Cvičiště má protnout silnice k pardubické nemocnici, opozice je proti

  17:17aktualizováno  17:17
Pardubičtí radní při prosazování záměru svého plánu na novou silnici z Višňovky do Pardubiček musí počítat se silnou opozicí. Několik sdružení a spolků spolu vytvořily iniciativu Přírodní park Červeňák a místo silnice k nemocnici chtějí v okolí Chrudimky zachovat relativně divokou přírodu.

Romantická divočina má být místem stavby silnice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

I proto na radní tlačí, aby co nejrychleji koupili od armády bývalé vojenské cvičiště, než se k němu dostanou soukromí investoři.

„Naším cílem je dosáhnout toho, aby na území bývalého vojenského cvičiště vznikla klidová rekreační zóna pro občany, která ale bude současně chránit přírodní hodnoty,“ uvedl zástupce iniciativy a zastupitel prvního městského obvodu Filip Sedlák, který zároveň přiznává, že žádnou silnici u řeky nechce.

V lokalitě žijí chránění živočichové

Jeho kolegové už také zahájili sběr podpisů pod petici požadující převod bývalého vojenského cvičiště na město a zachování přírodního rázu území. Lokalita má podle ochránců přírody také svou ekologickou hodnotu.

„Na území byla zachycena řada vzácných nebo chráněných druhů živočichů. Koryto řeky je dokonce vyhlášeno jako evropsky významná lokalita, kde žije ohrožený druh vážky klínatky rohaté,“ uvedl Ivan Hoza z pardubické pobočky Českého svazu ochránců přírody.

Pardubice ovšem už požádaly o převod pozemků pod budoucí silnicí. Nyní připravují podklady pro žádost o bezúplatný převod celého vojenského areálu, což by do budoucna vyloučilo možné komerční aktivity.

„Některé pozemky už bohužel mají i jiné majitele, například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ řekl náměstek primátora Jan Řehounek. Podle něj lze záměr výstavby silniční propojky s představou přírodního parku skloubit a nalézt kompromis.

Na místě se už ale kácí stromy

Kromě přírody je území zajímavé i svou vojenskou a stavební historií. Stojí zde starý železný obloukový ocelový most jako pozůstatek činnosti železničního vojska. Právě ten chtějí radní využít pro stavbu nové silnice, která má být alternativou pro nadjezd přes rychlodráhu.

„Pokud silnice nebude stát, těžko můžeme opravovat zchátralý nadjezd. Odřízli bychom totiž sanitám prakticky jedinou cestu k nemocnici,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Ovšem území kolem řeky se začalo proměňovat už v posledních dnech. Povodí Labe tam začalo kácet mohutné stromy. Zatím jich padlo deset, a to se vůbec nelíbí třeba členům občanského sdružení Chráníme stromy.

„Kácení provádí Povodí Labe a zřejmě jej posvětil odbor životního prostředí magistrátu ve speciálním režimu. Již jsme požádali Českou inspekci životního prostředí, aby celou věc nezávisle prošetřila a posoudila, zda kácení proběhlo v souladu se zákonem,“ uvedl člen sdružení Miroslav Seiner s tím, že se o kácení dozvěděl, až když už probíhalo.

„Za nepřijatelné považujeme to, že podle všech dosud známých informací neproběhlo v tomto případě řádné správní řízení,“ dodal.

Sanitky by mohly jezdit přes mostek u kurtů

Pokud nebude postavena silniční spojka z Višňovky k pardubické nemocnici, nemůže začít oprava nadjezdu přes rychlodráhu. Sanitky by se s pacienty nemohly dostat rychle k lékařům. Tak zní jeden z nejsilnějších argumentů pardubických radních pro stavbu nové silnice bývalým vojenským prostorem v okolí řeky Chrudimky. Jenže ten se dá poměrně lehce vyvrátit. V minulosti už sanitky totiž jezdily přes most kolem tenisových kurtů Na Vinici.

„Pamatuji si to velmi dobře, most jsme používali ve dvou případech. Jednou, když se opravoval nadjezd, a podruhé, když se rekonstruoval Anenský podjezd. To bylo někdy v letech 2002 či 2003,“ uvedl Pavel Švarc, který v té době pracoval jako záchranář. Podle něj most sanitku unese bez jakýchkoliv problémů.

„Most má nosnost 30 tun. Podle mě by unesl i třeba hasičské auto, šlo by jen o to, položit na mostovku silnější prkna,“ uvedl muž, který je jinak odborníkem na dopravu. Ostatně stejný názor má jeho profesní kolega Jakub Kutílek, který ještě nedávno pracoval na útvaru hlavního architekta pardubického magistrátu.

Most přes Chrudimku u kurtů by určitě byl řešením v době opravy nadjezdu. Stavět silnici jen kvůli tomu by tedy byla docela zbytečnost a hloupost,“ uvedl Jakub Kutílek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Kamarádi ukradli auto z recyklačního dvora a jezdili po trati

Mladíci ukradli auto z recyklačního dvora, jeden s ním pak driftoval

Osmnáctiletý mladík se svými kamarády si ve Slatiňanech na Chrudimsku „vypůjčil“ auto na recyklačním dvoře a vyrazil do...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz