Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Plzeň nabízí rekonstruované prostory i klientům neziskových organizací

  16:01
Desítky městských bytů přibývají v poslední letech nebývale rychlým tempem k těm, které jsou v Plzni vyhrazené pro sociální účely. Vedení města při jejich využívání ve stále větší míře spolupracuje s neziskovými organizacemi. Jejich klienty jsou lidé, kteří by bydlení za běžných podmínek získali těžko.

Plzeň v březnu dokončila výstavbu dvaceti nových bytů na Nové Hospodě. | foto: Město Plzeň

Zástupci neziskových organizací v minulosti často poukazovali na to, že podmínky pro získání nájemního městského bytu byly pro jejich klienty těžko splnitelné.

Aktuálně se město dohodlo s organizací Ledovec, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Plzeň se tak zavázala, že poskytne pro klienty Ledovce deset bytů se základním vybavením. 

Zástupce Ledovce Petr Moravec řekl, že bez podpory města by organizace do projektu patrně nešla. „Přestože se nám daří získat i byty nabízené na běžném trhu, jsou pro účastníky městské byty finančně dostupnější. Hlavní věc je, že díky podpoře města bude mít minimálně deset lidí v bytové nouzi svůj domov,“ sdělil Moravec.

Karolína Vodičková z magistrátu upozornila, že možnost získat bydlení může klientům Ledovce přinést mnoho pozitivních změn.

„Může jim to pomoci ke zvýšení sebevědomí, motivovat ke zlepšení zdravotního stavu, rozšiřování a posilování sociálních vazeb i ke snaze o vyšší sebeuplatnění včetně získání zaměstnání,“ doplnila Vodičková. 

K neziskovým organizacím, které mohou od města získat pro své klienty bydlení, patří například humanitární organizace Člověk v tísni nebo společnost Tady a teď, která se zaměřuje na pomoc lidem ze sociálně slabých nebo špatně fungujících rodin. Ředitelka společnosti Michaela Stehlíková řekla, že neziskové organizace byty pro klienty mohly získat už dříve, ale bylo to komplikovanější a nabídka byla mnohem menší. 

„A spolupráce s městem nebyla tak jasně deklarovaná, jako nyní. Možná to patří k vývoji v oblasti sociálních služeb. My z terénu vidíme, že bydlení je základ. Díky němu s klienty můžeme pracovat mnohem líp,“ uvedla.

Stehlíková řekla, že její společnost by mohla městské byty využít pro ženy, které byly obětí domácího násilí.

„Některé byty by mohly sloužit pro krátkodobé krizové ubytování. Ale další by mohly být využívané i dlouhodobě. Poptávka po takovém bydlení určitě je. Víme, že i provozovatelé jiných sociálních služeb o to mají zájem. Dlouho tady chybí možnost poskytnout rychle bydlení člověku, který se dostane do kritické situace,“ řekla.

V březnu město dokončilo dvacet nových bytů pro seniory nebo lidi se zdravotním hendikepem v Prostřední ulici na Nové hospodě. Nové malometrážní byty vznikly v dosud nevyužívaných prostorách domu v majetku města, kde do té doby bylo téměř sedm desítek bytů pro seniory.

Letos v únoru zástupci města předali Středisku křesťanské pomoci Plzeň zrekonstruovaný prostor na adrese Palackého 16. Jedná se o mimořádně rozlehlý byt s dispozicí 11+1. Bude sloužit jako takzvaný Dům na půl cesty. Ten je určený mladým lidem ve věku 18 – 26 let, například těm, kteří přichází z dětských domovů. 

Plzeň měla přes 300 nevyužívaných bytů

„Plzeň v posledních letech systematicky buduje nájemní byty pro lidi, jimž by mohlo hrozit sociální vyloučení, ať již jde o seniory, samoživitele a samoživitelky, rodiny s více dětmi či osoby se zdravotním postižením,“ řekl primátor Martin Baxa z ODS.

Loni město například poskytlo dvě patra ve zrekonstruovaném domě ve Veleslavínově ulici pro sdílené bydlení pro seniory a lidi pracující v sociálních službách.

Radní pro bytovou problematiku David Šlouf z ODS řekl, že změna v přístupu radnice k využití městských bytů začala v roce 2015. 

„Tehdy jsem zjistil, že město má přes tři sta nevyužívaných bytů. Byly prázdné zejména proto, že nebyly odpravené,“ sdělil.

Šlouf pak prosadil prodej nevyužitým městských domů, aby město získalo peníze na rekonstrukce ostatních bytů. „A dnes máme nevyužitých bytů asi dvacet. Jsou to ty, kde by byla oprava technicky a finančně extrémně náročná a hledáme, jak je využít,“ vysvětlil.

Radní tvrdí, že město má nyní téměř tři tisíce bytů. Celkem jich je ve městě zhruba 85 tisíc. „Město se musí zaměřit na skupiny nejvíc ohrožené bytovou nouzí. To znamená na seniory, zdravotně postižené, samoživitelky nebo děti z dětských domovů nebo pěstounské péče,“ sdělil.

Podle Šloufa se město dokáže vlastními silami postarat asi o padesátku sociálních bytů pokud jejich uživatelé potřebují pomoc. „Takže chceme spolupracovat s neziskovými organizacemi, které se zaměřují na pomoc určitým skupinám lidí a aby mohly získat dotace na některé projekty, potřebují mít pro klienty byt,“ popsal radní.

David Šlouf zdůrazňuje, že z dlouhodobého hlediska se vyplácí lidem z ohrožených skupin s bydlením pomoci. Tvrdí, že město si už vyzkoušelo, že to lidi ohrožené bezdomovectvím vrací do běžného života společnosti, kdy si najdou práci a děti se zlepšují ve školách. 

„Prostě to funguje. Jenom už to ve větší míře nezvládneme sami. Proto chceme spolupracovat s neziskovými organizacemi. Je to model, který se už osvědčil v Holandsku nebo v Německu,“ konstatoval.

  • Nejčtenější

Muž toužil po sexu s dětmi. Kamarád mu tyčí rozmlátil hlavu, dostal 9 let

Devítiletý trest vězení dostal čtyřiadvacetiletý Marek Holý, který loni v srpnu v chatě u Kožlan na Plzeňsku železnou...

Plzeň - Jablonec 1:1, desátým gólem v sezoně vystřelil hostům bod Schranz

Fotbalisté Jablonce ve 27. kole první ligy remizovali v Plzni 1:1 a po středečním vítězství 1:0 nad Spartou obrali o...

Za nehodu, při níž zemřela sedmnáctiletá dívka, dostal mladík domácí vězení

Dva roky domácího vězení a zákaz řízení na šest let dostal po odvolání od Krajského soudu v Plzni devatenáctiletý Roman...

Za proříznutí sokova krku střepem na zábavě dostal agresor 7,5 roku

Na sedm a půl roku do vězení poslal Krajský soud v Plzni čtyřiatřicetiletého Jiřího Polívku. Muž střepem z rozbité...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strážníci se postavili proti plánu velitele zavést jednočlenné hlídky

Mimořádný spor uvnitř Městské policie v Plzni bude muset řešit vedení radnice. Mnoho strážníků se postavilo na odpor...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Cizinci útočili noži. Jeden zranil krajana v Domažlicích, druhý v Sušici

Kriminalisté z Plzeňského kraje vyšetřují dva pokusy o vraždu, které se staly během víkendu. Jeden v Domažlicích, druhý...

Mladíka viněného ze znásilnění tříleté neteře soud zprostil obžaloby

Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby mladíka z Karlovarska, který čelí obvinění ze znásilnění tříleté neteře. Podle...

Policie neví, kdo otrávil čtyři orly mořské. Případ se odkládá

Policisté ukončili prověřování úhynu čtyř orlů mořských na Klatovsku. Přestože toxikologické vyšetření potvrdilo otravu...

Za nehodu, při níž zemřela sedmnáctiletá dívka, dostal mladík domácí vězení

Dva roky domácího vězení a zákaz řízení na šest let dostal po odvolání od Krajského soudu v Plzni devatenáctiletý Roman...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ENGINEERINGU (65.-75.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...