Zachránili tři mladé lidi z hořícího auta. Jsou gentlemani silnic

  7:02aktualizováno  7:02
Čtyři zachránci, kteří v lednu u Chlumčan pomohli třem zraněným z hořícího havarovaného auta, obdrželi ve čtvrtek ocenění Gentleman silnic.

Ocenění Gentleman silnic za záchranu lidí z hořícího auta dostali zleva Tomáš Kučera, Pavel Janovec, Jaroslav Krs a Ludvík Idlbek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Už zdálky viděl Ludvík Idlbek plameny. Když se po hlavní komunikaci z Plzně do Přeštic blížil k čerpací stanici u Chlumčan, nedaleko benzinky spatřil hořící auto zabořené do stromu. Rychle dupl na brzdy a běžel k nehodě. Z vozidla společně s dalšími lidmi, kteří také u místa zastavili, vytahoval zraněné. 

Událost se stala 25. ledna asi hodinu před půlnocí. Idlbek bleskově volal záchranku. Po celou dobu zůstal s operátorkou v telefonickém kontaktu. „V danou chvíli jsem přesně věděl, co mám dělat. Jsou okamžiky, kdy vám to blikne hlavou a vy neváháte,“ řekl muž z Nýrska. Obrovskou výhodou také bylo, že absolvoval kurzy první pomoci. Strach vůbec neprožíval. „Když v sobě máte tolik adrenalinu, ani vás nenapadne se bát,“ doplnil.

Auto shořelo asi za šest minut

Na místě spolupracoval s Terezou Kličkovou, Pavlem Janovcem a Jaroslavem Krsem, kteří rovněž u neštěstí zasahovali. „Snažili jsme se osoby z vozu vyprostit. Nejdříve jsem z předního sedadla vzal mladou dívku. Za dalšími dvěma lidmi jsem dozadu musel vlézt, protože byli zaklínění. Pak jsem je předával jinému pánovi, který je odtáhl do bezpečí,“ popisoval Krs. Chladnou hlavu dokázal ve vypjatých chvílích zachovat řidič z Příchovic u Přeštic rovněž díky tomu, že šestnáct let sloužil u policie. Skvěle mu asistoval už zmíněný Janovec. „Snažili jsme mladé lidi co nejrychleji dostat ven. Vpředu už šlehaly plameny. Každá vteřina byla drahá. Vždyť auto shořelo asi za šest minut,“ podotkl Janovec.

Okolo neštěstí projížděla též parta sportovců, jež se zrovna vracela z tréninku. Mezi nimi i Tomáš Kučera, který spěchal k hořící Škodě Fabii, jež mohla kdykoli explodovat, se čtyřmi kamarády. „Zraněné jsme přenesli. Bylo dobré, že nás tam bylo tolik,“ sdělil. Ani na moment nezaváhal, zda se k ohnivému nebezpečí přiblížit. „Bylo pro mě přirozené pomoct. Obavy jsem neměl. Ostatně pracuji ve zdravotnictví, takže jsem na kritické situace zvyklý,“ vyprávěl.

Nicméně i na něm se projevil šok. Při nehodě totiž o život přišel jednadvacetiletý muž. Zemřel poté, co automobil narazil do stromu. „Věděl jsem, že už není naživu. Ale slyšel jsem, jak zevnitř volá. Pořád jsem se ohlížel, jestli tam ještě nemám náhodou běžet,“ líčil.

Celý zásah trval asi patnáct minut. Přesnou dobu si však nikdo ze zúčastněných nepamatuje. Pak dorazili profesionálové. „Čas běží tak rychle. Vůbec jsem ho nevnímal,“ uvedl Krs. Dva pacienti utrpěli těžká poranění a záchranáři je odvezli na urgentní příjem plzeňské fakultní nemocnice. Třetí skončil s lehkými následky na úrazové ambulanci.

„V tomto případě bylo jednání řidičů natolik odvážné, že jen díky nim neměla vážná nehoda ještě tragičtější bilanci,“ myslí si vedoucí projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková z České pojišťovny, jež společně se zástupci krajské policie včera pětici šoférů ocenila. Ačkoli je uznání těší, stále v sobě bojují s lítostí, že jednadvacetiletý muž zahynul.

„Projíždím kolem pomníčku každý týden. Je to takový divný pocit. Opravdu mě mrzí, že nešlo zachránit všechny. Útěchou je, že jsme třem mladým lidem pomohli,“ uzavřel Idlbek.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Hutím Pilsen Steel hrozí konkurz, ministr se sejde s ruským velvyslancem

Ilustrační snímek

Ministr průmyslu Karel Havlíček se kvůli plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, které jsou v insolvenčním řízení,...

Na plzeňském Beko Fresh festivalu lidé ochutnali cvrčky, top piva i vína

Cooking show Zdeňka Pohlreicha patřila k tahákům akce Beko Fresh Festival Plzeň...

Tisíce lidí zamířily v sobotu na plzeňský Beko Fresh festival určený pro milovníky jídla a pití, který se koná i v...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Najdete na iDNES.cz