Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Loni rekordně přibylo lidí, kteří jsou ochotni darovat kostní dřeň

  8:32
Do registru dárců kostní dřeně loni vstoupilo téměř 11 tisíc dárců. Jde o rekordní číslo od roku 1992, kdy registr ve Fakultní nemocnici v Plzni vznikl. Celkem je zapsaných 96 tisíc dobrovolníků připravených zachránit jinému člověku život. Aby ale většina českých pacientů našla svého dárce v Česku, zapotřebí by bylo jednou tolik.

ilustrační snímek | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Jako řidič Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje pomáhá záchranář Roman denně nemocným a zraněným na Sušicku. Lidem ohroženým na životě se však rozhodl pomoci i jinak.

Před čtyřmi lety se přihlásil do Českého národního registru dárců kostní dřeně a doufal, že právě ta jeho pomůže někomu zachránit život. 

Pomocnou ruku mohl podat loni v prosinci, kdy se stal dárcem. Byl jedním z těch, kteří se stali součástí historického úspěchu registru, který sídlí ve Fakultní nemocnici v Plzni. 

Ten měl totiž loni nejlepší rok od svého vzniku v roce 1992, kdy ho založil nestor novodobé české hematoonkologie Vladimír Koza. Do registru dárců totiž loni nově vstoupilo 10 845 lidí, kteří jsou připraveni zachránit život druhému člověku.

Plzeňský kraj je mezi třemi kraji, odkud pochází nejvíce dárců.

Aktuálně je v registru 96 012 dobrovolníků

Aktuálně tedy registr disponuje 96 012 aktivními dobrovolníky dostupnými pro pacienty. Pozitivní je i průměrný věk nově zapsaných do registru, který se již druhým rokem drží na 25 letech.

„Překročit hranici 10 tisíc nově zaregistrovaných je obrovský úspěch, za který děkuji každému z našich spolupracovníků ve všech centrech po celém Česku. Z odborného hlediska mě ale těší nízký medián věku nově zapsaných. Ten se ještě před pěti lety blížil hranici 30 let. Dnes jsme o pět let níže. Čím mladšího dárce totiž dokážeme pro pacienta najít, tím je úspěšnost transplantace kostní dřeně vyšší. Lze říci, že každých 10 let věku dárce navíc zhoršuje vyhlídku na úspěch transplantace o tři procenta,“ uvedl Pavel Jindra, vedoucí lékař národního registru dárců dřeně a primář hematologickoonkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Připomněl, že loni se k registraci odhodlalo nepatrně více žen. Přihlásilo se jich 5 619, což je tedy o 393 více než mužů. Nejvíce se hlásili zájemci z Olomouckého, Moravskoslezského a Plzeňského kraje.

České buňky nejčastěji pomohly v Německu, USA a Anglii

Celkem byly krvetvorné buňky odebrány 50 dárcům. Z toho 25 bylo pro pacienty plzeňské hematoonkologie, 25 pro zahraniční.

„České buňky se nejčastěji vydaly na pomoc nemocným v Německu, USA a Velké Británii, nejdále pak cestovaly do Austrálie,“ přiblížila vedoucí lékařka koordinačního centra Jana Navrátilová.

Naopak pacientům plzeňské hematoonkologie pomohlo 68 dárců ze zahraničí, nadpoloviční většinu tvořily krvetvorné buňky z Německa.

Registr také jako každý rok vyřazoval některé již dříve zapsané potenciální dárce, důvodem byl většinou vysoký věk nebo zdravotní stav. „V roce 2019 jsme se tak rozloučili s 356 zapsanými,“ konstatoval Jindra.

Podle jeho slov je letošním cílem registru dosáhnout magického čísla 100 tisíc registrovaných dárců. „Pak budeme zhruba v polovině cesty ke splnění letitého snu, totiž aby většina českých pacientů nalezla svého dárce v Česku a nemuseli jsme je hledat v zahraničí,“ doplnil Jindra.

A jaká je cesta od potenciálního ke skutečnému dárci? „Oslovila mě transplantační koordinátorka, že jsem se dostal do užšího výběru dárců pro konkrétního nepříbuzného pacienta,“ vylíčil záchranář Roman. Popsal, že odběr krvetvorných buněk proběhl s pomocí přístroje - separátoru.

Krvetvorné buňky sídlí uvnitř kostí, v krvi je jich málo

„Ze samotného zákroku jsem měl jen nepatrnou obavu, vše ale proběhlo naprosto v pohodě. Nepopírám, že pobyt v nemocnici přináší menší nepohodlí, například jsem musel ležet čtyři hodiny prakticky bez hnutí. Ale pocit, že ten druhý je na tom podstatně hůře a já mu mohu pomoci k úplnému uzdravení, žene člověka kupředu,“ sdělil.

Jak uvádí web Českého národního registru, za normálních okolností sídlí kmenové krvetvorné buňky téměř výhradně uvnitř kostí – v kostní dřeni, kdežto v krvi je jich velmi málo. Z vnitřku kostí se získávají jednoduchým odsátím jehlami z dutiny kostí v celkové narkóze.

Pokud se jako u záchranáře Romana odebírají přímo z krve, je potřeba je nejdříve namnožit a vyplavit z kostní dřeně do krve s pomocí takzvaného růstového faktoru, kterému se anglicky říká G-CSF.

„Růstové faktory jsou speciální bílkoviny, které jsou tělu vlastní a kterými si každý organismus reguluje normální tvorbu všech krvinek. Dnes se růstové faktory běžně vyrábějí i jako léky pro některá krevní onemocnění. Bezpečnost jejich podání byla už prověřena i u tisíců zdravých lidí. Vyplaví-li se kmenové buňky pomocí růstového faktoru do krve, můžeme je odtud bezpečně oddělit pomocí separátoru,“ informuje web.

Z hlediska pacienta je někdy výhodnější transplantovat dřeň získanou z kosti, jindy čistý koncentrát kmenových buněk získaný separátorem. Dárce sám má ale právo zvolit způsob, který mu lépe vyhovuje, a jeho přání musí být respektováno.

Odběr kostní dřeně už nemusí tolik bolet (29. 8. 2019)

3. září 2019

  • Nejčtenější

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle zkolaboval řidič osobního automobilu. Oživit se ho podle policejní mluvčí Hany Kroftové nepodařilo.

24. července 2024  17:07

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

Hasiči kolem 15:30 lokalizovali požár hromady pneumatik a rodinného domu v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku. Hořet začalo po poledni a požár se rozšířil na okolní budovy, vzhledem k počtu...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  19:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší požár za poslední roky, řekli hasiči. U Postřekova jich několik zkolabovalo

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do výšky 15 metrů. V obci shořelo několik nemovitostí. Nejvíce byla zasažena stodola, sousední dům byl...

21. července 2024  19:32

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končila. Policie o...

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  25.7 7:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Na Tachovsku je příliš propadlíků z řad cizinců, regionu teď pomůže stát

Zlepšit na Tachovsku výsledky ve vzdělávání má projekt s názvem Desegregace vzdělávání dětí a žáků se sociálním vyloučením. Příhraniční okres vybrala pro účast na projektu Agentura pro sociální...

26. července 2024  15:21

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Přívětivé náměstí v Plzni. Jeho podobu má určit architektonická soutěž

Architektonickou soutěž na úpravu náměstí Republiky vyhlásila plzeňská radnice. Zástupci města si od plánované úpravy slibují, že se náměstí, jehož dominantou je katedrála svatého Bartoloměje, stane...

26. července 2024  9:28

Plzeňští hokejisté vstoupili na led. Chystá se s nimi i pětice nováčků

Ve čtvrtek se sešli k prvnímu společnému tréninku v hale hokejisté plzeňské Škody. Na ledě nechyběla ani pětice nových tváří. K týmu se tento týden na zkoušku připojili čtyři hráči, kteří zabojují o...

26. července 2024  7:59

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....