Zaujal mě soud se studenty za karikatury, říká autorka knihy o normalizaci

  7:58
Doktorandka Univerzity Karlovy Veronika Skalecká nedávno vydala knihu s názvem Pardubice v období normalizace. Přináší podrobný pohled na politiku, kulturu a média od srpna 1968 do listopadu 1989. „Čerpala jsem z dobových článků a dokumentů i z rozhovorů s aktéry popisovaných událostí,“ říká.

Veronika Skalecká. Žurnalistka se ve své knize věnuje Pardubicím v období normalizace. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Při výběru tématu pro diplomovou práci mě lákalo období komunistického režimu a práce s pamětníky,“ přibližuje Veronika Skalecká, které v převratné době listopadu 1989 byly čtyři roky.

Období normalizace má spoustu pamětníků. Jak jste přesto při svém mládí našla odvahu se tohoto tématu ujmout?
To by potom nemohli psát historici o tématech starších dvacátého století, třeba o třicetileté válce, pokud by to museli být pamětníci událostí. Já ráda pracuji s pamětníky a nechávám si od nich vyprávět, jak to bylo. A kdyby tady byl někdo, kdo téma už zpracoval, tak se do něj nepouštím. Na rozdíl od padesátých a šedesátých let byla normalizace dlouho opomíjená, zvláště na regionální úrovni. Přitom se dá pracovat s pamětníky a materiál, který lze z jejich vzpomínek získat, může být za několik let ztracen.

Co je na době normalizace zajímavého? Kdo ji prožil, považoval ji spíše za šedivou...
Ono to tak je a to je to zajímavé. Výtky mohou směřovat k tomu, že se zabývám i rokem 1968 a z doby normalizace se věnuji hlavně médiím, ale to byl záměr. Chtěla jsem ukázat, jak to mohlo dvacet let fungovat v té neuvěřitelné rutině, se kterou se pojí třeba neustále se opakující oslavy politických výročí, k nimž vždy vycházela celá řada článků, ale i stabilita kádrů v médiích - příkladem může být šéfredaktor krajského deníku Pochodeň Oldřich Enge a další, kteří od začátku sedmdesátých let do roku 1989 seděli na svých místech, a zdánlivě se nic nedělo.

Překvapilo vás něco obzvlášť?
Pro mě byl velkým překvapením příběh studentů z pardubické Vysoké školy chemicko-technologické, kteří byli v roce 1969 odsouzeni k podmíněným trestům kvůli karikaturám ve studentském časopise Spiritus Expres za hanobení republiky, což byl oblíbený paragraf, podle něhož byla v té době odsouzena řada lidí. Myslím si, že jsem byla první, kdo popsal tyto události ve větší míře. Jeden z těch odsouzených studentů se pak v době podmínky účastnil jedné studentské recesistické akce, a protože byl v podmínce, tak si šel odsedět půl roku vězení ve Valdicích.

Z médií se nejvíc věnujete deníku Pochodeň, obsahu novin Zář, rozhlasu, ale i třeba Východočeskému divadlu. Jedna z kapitol se zaměřuje na terminologii užívanou v kulturních rubrikách. Můžete uvést příklady?
Například byl hojně používaný pojem angažovanost, umělecká tvorba musela být angažovaná. Anebo se ve velké míře vyskytovalo slovo přátelé či naši přátelé, většinou se týkalo Sovětského svazu, pro další země východního bloku se užívalo spojení bratrská země. Články komunistických novin byly po celá desetiletí plné výzev k budování socialismu. Kultura měla vychovávat socialistického člověka, umělci pomáhat budovat socialismus v zemi a podobně.

V čem je novinařina dnes jiná?
Ve svobodě výběru témat. Regionální média vydával Okresní výbor Komunistické strany Československa, což samo o sobě svědčilo o tom, komu museli být novináři poplatní. Jak v knize říká šéfredaktor Záře Jaroslav Král, naprosté tabu byla kritika vydavatelů, která sice nemůže být ani dnes, ale tehdy s tím souvisela i kritika jakýchkoli negativních jevů a poměrů.

Byly Pardubice v daném období něčím specifické?
To je těžké říci, sondy do období normalizace v jiných větších městech s výjimkou Prahy zatím spíš chybí. To dění na počátku normalizace bylo v jednotlivých regionech podobné – i jinde museli odcházet proreformně smýšlející lidé ze škol, kulturních institucí, z redakcí a tak dále. Disidentské hnutí pak v Pardubicích reprezentovala například Jarmila Stibicová, na kterou můžeme být pyšní. V mé knize jsou zachyceny jen střípky dění, je těžké obsáhnout všechno, co se dělo v celém dvacetiletí. Já jsem vycházela hlavně z oboru, který studuji.

Veronika Skalecká

Narozena v roce 1985 v Pardubicích. Je vdaná. Absolvovala bakalářský obor historicko-literární studia na Univerzitě Pardubice, následně magisterský obor žurnalistika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V současnosti je PR pracovnicí Sportovního klubu vozíčkářů Praha. Ve své disertační práci se zabývá působením tiskových orgánů KSČ v pardubickém okrese, hlavně v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tématu se věnuje i v knize Pardubice v období normalizace. Za sebou má řadu článků v odborných časopisech. Jako novinářka publikovala mj. v Salonu, kulturní příloze deníku Právo, v současnosti na Aktuálně.cz v rubrice Parasport. Působí i jako externí pedagog na Univerzitě Karlově a na Technické univerzitě v Ostravě. Hobby - hlavně historie, literatura, hudba (klubová scéna), cestování.

Proč podle vás i dnes existuje nostalgie části lidí po době normalizace?
Mně se to hůř posuzuje, ale možná jim byla blízká tehdejší jistota, třeba vysoká zaměstnanost. Lidé se sice museli vzdát účasti na veřejném životě a stáhnout se do soukromí, ale tam vedli často spokojený život. Dnešní svět na ně může působit zmateně a nedává člověku tolik jistoty. Na druhou stranu svoboda, zejména svoboda slova, ale i třeba cestování, je, doufám, mnohem důležitější.

Z jakého důvodu by měli nejen vaši vrstevníci podobné knihy číst?
Aby se na tuto dobu nezapomnělo, aby věděli, jak fungoval komunistický režim, i když už se nepopravovalo jako v padesátých letech, aby se dozvěděli o studentech té doby či lidech typu Jarmily Stibicové, která se vzdala pedagogické kariéry s přesvědčením, že se tak dlouho chodí hlavou proti zdi, až se ta zeď rozbije. Což se, jak se nakonec ukázalo, naplnilo.

Nejčtenější

Start stavby největší hokejové arény světa se blíží, k Cihelně najelo obří rypadlo

Miliardář Petr Dědek a majitel Dynama Pardubice začíná pomalu připravovat parcelu pro stavbu největší hokejové haly světa. V noci na úterý dorazil na místo nadměrný náklad s pásovým rypadlem, které...

Hluk z hřiště nevadí. Majitel načerno postavené vily prohrál spor s městem

Pardubice nemusí omezit hluk ze hřiště v parku Na Špici, na který si stěžoval podnikatel Miloš Holeček, který tam žije. Krajský soud neshledal, že by hluk překračoval míru přiměřenou poměrům a zrušil...

Škola bez známek, úkolů a stresu. Učitelka z Pardubic boří zajetý systém vzdělávání

Na jedné pardubické základce si žáci sami volí, kde a jak se budou učit. Domácí úkoly neexistují a známky jakbysmet. Učitelka Martina Hezká totiž razí přístup, který boří zaběhlé představy o školní...

Plzeň už ví, jak může vypadat dostavba kulturního domu Peklo. Podívejte se

Město Plzeň vybralo vítěze architektonické soutěže na dostavbu kulturního domu Peklo. Porotu nejvíce zaujalo řešení od týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. Nová...

Přehrada na Pastvinách má nový rychlouzávěr, původní po 86 letech dosloužil

Vodní dílo Pastviny, které je poslední kamennou přehradou postavenou v Československu, má za sebou neobvyklé manévry. Obří 120tunový jeřáb do útrob hráze usazoval pětadvacetitunový rychlouzávěr,...

Žlutý pes, Ledecký, Anna K. Pardubický kraj oslaví čtvrtstoletí řadou koncertů

Pardubický kraj slaví 25 let od svého vzniku. Hlavní oslava se bude konat za týden v pátek 20. června v centru Pardubic. A dá se říct, že radní budou lidem servírovat vlastně slušný hudební festival.

14. června 2025  9:13

V České Třebové spadl do kolejiště jeřáb, řidič skončil v nemocnici

V České Třebové museli zastavit provoz nákladní dopravy. Do kolejiště spadl jeřáb soukromé firmy, jeho řidič je zraněný. Osobní doprava není omezena.

13. června 2025  15:58,  aktualizováno  16:51

Z bytu v šestém patře šlehaly plameny, hořet začalo nejspíš na balkoně

Šest jednotek hasičů zasahovalo dnes v poledne u požáru v paneláku v Chrudimi. Hořelo v šestém patře, celé poschodí muselo být evakuováno.

13. června 2025  16:26

Baterie, nebo diesel? Pardubický kraj určí, které vlaky budou jezdit do hor

Radní Pardubického kraje začali hledat provozovatele železnice z Ústí nad Orlicí do Moravského Karlova a Hanušovic pro roky 2030 až 2034. O zakázku má zájem Leo Express, který zde zajišťuje přepravu...

13. června 2025  15:59

Ani ghetto ani uprchlíci. Město opraví „Husovku“, vrací se k původnímu projektu

Pardubická radnice opraví dva bytové domy v Husově ulici naproti věznici. Chce v nich mít 88 bytů pro seniory i mladé lidi. Utratí za to více než 200 milionů korun.

13. června 2025  10:44

Pardubický hokej investuje do mládeže. Dědek chce z dětí udělat světové hvězdy

Pardubičtí hokejisté cílí především na nabitý extraligový kádr, který se má za pár let, pokud možno s co největším počtem medailí, přestěhovat do nové největší hokejové haly na světě, jejíž výstavba...

13. června 2025  10:28

Přehrada na Pastvinách má nový rychlouzávěr, původní po 86 letech dosloužil

Vodní dílo Pastviny, které je poslední kamennou přehradou postavenou v Československu, má za sebou neobvyklé manévry. Obří 120tunový jeřáb do útrob hráze usazoval pětadvacetitunový rychlouzávěr,...

12. června 2025  15:48

Na známou adresu. David Musil se po třech letech vrací z Pardubic do Třince

David Musil se po třech letech vrací z Pardubic do Třince. Dvaatřicetiletý účastník dvou hokejových světových šampionátů měl s Dynamem smlouvu ještě na nadcházející sezonu. Při minulém angažmá...

12. června 2025  13:15

Plzeň už ví, jak může vypadat dostavba kulturního domu Peklo. Podívejte se

Město Plzeň vybralo vítěze architektonické soutěže na dostavbu kulturního domu Peklo. Porotu nejvíce zaujalo řešení od týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. Nová...

12. června 2025  12:59

Fanoušci na festival nedojeli, z hořícího auta ještě stihli zachránit batohy

Nepříjemný zážitek spojený s cestou na hudební festival Rock for People mají po středě čtyři lidé ze Žiliny, kterým na obchvatu Svitav začal hořet osobní automobil. Plameny se šířily natolik rychle,...

12. června 2025  11:01

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Klikni a počítej. Za čtyři hodiny u silnice si dobrovolníci vydělají až 820 korun

Na 6 600 úsecích české silniční a dálniční sítě se před pár týdny rozjelo sčítání dopravy. Desítky brigádníků bude možné až do podzimu vídávat také u cest v Pardubickém kraji. Do sčítání jsou...

12. června 2025  9:59

Uprostřed nemocnice vznikne nové odpočinkové místo, poslouží i k modlitbě

Po loňském otevření nového pavilonu Centrálního urgentního příjmu Pardubické nemocnice se některá oddělení stěhují do prostornějších a praktičtějších míst. K dispozici je pro ně víc prostoru. I díky...

11. června 2025  16:01
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.