Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Mokřad zachránili na poslední chvíli, teď je z něj přírodní rezervace

  9:29
Lidově řečeno za pět minut dvanáct zachránili ornitologové pro volné přírodní procesy velmi cenné, více než sedmdesátihektarové, území Janovského mokřadu nedaleko Nýřan a Úherců na Plzeňsku. Divočina, kde je rybníček, tůně, potoky, mokřady, divoké lesy i kulturní louky, ale hlavně vzácní ptáci a živočichové, by měla být pro veřejnost přístupná zhruba na konci prázdnin.
Nedaleko Úherců a Nýřan na Plzeňsku vznikla nová přírodní rezervace. Janovský...

Nedaleko Úherců a Nýřan na Plzeňsku vznikla nová přírodní rezervace. Janovský mokřad se nachází v těsné blízkosti dálnice D5. Na snímku je ornitolog Jiří Vlček. (16. 6. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Do té doby tam chce Plzeňský kraj vytvořit základní síť cestiček. O tom, že je na co se dívat, se ve středu přesvědčili novináři, kteří se divočinou prošli.

Zřejmě na prvním místě v republice by zde měly později vzniknout i valy, v kterých budou průzory zakončené skly, přes které by lidé mohli z těsné blízkosti pozorovat či fotit třeba ptáky. Uvedl to vedoucí oddělení ochrany přírody Plzeňského kraje Jan Kroupar.

Během dvou let by zde měly vzniknout i povalové chodníčky nebo pozorovatelny podobné nižším rozhlednám.

Janovský mokřad na Plzeňsku

Příběh Janovského mokřadu se začal psát ve chvíli, kdy v minulém roce místní ornitologové upozornili vedení Plzeňského kraje na to, že se do místa chystají bagry, aby mokřad vysušily. „Kdyby se to stalo, vzácní živočichové by zmizeli,“ vysvětlil ornitolog a referent úseku ochrany přírody Plzeňského kraje Jiří Vlček.

„Nejvzácnějším živočichem je jeřáb popelavý, který tu hnízdí třetím rokem. V kraji je jen na pár místech,“ uvedl Vlček, podle kterého není cenný jen jeden druh, ale celé společenství druhů, které tu žijí. Mezi ně patří i ptáci, kteří sem přilétají ze severních oblastí Evropy přezimovat.

„V mokřadech žije chřástal vodní, zastavil se tu chřástal kropenatý, slípka zelenonohá, z kachnovitých tu hnízdí kopřivky obecné, na tahu se tu zastavují zrzohlávka vrubozobá, téměř vyhynulý polák malý, čírka obecná, čírka modrá,“ vyjmenoval Vlček.

Dodal, že ze vzácných pěvců tu hnízdí slavík modráček středoevropský, cvrčilka zelená, říční a slavíková nebo několik druhů rákosníků.

Vedoucí odboru životního prostředí Plzeňského kraje Martin Plíhal uvedl, že kdyby ornitologové neupozornili na hrozící nebezpečí, byla by tu zřejmě časem i odpočívka kamionů, kterou mělo v plánu vybudovat Ředitelství silnic a dálnic, nakonec však kvůli upřednostnění ochrany přírody od myšlenky upustilo.

„Vše začalo před rokem, kdy město Plzeň zemědělskému investorovi prodalo nevyužité pozemky, které tu vlastnilo. Zemědělec tu chtěl hospodařit a pást hospodářská zvířata. Byla to otázka týdne dvou, kdy sem měly nastoupit bagry, které to tu měly vysušit, k čemuž by došlo velice rychle,“ popsal Plíhal. Kraj začal nakonec se zemědělcem jednat.

Zemědělec chtěl v oblasti pást zvířata

„Sdělili jsme mu, že jsou tu zvláště chránění živočichové a my nemůžeme dopustit, aby byla lokalita zničena. Svých 30 hektarů nám nakonec prodal,“ uvedl Plíhal. Dalšími vlastníky jsou město Plzeň, které do projektu vložilo lesy, obec Úherce a několik státních institucí jako třeba Lesy ČR.

Jde o první přírodní rezervaci, kterou kraj vyhlásil a má v ní nějakou majetkovou účast. Ve správě má kraj dalších 120 přírodních rezervací mimo Národní park Šumava. „Je to ale největší luční mokřadní přírodní rezervace, kterou kraj spravuje,“ upřesnil Plíhal.

O budoucnosti území nerozhodl jen člověk, ale i chráněný bobr evropský, který na zdejším Lučním potoce vytvořil bobří hráz, poté část území zaplavila voda a vznikly zde vzácné vodní plochy. To ale nebylo nic nového, protože až do roku 1874 zde byl velký rybník o velikosti 130 hektarů.

„Byl ale následně vypuštěn - hlavně asi kvůli střetu s důlní činností, která tu všude okolo probíhala. Voda se sem začala vracet až po jejím ukončení, a to i s pomocí bobra,“ připomněl Plíhal.

Bobrův úmysl je ale vodní hladinu dále zvyšovat. „Voda by se pak rozlila na další okolní majetky, což nechceme. Naším zájmem je, aby hladina byla trvalá, aby biotop byl stabilní,“ popsal Plíhal.

Proto kraj asi 15 metrů od bobří hráze hodlá vybudovat malou stálou hrázku. Tím činnost bobra nahradí. Navíc předejde tomu, aby bobří hráz někdo zboural, což už se stalo.

Velký podíl na mokřadu má bobr evropský

Ve středu ale byla hráz, středobod celého mokřadu, na svém místě. Pracovníci kraje ji opatřili provizorní úpravou, která udržuje vodní hladinu ve stejné výši. Do hráze je zabudovaná plastová trubka, kterou přebytečná voda vytéká do Lučního potoka. Její konec je opatřen klecí, aby ji bobr nemohl zlikvidovat.

Bobrův projekt Janovského mokřadu je součástí Regionální strategie adaptačních opatření neboli RESAO. „Cestou není budovat v České republice velké přehradní nádrže, řešením je oprava krajiny, abychom vybudovali síť různých opatření pro zadržení vody,“ uvedl náměstek hejtmanky pro životního prostředí Plzeňského kraje Josef Bernard.

Podle něj má být Janovský mokřad příkladem pro fyzické osoby či firmy, které by chtěly podobně postupovat. Kraj jim v tom hodlá finančně pomoci.

„RESAO bude projektem pro budoucí desítky let. Začneme tím, že si zmapujeme celé území kraje a řekneme prvních deset lokalit, kde bychom podobné projekty chtěli budovat,“ oznámil Bernard. RESAO je také přípravou na dotační politiku EU.

Díky budoucímu dotačnímu programovacímu období EU by totiž mělo do Česka přitéci 800 miliard korun, z toho třetina by měla být věnovaná na ochranu přírody. „Zejména na podobné krajinné prvky, jakým je Janovský mokřad,“ upozornil Bernard.

Podle něj nestačí dívat se v televizi na pořady Davida Attenborougha o záchraně moří či velryb. „Nesmíme si totiž v České republice myslet, že problém globálního oteplování je daleko od nás, že se nás netýká. Týká se nás a velmi intenzivně,“ dodal.

  • Nejčtenější

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle zkolaboval řidič osobního automobilu. Oživit se ho podle policejní mluvčí Hany Kroftové nepodařilo.

24. července 2024  17:07

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

Hasiči kolem 15:30 lokalizovali požár hromady pneumatik a rodinného domu v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku. Hořet začalo po poledni a požár se rozšířil na okolní budovy, vzhledem k počtu...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  19:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší požár za poslední roky, řekli hasiči. U Postřekova jich několik zkolabovalo

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do výšky 15 metrů. V obci shořelo několik nemovitostí. Nejvíce byla zasažena stodola, sousední dům byl...

21. července 2024  19:32

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končila. Policie o...

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  25.7 7:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Na Tachovsku je příliš propadlíků z řad cizinců, regionu teď pomůže stát

Zlepšit na Tachovsku výsledky ve vzdělávání má projekt s názvem Desegregace vzdělávání dětí a žáků se sociálním vyloučením. Příhraniční okres vybrala pro účast na projektu Agentura pro sociální...

26. července 2024  15:21

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Přívětivé náměstí v Plzni. Jeho podobu má určit architektonická soutěž

Architektonickou soutěž na úpravu náměstí Republiky vyhlásila plzeňská radnice. Zástupci města si od plánované úpravy slibují, že se náměstí, jehož dominantou je katedrála svatého Bartoloměje, stane...

26. července 2024  9:28

Plzeňští hokejisté vstoupili na led. Chystá se s nimi i pětice nováčků

Ve čtvrtek se sešli k prvnímu společnému tréninku v hale hokejisté plzeňské Škody. Na ledě nechyběla ani pětice nových tváří. K týmu se tento týden na zkoušku připojili čtyři hráči, kteří zabojují o...

26. července 2024  7:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....