Film o vraždě kupce natáčeli na Šumavě, předlohou byl skutečný příběh

  14:41aktualizováno  14:41
Režisér Filip Sýkora z Klatov se inspiroval kriminálním příběhem ze staré Šumavy a natočil o něm film. Vrací se k vraždě židovského obchodníka, která se stala před 220 lety. „Zaujal mě kontrast lidského utrpení a nádherné přírody,“ prozradil režisér o krátkometrážní prvotině.

Když se jeden dubnový den roku 1799 vypravil židovský obchodník Fantl z Dlouhé Vsi u Annína na svou tradiční obchůzku po šumavských vesnicích, při níž lidem prodával látky, netušil, že jeho život brzy skončí. U vsi Zdíkov jej totiž kdosi přepadl a zabil.

Tuto událost, od níž letos uplynulo 220 let, popsal ve své knize Kriminální příběhy ze staré Šumavy Vladimír Šindelář. Historka se zároveň stala námětem filmu Clamor, který natočil režisér Filip Sýkora z Klatov.

„Už dlouho jsme plánovali natočit něco dobového, ale neměli jsme žádné zkušenosti. Řekli jsme si, že na Šumavě se moc dobových filmů nenatáčí. A když už jsme se rozhodli, tak jsme chtěli, aby to byl nějaký příběh, který se odehrál v místech, kde žijeme. Četl jsem právě knihu Kriminální příběhy ze staré Šumavy a jeden z příběhů mě tam velmi zaujal,“ říká Filip Sýkora.

Ten dosud s filmováním žádné zkušenosti neměl. „Studoval jsem ateliér malby na Ústavu umění a designu, takže umění jsem se věnoval už dříve. Filmu ale ne. Měl jsem ovšem jakési vnitřní nutkání, že potřebuji něco natočit. A tak jsem se do toho pustil,“ konstatuje.

Film Clamor

Dal dohromady tým lidí, kterým se nápad líbil. „Sdíleli se mnou nadšení, což je důležité,“ dodává tvůrce.

Na vzniku filmu se podílela i jeho sestra Bára Sýkorová, která měla na starosti organizaci projektu, nebo kameraman Vojtěch Gibfried.

„Ten měl na svém kontě několik videoklipů. Dostal jsem na něho tip od kamaráda. Tak jsem ho zkusil oslovit. A byla to asi ta nejlepší věc, co jsem mohl udělat. Kromě kamery měl na starosti také zvuk a střih. Jeho práce je na výsledku hodně znát,“ informuje.

Štáb se usídlil zejména na Šumavě. Natáčelo se například na Čeňkově pile v Srní, u řeky Vydry, na hoře Ostrý, v obci Třebícina nebo v lesích u Klatov.

„Většina scén vznikla na Šumavě, protože o tom to pro nás je. Místní krajina je sama o sobě skvělá. Příběh se odehrává hlavně v lesích a také na chalupě, kterou nám zdarma poskytla jedna rodina, jež nám sdělila, že se na výsledný film moc ráda podívá,“ dodává.

Syn zavražděného obchodníka se rozhodne vykonat pomstu

Přestože samotné natáčení bylo idylické, děj oplýval velkou dramatičností a tragičností. Ústřední postavou je syn obchodníka Fantla, který po jeho smrti zůstává zcela sám a rozhodne se vykonat pomstu.

„Velmi mě zaujal kontrast lidského utrpení a nádherné přírody. Na místě, kde jsou třeba krásně rozkvetlé květiny, nějaký člověk umírá. Toto propojení mi přišlo velmi zajímavé a věřím, že zajímavé bude i pro diváky,“ podotýká Sýkora.

Jeho snímek z velké části vychází ze skutečnosti, některé motivy si ale tvůrci přidali. „Příběh je sám o sobě velmi zajímavý, ale na celé filmové zpracování by jen on nevydal. Proto jsme do něj zakomponovali několik dalších věcí i poměrně důležité postavy,“ doplňuje autor.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Ženu bil tyčí a s nožem jí hrozil smrtí, řekl soud. Muže poslal do vězení

Ilustrační snímek

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení muže, který je obžalovaný, že letos v lednu napadl svoji...

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Opilý cizinec vletěl s autem na pískoviště, z lavičky zbyly jen třísky

Opilý šofér nezvládl v Plzni řízení a vjel do dětského hřiště. Naštěstí se...

Jen díky náhodě neskončila tragicky nehoda, která se stala ve čtvrtek v Plzni-Bolevci. Opilý řidič tam totiž nezvládl...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAMLEADER SVÁŘEČŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz