Pardubický kraj patří v rámci České republiky k těm regionům, kde jsou platy dlouhodobě nejnižší. Na tom se zřejmě nic zásadního nezmění ani letos. Přesto si velká řada zaměstnanců v kraji letos alespoň nominálně pomůže. V oslovených firmách se totiž budou platy zvedat.
Jednou z takových společností je českotřebovská CZ-Loko, která patří mezi největší české výrobce diesel-elektrických lokomotiv a speciálních drážních vozidel. „Plánujeme valorizaci v průměrné výši sedm procent,“ uvedl vedoucí oddělení náboru a vzdělávání CZ-Loko Ladislav Budin.
Navýšení platů se chystá také ve firmě Isolit-Bravo. „Navýšení mezd plánujeme, nicméně nevím o kolik. Předpokládám ale, že to bude o více než o inflaci,“ uvedl ředitel firmy z Jablonného nad Orlicí Kvido Štěpánek.
Úpravy mezd v rámci stavebního holdingu Enteria firma každoročně provádí k začátku hospodářského roku, což je k 1. dubnu. „Se všemi našimi společnostmi intenzivně diskutujeme o tom, jak k jednomu z nejdůležitějších rozhodnutí pro rok 2024 přistoupit. Zvyšovat mzdy budeme. O kolik? To je aktuálně předmětem debaty. První, kdo se tyto informace dozví, budou naši zaměstnanci,“ sdělil Martin Kvirenc, předseda představenstva holdingu.
Magistrát přidá 12 procent
Zvýšení platů se dočkají i lidé, kteří pracují ve státním a veřejném sektoru. Jsou to například úředníci. „Co se týče benefitů pro zaměstnance a fungování úřadu, tak se snažím, aby naši úředníci měli maximálně dobré podmínky, tak aby mohli podávat maximální výkon. Já to mám takto manažersky nastavené. Také musím zmínit, že bojuji na jednom trhu práce se soukromými firmami. Pokud chci získat kvalitního člověka, tak ho musím také zaplatit a udělat mu vhodné podmínky. Už nyní máme problém s obsazováním některých technických postů,“ uvedl tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko.
Nárůst platů je 12 procent. „Tato položka nezahrnuje jen platy zaměstnanců, ale náklady i na dohodáře, což mění zákon. Musíme počítat s tím, že jim budeme proplácet dovolené. Také je potřeba připočíst, že přibylo zaměstnanců,“ dodal Zitko.
Platy se o 12 procent zvýší také u městské policie. Organizace má mírný podstav pracovníků, město nechce, aby zaměstnanci odcházeli jinam, kde dostanou víc peněz. „K tomu bych ještě dodal, že se výrazně rozvírají nůžky mezi platy v soukromé sféře a u nás a my na některé pozice nejsme schopni sehnat kvalitní lidi. Výběrové řízení se opakuje i čtyřikrát, pětkrát. Naše platové nabídky nejsou totiž konkurenceschopné,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.
Například v Praze městská policie nabízí náborový příspěvek 300 tisíc korun. V Pardubicích zatím k náborovým příspěvkům nepřistoupili. „V Praze je náborový příspěvek a výrazně vyšší mzdy. Dělali jsme i srovnání s jinými městy, například Hradcem Králové. Potřebujeme personální stabilitu, reálné mzdy kvůli inflaci klesají. Nemáme plný stav strážníků, chceme předejít tomu, aby neodcházeli do jiných měst,“ dodal náměstek.
Pardubický dopravní podnik zvedne platy na základě kolektivní smlouvy o deset procent. Vyplácel také třinácté platy, podobně jako další oslovené firmy, a zachovává i systém benefitů.
„Systém benefitů využíváme – příspěvky na penzijní připojištění, stravenky, ebenefity, řidičům hradíme pojištění odpovědnosti za škody,“ uvedla tisková mluvčí podniku Jitka Malinská.
Benefity zůstávají i zaměstnancům holdingu Enteria. „Zavedený systém firemních benefitů v roce 2024 nijak měnit nebudeme. Naší prioritou je dlouhodobá stabilita, srozumitelnost a také atraktivita v poskytování zaměstnaneckých výhod nad rámec sjednané mzdy. Věříme, že to je jasný signál směrem k našim zaměstnancům, který přispěje jak k jejich motivaci, tak k jejich celkové spokojenosti s pracovními podmínkami,“ řekl Kvirenc.
Pouze k mírným úpravám dochází v CZ-Loko. „Systém neměníme, jen ho optimalizujeme. Zlepšujeme stávající benefity, podle preferencí zaměstnanců. V příštím roce dojde k navýšení příspěvku u penzijního připojištění,“ řekl závěrem loňského roku Budin.