohrožení. Chybí mu minimálně šest zaměstnanců, kteří se postarají o lidi...

V cele věznice na Borech seděl budoucí prezident Havel i kardinál Duka

Spolu s americkou velvyslankyní Shirley Temple-Blackovou položil v roce 1990...

V listopadu si připomeneme pád komunistického režimu, který zavíral své kritiky do vězení. Nejznámějším politickým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz