Otřepané odpovědi. Premiér Nečas nebyl v Pardubicích moc objevný

  7:56aktualizováno  7:56
Premiér Petr Nečas se v pardubickém hotelu Euro sešel se starosty za ODS. Přestože bylo cílem jeho cesty vysvětlování, proč je právě on dobrý šéf strany, účastníci se shodují, že se nic nového nedozvěděli.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas v Pardubicích vyzval ke společnému hledání cest, jak uspět ve čtyřech nejbližších volbách. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Návštěva premiéra Petra Nečase v Pardubicích by se také dala nazvat záchrannou misí. Během svých cest totiž přesvědčuje starosty ODS, že to, nad čím balancuje jeho strana, není tobogán do říše minulosti.

"Celé jednání jsem vycítil tak, že ODS má dál jít pod vedením Petra Nečase," potvrdil účel pondělního setkání v pardubickém hotelu Euro starosta Opatovic Pavel Kohout.

Mezi komunální politiky přitom Nečase přivedla zatím největší krize ODS, rozpadající se strana a touha po podpoře "zespodu".

Podpora politiků ODS z Pardubického kraje však byla podle Kohouta poněkud rozporuplná. "Viděl bych to tak padesát na padesát," řekl.

Na konkrétní dotazy padaly dávno známé pravdy

Obdobně mluví i šéf pardubické ODS Jiří Janků. "Dvě hodiny strávené s členy ODS nemohly změnit náladu, která mezi nimi panuje. Navíc se členové ptali celkem konkrétně a dostávali obecné odpovědi, které již známe," uvedl.

Premiér skutečně nebyl v Pardubicích příliš objevný. "Musíme se zaměřit na praktické problémy lidí, podnikatelů i zaměstnanců," byla jedna z jeho vět.

A hned se pochválil, že se mu podařilo konsolidovat veřejné finance, ale že jenom to nestačí. Vzápětí opět "spadl" do stokrát vyřčených frází. "Na základě konsolidovaných financí musíme vytvářet podmínky pro ekonomický růst, protože jenom to s sebou přinese nová pracovní místa."

Přesto se premiér nemusí obávat toho, že by v Pardubickém kraji zněly hlasy pro jeho odvolání. Na tom, že by měl na svém postu šéfa ODS setrvat až do konce svého funkčního období, které mu začalo loni na podzim, se shodují i jeho kritici.

"Neříkám, že by neměl stranu vést, ale ať se dívá do budoucnosti," uvedl Kohout.

"Obecně panuje názor, že výměna předsedy není na pořadu dnešního dne," dodal Janků.

Nečas si tak v pardubickém hotelu jen musel vyslechnout palbu nepříjemných otázek, na které podle účastníků debaty nebyl schopen dát konkrétní, a hlavně uspokojivé odpovědi.

Program, který ho udržel v křesle, skončil v zapomnění

"Padl třeba dotaz, jak postupuje předseda v plnění svého programu Cesta k důvěře, který byl stěžejním materiálem, jenž přesvědčil řadu delegátů kongresu k jeho znovuzvolení. Nejsou však vidět konkrétní body jeho plnění. Neznamená to však, že nejsou. Možná se o nich pouze neví," uvedl šéf pardubické ODS Janků.

Premiér přesto odjížděl z Pardubic s pocitem dobře využité šance k debatě se svými spolustraníky. "Je to příležitost si mnohé vysvětlit - a já z tohoto pohledu považuji setkání pro mě osobně za velmi užitečné. ODS se musí kvalitně připravit na příští rok, ve kterém proběhnou čtvery volby. My všichni společně musíme hledat cesty, jak v nich uspět co nejlépe," uvedl.

Jako důvod turné po všech krajích republiky uvedl, že tím plní svůj slib z poslední obhajoby předsednického křesla. "Už na podzimním kongresu jsem avizoval, že vedení ODS bude věnovat vnitřní diskusi více energie, i když podobná setkání se odehrávala i předtím," řekl.

Účastníci setkání se však shodují, že to je pro budoucnost ODS málo. "Politika je složitá věc. A nám vadí hlavně naše zkostnatělost," dodal Kohout.

Autor:

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Pardubice zrušily plán na odkup spalovny, její další osud už neovlivní

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Pardubičtí zastupitelé zrušili plán na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Radní sní o tom, že s dalšími...

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ S NJ/AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz