Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Loni rekordně přibylo lidí, kteří jsou ochotni darovat kostní dřeň

  8:32
Do registru dárců kostní dřeně loni vstoupilo téměř 11 tisíc dárců. Jde o rekordní číslo od roku 1992, kdy registr ve Fakultní nemocnici v Plzni vznikl. Celkem je zapsaných 96 tisíc dobrovolníků připravených zachránit jinému člověku život. Aby ale většina českých pacientů našla svého dárce v Česku, zapotřebí by bylo jednou tolik.

ilustrační snímek | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Jako řidič Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje pomáhá záchranář Roman denně nemocným a zraněným na Sušicku. Lidem ohroženým na životě se však rozhodl pomoci i jinak.

Před čtyřmi lety se přihlásil do Českého národního registru dárců kostní dřeně a doufal, že právě ta jeho pomůže někomu zachránit život. 

Pomocnou ruku mohl podat loni v prosinci, kdy se stal dárcem. Byl jedním z těch, kteří se stali součástí historického úspěchu registru, který sídlí ve Fakultní nemocnici v Plzni. 

Ten měl totiž loni nejlepší rok od svého vzniku v roce 1992, kdy ho založil nestor novodobé české hematoonkologie Vladimír Koza. Do registru dárců totiž loni nově vstoupilo 10 845 lidí, kteří jsou připraveni zachránit život druhému člověku.

Plzeňský kraj je mezi třemi kraji, odkud pochází nejvíce dárců.

Aktuálně je v registru 96 012 dobrovolníků

Aktuálně tedy registr disponuje 96 012 aktivními dobrovolníky dostupnými pro pacienty. Pozitivní je i průměrný věk nově zapsaných do registru, který se již druhým rokem drží na 25 letech.

„Překročit hranici 10 tisíc nově zaregistrovaných je obrovský úspěch, za který děkuji každému z našich spolupracovníků ve všech centrech po celém Česku. Z odborného hlediska mě ale těší nízký medián věku nově zapsaných. Ten se ještě před pěti lety blížil hranici 30 let. Dnes jsme o pět let níže. Čím mladšího dárce totiž dokážeme pro pacienta najít, tím je úspěšnost transplantace kostní dřeně vyšší. Lze říci, že každých 10 let věku dárce navíc zhoršuje vyhlídku na úspěch transplantace o tři procenta,“ uvedl Pavel Jindra, vedoucí lékař národního registru dárců dřeně a primář hematologickoonkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Připomněl, že loni se k registraci odhodlalo nepatrně více žen. Přihlásilo se jich 5 619, což je tedy o 393 více než mužů. Nejvíce se hlásili zájemci z Olomouckého, Moravskoslezského a Plzeňského kraje.

České buňky nejčastěji pomohly v Německu, USA a Anglii

Celkem byly krvetvorné buňky odebrány 50 dárcům. Z toho 25 bylo pro pacienty plzeňské hematoonkologie, 25 pro zahraniční.

„České buňky se nejčastěji vydaly na pomoc nemocným v Německu, USA a Velké Británii, nejdále pak cestovaly do Austrálie,“ přiblížila vedoucí lékařka koordinačního centra Jana Navrátilová.

Naopak pacientům plzeňské hematoonkologie pomohlo 68 dárců ze zahraničí, nadpoloviční většinu tvořily krvetvorné buňky z Německa.

Registr také jako každý rok vyřazoval některé již dříve zapsané potenciální dárce, důvodem byl většinou vysoký věk nebo zdravotní stav. „V roce 2019 jsme se tak rozloučili s 356 zapsanými,“ konstatoval Jindra.

Podle jeho slov je letošním cílem registru dosáhnout magického čísla 100 tisíc registrovaných dárců. „Pak budeme zhruba v polovině cesty ke splnění letitého snu, totiž aby většina českých pacientů nalezla svého dárce v Česku a nemuseli jsme je hledat v zahraničí,“ doplnil Jindra.

A jaká je cesta od potenciálního ke skutečnému dárci? „Oslovila mě transplantační koordinátorka, že jsem se dostal do užšího výběru dárců pro konkrétního nepříbuzného pacienta,“ vylíčil záchranář Roman. Popsal, že odběr krvetvorných buněk proběhl s pomocí přístroje - separátoru.

Krvetvorné buňky sídlí uvnitř kostí, v krvi je jich málo

„Ze samotného zákroku jsem měl jen nepatrnou obavu, vše ale proběhlo naprosto v pohodě. Nepopírám, že pobyt v nemocnici přináší menší nepohodlí, například jsem musel ležet čtyři hodiny prakticky bez hnutí. Ale pocit, že ten druhý je na tom podstatně hůře a já mu mohu pomoci k úplnému uzdravení, žene člověka kupředu,“ sdělil.

Jak uvádí web Českého národního registru, za normálních okolností sídlí kmenové krvetvorné buňky téměř výhradně uvnitř kostí – v kostní dřeni, kdežto v krvi je jich velmi málo. Z vnitřku kostí se získávají jednoduchým odsátím jehlami z dutiny kostí v celkové narkóze.

Pokud se jako u záchranáře Romana odebírají přímo z krve, je potřeba je nejdříve namnožit a vyplavit z kostní dřeně do krve s pomocí takzvaného růstového faktoru, kterému se anglicky říká G-CSF.

„Růstové faktory jsou speciální bílkoviny, které jsou tělu vlastní a kterými si každý organismus reguluje normální tvorbu všech krvinek. Dnes se růstové faktory běžně vyrábějí i jako léky pro některá krevní onemocnění. Bezpečnost jejich podání byla už prověřena i u tisíců zdravých lidí. Vyplaví-li se kmenové buňky pomocí růstového faktoru do krve, můžeme je odtud bezpečně oddělit pomocí separátoru,“ informuje web.

Z hlediska pacienta je někdy výhodnější transplantovat dřeň získanou z kosti, jindy čistý koncentrát kmenových buněk získaný separátorem. Dárce sám má ale právo zvolit způsob, který mu lépe vyhovuje, a jeho přání musí být respektováno.

Odběr kostní dřeně už nemusí tolik bolet (29. 8. 2019)

3. září 2019

  • Nejčtenější

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

12. června 2024  9:31

Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu...

Plzeň rozšíří zóny s placeným parkováním, změny čekají i rezidenční karty

17. června 2024  15:17

Ještě letos se v Plzni rozšíří zóny placeného parkování, navíc zástupci města chystají zvýšení cen...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

Klimatické závazky jsou příležitost, domnívá se ředitel Komerční banky

16. června 2024  15:21

Klimatické závazky přinášejí Česku jednu z největších obchodních příležitostí za poslední dekády....

Vyndal jsem pojistky a šel demonstrovat. Plzeňané slavili 125 let MHD

16. června 2024  13:41

Otcem tramvajové dopravy v Plzni je slavný vynálezce František Křižík. Nejen to, ale i spoustu...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...